BLACKBOX Audio Video Show 2023

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.860
Reaction score
87.236
Στη σύντομη επίσκεψή μου στην έκθεση έμεινα ευχαριστημένος από την πολύ καλή οργάνωση.

Πέρασα από τα μισά περίπου δωμάτια λόγω περιορισμένου διαθέσιμου χρόνου και δεν ασχολήθηκα με ακροάσεις. Είναι και η αποστροφή μου προς κάθε τζαζομελαγχολικό ή κλασικό άκουσμα, από αυτά που παίζουν σταθερά ως κομμάτια αναφοράς σε όλες τις επιδείξεις ηχητικών.

Αυτά που ξεχώρισαν θετικά στ' αυτιά μου ήταν τα KEF Blade Two. Βοήθησε ψυχολογικά ο άνετος χώρος και τα πιο pop τραγούδια που έπαιζαν εκείνη τη στιγμή.

Στην εικόνα, ο θηριώδης Sony ήταν άρχοντας και νομίζω ότι μάζεψε τον περισσότερο κόσμο του θεάματος.

Δεν πρόλαβα να δω όλους τους φίλους αλλά χάρηκα που τα είπα με όσους συναντηθήκαμε τυχαία.

Πολύ θετική εμπειρία έκθεσης που ελπίζω να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
...
Το μεγάλο σύστημα focal naim εντυπωσιακό, αλλά 230k τα naim και 130k τα focal. Κ θες κ χώρο 100 τετραγωνικά να τα βάλεις. Παμπαρκατ.
Αυτά τα lamm όσα χρόνια κι αν περάσουν…
....
Αν είναι να έβγαινες από κάποιο δίλημμα, προτίμησε να πάρεις πρώτα τα Focal που είναι και φθηνότερα. :wink:
Εκείνα σε συνδυασμό με τη χωροταξία θα ήταν πρωτίστως αρμόδια για ό,τι θα σου άρεσε - αρκεί πράγματι ν' άρεσε πολύ παίζοντας ΜΟΥΣΙΚΗ... :sneaky:
...

Αυτά που ξεχώρισαν θετικά στ' αυτιά μου ήταν τα KEF Blade Two. Βοήθησε ψυχολογικά ο άνετος χώρος και τα πιο pop τραγούδια που έπαιζαν εκείνη τη στιγμή.
...
Καλώς ή κακώς τα LS60 παρατεταγμένα δίπλα στα Blade έδειχναν τη ΄΄φτώχεια΄΄ τους ως συγγενείς.
Σορρυ είμαι άσχετος. :D :D

@Bhutia θα σε φάω ρεεε. Με έχεις βάλει με τα πειράγματα σου να ρωτάω τον κόσμο και να κουράζω. :D

Όχι βέβαια. Εάν είναι δυνατόν. Δεν θεωρώ αυτό το καλύτερο. Μην πω ακριβώς το αντίθετο για τα γούστα μου χα χα.
Προτιμότερον,... από το να ΄΄κούραζες΄΄ τον υποφαινόμενο. :biggrin:
Ασυγχώρητος άμα δεν είχες υπ'όψιν τέτοιο setup... Σε κάθε εκθεσιακή παρουσία ο αντιπρόσωπος αυτών των συσκευών που κάποιοι μπορεί να θεωρούν ΄΄ρετρό΄΄ τις στήνει χωρίς πολλά πολλά και ανεξαρτήτως συνθηκών παίζουν τη Μουσική αντί να την ταλαιπωρούν. Υπέρτατο εκθεσιακό τρολάρισμα απέναντι στις εκάστοτε υπερσύγχρονες εξελίξεις και σε όσους από διάφορες μεριές ΄΄μας κάνουν (αν)άλογα΄΄ περί ΜΟΥΣΙΚΗΣ.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.057
Αν είναι να έβγαινες από κάποιο δίλημμα, προτίμησε να πάρεις πρώτα τα Focal που είναι και φθηνότερα. :wink:
Εκείνα σε συνδυασμό με τη χωροταξία θα ήταν πρωτίστως αρμόδια για ό,τι θα σου άρεσε - αρκεί πράγματι ν' άρεσε πολύ παίζοντας ΜΟΥΣΙΚΗ... :sneaky:

Καλώς ή κακώς τα LS60 παρατεταγμένα δίπλα στα Blade έδειχναν τη ΄΄φτώχεια΄΄ τους ως συγγενείς.

