Το κόστος του αθλήματος

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Eιμαστε εντος παιχνιδιου , οποιουδηποτε παιχνιδου οταν θετουμε στοχους .
 


Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Το τελευταίο setup που είχα φτιάξει θεωρώ ότι ήταν το απολύτως βασικό πλήρες σύστημα Atmos με εξαιρετική απόδοση σε μουσική και ταινίες, σε βαθμό που θα μπορούσε κάποιος με περιορισμένο budget να το θεωρήσει "ταβάνι" και best value for money της εισαγωγικής σειράς.

Θυμίζω:

1) Τηλεόραση 65" oled Panasonic (κόστος περίπου 1500 €)
2) AV Marantz SR6013 (κόστος περίπου 1000 €)
3) Media player Nvidia Shield Pro (κόστος περίπου 250 €)
4) UHD Player Sony UBP-800X2 (κόστος περίπου 250 €)
5) 5 ηχεία Adam T8V (κόστος περίπου 1800 €)
6) 4 ηχεία ταβανιού Adam T7V (κόστος περίπου 800 €)
7) 4 sub Presonus T10 (κόστος περίπου 1550 €)
8) Room treatment custom λύσεις από Λαζαράκη (περίπου 400 €) * δεν θυμάμαι λεπτομέρειες
9) Καλώδια ηχείων & ρεύματος (κόστος περίπου 100 €)
10) 2 πολύπριζα 10 θέσεων (κόστος περίπου 50 €)
11) Βάσεις ηχείων (κόστος περίπου 500 €)
12) MiniDSP (κόστος περίπου 120 €)
Σύνολο περίπου 8,320 €
 
Last edited:


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Κάποτε διύλιζα τον κώνωπα και έψαχνα πολύ τις λεπτομέρειες.
Πάρα πολύ.
Σήμερα έχοντας στημένο ένα καλό συστηματάκι, (5.2.4) ακούω μουσική και βλέπω ταινίες.
Αμφότερα τα απολαμβάνω.
Παίζει πρωτεύοντα ρόλο η παρέα, οι μεζέδες, οι μπύρες, ο ναργιλές με καπνό σε διάφορες γεύσεις και η διάθεση που υπάρχει.
Θα μπορούσα να τα απολαμβάνω και με πιο πενιχρό σύστημα.
Άλλωστε γέρασα πιο πολύ πλέον και δεν ψάχνομαι τόσο πολύ.
Δεν με νοιάζει να αποκτήσω καλύτερο σύστημα και ακριβότερο.
Και με σύστημα των 3.000 € θα ήμουν πάλι ευχαριστημένος, αν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις.

Οι πιτσιρικάδες σήμερα είναι ευχαριστημένοι με το κινητό τους και ένα φορητό ηχείο blutooth.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.030
...αλλαγη ενισχυτή επειδη βγηκε νοκ αουτς ενας μαυρος (τζακ?!)πριν χρονια , μοναδικη αλλαγή εδω και περιπου 10 χρονια / αντε και αλλαγη κεφαλής πικαπ :boast:
Τι παιζουμε ?:angel:
Η ερώτηση όμως είναι αν αυτό (το σετάπι) τελικά παίζ' καλά (τα πιάν' τα γκάζιατ' ? :biggrin:) και πόσους μισθούς έδωσες (ή πόσα πρέπ' να δώσ' κάποιος) για να παίζ' έτσ' :whistling:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
Σκ@τ@ παιζ' αλλα πχοιος με νοιαζ', νομιζεις ? :boast:
...υπεκφευγω την ερωτηση για τους μισθους..8-) εχω απαντησει πολακις στο παρελθον, για το μετρο συγκρισης σε δικαναλο απλου τυπου, λιγοτερο απο 2 ενεργά τριδρομα γερμανικα και σχετικο προσεσορα ισοσταθμισης.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Πήρα πάσα από άλλη κατηγορία για να αναδείξω αυτό το θέμα. Λοιπόν; Πόσο είναι το κόστος του αθλήματος; Εντάξει, το υψηλό κόστος εμπεριέχει το άθλημα. Πιο χαμηλά όμως; Πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει κανείς, χωρίς να κατέβη από το τραίνο του αθλήματος;
Βασικά, με ένα ζευγάρι Νιούμαν ακουστικά (νομίζω κοντά στα 500€ είναι), τα οποία απ'οτι διαβάζω είναι απίστευτα, καλύτερα από κάποια που θεωρούνταν επί σειράς ετών κορυφαία, μπαίνει κάποιος νέος στο χώρο του "καλού ήχου" με γκολ από τα αποδυτήρια, και θα ακούει καλύτερα από τους 999 στους 1000 χοντρούς ηλικιωμένους χαϊεντάδες που έχουν δώσει περισσότερα λεφτά για το στέρεο, απ'οσα έχει ένα ωραιότατο οικογενειακό διαμέρισμα 250 τμ.

