Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
εγώ πάντως ψήνομαι για elite smart roller , μαζεύεται και το κρύβεις σε ένα ντουλάπι.
Έχεις ακούσει αυτό που λέει, η γριά θα πάει από πέσιμο ή από χ3σιμο?

Επιστροφή στο τόπικ του trainer...

Από ποιο μαγαζί το πήρες Χρήστο;

Αθήνα δεν έχει απόθεμα πουθενά, θα ξανά έχει απόθεμα ο αντιπρόσωπος από Δεκέμβριο.
Απο εδώ το πήρα, όσο υπάρχει στη σελίδα είναι και σε απόθεμα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.853
Με νευρίασε και έφαγα μία μπαγκέτα μισό μέτρο. :lolsign:
Την τρώει την μπαγκέτα.
εγώ πάντως ψήνομαι για elite smart roller , μαζεύεται και το κρύβεις σε ένα ντουλάπι.
Ψήσου. Έχω το ίδιο. Έχω να πω τα καλύτερα - για μένα είναι αναβάθμιση από το προηγούμενο smart roller της Elite που είχα.

Απλώς, να προσέχεις με το roller. Πρέπει να είσαι συνέχεια συγκεντρωμένος 100% στην προπόνηση, διότι καθώς προπονείσαι εξασκείς και την ισορροπία σου. Μια ελάχιστης έκτασης στραβοτιμονιά και θα πέσεις. Δεν θες να πέσεις. Καθόλου δεν θες να πέσεις.

@bretsos Είστε τυχεροί εκεί στην Ελλάδα που έχετε αντιπροσώπους ποδηλάτων/ποδηλατικών ειδών κτλ που δεν σας βλέπουν ως πορτοφόλια ή/και δεν σας πατάνε στο λαιμό επειδή έχουν το μονοπώλιο σε κάτι. Εδώ, στο νησί, ο (μοναδικός) αντιπρόσωπος της Elite, όταν του ζήτησα τιμή για το Elite Nero, μου έδωσε τιμή τριπλάσια (!!!) :headbang: του bike24. Να θέλω να υποστηρίξω την τοπική αγορά και να μην με αφήνουν. Καριόληδες...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Γιώργο στη Κόρινθο έχουμε τον γκουρού της όλης φάσης, Αυτόν συμβουλεύτηκα και με άνοιξε τα μάτια σε όλα τα παραπάν που γράφω.
Και εδώ σαν πορτοφόλια μας βλέπουν, ευτυχώς όμως υπάρχουν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και είναι καλοί επαγγελματίες
 
Last edited:

Μηνύματα
2.334
Reaction score
5.289
Μπρέτσο και κρόκ, θυμήστε μου εκείνες τις μαμάτες κάλτσες που πρότεινε ο μπρετς κάποτε...μου τις ζητάει ο μικρός για το μπασκετ, πολύ τον βόλεψαν
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Μήτσου δεν τις έχει πλέον το wiggle, μπήκα μόλις και το τσέκαρα, και για μένα ήταν ότι καλύτερο έχω βάλει σε κάλτσα στα λεφτά αυτά. Δεν ξέρω πως τις λένε ή αν μπορείς να τις βρεις κάπου αλλού. Έχουν ένα R στο πίσω μέρος, σου λέει κάτι?
Στύβω το μυαλόμ αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πως τις λένε, έχω 6-7 ζευγάρια ακόμα από δαύτες, σκλιά μαύρα!!

Edit.
Μόλις πάτσα το save το θυμήθκα, Ratio

Άμα τις βρεις κάπου, ρίξε σύρμα, θέλω και εγώ Ratio
 
Last edited:

Μηνύματα
2.334
Reaction score
5.289
Α ει γειά σου αυτές. Φοβερές κάλτσες. Και όχι μόνο για ποδήλατο.
Δεν τις βρίσκω πουθενά δυστυχώς
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Πουλάω 50€ το ζευγάρι τις θκιέσμ μεταχειρισμένες, 90€ τα δγιό ζευγάρια :biggrin:

Λίγο το χρώμα τους έχει φύγει, κατά τ' άλλα είναι σαν καινούριες
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Για ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός στο zwift (παρόλο το κωδικό της elite για ένα μήνα free) πρέπει να πληρώσεις πρώτα, μου λέει και τέτοια κουλά και έχω μπλέξει
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Ας πούμε ότι έβγαλα άκρη, δεν μπορώ να συνδέσω με τίποτα τη ζώνη καρδιακών παλμών, κάνω pair με το Zwift και μετά από λίγο με λέει no signal. Θα το βρούμε μάλλον στη πορεία...
Πάμε τώρα στα του direto, απίστευτα σταθερό, κάνει φιλότιμες προσπάθειες να σου δώσει ρεαλιστικά τα υψομετρικά, μέχρι ένα σημείο τα καταφέρνει, καμία όμως σχέση με τη πραγματικότητα. Πάμε και στο αστείο του πράγματος, κατεβάζω το πρόγραμμα, κάνω λογαριασμό, βάζω κολλάν, παπούτσα και καβαλάω. Όλα καλά και ξεκινάω κάπως δυνατά, μέσα σε 5 λεπτά άρχισα να λιώνω από το ιδρώτα, νερό ως νουμπάς που είμαι ξέχασα να βάλω και ένα κουνούπι γυρνάει τριγύρω, κοιτάω κάτω και ήδη στο πάτωμα έχω κάνει μια λίμνη από ιδρώτα. Σταματώ μέσα στα νεύρα (κυρίως για το κουνούπι) ακυρώνω τη προπόνηση και εξοπλίζονται με όλα τα απαραίτητα, νερό, πετσέτα, σφουγγαρίστρα, ανοίγω ανεμιστήρα και φυσικά σκοτώνω το κουνούπι :biggrin:
Με αυτά και αυτά έκανα με τις δοκιμές γύρω στα 60km, ντάξει καλή φάση δεν λέω, αλλά ρε φίλε τη ιδρώτας είναι αυτός, μιλάμε ακατάσχετη ροή, εγώ δεν ιδρώνω ετσά όξω, βασικά δεν ιδρώνω ντίπ, απλά ανάβω λιγάκι και μέχρι εκεί.
Τέσπα, πρώτη εμπειρία πολύ θετική, το τάμπλετ ήθελε λίγο μεγαλύτερο να πω τη αλήθεια, είμαι και λίγο στραβός και με δυσκολεύει να δω τις πληροφορίες.
IMG_20231012_221433.jpg
 

Μηνύματα
15.572
Reaction score
21.775
Κάπου έχει δει το μάτιμ βάση τάμπλετ που δένει στο τιμόνι για αυτές τις περιπτώσεις
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Θα καεί από τον ιδρώτα, φαντάς ότι η πετσέτα που έβαλα πάνω στο τιμόνι έγινε 5 κιλά στις δοκιμές που έκανα
 

Μηνύματα
20.805
Reaction score
14.792
Ας πούμε ότι έβγαλα άκρη, δεν μπορώ να συνδέσω με τίποτα τη ζώνη καρδιακών παλμών, κάνω pair με το Zwift και μετά από λίγο με λέει no signal. Θα το βρούμε μάλλον στη πορεία...
Πάμε τώρα στα του direto, απίστευτα σταθερό, κάνει φιλότιμες προσπάθειες να σου δώσει ρεαλιστικά τα υψομετρικά, μέχρι ένα σημείο τα καταφέρνει, καμία όμως σχέση με τη πραγματικότητα. Πάμε και στο αστείο του πράγματος, κατεβάζω το πρόγραμμα, κάνω λογαριασμό, βάζω κολλάν, παπούτσα και καβαλάω. Όλα καλά και ξεκινάω κάπως δυνατά, μέσα σε 5 λεπτά άρχισα να λιώνω από το ιδρώτα, νερό ως νουμπάς που είμαι ξέχασα να βάλω και ένα κουνούπι γυρνάει τριγύρω, κοιτάω κάτω και ήδη στο πάτωμα έχω κάνει μια λίμνη από ιδρώτα. Σταματώ μέσα στα νεύρα (κυρίως για το κουνούπι) ακυρώνω τη προπόνηση και εξοπλίζονται με όλα τα απαραίτητα, νερό, πετσέτα, σφουγγαρίστρα, ανοίγω ανεμιστήρα και φυσικά σκοτώνω το κουνούπι :biggrin:
Με αυτά και αυτά έκανα με τις δοκιμές γύρω στα 60km, ντάξει καλή φάση δεν λέω, αλλά ρε φίλε τη ιδρώτας είναι αυτός, μιλάμε ακατάσχετη ροή, εγώ δεν ιδρώνω ετσά όξω, βασικά δεν ιδρώνω ντίπ, απλά ανάβω λιγάκι και μέχρι εκεί.
Τέσπα, πρώτη εμπειρία πολύ θετική, το τάμπλετ ήθελε λίγο μεγαλύτερο να πω τη αλήθεια, είμαι και λίγο στραβός και με δυσκολεύει να δω τις πληροφορίες.
View attachment 308424
Ναι, ξεχάσαμε να σου πούμε αυτή τη μικρολεπτομέρεια... για τον ιδρώτα... :roflmao::geek:

Βάλε ανεμιστήρα, και δυνατό, αλλιώς δεν βγαίνει, πάρε και πετσέτες να στρώσεις πάνω στο ποδήλατο, τιμόνι/σκελετό, γιατί θα γίνει κ@λ@ς από τους ιδρώτες... 8-)

Κάπου έχει δει το μάτιμ βάση τάμπλετ που δένει στο τιμόνι για αυτές τις περιπτώσεις
Είχε το trainer της tacx που έχω, ρυθμιζόμενη και για το μέγεθος του τάμπλετ... δεν την χρησιμοποίησα και πολύ ομως (είχα ένα ipad air στην αρχή, αλλά τα έπαιξε...), έβαζα στην τηλεόραση ή στην οθόνη του pc το πρόγραμμα...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.853
@bretsos Για τον ιδρώτα, πάρε αυτό αλλιώς το τιμόνι κι ο λαιμός θα γίνουν άχρηστα από τον ιδρώτα. Επίσης, πάρε ένα yoga mat, βάλε το στο πάτωμα και βάλε πάνω του το trainer. Έτσι θα γλιτώσεις το πάτωμα από τη φθορά λόγω τριβών, ιδρώτα (κυρίως) κτλ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.640
Reaction score
86.432
Χρήστο, ο ιδρώτας είναι τεράστιο αρνητικό στοιχείο των trainers. Φαντάσου τι τραβάω που είμαι ιδρωμένος πριν ανέβω.