Προτιμότερον,... από το να ΄΄κούραζες΄΄ τον υποφαινόμενο. :biggrin:
Ασυγχώρητος άμα δεν είχες υπ'όψιν τέτοιο setup... Σε κάθε εκθεσιακή παρουσία ο αντιπρόσωπος αυτών των συσκευών που κάποιοι μπορεί να θεωρούν ΄΄ρετρό΄΄ τις στήνει χωρίς πολλά πολλά και ανεξαρτήτως συνθηκών παίζουν τη Μουσική αντί να την ταλαιπωρούν. Υπέρτατο εκθεσιακό τρολάρισμα απέναντι στις εκάστοτε υπερσύγχρονες εξελίξεις.
Καλά δηλασή ε ; Σου αρέσουν. :D Είναι και αυτό μια άποψη. :D Που τώρα καταλαβαίνω και γίνεται τελικά εμφανές γιατί σε ταλαιπωρώ και με ταλαιπωρείς. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Καλά δηλασή ε ; Σου αρέσουν. :D Είναι και αυτό μια άποψη. :D Που τώρα καταλαβαίνω και γίνεται τελικά εμφανές γιατί σε ταλαιπωρώ και με ταλαιπωρείς. :D
Δεν είμαι βέβαιος για το πώς σε ταλαιπωρώ, για εσένα όμως ξέρω ότι ταλαιπωρείς και ταλαιπωρείσαι όποτε πας να εντάξεις σε διαβαθμίσεις περί καλού κάποιες αξίες διαχρονικές.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Ναι ιδίως αυτά τα δυναμικά ... στην χωροταξία οφείλονται. :D :D
Κάτι τέτοια να τα εξηγήσεις τόσο αναλυτικά όσο μόνον εσύ μπορείς σε όσους ασχολήθηκαν με τη χωροταξία των ηχείων στο πλαίσιο της παρουσίασης. :sneaky:
Κρίμα που δεν υπήρχε ευχέρεια εναλλακτικής τοποθέτησης στην τύχη για ν'ακουγόταν η διαφορά.
 

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.057
Κάτι τέτοια να τα εξηγήσεις τόσο αναλυτικά όσο μόνον εσύ μπορείς σε όσους ασχολήθηκαν με τη χωροταξία των ηχείων στο πλαίσιο της παρουσίασης. :sneaky:
Εάν ήταν για να αναδειχθούν αυτά μόνο (που είναι το πλαίσιο το οποίο ετέθη απο εμένα ως παράγοντας) ... κακώς ασχοληθηκαν τόσο πολύ. :D
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.794
Ευγένεια ,
Εξυπηρέτηση ,
Χαμόγελο ,
καθαριότητα ,
prive ακρόαση στους Tsakiridis
prive ακρόαση στα kii .....ακριβώς πριν μπει ο Kostasqotsa
με την παρέα του , ο νεαρός μουσικός που ήταν εκει με προθυμία μου έβαλε το άσμα που του ζήτησα , - Tchaikovsky : 1812 Overture, Op. 49, TH 49 Cincinnati Symphony Orchestra · Erich Kunzel - , 15 λεπτά άσμα , με κλειστή την πόρτα τους - έπαθα πλάκα - , αλλά κάποια στιγμή άκουγαν τις κανονιές οι απέξω και μπούκαραν μέσα ...καλά έκαναν .
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα για τα , Τα kii , #279 , ....δεν ήταν αυτό που περίμενα .
....Ισως να φταιν οι εγγραφές στο τίνταλ .....
Tsakiridiδες .....Αρχοντόπουλα ! με 2χ100 εργαλείο .
-
2023-11-05-1012.jpg

-
.....δεν μου άρεσε -προσωπικά - η επιλογή ηχείου που είχαν κάνει ....τους περίμενα με Spendor , αλλά τα παιδιά ξέρουν καλύτερα απο εμένα τα συνοδά στα εργαλεία τους .
-
2023-11-05-1014.jpg

-
2023-11-05-1015.jpg

-
......Τι το θες το κουταλάκι
Να μου δώσεις το φαρμάκι
Τι το δίνεις λίγο λίγο
Δώσ' το μου όλο για να φύγω......
-
Δυό παρουσιάσεις με μπάφλες ....η εξής μία , #266
Matter
Ελληνική σχεδίαση project απο τον Φάνη Λαγκαδινό της Ύψιλον , πάρα πολύ καλά .
-
Μου πήραν το μυαλό κάποια Paradigm μικρά ....model 30-40 ...κάτι τέτοιο , αλλά και αλμυρά στην τιμή τους ....
-
Ο Βασιλιάς του ήχου ήταν στο Ισόγειο , naim statement-focal ,
Η Βασίλισσα Sony , στην εικόνα Μοναδική !
-
.......σαφώς επιτυχημένη
Πήραμε και τον δίσκο του Σταύρου ...υπογεγραμμένο παρακαλώ ,
Άντε ,
Συγχαρητήρια σε αυτούς που Ίδρωσαν για το αποτέλεσμα ,
και του χρόνου ακόμα καλύτερα . :hi:

-
 




Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.057
Tchaikovsky : 1812 Overture, Op. 49, TH 49 Cincinnati Symphony Orchestra · Erich Kunzel -
τις κανονιές
Δεν πιστεύω να κατάφερε το Kii να σε κάνει να μετρήσεις πόσα ακριβώς ήταν κιόλας ;

Εμένα στο δικό μου τα μέτρησα και λείπουν δύο κανόνια, για αυτό ρωτάω. Ακούω μόνο 14.

