Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...





Μηνύματα
1.827
Reaction score
2.668
Από το 1991 χρήσιμοποιώ sub. Αρχικά ρυθμισμένα με το αυτί και τελευταία με μετρήσεις.
Έχω πάνω από 10 διαφορετικών τεχνολογιών.
Καλή συνέχεια..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Αν anyway (για να ολοκληρώσω σκέψη) ισχύει χοντρικά το παραπάνω..
Διαφωνεί εντόνως κατά κύριο λόγο (γιατί οι υπόλοιποι ψάχνονται πιο χαλαρά ή αρκούνται σε λιγότερα) το 3% που θα πάρει ηχεία με κόστος οικοπέδου στη Βάρη :biggrin: με το 3,5% που θα πάει ''αλλιώς'' γιατί είναι τεχνικά πιο σωστό αλλά θα διαβάσει ότι υπάρχει, θα στήσει συσκευές παντού σε dedicated χώρο (ειδικά για πολυκάναλο) και πασχαλινά αυγά.. :rolleyes:
Και όλ' αυτά για το τέλειο, το τεχνικά σωστό, το να μπορεί κάποιος να ακούσει τις μουσικές έτσι όπως επέλεξε ο μηχανικός ήχου που τις ''έφταιξε'' (πολλές φορές κακά ή για ν' ακούγονται καλά στ' αμάξ' του κάγκουρα..:whistling:).

Βρε, ξεκινήστε το ψάρεμα..
Είν' ωραίο..

Please.. :biggrin:
Καλέ μας 777, ο υποφαινόμενος είχε ξεκινήσει το νήμα της διόρθωσης δικαναλικού βάζοντας setup με ωφέλιμη απόκριση από 25 Hz, ένα τεμάχιο sub ανά κανάλι και συνολικό κόστος 1500 ευρά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Καλέ μας 777, ο υποφαινόμενος είχε ξεκινήσει το νήμα της διόρθωσης δικαναλικού βάζοντας setup με ωφέλιμη απόκριση από 25 Hz, ένα τεμάχιο sub ανά κανάλι και συνολικό κόστος 1500 ευρά.
Έχω πολλές φορές αναφερθεί στη χρησιμότητα των γραπτών και των πειραματισμών σου γκουρού.. :rolleyes:

Είναι προφανές νομίζω πως το κείμενο που έγραψα δεν ''στόχευσε'' τις προσπάθειες σου αλλά την αιώνια διαμάχη μεταξύ καλού και κακού, παλιού και νέου.. (και πως ''φτιαχνόμαστε'' μ' αυτήν.. :biggrin:).
 

Μηνύματα
13.925
Reaction score
15.798
Έχω πολλές φορές αναφερθεί στη χρησιμότητα των γραπτών και των πειραματισμών σου γκουρού.. :rolleyes:

Είναι προφανές νομίζω πως το κείμενο που έγραψα δεν ''στόχευσε'' τις προσπάθειες σου αλλά την αιώνια διαμάχη μεταξύ καλού και κακού, παλιού και νέου.. (και πως ''φτιαχνόμαστε'' μ' αυτήν.. :biggrin:).
Πάρε σάμπ (που έχεις ήδη) και να ακούς σε υψηλές εντάσεις να γίνεται masking και στις ενοχλητικές περιττές αρμονικές που βγάζουν μερικά μικρά ηχεία όταν ζορίζονται θερμικά αλλά και ενισχυτές και που δεν φαίνονται στο THD. You will be fine. :D 😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Πάρε σάμπ (που έχεις ήδη) και να ακούς σε υψηλές εντάσεις να γίνεται masking και στις ενοχλητικές περιττές αρμονικές που βγάζουν μερικά μικρά ηχεία όταν ζορίζονται θερμικά αλλά και ενισχυτές και που δεν φαίνονται στο THD. You will be fine. :D 😍
Πάλι ανοίγεις οδούς για πάρτυ τρισκατάρατε..? (μέσω εμού, στοχεύοντας γκουρού.. :rolleyes:)
Σίγουρα για κόλαση πας..
Μαζεύεις πόντους.. :roflmao:

