Τι είδαμε, τι θα δούμε





Μηνύματα
13.098
Reaction score
10.373
Δε φαίνεται (και δεν είναι) Μ5 αλλά 535i.

Στο Ronin η μόνη μεγάλη αστοχία ήταν πώς γίνεται ένα σχετικά ταπεινό Peugeot 406 (έστω και 3λιτρο αν ήταν, που δεν ήταν) με το DeNiro να αλλάζει ταχύτητες σε χαμηλές στροφές ως ταρίφας, να μη μένει πίσω σε σχέση με την Ε34 που λύσσαγε.

Έχω μια θεωρία, αλλά μόνο επειδή λατρεύω τους (αυτοκινητιστικούς) σκατίγαλλους εκείνης της εποχής. :biggrin:
Σε αυτό το βίντεο από την ταινία, στο 0:52, στο 5:53 και στο 6:26 φαίνεται ξεκάθαρα να λέει M5 πίσω.


Στο 4:17 και 6:50 οι βελόνες στον πίνακα οργάνων δείχνουν σα σταματημένο. Για γέλια. Και στο 4:37 φαίνεται ότι τα όργανα δεν είναι M5. Μάλλον είχαν 2 αυτοκίνητα. Ένα για τις εξωτερικές σκηνές και ένα για να οδηγεί η κοπέλα. Το 535 πώς προκύπτει;

Α, να μη πούμε για τις διαφορετικές ζάντες! 6:55 οι πολυάκτινες και 6:58 τελείως άλλο σχέδιο.
From the film with the directors voice over, they used about 5 BMWs for this scene, give or take a few
Αυτό το είδα. Είναι καλό.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.098
Reaction score
10.373
Τί εννοείς; Πού να τις βάλουμε; Εγώ από αυτό το νήμα διαλέγω αυτές που προτείνουν οι άλλοι*, τις βάζω σε μια λίστα και κάποια στιγμή αποφασίζω μία από αυτές να τη δω. Το κανονίζω, τη βάζω και τη βλέπω. Δεν αλλάζω γνώμη τελευταία στιγμή ή κάθομαι να δω χωρίς να έχω αποφασίσει τουλάχιστον 1 μέρα πριν τί θα δω.

*Και φυσικά και άλλες που αποφασίζω μόνος μου ότι θέλω να τις δω.
 


Μηνύματα
13.098
Reaction score
10.373

jag

Μηνύματα
9.987
Reaction score
28.808
Τί εννοείς; Πού να τις βάλουμε; Εγώ από αυτό το νήμα διαλέγω αυτές που προτείνουν οι άλλοι*, τις βάζω σε μια λίστα και κάποια στιγμή αποφασίζω μία από αυτές να τη δω. Το κανονίζω, τη βάζω και τη βλέπω. Δεν αλλάζω γνώμη τελευταία στιγμή ή κάθομαι να δω χωρίς να έχω αποφασίσει τουλάχιστον 1 μέρα πριν τί θα δω.

*Και φυσικά και άλλες που αποφασίζω μόνος μου ότι θέλω να τις δω.
''Βάλουμε'', να τις στριμάρουμε ή κατεβασμένες.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Oppenheimer
9/10 > Μόλις γύρισα από τον κινηματογράφο!! ΕΠΟΣ !!!!! Άνετα ξαναέμπαινα επιτόπου στην αίθουσα να το ξαναδώ δεύτερη φορά...!!!
Σκέτη απόλαυση !!!
Εγώ ψιλομάπα τη βρήκα.

Εννοείται σαν ταινία του Nolan είναι άψογη από πολλές απόψεις. Σκηνοθεσία, ερμηνείες, σκηνογραφία κλπ.

Πέρα από αυτά όμως, νιώθω ότι ο σκηνοθέτης δεν κατάφερε ποτέ να αποφασίσει τι ήθελε να είναι αυτή η ταινία.

- Ήταν η ιστορία της ατομικής βόμβας; Αν ναι, δεν εμβάθυνε αρκετά σε αυτό.

- Ήταν βιογραφία του Οπενχάιμερ; Αν ναι, τι το ενδιαφέρον είχε η ζωή του για να δικαιολογεί μια τρίωρη ταινία; Ναι, ήταν μεγαλοφυΐα, ναι, έφτιαξε τη βόμβα. Αλλά ο ίδιος σαν άτομο και η ζωή του γιατί να μας ενδιαφέρει; Να μάθουμε πόσες γκόμενες είχε;

- Ήταν περιγραφή/καταδίκη του μακαρθισμού; Αφενός δεν είδαμε κάτι καινούργιο σε αυτό το μέτωπο, αφετέρου πόσο να ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι έναν μη αμερικανό ώστε να μπει σε τόση λεπτομέρεια για τις ακροάσεις κλπ; Σε συνδυασμό, ξαναλέω, με το γεγονός ότι δεν είχε να πει κάτι καινούργιο πάνω σε αυτό.

- Ήταν αντιπολεμική; Όχι, γιατί εστίασε περισσότερο στη βόμβα σαν "επίτευγμα", από την άλλη όμως ένιωθε και ότι δεν μπορεί να μην μιλήσει καθόλου για τις συνέπειες. Οπότε το έκανε και αυτό με κάπως διεκπεραιωτικό τρόπο.

Κάποιος άλλος μπορεί να πει πως το επίτευγμα της ταινίας ήταν ότι κατάφερε να συνδυάσει όλα τα παραπάνω. Εγώ όπως είπα θεωρώ πως δεν ήξερε τι θέλει να είναι.

Για μένα, χίλιες φορές η ταινία να λεγόταν "Manhattan Project" και όχι "Oppenheimer" και να είχε πιο ξεκάθαρη εστίαση πάνω σε αυτό.
 

Μηνύματα
5.311
Reaction score
6.462
Eτσι συμβαινει με τους ποιητες ... :rolleyes: να τους πουμε τι τιτλο να βαλουν και γιατι δεν καταλαβαμε τα Χ σημεια ;
Ο αναστολεας ουρησης ειναι ο βασικος κριτης μου (στανταρ πινω δυο μπυρες στην ταινια ):p
Εσυ (γενικα ) Ποσες φορες κοιταξες αλλου ασχετα κατα τη διαρκεια ;
Περι ορεξεως...
 



Μηνύματα
221
Reaction score
216
The Dive (2023)
Δραματική ταινία που σε κρατάει πετυχημένα σε άγχος έως το τέλος. Όλοι κι όλοι 2 ηθοποιοί σε όλο το στόρυ.
“Τίμια” θα έλεγα που είναι και της μόδας ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός…
1694706991113.jpeg
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.609
Μηνύματα
2.911.073
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top