Ομοίως, με ένα εξαιρετικά οικονομικό (πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με τα ακουστικά) 2.1 σεταπ near field ενεργών ηχείων της JBL, όπως αυτά που χρησιμοποιεί ο Πέτρος ο Νταλίπης, μπαίνει ένας νέος για τα καλά μέσα στο σπορ του καλού και ισορροπημένου ήχου, και μάλιστα θα ακούει καλύτερα από πολλούς κακόμοιρους χαϊεντάδες με τα γνωστά ντουλάπια και καυσόξυλα, ανεξαρτήτως κόστους (κεφαλής του ..πικάπ τους 😁🤣😂).

Εκεί βρίσκεται κατά την (νοτ σόου χαμπλ) γνώμη μου το κόστος εισόδου στο σπορ του καλού ήχου, κι όχι στα πλουμιστά στολίδια και λοιπά γυαλιστερά αξέσορις (βλέπε καβλώδια) που θαυμάζουν κάποιοι κάποιοι στις εκθέσεις.



ΥΓ.
Εντάξει, πλέον η κορυφή της πυραμίδας στο χώρο του ποιοτικού ήχου, κατά την (νοτ σόου χαμπλ) γνώμη μου, είναι προφανώς ένα τοπ ιμερσιβ σεταπ, και όχι τα οικτρά παρά τρίχα μονοκάναλα παραμύθια της Χαλιμάς, μα το ερώτημα δεν αφορά την κορυφή, αλλά την είσοδο στο χώρο. 😎
 


Μηνύματα
1.188
Reaction score
1.767
κάποτε ήθελα να ασχοληθώ με μοντελισμό τρένων,
εκεί ξεκινάς με έναν μεγάλο συμβιβασμό, αυτόν του χώρου,
όσα όσα λεφτά και να έχεις και όσο μεγάλο χώρο, ακόμη σπίτι με φουλ μέγεθος γήπεδο μπάσκετ,
η μακέτα που θα φτιάξεις από άποψη κίνησης και λειτουργίας δεν θα έχει καμμία σχέση με το αληθινό
ωστόσο έχουν βρει τρόπους (ειδικά οι Άγγλοι με τα μικρά σπίτια) να φτιάχνουν μακέτες (με λειτουργική κίνηση) ακόμη και σε διαστάσεις 2χ1 πόδια.



στο "άθλημα" του ήχου τα πράματα είναι πολύ πιο εύκολα, ακόμη και με ένα φθηνό 2.1 σύστημα μπορεί κάποιος να είναι αρκετά καλά από ήχο
από κει και πέρα όσο μπορεί και όσο θέλει ο καθένας,
κανόνες δεν υπάρχουν - και μιλάω για το πόσο θα ασχοληθεί κάποιος και όχι για το αν πιάνει τις προϋποθέσεις που υπάρχουν πχ για στούντιο



Για μένα με το χόμπυ ασχολείται όποιος κοιτάει πως θα αναβαθμίσει τον ήχο του,
είτε το κάνει, είτε ακόμη ασχολείται θεωρητικά επειδή πχ δεν έχει λεφτά ή χώρο ή χρόνο

πχ μπορεί κάποιος να είναι χαμηλόμισθος, έχει κάποια ηχεία PC no name και αγοράζει επώνυμα ενεργά για το γραφείο με 2Χ200 ευρώ για να έχει καλύτερο ήχο, χαζεύει και τα focal, neumann, genelec, κλπέ, aυτός ασχολείται με το άθλημα

άλλος δεν έχει και καθόλου λεφτά, αλλά τα 2 χρέπια ηχεία που έχει προσπαθεί να τα στήσει καλύετρα, ε και αυτός ασχολείται


πχ άλλος πήγε και πήρε μαζί με την τραπεζαρία και το πλυντήριο όταν παντρεύτηκε και ένα ηχοσύστημα με τηλεόραση, μπορεί και πολυκάναλο, μπορεί να έδωσε και 10 ή και 50 χιλιάρικα αλλά δεν ξέρει ούτε τη διαφορά του ηχείου από το μεγάφωνο. Αυτός απλά δεν ασχολείται με το άθλημα.