Αν με απασχολούσαν όλ' αυτά περισσότερο απ' ότι τώρα..
Μάλλον θα είχα πάει για ψάρεμα χθες.. :tongue:
 

Μηνύματα
13.925
Reaction score
15.798
Πάλι ανοίγεις οδούς για πάρτυ τρισκατάρατε..? (μέσω εμού, στοχεύοντας γκουρού.. :rolleyes:)
Σίγουρα για κόλαση πας..
Μαζεύεις πόντους.. :roflmao:

Αν με απασχολούσαν όλ' αυτά περισσότερο απ' ότι τώρα..
Μάλλον θα είχα πάει για ψάρεμα χθες.. :tongue:
Ώχχχχχ , μας καταλάβανε. :D :D 😍

(αλλαγή συζήτησης) Αλήθεια, τι καιρό κάνει εκεί ; Εδώ ξεκίνησε λίγο ψύχρα. :D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Πάρε σάμπ (που έχεις ήδη) και να ακούς σε υψηλές εντάσεις να γίνεται masking και στις ενοχλητικές περιττές αρμονικές που βγάζουν μερικά μικρά ηχεία όταν ζορίζονται θερμικά αλλά και ενισχυτές και που δεν φαίνονται στο THD. You will be fine. :D 😍
He will be fine or he will get a... fine (from Dimi).

Άμα τα μικρά ηχεία καταπονούνται θερμικά σε μέτριες προς υψηλότερες στάθμες η προσθήκη sub χωρίς περαιτέρω μέριμνα για υψιπερατό κροσάρισμα δεν αναμένεται να φτιάχνει τις εντυπώσεις κατά την άνοδο στη στάθμη ακρόασης.
 

Μηνύματα
13.925
Reaction score
15.798
He will be fine or he will get a... fine (from Dimi).

Άμα τα μικρά ηχεία καταπονούνται θερμικά σε μέτριες προς υψηλότερες στάθμες η προσθήκη sub χωρίς περαιτέρω μέριμνα για υψιπερατό κροσάρισμα δεν αναμένεται να φτιάχνει τις εντυπώσεις κατά την άνοδο στη στάθμη ακρόασης.
Όχι τις φτιάχνει. Θα μπορεί να ανεβάζει στάθμες spl και άρα ψυχοακουστικά οι περιττές τότε μασκάρονται (no joke).

Οι δευτερες μασκάρονται έτσι και αλλιώς σίγουρα.

Το κατάλαβες ότι δεν ήταν για εσένα το πόστ και ας το παραδέχθηκα ότι δήθεν ήτανε ε ; Βελτιώνεσαι στην ψυχολογία βλέπω με εμένα που έμπλεξες. :D 😍

Εσένα απλώς ήθελα να δώ εάν θα "προστρέξεις". Αυτό i bet δεν το κατάλαβες. :D

Εάν το κατάλαβες και αυτό ... δεν έχω τίποτε άλλο να σου μάθω. :D :D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Όχι τις φτιάχνει. Θα μπορεί να ανεβάζει στάθμες spl και άρα ψυχοακουστικά οι περιττές τότε μασκάρονται (no joke).

Οι δευτερες μασκάρονται έτσι και αλλιώς σίγουρα.

Το κατάλαβες ότι δεν ήταν για εσένα το πόστ και ας το παραδέχθηκα ότι δήθεν ήτανε ε ; Βελτιώνεσαι στην ψυχολογία βλέπω με εμένα που έμπλεξες. :D 😍

Εσένα απλώς ήθελα να δώ εάν θα "προστρέξεις". Αυτό i bet δεν το κατάλαβες. :D
Εάν ισχύει ακριβώς όπως το υποστηρίζεις, τότε θα έθετε τα μικρά ηχεία του σε ακόμα ανώτερο κίνδυνο καταστροφής ή φθοράς με την πάροδο του χρόνου αφού θα ενθαρρυνόταν έμμεσα ν'ανεβάζει στάθμες.