Το καλοκαίρι ακόμα και ο ανεμιστήρας δεν μπορεί να φτιάξει την κατάσταση. Χρειάζεται air-condition ή μείωση της έντασης.

Όπως θυμάσαι έχω όξινο ιδρώτα που ρημάζει τα πάντα. Στρώνω πετσέτα πάνω στον οριζόντιο σωλήνα και στο πάτωμα έχω βάλει το υλικό των γυμναστηρίων σε τετράγωνες πλάκες.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Ο θκός ιδρώτας Αλεξ έχει πολύ αλάτι και κάνει αντίδραση με τα μέταλλα και ειδικά με τα αλουμίνιο, κάνει κάτι σαν ηλεκτρόλυση, φαντάζομαι έχεις δει τι προκαλεί...
corroded-bicycle-handlebar-800x450-1666035519712_1000x.jpg



Εντέλει έχω πρόβλημα με τη ζώνη της polar H10, δεν συνεργάζεται με Android 13, έχει βγάλει update η polar να διορθώσει το πρόβλημα και το software κρασάρει και δεν ολοκληρώνει ποτέ τη αναβάθμιση.
Αυτά είναι που φοβόμουν...
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα με τη polar h10, οπχιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα σύζευξης με Android 13 πρέπει να κάνει τη αναβάθμιση με παλιότερη συσκευή, έκανα αναβάθμιση με ένα παλιό κινητό με Android 12 και πλέον σε Android 13 λειτουργεί μια χαρά. Σε τι διαδικασία μας βάζουν ρε π@στη μου... έχω από εχθές που το παλεύω με αμέτρητες προσπάθειες >:(
Εδώ το σχόλιο στο νετ που με ξύπνησε, είναι καλά θαμμένο ανάμεσα σε πολλούς άλλους οδηγούς επίλυσης του προβλήματος.
IMG_20231013_153745.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.640
Reaction score
86.432
Ναι, αν είναι κλειδωμένο και με το μικρό τηλεκοντρόλ, δεν θα το πρότεινα για αγορά σε κανένα. Διαφορετικά κι εγώ το σκέφτομαι...
O DC Rainmaker έδωσε την απάντηση.

Το Zwift Hub One στέλνει τις εντολές για αλλαγές ταχυτήτων στο software. Άρα ενώ δεν υπάρχει τεχνικά κάποιο κλείδωμα, κανένα άλλο software δεν μπορεί να τις διαβάσει.

Η λύση που προτείνει είναι να στέλνονται οι εντολές στο trainer για να περνάνε κατόπιν στο software όπως συνήθως. Αναμένεται η στάση της Zwift.




That’s because while the Zwift Hub One is fully compatible from a protocol standpoint with all the ANT+ & Bluetooth Smart standards, the ability for you to shift is very much not. You see, the Zwift Hub One will happily broadcast your power/cadence/etc to any app on the planet. And likewise, any app onto planet can also control the Zwift Hub One, just like you could do with the previous Zwift Hub. Sure, it was made by Zwift, but they properly adhered to all the trainer industry standards. And technically, that’s still true now.

Except, with the Zwift Click (or Zwift Play) sending their data *ONLY* to the Zwift app, you can’t shift without Zwift involved. And thus, for any indoor trainer app where you want to shift (simulation mode), you’re out of luck with the Zwift Hub. Whereas, for any indoor trainer app in ERG mode (structured workout mode), you’re perfectly fine because you don’t need to shift. Those apps will control the Zwift Hub One, just as they always did.

In an ideal world, the Zwift Click would actually talk directly to the trainer, instead. In fact, that’s why we saw Wahoo years ago have the KICKR CLIMB talk instead to the trainer, rather than apps. It ensures compatibility no matter the app. Perhaps we’ll see Zwift add that capability, though I suspect only if they see pressure to do so. But remember, without it – your Zwift Hub isn’t useful on other platforms unless you switch out to a normal cassette (which, you can certainly do).
 


Μηνύματα
20.805
Reaction score
14.792
Εγώ δεν θυμάμαι από που τον είχα αγοράσει, κρατώ βέβαια τα email των αγορών, πάντα έχουν κάποια χρησιμότητα. Για την ώρα δεν έχω δει κάποια ανάλογη ενημέρωση (όχι ότι με νοιάζει, αφού δεν τον χρησιμοποιώ).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.423
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top