Ποδήλατο

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.225
Reaction score
7.233
@symos Κάνω προπονήσεις είτε σε MS Surface pro είτε σε laptop 13". Για το TrainerRoad που χρησιμοποιώ, μια χαρά είναι και τα δύο.
Εννοείται βρε για το TrainerRoad είναι μια χαρά. Και για όλες τις εφαρμογές αυτού του είδους.

Μεγάλες οθόνες εγώ είπα ότι χρειάζονται σε εφαρμογές με virtual διαδρομές.
 

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Σαν συσκευή το λέω ρε συ Μήτσου, η υποστήριξη ούτως ή άλλως κάποια στιγμή σταματάει, αφού οι μλκς βγάζουν κάθε εξάμηνο και νέο μοντέλο...
Είμαι ικανοποιημένος κυρίως από τη μπαταρία, τη ακρίβεια σε όλες τις μετρήσεις και φυσικά τη αντοχή, έχει περάσει ένα σκαζμό κακουχίες και δείχνει ακόμα σαν καινούριο. Το έχω κοπανήσει σε ότι μπορείς να φανταστείς, δεν έχει ούτε μια γρατσουνιά, στη ποιότητα κατασκευής είναι κορυφή η garmin, στα υπόλοιπα, άστα, βράστα!!

Βέβαια κάνεις και μια σύγκριση με συσκευή που κοστίζει 200 ευρώ (το Pace 2) με άλλη που κοστίζει πάνω από τα τριπλάσια, και λίγο μάλλον λέω...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.500
Reaction score
45.189
Το είχα πάρει από σκρουτζομάγαζο κάπου στα 450€ Σώτο, αλλά και πάλι δεν τα λες λίγα. Έχς κάπου δίκιο γιατί στα fenix η garmin δίνει μια παραπάν προσοχή στη κατασκευή, με αυτά καμαρώνει σε όλη τη πορεία, πλέον έχει διευρύνει τη γκάμα και αρμέγει τους φραγκάτους με φρού φρού και αρώματα... Και η επόμενη γενιά θα είναι ακόμα ακριβότερη, αυτά δεν έχουν σταματημό, είναι χειρότερα και από τον ήχο...
 


Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
450 από deutschland... το 965 κάνει 100 παραπάνω (τουλάχιστον νομίζω) και βασικά έχει απλά και mapping, που μου είναι αδιάφορο σε... ρολόι!
 


Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Η διαφορά είναι κυρίως στην οθόνη, το ξέρω ότι είναι μια χαρά το 255, αλλά για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει κάποια παρόμοια στραβή όπως του Coros, προτίμησα να τα δώσω για να έχω τελείως άλλου τύπου οθόνη (amoled).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.500
Reaction score
45.189
Έχω να καταθέσω μια πολύ περίεργη εμπειρία, εψές είχα πάει κάπου με το mtb και στη πορεία ένιωσα να χάνω πίεση στο πίσω φρένο, μέχρι να φτάσω η μανέτα όταν τη πατούσες είχε τόσο μεγάλη διαδρομή που έφτανε στο τιμόνι. Εκανα ένα γρήγορο έλεγχο και δεν διαπίστωσα διαρροή από το κύκλωμα, παρατήρησα όμως ότι είχε βγει δυσανάλογα το ένα πιστόνι έξω με αποτέλεσμα να σπρώχνει το δίσκο στο πάτημα. Επειδή δεν είχα εργαλεία μαζίμ, βρήκα ένα κατσαβίδι και αφαίρεσα τα τακάκια, εσπρωξα το πιστόνι που ήταν έξω κρατώντας κόντρα το άλλο και ξανά έβαλα τα τακάκια. Όλα μια χαρά και μάλιστα πολύ καλύτερα και από πριν, είναι λες και έκανα εξαέρωση.
Αυτό τώρα πως εξηγείται?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.500
Reaction score
45.189
Αν είναι έτσι θα κάνω το ίδιο και στο μπροστά. Δεν έχω πλέον νεκρή διαδρομή στη μανέτα ενώ στο μπροστά έχω
 

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Αν όμως έχει εγκλωβιστεί σε κάποια 'γωνιά' ο αέρας, θα επανεμφανισθεί κάποια στιγμή το ίδιο θέμα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.500
Reaction score
45.189
Δεν υπάρχει αέρας στο κύκλωμα, το έκανα και στο μπροστά φρένο και έπιασε το κόλπο, άρα τη έβγαλα τσάμπα :biggrin:
Δεν έχω ντίπ νεκρή διαδρομή και η αντλία έχει πίεση χωρίς να λαστιχάρει.
Είδες τι μάθαμε εντελώς τυχαία!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.500
Reaction score
45.189
Σωτο έβγαλα εψέ το πίσω λάστιχο στο mtb για να κάνω μια δλειά και δεν βρήκα ντίπ ζουμί μέσα, είχε στεγνώσει, τελευταία φορά που συμπλήρωσα ήταν πριν 3 μήνες ~
Ίσως να έπαιξαν ρόλο οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού, είπα να στο πω επειδή χρησιμοποιείς το ιδγιο ζουμί.
 