Υπάρχουν βαθμοί ΄΄εξαφάνισης΄΄ - υπό την έννοια της μη συμμετοχής σε δεδομένο topic - που θα ήμουν πρόθυμος να (μην) αποδεχθώ... :sneaky:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Όχι τις φτιάχνει. Θα μπορεί να ανεβάζει στάθμες spl και άρα ψυχοακουστικά οι περιττές τότε μασκάρονται (no joke).

Οι δευτερες μασκάρονται έτσι και αλλιώς σίγουρα.

Το κατάλαβες ότι δεν ήταν για εσένα το πόστ και ας το παραδέχθηκα ότι δήθεν ήτανε ε ; Βελτιώνεσαι στην ψυχολογία βλέπω με εμένα που έμπλεξες. :D 😍

Εσένα απλώς ήθελα να δώ εάν θα "προστρέξεις". Αυτό i bet δεν το κατάλαβες. :D

Εάν το κατάλαβες και αυτό ... δεν έχω τίποτε άλλο να σου μάθω. :D :D
Πως μας..
Still0219_00004-2-950x533.jpg
έτσ' μαρή? :rolleyes:
 

Μηνύματα
13.925
Reaction score
15.798
Εάν ισχύει ακριβώς όπως το υποστηρίζεις, τότε θα έθετε τα μικρά ηχεία του σε ακόμα ανώτερο κίνδυνο καταστροφής ή φθοράς με την πάροδο του χρόνου αφού θα ενθαρρυνόταν έμμεσα ν'ανεβάζει στάθμες.

Υπάρχουν βαθμοί ΄΄εξαφάνισης΄΄ - υπό την έννοια της μη συμμετοχής σε δεδομένο topic - που θα ήμουν πρόθυμος ν'αποδεχθώ... :sneaky:
Ναι αλλά δεν θα ακούγονταν. Η καταστροφή είναι άλλο πράγμα. Μετά τη 7η 9η ή 11η. Δεν λέμε και έτσι.
Πως μας.. έτσ' μαρή? :rolleyes:
Ποτέ δεν λέω εγώ. Εγώ πετάω μόνο ιδέες και όποιος θέλει ψάχνει. Αυτό τον ρόλο τον έχω αφήσει επαγγελματικά σε άλλους ανεπιστρεπτί εδώ και κάποια χρόνια. Δεν έχω σκοπό να τον αναλάβω ξανά και μάλιστα για το audio. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Ναι αλλά δεν θα ακούγονταν. Η καταστροφή είναι άλλο πράγμα. Μετά τη 7η 9η ή 11η. Δεν λέμε και έτσι.
Το να καταπονείς τα ηχειάκια αλλά να σ'αρέσει - όπως θα λέγανε... ΄΄καίει αλλά μ'αρέσει ΄΄ - δεν το κάνει σωστό...
 

Μηνύματα
13.925
Reaction score
15.798
Το να καταπονείς τα ηχειάκια αλλά να σ'αρέσει - όπως θα λέγανε... ΄΄καίει αλλά μ'αρέσει ΄΄ - δεν το κάνει σωστό...
Δεν είπα αυτό. Και μεγάλα ηχεία πάντως μπορεί να το έχουν. Υπάρχουν άνθρωποι και είδη μουσικής που το προτιμούν έτσι ή εχουν εθιστεί κιόλας. Καλά είναι να έχεις σαν ρεφερενς στα αυτιά σου, ένα καλό ηχείο.

Τα έχω πεί (αλλά με άλλο τρόπο και οπτική αλλά τα ίδια πράγματα) παλιά και σε κατάλληλο νήμα (άντε μπορεί λίγο πιο κατάλληλο) και "περιγραφικά" κιόλας μουσικής αίσθησης .... απλώς δεν το θυμάσαι.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.220
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top