ή η γυναίκα μου που της φτάνει και περισσεύει το φορητό JBL, το οποίο μάλιστα είχε συνήθως να κοιτάει προς τον τοίχο, τις το γύρισα κάποιες φορές, " ααα , αυτό είναι το μπροστά; ", απολύτως κανένα ενδιαφέρον για καλύτερη ποιότητα ήχου


Οπότε για μένα το κόστος του αθλήματος μπορεί και να είναι αρκετά μικρό,
και κυρίως εξαρτάται από απόσταση ακρόασης
(costas EAR copyright, μην έχω και μπλεξίματα :p )

τώρα πρέπει να έχεις τηλεόραση 90 ιντσών ή μεγάφωνα 18 ιντσών ή 16 ηχεία και 8 σαμπ τα ακούω βερεσέ,
ο καθένας θέλει διαφορετικά πράματα,
όλοι με το άθλημα ασχολούνται


ΥΓ
ακόμη και το μονοκάναλο ή σχεδόν μονοκάναλο δεν είναι κακό, στις συναυλίες σχεδόν μονοκάναλο ακούω αλλά με κάτι δυναμικά ναααααα , δε θα ήθελα κάτι άλλο
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.467
Ένα ζευγάρι Tannoy Gold 8 με ενα κινεζοντακ/προ νομίζω δεν κοστίζει πάνω από 1500€. Ένας μέσος μισθός (βάσει υποσχέσεων πθ για το τέλος της τετραετίας) ή δύο βασικοί. Και υπάρχουν και φτηνότερα ενεργά ηχεία από τα Tannoy.

Βέβαια γιατί να τίθεται ως βάση συζήτησης η αγορά καινουριων; επειδή η αρχική ανάρτηση ήταν στην κουβέντα της έκθεσης που εξ ορισμού εκτίθενται καινούργια προϊόντα;

Επίσης γιατί να μιλάμε για εξαρχής μαζεμένη αγορά όλου του συστήματος;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.030
θα ακούει καλύτερα από τους 999 στους 1000 χοντρούς ηλικιωμένους χαϊεντάδες που έχουν δώσει περισσότερα λεφτά για το στέρεο, απ'οσα έχει ένα ωραιότατο οικογενειακό διαμέρισμα 250 τμ.
:whistling:

:cry:

395295877_10231045009216637_1454437977244159172_n.jpgtyui.jpg
 




Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Βασικά, με ένα ζευγάρι Νιούμαν ακουστικά (νομίζω κοντά στα 500€ είναι), τα οποία απ'οτι διαβάζω είναι απίστευτα, καλύτερα από κάποια που θεωρούνταν επί σειράς ετών κορυφαία, μπαίνει κάποιος νέος στο χώρο του "καλού ήχου" με γκολ από τα αποδυτήρια, και θα ακούει καλύτερα από τους 999 στους 1000 χοντρούς ηλικιωμένους χαϊεντάδες που έχουν δώσει περισσότερα λεφτά για το στέρεο, απ'οσα έχει ένα ωραιότατο οικογενειακό διαμέρισμα 250 τμ.

Ομοίως, με ένα εξαιρετικά οικονομικό (πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με τα ακουστικά) 2.1 σεταπ near field ενεργών ηχείων της JBL, όπως αυτά που χρησιμοποιεί ο Πέτρος ο Νταλίπης, μπαίνει ένας νέος για τα καλά μέσα στο σπορ του καλού και ισορροπημένου ήχου, και μάλιστα θα ακούει καλύτερα από πολλούς κακόμοιρους χαϊεντάδες με τα γνωστά ντουλάπια και καυσόξυλα, ανεξαρτήτως κόστους (κεφαλής του ..πικάπ τους 😁🤣😂).

Εκεί βρίσκεται κατά την (νοτ σόου χαμπλ) γνώμη μου το κόστος εισόδου στο σπορ του καλού ήχου, κι όχι στα πλουμιστά στολίδια και λοιπά γυαλιστερά αξέσορις (βλέπε καβλώδια) που θαυμάζουν κάποιοι κάποιοι στις εκθέσεις.



ΥΓ.
Εντάξει, πλέον η κορυφή της πυραμίδας στο χώρο του ποιοτικού ήχου, κατά την (νοτ σόου χαμπλ) γνώμη μου, είναι προφανώς ένα τοπ ιμερσιβ σεταπ, και όχι τα οικτρά παρά τρίχα μονοκάναλα παραμύθια της Χαλιμάς, μα το ερώτημα δεν αφορά την κορυφή, αλλά την είσοδο στο χώρο. 😎
Α, εσύ είσαι τελικά αυτός που δημιουργεί φρούδες ελπίδες στον κόσμο και μαζί με αυτούς που έχουν δώσει πολλά λεφτά και την έχουν "ψωνίσει", την "ψωνίζουν" και αυτοί που έχουν δώσει λίγα ; :D Καλή τακτική. Κάνει καλό στις πωλήσεις κάθε είδους και καλό στον χώρο του audio. :D Τζάμπα είπα εγώ ότι πουλάς ψυγείο σε Εσκιμώο ; :D
Άλλο 'φτό.. :rolleyes:
Είναι σα να μαζεύσ' γραμματόσημα ή κέρματα,..
Δεν σχετίζται.. :smoke:
Γιατί ; Δεν κατάλαβα ; :D:D
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.102
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top