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
Σωτο έβγαλα εψέ το πίσω λάστιχο στο mtb για να κάνω μια δλειά και δεν βρήκα ντίπ ζουμί μέσα, είχε στεγνώσει, τελευταία φορά που συμπλήρωσα ήταν πριν 3 μήνες ~
Ίσως να έπαιξαν ρόλο οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού, είπα να στο πω επειδή χρησιμοποιείς το ιδγιο ζουμί.
Ωραίος, thanks! Πάντως άλλη φάση στο MTB, χθες το δοκίμασα για πρώτη φορά πραγματικά σε διαδρομή MTB, ανεβαίνοντας πάνω στη Μαλάξα (μέση κλίση 9% περίπου για σχεδόν 5 χμ, και γεμάτο πέτρες, αυλάκια, χαλίκια, ακόμα και σπασμένα γυαλιά από μλκς που τα έχουν πετάξει σε κάποια σημεία), και έριξα σε όλα τα segment της ανηφόρας 5 λεπτά κάτω! Και επειδή δεν μπορώ να πω ότι οφείλεται ξαφνικά επειδή απέκτησα τόσο καλύτερο fitness σε 20 ημέρες από την προηγούμενη (που ειχα πάλι PR, αλλά με σαμπρέλα), είναι φανερό πόσο βοήθησαν τα tubeless! Τώρα θέλω να βρω και ποια είναι η κατάλληλη πίεση, κλπ... Εντωμεταξύ επειδή είχα αφήσει την παλιά ταινία που είχε σχετικά μεγάλη τρύπα για βαλβίδα, κι έχανε από εκεί, τελικά έκανα και δευτερη φορά - καλά παραπάνω έκανα, γιατί 2 φορές έβαλα με ανάποδη φορα το λάστιχο, και το κοίταζα κιόλας λέει. :party: :lolsign: - τη διαδικασία και στους δύο τροχούς, αλλά δεν πέταξα το υγρό απλά μάζεψα το περισσότερο και το ξαναβάλα, πρόσθεσα κι άλλο επίσης βέβαια.

----

Σε άλλα νέα... ο Βασίλης Αναστόπουλος βασικός προπονητής της Astana Qazaqstan Team...

 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.500
Reaction score
45.189
Τώρα θέλω να βρω και ποια είναι η κατάλληλη πίεση, κλπ...
Χρησιμοποιώ 20-25 χώμα & 28-32 καθημερινότητα, με σαμπρέλα δεν μπορούσα να ρίξω τη πίεση τόσο πολύ...

Πάρε και μια φώτο με τη μπίχλα όταν στεγνώσει το ζουμί
IMG_20231004_225122.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
20.775
Reaction score
14.778
22 μπροστά, 24 πίσω νομίζω το έχω τώρα... ακολουθούν κι άλλες δοκιμές βέβαια, πιο πολύ χώμα, αλλά και στο δρόμο αρκετά χμ να δω πώς πάει. Την πρώτη φορά που πήγα βόλτα μετά τη μετατροπή (την προηγούμενη εβδομάδα) ήταν μικρή η διαδρομή σε άσφαλτο (και πολύ λίγο χώμα), και έγινα και μούσκεμα από την βροχή στην επιστροφή! Βέβαια με τα λάστιχα αυτά... πήγαινε τρένο και στο νερό, αν ήμουν με το road πολύ φοβάμαι ότι θα γλιστρούσα! :roflmao: :geek:
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.274
Γιατί όχι ένα roller πχ elite smart πως λέγεται που φτάνει μέχρι 700 βατ;
Προφανώς όχι για σπριντ θα ξεκαβαλλησεις και θα πας στον τοίχο απέναντι, αλλά φτάνει για πολλά κόλπα
Αυτό δεν το έχουν καταφέρει τα τούμπανα στις πίστες θα το καταφέρει ο Χρήστος??? Η ένσταση μου με το roller smart trainer είναι πως είσαι ολοένα στην επιφυλακή ενώ ο σκοπός των προπονητηρίων είναι διαφορετικός. Προσωπικά δεν θα το άντεχα σε virtual race πάνω από 30 λεπτά.

Με λίγα λόγια επειδή το έχω ψάξει το θέμα: Αν ο Χρήστος θέλει trainer για να εξομοιώσει την πραγματικότητα ουσιαστικά χρειάζεται ένα wahoo kickr v4 ή v5 το οποίο θα πρέπει να ψωνίσει 799 που είχε στις προσφορές ή και χαμηλότερα και προσωπική εργασία. Το πλαίσιο θα πρέπει να το κατασκευάσει από ξύλο κόντρα πλακέ σημύδα που είναι η εύκολη λύση ή από σίδερο με ηλεκτροκόλληση που είναι η πιο δύσκολη λύση (προυποθέτει να ξέρεις να κολλάς - θα μου πεις εδώ ξέρει ο κ@βλιάρης ο κροκ). Απλά πράγματα δοκιμασμένα από πολλούς, τα πλαίσια δεν θα κρατήσουν σε πλήρη ρεαλιστική λειτουργία με σπριντ, ορθοπέταλα κλπ.
Προσοχή, η κατασκευή δεν χρειάζεται να μοιάζει με πλαίσιο ποδηλάτου, αρκεί να έχει τις διαστάσεις του πλαισίου στα επίμαχα σημεία (αποστάσεις σέλας τιμονιού κλπ τα γνωστά).
Το τάμπλετ για ολοκληρωμένη εμπειρία με τους εξομοιωτές δεν κάνει, θέλει pc και οθόνη. Για την κατασκευή δαπέδου με κλίσεις και αντιστάσεις κλπ όπου θα κάθεται το σύνολο θα μιλήσουμε σε 2ο χρόνο, αντιγράφουμε ένα εμπορικό δάπεδο των 1000+ ουσιαστικά με κόστος υλικών στα 200.
Το μόνο πρόβλημα σε όλα αυτά είναι ο χώρος και το χρήμα Χρήστο (1000-1200 σύνολο +200 το δάπεδο μαξ), αν τα έχεις προχωράς. Το zwift hub ΔΕΝ κάνει για Χρήστο. Θέλουμε βαρύ flywheel εδώ. Το wahoo kickr θα σκίσει Χρήστο άνετα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.294
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top