Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Ναι ρε μάγκες, κάντε δοκιμές και δώστε μασημένη τροφή, Αύριο παραλαμβάνω, δεν ξέρω γιατί, έχω μια περίεργη διαίσθηση πως δεν θα καταφέρω να το συνδέσω, παρόλο που δείχνει εύκολη η όλη διαδικασία.
Ίσως επειδή είμαι πρωτάρης και καλούμε να κολυμπησω σε άγνωστα νερά...
 

Μηνύματα
20.804
Reaction score
14.789
Καλά δοκιμή πραγματική δεν μπορώ να κάνω, ούτε trainer δεν έχω εδώ, το έχω σε άλλο σπίτι, αλλά και πάλι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ξανά, μόνο... βάση για μαστορέματα στο ποδήλατο το έχω! αν πάρω, θα πάρω κάτι ανάλογο με αυτό που πήρες, τα τύπου "βάζω τη ρόδα πάνω", είναι σπάσιμο! Απλά για την εγκατάσταση θέλω να δω το πρόγραμμα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Απ ότι δγιάβασα το direto έρχετε με μια θκιά τους εφαρμογή που είναι δωρεάν για κάνα μήνα.
Δεν θυμάμαι πως τη λέν, ψάχνομαι για το Zwift γιατί είναι το πχιό διαδεδομένο και μπορώ να βρω φίλους εκεί μέσα και να γίνει χαμούλης
 

Μηνύματα
20.804
Reaction score
14.789
Αυτό το mywashoo είναι πάντως αρκετά μεγάλο downloading... 3,5GB αρχικά, και μετά όταν ξεκινήσει ζητά να κατεβάσει 13GB περιεχόμενο (διαδρομές, χάρτες, κλπ)

Screenshot 2023-10-10 223430.jpg
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.274
Απ ότι δγιάβασα το direto έρχετε με μια θκιά τους εφαρμογή που είναι δωρεάν για κάνα μήνα.
Δεν θυμάμαι πως τη λέν, ψάχνομαι για το Zwift γιατί είναι το πχιό διαδεδομένο και μπορώ να βρω φίλους εκεί μέσα και να γίνει χαμούλης
Πάμε πάλι... Απ ότι θυμάμαι έχεις σχετικά σύγχρονο κινητό. Οπότε κατεβάζεις από σήμερα στο κινητό σου Zwift και MyWhoosh το πρώτο ένα μήνα δοκιαστικά και το 2ο δωρεάν, κάνεις λογαριασμούς και συνδέεσαι. Αύριο που θα στήσεις το trainer βάζεις κινητό κάπου να το βλέπεις, φοράς ζώνη καρδιακών, καβαλάς και συνδέεσαι εύκολα και γρήγορα (γιατί το κινητό σου έχει μπλέ δόντι που δεν έχει το pc σου). Α ξέχασα ότι αγόρασες τάμπλετ οπότε όλα αυτά τα κάνεις με το τάμπλετ.
 

Μηνύματα
20.804
Reaction score
14.789
Με ένα ανταπτοράκι bluetooth ή/και ant+ λύνεται και το πρόβλημα σύνδεσης στο pc (στο κινητό, ανάλογα με την εταιρεία-μοντέλο, για σύνδεση ant+, αν υποστηρίζεται, μπορεί να χρειαστούν και πρόσθετα).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Πάμε πάλι... Απ ότι θυμάμαι έχεις σχετικά σύγχρονο κινητό. Οπότε κατεβάζεις από σήμερα στο κινητό σου Zwift και MyWhoosh το πρώτο ένα μήνα δοκιαστικά και το 2ο δωρεάν, κάνεις λογαριασμούς και συνδέεσαι. Αύριο που θα στήσεις το trainer βάζεις κινητό κάπου να το βλέπεις, φοράς ζώνη καρδιακών, καβαλάς και συνδέεσαι εύκολα και γρήγορα (γιατί το κινητό σου έχει μπλέ δόντι που δεν έχει το pc σου). Α ξέχασα ότι αγόρασες τάμπλετ οπότε όλα αυτά τα κάνεις με το τάμπλετ.

