Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288
Είπα να στο χάριζαν για 8 έτη, βγάζω εκτός το κόστος αγοράς.

Δωρεάν το παίρνεις, αλλά αναλαμβάνεις έξοδα χρήσης και συντήρησης. Αυτό είναι το ερώτημα.

Εν ολίγοις, άμα ήταν εντελώς τζάμπα όλα τα προτεινόμενα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, αν τα έπαιρνες εντελώς δωρεάν, ποιο θα διάλεγες, με μόνη οικονομική επιβάρυνση τα έξοδα συντήρησης και ασφάλιση, φουλ μικτή, για 8 χρόνια χρήσης.

Προφανώς, μερικά από αυτά, έχουν πολύ υψηλά έξοδα συντήρησης..
 
Last edited:



gonis

Luger
Μηνύματα
4.356
Reaction score
11.867
Φωτο από συνάντηση ηλεκτροκίνητων στα Βριλήσσια:roflmao:
Πρεπει να πέφτει πολύ καφρίλα σε αυτες τις ομάδες για να τοποθετουν τα αυτοκίνητα σε πρασινους χώρους ψυχαγωγίας και να τις δημοσιευουν στο φβ:headbang:

IMG_0266.jpeg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.140
Reaction score
29.864
Τους έκραξα στην ανάρτηση τους. Οικολογία και το μέλλον των παιδιών my @......
Λένε ότι είχαν άδεια. Tragic. Ακόμα και άδεια να είχαν, κανείς δεν σκέφτηκε πως με τα βρωμολάστιχα τους μεταφέρουν βρώμα και μικρόβια εκεί που παίζουν παιδιά; 🤬
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.270
Reaction score
97.469
Φωτο από συνάντηση ηλεκτροκίνητων στα Βριλήσσια:roflmao:
Πρεπει να πέφτει πολύ καφρίλα σε αυτες τις ομάδες για να τοποθετουν τα αυτοκίνητα σε πρασινους χώρους ψυχαγωγίας και να τις δημοσιευουν στο φβ:headbang:

View attachment 305858
Αυτό που με στενοχωρεί με την απόκτηση ηλεκτρικού, είναι ότι θα θεωρούμαι ένας από δαύτους...
 



gonis

Luger
Μηνύματα
4.356
Reaction score
11.867
Ρέντα έχετε πρωί πρωί..

Η καταστροφή και μόλυνση του πράσινου.

Ε Παναγία μου..
Άστο Κωστα…. δεν το σωζεις.Αν κάποιος από αυτούς έχει σπιτι με γκαζόν και καλεί 5-10 φιλους τους βάζει να παρκάρουν στο γκαζόν;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288
Άστο Κωστα…. δεν το σωζεις.Αν κάποιος από αυτούς έχει σπιτι με γκαζόν και καλεί 5-10 φιλους τους βάζει να παρκάρουν στο γκαζόν;
Πάνε σε 2 βδομάδες να βγάλεις φωτογραφίες της καταστροφής.

Φυσιοδίφη μου εσύ.
 

TGD

Μηνύματα
8.364
Reaction score
8.376
Και στην Επίδαυρο στο γκαζόν παρκάρουν τα ΙΧ. Ή τουλάχιστον πάρκαραν όταν πήγα τελευταία φορά εκεί πριν 25-30 χρόνια... Δεν νομίζω ότι θα πάθει τίποτα με ένα περιστασιακό πάτημα.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.356
Reaction score
11.867
Και στην Επίδαυρο στο γκαζόν παρκάρουν τα ΙΧ. Ή τουλάχιστον πάρκαραν όταν πήγα τελευταία φορά εκεί πριν 25-30 χρόνια... Δεν νομίζω ότι θα πάθει τίποτα με ένα περιστασιακό πάτημα.
Το ότι είναι και πάρκο-πλατεία για οικογενειες -παιδιά φαίνεται ότι σε αφήνει αδιάφορο :roflmao:
Και αν ,όπως λέει πιο πάνω ο Αλεξης, πήραν άδεια τότε να πέσει σύρμα να κάνουν μαζώξεις εκεί και το μίνι κλαμπ,το κορολα κλαμπ κ.ο.κ
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288
Προσωπικά, πλέον είμαι "κατά" αυτών των συγκεντρώσεων.

Πάει ο καιρός που όντως βοηθούσε την ηλεκτροκίνηση να μαζευτούν τα 8-9 συνολικά διαθέσιμα EV στο Cosmos στη Θεσσαλονίκη, για να δουν οι περαστικοί ότι "υπάρχουν" και ηλεκτρικά αυτοκίνητα, να κάνουν 2 ερωτήσεις, να μάθουν ότι έχουν διαθέσιμα EV κάποιες αντιπροσωπείες.

Να έρθει ο Κυριάκος ο Κοφινάς, ο τσέο της ΔΕΗ blue, και ο δήμαρχος, για να τους πούμε τις πραγματικές ανάγκες που βλέπουμε, να προτείνουμε για τα ΣΦΗΟ το βέλτιστο σενάριο από την πλευρά του χρήστη. Κλπ κλπ κλπ.

Θυμάμαι την ειλικρινή άγνοια του κόσμου, εμένα πχ με το iD.3 με ρωτούσαν τότε: καλά, αυτά δεν είναι μόνο στο εξωτερικό; Απ'εξω το φέρατε; 🤣🤪😁

Τότε, όντως τα 2-3 Τέσλα τα είχανε φέρει απ'εξω, δεν υπήρχε τρόπος να τα παραγγείλεις στην Ελλάδα.

