Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Οπως θα έχεις προσέξει έχω κόψει τις προπονήσεις όξω, όχι ότι δεν μπορώ, δεν θέλω. Το πράμα γίνετε όλο και πχιο επικίνδυνο...
Τις προάλλες με το mtb και λίγο πχιο κάτω από εκεί που με πάτησαν έγινα μάρτυρας ενός ίδιου ατυχήματος. Οδηγός αυτοκινήτου αφηρημένος με το κινητό έσκασε πάνω στη νησίδα. Αν δεν ήταν η νησίδα θα με πατούσαν πάλι με το ίδιο τρόπο. Ήμαν φαντάς μπροστά και άκουσα τη σύγκρουση λίγα μέτρα πχιο πίσω. Γύρισα να βοηθήσω και με είπε ο ίδιο ο οδηγός τι συνέβη και ότι κάτι έψαχνε να βρει στο νετ και δεν είδε τη νησίδα. Κανένας ευτυχώς δεν τραυματίστηκε, το αυτοκίνητο πάει ολική.
Έχει ξεφύγει η κατάσταση, οπότε μαζεύω hardware για προπονητήριο.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Όχι Σώτο, οι επιλογές είναι πολλές, αλλά με ενδιαφέρει να έχει ταλάντωση ώστε να μη καταπονείται το πλαίσιο.
Έβγαλε η Wahoo KICKR MOVE, είναι ακριβώς αυτό που θέλω, κολλάω όμως στις παράδες που ζητάει...
 

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Ναι, το είδα αυτό, για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται μια π@π@ρι@ για να πληρώσεις περισσότερα... Αν παρακολουθεις όλα τα τελευταία χρόνια, όλο και κάτι βάζουν για να μοιάζει λέει η προπόνηση σε trainer, με πραγματική έξοδο! Πχ το άλλο, που "στρίβει" το τιμόνι , ή αυτό που σηκώνει τη μπροστινή ρόδα για να προσωμοιώνει τις κλίσεις! Και φυσικά όλο και περισσότερα λεφτά για αυτά. Τα βασικά όμως trainer με άμεση οδήγηση (όχι τα παλιά, όπως αυτό που είχα, και δεν χρησιμοποιώ πλέον, με τη ρόδα πάνω), έχουν πλέον πιο χαμηλές τιμές, αρκετά συμφέρουσες... :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Έχεις δίκιο Σώτο, ισχύει ότι σε όλα τα αξεσουάρ του αθλήματος και εδώ.
Όμως πάει καιρός που παρακολουθώ τα δρώμενα και έχω καταλήξει πως θα πάθω ότι έπαθε ο Άλεξ με το τρέκ, απλά εγώ θα το πάθω πχιο σύντομα. Εκτός και αν δεν κάνω πολλά σπριντ και τέτοια πράματα κανιβαλισμού του πλαισίου. Οι περισσότεροι για αυτό το λόγο βάζουν πάνω στο προπονητηριο ένα δεύτερο ποδήλατο και όχι το βασικό. Εγώ δεν έχω αυτή τη επιλογή, δεν με νοιάζει κάτι που να προσομοιώνει τη προπόνηση όξω, ζημιά στο πλαίσιο δεν θέλω...
 

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Το κίτρινο τι το έκανες; Μια ρόδα μπροστά βάλε του, και κάποια σετ με δίσκους, ταχύτητες από παλιά αν έχεις, δεν θέλει πολλά πράγματα, ούτε φρένα θέλει, ούτε κάτι άλλο. Εκτός αν τα έδωσες όλα...

Το ότι κουνιέται πίσω μπρος (δεν ξέρω αν και πλάγια) δε νομίζω να εξασφαλίζει ότι δεν θα γίνει ζημιά πάντως, αμφιβάλλω δηλαδή αν όλη αυτή η κίνηση μπορεί να απορροφήσει την ενέργεια που στον δρόμο μετατρέπεται σε κινητική (είτε για να πάει μπροστά το ποδήλατο, είτε το κούνημα δεξιά αριστερά κλπ). Πάντως το δικό μου όσο το έβαζα πάνω στο trainer, όπως είπα αυτό με τη ροδα πάνω, δεν έπαθε κάτι (αν είχε δηλαδή θα το είχε βγάλει στα τόσα χμ που έχω κάνει γενικώς με αυτό).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Στο κίτρινο με λείπει σχεδόν όλη η di2, το κίτρινο δεν παίρνει μηχανικές ταχύτητες. Το dedacciai θα βάλω πάνω στο προπονητηριο και εκεί θα μείνει. Μόνο όταν θα πααίνω στο χωριό θα το βγάζω.
Το ότι κουνιέται πίσω μπρος (δεν ξέρω αν και πλάγια) δε νομίζω να εξασφαλίζει ότι δεν θα γίνει ζημιά πάντως, αμφιβάλλω δηλαδή αν όλη αυτή η κίνηση μπορεί να απορροφήσει την ενέργεια που στον δρόμο μετατρέπεται σε κινητική (είτε για να πάει μπροστά το ποδήλατο, είτε το κούνημα δεξιά αριστερά κλπ). Πάντως το δικό μου όσο το έβαζα πάνω στο trainer, όπως είπα αυτό με τη ροδα πάνω, δεν έπαθε κάτι (αν είχε δηλαδή θα το είχε βγάλει στα τόσα χμ που έχω κάνει γενικώς με αυτό).
Είμαι βαρύς αναβάτης, δεν μου φαίνεται αλλά είμαι. Επίσης όταν δαιμονίζομαι βγάζω και πολλά βάτ. Αυτό το έχει βιώσει η τσέπαμ όλα αυτά τα χρόνια κυρίως στους τροχούς. Εύκολα στο δρόμο καταστρέφω το πίσω τροχό, ένας γυαλιστερός που θα με κολλήσει αρκεί για να βγει η ζημιά.
Το νέο wahoo έχει εκτόνωση εκτός από το το μπρός-πίσω και στο δεξιά-αριστερά.
Τεσπα, είναι πολύ αποτρεπτική η τιμή του, ψάχνω διάφορα και ελπίζω σε μια γενναία προσφορά, αλλιώς δεν το βλέπω ως αγορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Ίσως συμφέρει επίσης να πάρεις ένα απλό (στα μισά ή και ένα τρίτο των χρημάτων τους) και ένα αλουμινένιο ποδήλατο, βασικής κατηγορίας (ή ένα μεταχειρισμένο στα ίδια λεφτά κοντά)... ώστε να μην έχεις τύψεις να του... βγάλεις τα μάτια! :roflmao:

Και τουλάχιστον ένα αλουμινένιο μάλλον αντέχει πιο σίγουρα τις καταπονήσεις πάνω στο trainer. 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Θα δούμε Σώτο, προς το πάρω πήρα το τάμπλετ :roflmao:
Στη τελική εκεί που έχει φτάσει η δλειά θα πάρω ένα απλό trainer και πιο πολύ συμφέρει μια στο τόσο να αλλάζω πλαίσιο :biggrin:
 

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Τσέκαρε και το Zwift Hub (βασικά βασίζεται σε μοντέλο άλλης εταιρείας, δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή όμως ποιο), έχει καλές κριτικές απ' όσο θυμάμαι όταν βγήκε, έχει τα μισά λεφτά από το συγκεκριμένο Wahoo, και στην τιμή περιλαμβάνεται και ένας χρόνος συνδρομή στο Zwift! (που φυσικά πρέπει να ακυρώσεις πριν χρεωθείς ξανά προς το τέλος του ενός έτους, αν δεν θέλεις να συνεχίσεις, γιατί δεν είναι και τόσο φθηνή η συνδρομή)


 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.225
Reaction score
7.232
Εξαρτάται και από την προπόνηση που έχεις σκοπό να κάνεις. Αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο simulator τύπου zwift ή άλλο αντίστοιχο που θα έχουν πολλές ανηφόρες/κατηφόρες και συνεχώς καινούργιες διαδρομές, τότε σίγουρα καλύτερα να πάρεις φθηνό trainer και με τη διαφορά να αγοράσεις ένα δεύτερο ποδήλατο.

Αφού αν κάνεις κάποιο πρόγραμμα προπόνησης με ψιλοσταθερά βατ, ή κάποιο διαλειμματικό (Χ χρόνος σε ψηλά βατ, Υ χρόνος σε χαμηλά βατ) τότε οι αλλαγές σχέσεων θα είναι μετρημένες και προβλέψιμες. Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία όσο στις πραγματικές συνθήκες το πόσο γρήγορες θα είναι οι αλλαγές, πόσο εύκολα θα κατεβάζεις πολλαπλές σχέσεις κλπ. Επίσης στο πλαίσιο δεν σε ενδιαφέρει τόσο απορρόφηση κραδασμών κλπ., άρα;
 

Μηνύματα
15.568
Reaction score
21.773
Γιατί όχι ένα roller πχ elite smart πως λέγεται που φτάνει μέχρι 700 βατ;
Προφανώς όχι για σπριντ θα ξεκαβαλλησεις και θα πας στον τοίχο απέναντι, αλλά φτάνει για πολλά κόλπα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.852
@bretsos Με πρόλαβε ο @pankrok. Εφόσον θες κίνηση την ώρα της προπόνησης στο σπίτι, χωρίς να προκαλείται επιπλέον καταπόνηση στο πλαίσιο, η λύση είναι smart roller. Προτείνω το Elite Nero, το οποίο το στέλνει ο Γερμανός στην Ελλάδα και θα σου στοιχίσει το 1/3 των χρημάτων του KICKR.

Επίσης, είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο, θα χρειαστείς ένα USB ANT+ (με adaptor από USB C σε USB A) για να συνδέσεις το προπονητήριο/roller με το προπονητικό λογισμικό που θα "φορτώσεις" στο tablet.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.637
Reaction score
86.425
Trainer χωρίς σύνδεση με εξελιγμένο software τύπου Zwift, Rouvy, Bkool κλπ είναι πιο βαρετή ασχολία από το διάβασμα των posts του prince. Στα 5 λεπτά θες να τα σπάσεις όλα.

Αποκλείεται ο Χρήστος να μην πατήσει γερά γιατί είμαι σίγουρος ότι θα τον "κερδίσουν" τα ρεκόρ στις διαδρομές.

Αυτή τη στιγμή στη "φτηνή" κατηγορία το Zwift που έβαλε ο Sotos είναι μονόδρομος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Επιτέλους ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει!!

Το ρόλερ ρε συ κρόκ σε περιορίζει σε πολλούς τομείς, άσε που θα φάω τα μούτραμ.
Smart trainer θα πάρω, είναι μονόδρομος για μένα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.852
Καλά, πάρε trainer και σπάσ' το. Μην πεις ότι δεν σε προειδοποιήσαμε ύστερα! :biggrin:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.499
Reaction score
45.188
Καλά, πάρε trainer και σπάσ' το. Μην πεις ότι δεν σε προειδοποιήσαμε ύστερα! :biggrin:
Άσε και πολύ το φοβάμαι, το dedacciai είναι χάρτινο, όλους τους σωλήνες τους ζουλάς χωρίς ιδιαίτερη δύναμη...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.286
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top