Έχω μπλέ δόντι και στο pc, το θέμαμ είναι ότι το pc είναι σταθερό και συνδεμένο πάνω στη tv του σαλονιού, οπότε δεν γίνεται να στήνω και να ξεστήσω όλη τη ώρα όλα τα τσιμπράγκαλα στο σαλόνι, θα ήταν σίγουρα πχιο απολαυστικό γιατί παίζει μεγάλη οθόνη αλλά άκυρο, γιαυτό πήρα το τάμπλετ.
Αύριο με το καλό και εφόσον έρθει τα λεμε εκ νεου, όπως ενημερώθκα έρχετε με μεταφορική και όχι κούριερ. Αυτό μάλλον σημαίνει πως θα πρέπει να πάω στη αποθήκη (κάπου στου Ρέντη) να παραλάβω.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.274
Έχω μπλέ δόντι και στο pc, το θέμαμ είναι ότι το pc είναι σταθερό και συνδεμένο πάνω στη tv του σαλονιού, οπότε δεν γίνεται να στήνω και να ξεστήσω όλη τη ώρα όλα τα τσιμπράγκαλα στο σαλόνι, θα ήταν σίγουρα πχιο απολαυστικό γιατί παίζει μεγάλη οθόνη αλλά άκυρο, γιαυτό πήρα το τάμπλετ.
Αύριο με το καλό και εφόσον έρθει τα λεμε εκ νεου, όπως ενημερώθκα έρχετε με μεταφορική και όχι κούριερ. Αυτό μάλλον σημαίνει πως θα πρέπει να πάω στη αποθήκη (κάπου στου Ρέντη) να παραλάβω.
Εγώ έχω 2 ποδήλατα στο σαλόνι... πάντως μην υπολογίζεις σε μετακινήσεις, όπου το βάλεις εκεί θα μείνει. Σε λίγο καιρό θα βαριέσαι ακόμη και να ξεκουμπώνεις το ποδήλατο για να βγεις έξω. Περιμένουμε εντυπώσεις...
Άσχετο αλλά τι εννοείς ότι το κίτρινο δεν παίρνει μηχανικές σχέσεις? Δεν χρειάζεται να περάσεις εσωτερικές καλωδιώσεις χύμα έξω θα τις αφήσεις...
 


Μηνύματα
20.804
Reaction score
14.789
Καλή ιδέα, με μερικά δεματικά ή ταινία, ασφαλίζεις και τα καλώδια να μην κινούνται όπου θέλουν... :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Ούτε που με πέρασε από το μυαλό Σώτο, έδωσε τρελή ιδέα ο Σάκης!!
Το μόνο που χρειάζομαι είναι ντεραγιέ μπροστά-πίσω και μανέτες, όλα τα υπόλοιπα τα έχω.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν κάποια θέματα, για το μπροστά ντεραγιέ δεν υπάρχει κόντρα για το καλώδιο, συνήθως η κόντρα είναι κάπου στο πλαίσιο και πάει μόνο το σύρμα στο ντεραγιέ. Υπάρχει τέτοιο ντεραγιέ?
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ μηχανικές ταχύτητες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.640
Reaction score
86.430
Το MyWhoosh το περίμενα με χαρά και όταν πήγα να το κατεβάσω από το Windows App Store μου έβγαζε ότι η CPU μου δεν είναι επαρκής. Σε PC 2,5 ετών. Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με κάποιες AMD μάλλον.
Μετά από τη χθεσινή κουβέντα είπα να ξαναπροσπαθήσω να το εγκαταστήσω. Πάω στο Microsoft Store κάνω search και τι βλέπω;

Το MyWhoosh είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου!!! Ενώ πριν ένα δίμηνο μου έλεγε ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί για λόγους συμβατότητας και το είχα αφήσει εκεί... :roflmao: :roflmao: :roflmao:

EDIT: πάνω που χάρηκα, άρχισε να κατεβάζει το content και κολλάει συνεχώς ξεκινώντας από την αρχή. Δεν με θέλει...
 

Μηνύματα
20.804
Reaction score
14.789
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν κάποια θέματα, για το μπροστά ντεραγιέ δεν υπάρχει κόντρα για το καλώδιο, συνήθως η κόντρα είναι κάπου στο πλαίσιο και πάει μόνο το σύρμα στο ντεραγιέ. Υπάρχει τέτοιο ντεραγιέ?
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ μηχανικές ταχύτητες.
Ίσως κάτι τέτοιο (ή ανάλογο, δεν τα έψαξα όλα), επιτρέπει το τράβηγμα είτε από κάτω είτε από πάνω


 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Το θέμα δεν είναι από που θα έρθει το σύρμα, χρειάζομαι ένα σταθερό σημείο για το καλώδιο (αντάπτορας)

Κάτι τέτοιο

QDN8k7Kl.jpg
 


Μηνύματα
15.571
Reaction score
21.774


cable stop λέγεται το μάθαμε και αυτό
κανονικά αυτά έπρεπε να μας τα λέει η μήτσους που είναι και σιδερολάτρης
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.506
Reaction score
45.201
Κάνε μία πατέντα δική σου αφού πιάνουν τα χέρια σου.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι Αλεξ, ούτε μου περνάει κάτι από το μυαλό ως πατέντα γιατί ασκείτε μια κάποια δύναμη στο καλώδιο και πρέπει η κόντρα να είναι απόλυτα σταθερή αλλιώς θα χάνεται η τάση στο σύρμα.
Χρειάζεται προφανώς ένα clamp όπως στη φώτο που θα σφίγγει κάπου σταθερά.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.396
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top