Τώρα; τώρα πας στο Cosmos και δεν έχει διαθέσιμο ελεύθερο φορτιστή, κι άμα ανεβάσουμε σήμερα το μεσημέρι ένα ποστ σε κλειστό κύκλο (Tesla owners Greece) να πάμε για μπύρα το βράδυ στο Cosmos, να βρεθούμε για να συζητήσουμε από κοντά την επικείμενη επίσκεψη του Tesla mobile service στη Θεσσαλονίκη και να οργανωθούμε για χώρο για τον έλεγχο του τεχνικού που θα έρθει, μαζεύονται 29 Τέσλα. Με ενημέρωση 4-5 ωρών νωρίτερα. Ε, νισαφι.

Ενώσαμε 6 τραπέζια τις προάλλες για να χωρέσουμε σε καφέ στο Cosmos, για κλειστή συγκέντρωση που οργανώθηκε προ λίγων ωρών, πανηγύρι. Καταντάει ανέκδοτο.

Δεν υπάρχει λόγος να μαζεύονται για επίδειξη σε πάρκα και πλατείες. Δεν είναι ούτε σπάνιο ούτε άξιο λόγου το ότι υπάρχουν ηλεκτρικά αυτοκίνητα, κατά βάση δεν υπάρχουν αρκετά EV για να καλύψουν τη ζήτηση.

Χαζομάρες. Πρέπει να σταματήσουν αυτές οι ανόητες φιέστες.

Πιο χρήσιμο να γίνονται τέτοιες δημόσιες εκδηλώσεις για ποδήλατα ή άλλους τρόπους μικροκινητικότητας, μπας και πείσουν τον κόσμο να μετακινείται περισσότερο με ποδήλατα και πατίνια και μικρο-EV, όπως στο εξωτερικό. Η επίδειξη "Τέσλα" και "EV" γενικά, είναι άστοχη έως γελοία.
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.270
Reaction score
97.469
Και αν ,όπως λέει πιο πάνω ο Αλεξης, πήραν άδεια τότε να πέσει σύρμα να κάνουν μαζώξεις εκεί και το μίνι κλαμπ,το κορολα κλαμπ κ.ο.κ
Αχ, αυτά τα κλαμπ του κάθε πικραμένου που ψάχνει την επιβεβαίωση στην ομοιομορφία...

Το να μην κάνει κανείς ας πούμε δεν παίζει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.389
Reaction score
7.638
Αχ, αυτά τα κλαμπ του κάθε πικραμένου που ψάχνει την επιβεβαίωση στην ομοιομορφία...

Το να μην κάνει κανείς ας πούμε δεν παίζει.
Δεν μου φαίνεται παράλογο να υπάρχουν τέτοιου είδους κλαμπ (μιλάω για Mini και τέτοια). Χόμπι είναι.

Συναντάς άλλους βαρεμένους σαν κι εσένα (γιατί προφανώς μόνο "βαρεμένοι" θα είναι σε αυτά τα κλαμπ, σιγά μην πηγαίνει η κάθε κουτσή Μαρία με Mini), ανταλλάσσεις εμπειρίες, παίρνεις ιδέες κλπ.

Ειδικά αν μιλάμε για αυτοκίνητα με μικρή κυκλοφορία, έχει ακόμα περισσότερο νόημα. Γιατί αν έχεις κάνα Tesla ξέρω γω, ανοίγεις το Youtube και βλέπεις 1 εκατομμύριο mods και ιδέες, δεν περιμένεις να στα πει ο Μήτσος στο κλαμπ.

Για τα EV, συμφωνώ με τον Κώστα, πλέον δεν έχει κανένα νόημα. Είναι σαν να λέμε "κλαμπ ιδιοκτητών αυτοκινήτων".

Υ.Γ. Δεν είμαι μέλος σε κανένα κλαμπ, ούτε ήμουν, ούτε έχω πάει ποτέ σε τέτοιου είδους συγκέντρωση. Γιατί είμαι αληθινός ακοινώνητος εγώ ρε, την τιμάω την φανέλα, όχι γιαλαντζί σαν μερικούς μερικούς.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288

2023 eqs mercedes build quality..


ΥΓ.
Έρχεται και M3 ηλεκτρικό.

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288
Πάντως για το θέμα που αναφέρετε, της καταπάτησης του γκαζόν του πάρκου στα Βριλήσσια, είτε παραχωρήθηκε στην "έκθεση" ηλεκτροκίνητων είτε στο γνωστό σύλλογο μανούλες του φεϊζμπουκ, την ευθύνη φέρει αποκλειστικά και μόνον ο δήμαρχος των Βριλησσίων κ. Κωνσταντίνος Βαφειάδης, ως υπεύθυνος για την παραχώρηση του χώρου.

Εφόσον αυτός ο χώρος παραχωρήθηκε, ο κόσμος που συμμετείχε ακολούθησε τις οδηγίες της διοργάνωσης και αυτόν τον εγκεκριμένο χώρο χρησιμοποίησε.

Ο ίδιος ο δήμαρχος μάλιστα, ήταν εκεί και συμμετείχε ενεργά στην "έκθεση" των ηλεκτροκίνητων, με ένα (δικό του) από τα μόλις 2 ηλεκτρικά ποδήλατα υδρογόνου στην Ελλάδα.

Υδρογόνου. Έλα μνι στον τόπο σου. 🤣🤪😁

Τουλάχιστον ήταν ποδήλατο, κάτι είναι κι αυτό.

1000008704.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.994
Μηνύματα
2.924.881
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top