:D
 
Last edited:


Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.057
Μήπως ήταν το αρχείο τενεκεδένιο?
Μήπως το εν σετάπιον το απέδωσε ως είναι, ενώ το έτερον το πασάλειψε με μέλι?
🤔 :whistling::whistling::whistling:
Γενικά και η αρχική εγγραφή ήταν ότι χειρότερο. Δεν φτιάχνεται με τίποτε αυτό. Απλώς έχει τα κανόνια εκεί και το χρησιμοποιούν οι οντιοφίλ δήθεν ότι θα καταλάβουν τα δυναιμκά. Λες και τα δυναμικά είναι μόνο εκεί ή μόνο στο χαμηλό.

Πληρης άγνοια ... "διαχρονική αξία" .... που λέει και ο Bhutia. :D

Σόρρυ Εμμανουήλ δεν ήθελα να πω για εσένα. Και εγω εξάλλου επηρεάστηκα απο αυτό που όλο άκουγα να λένε και μια φορά έβαλα να το ακούσω. Άλλο point άρπαξα την ευκαιρία να καταδείξω.
 

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Ευγένεια ,
Εξυπηρέτηση ,
Χαμόγελο ,
καθαριότητα ,
prive ακρόαση στους Tsakiridis
prive ακρόαση στα kii .....ακριβώς πριν μπει ο Kostasqotsa
με την παρέα του , ο νεαρός μουσικός που ήταν εκει με προθυμία μου έβαλε το άσμα που του ζήτησα , - Tchaikovsky : 1812 Overture, Op. 49, TH 49 Cincinnati Symphony Orchestra · Erich Kunzel - , 15 λεπτά άσμα , με κλειστή την πόρτα τους - έπαθα πλάκα - , αλλά κάποια στιγμή άκουγαν τις κανονιές οι απέξω και μπούκαραν μέσα ...καλά έκαναν .
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα για τα , Τα kii , #279 , ....δεν ήταν αυτό που περίμενα .
....Ισως να φταιν οι εγγραφές στο τίνταλ .....
Tsakiridiδες .....Αρχοντόπουλα ! με 2χ100 εργαλείο .
-
View attachment 310933
-
.....δεν μου άρεσε -προσωπικά - η επιλογή ηχείου που είχαν κάνει ....τους περίμενα με Spendor , αλλά τα παιδιά ξέρουν καλύτερα απο εμένα τα συνοδά στα εργαλεία τους .
-
View attachment 310934
-
View attachment 310943
-
......Τι το θες το κουταλάκι
Να μου δώσεις το φαρμάκι
Τι το δίνεις λίγο λίγο
Δώσ' το μου όλο για να φύγω......
-
Δυό παρουσιάσεις με μπάφλες ....η εξής μία , #266
Matter
Ελληνική σχεδίαση project απο τον Φάνη Λαγκαδινό της Ύψιλον , πάρα πολύ καλά .
-
Μου πήραν το μυαλό κάποια Paradigm μικρά ....model 30-40 ...κάτι τέτοιο , αλλά και αλμυρά στην τιμή τους ....
-
Ο Βασιλιάς του ήχου ήταν στο Ισόγειο , naim statement-focal ,
Η Βασίλισσα Sony , στην εικόνα Μοναδική !
-
.......σαφώς επιτυχημένη
Πήραμε και τον δίσκο του Σταύρου ...υπογεγραμμένο παρακαλώ ,
Άντε ,
Συγχαρητήρια σε αυτούς που Ίδρωσαν για το αποτέλεσμα ,
και του χρόνου ακόμα καλύτερα . :hi:

-
Παντως μου εκανε εντυπωση ποσο δυναμικο ηταν το συστημα στο δοματιο τσακιριδης, θα ελεγα μπορει να ηταν ποιο δυναμικο και απο τα focal
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.794

-
λοιπόν ,
Αυτός εδώ είναι ο δίσκος - απο πλευράς καλύτερης εγγραφής - του 1977
-
88854.jpg

-
*SOS ...που λέγαμε πιτσιρίκια .

Γιά εγγραφή - αναπαραγωγή - απο βινύλιο θα πώ - για CD .....δεν ξέρω .....αλλά καλού κακού προσοχή ! -
Η εγγραφή των κανονιών στο δίσκο του 1977 είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΉ !
Μέχρι το 12΄ ακούστε σε όποια ένταση θέλετε , αμέσως μετά γυρίστε την ένταση κάτω απο το παρα τέταρτο μεχρι το τέλος του άσματος , Γιατί υπάρχει περίπτωση να πάρετε τα τουίτερ του ηχείου σας στα χέρια .
Την έχουν πατήσει ουκ ολίγοι !

-
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.794
Δημήτρη , Dimi μου ,
Να σου τον κάνω δώρο τον δίσκο να μου πεις αν έχω δίκιο ;
-


-
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.943
Reaction score
81.872
Δημήτρη , Dimi μου ,
Να σου τον κάνω δώρο τον δίσκο να μου πεις αν έχω δίκιο ;
-


-
Λες να μην τον έχω;

IMG_3188.png


Δεν είναι για παιδικά συστηματάκια….
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.117
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top