BLACKBOX Audio Video Show 2023

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.676
Reaction score
20.368
Αστον τον γκαζάκια τώρα με τα πολυκάναλα που δεν υπάρχουν πουθενά να τα ακούσει και ακούει Μόμπι με δυναμική περιοχή ανύπαρκτη και όμως αυτός ακούει δυναμικά απο το μυαλό του. Εδώ χάνεις σημαντικά hints. :D:D
Stay low 'συ.. :rolleyes:
Άρχισες πάλι τα αντισυστημικάσ' :tongue:
(The rebel inside.. :lol:)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.463
Reaction score
1.955
. . .
Η αυθεντική έκδοση της TELARC σε δίσκο βινυλίου από το τέλος της δεκαετίας του 70 είναι με τη σειρά της κειμήλιο με χαρακτηριστικό ότι πριν από τους συνδυασμούς ενισχυτή-ηχείων έφερνε σε δύσκολη θέση αρκετούς κεφαλοβραχίονες ως προς την ικανότητα ιχνηλάτησης ...
. . .
Μάλιστα είχε αρχίσει να "πιστοποιείται" ανεπίσημα σαν τεστ αξιολόγησης αυτής της ικανότητας. Απ' ότι θυμάμαι μετρούσαν χρόνο μέχρι ο βραχίονας να αποφασίσει μα πηδήξει σε αυλάκι της δικιάς του προτίμησης. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά νομίζω οτι ένα εισαγωγικό πικάπ άντεχε 1", ένα μεσαίο 2" και κάτι κατηγορίας Linn κλπ 3"~4¨.
Και. . . μακράαααν και εντελώς μόνοι στην πρώτη θέση . . . οι πρόσφατοι τότε βραχίονες/κεφαλές ULM της Dual/Ortofon με 10 νομίζω δευτερόλεπτα !!! (πάντως ήταν πάνω από 7"), ακόμα και στα φθηνά μοντέλα της σειράς.
Εχω ακόμα ένα τέτοιο από τότε. Πόσες φόρες συνολικά έχει χάσει τρακ (σε κανονική μουσική, χωρίς να έχει ελλάττωμα ο δίσκος) ως τώρα;;;
ΚΑΜΜΙΑ !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Συνεχίστε να ακούτε στις στάθμες που λέτε ότι ακούτε και σε λίγα χρόνια τα λέμε σε ένα μεγαααλο τραπέζι για φαγητό, να δούμε ποιοί ακούνε τι λέμε και ποιοί κοιτάνε τα πιάτα. 😎
 

Μηνύματα
1.911
Reaction score
4.522
Τα έχουμε ξαναπεί και δεν έχω χρόνο τώρα λόγω δουλειάς. Αν ήταν έτσι απλό, πάρτε 2 ηχεία βάσης, ρίχτε και 4 Sub να ρίξετε την ψευδοροφή με τις κανονιές και κλείσατε. Και αν ποτέ δέσουν τα μπάσα απόλυτα με τα μεσαία ........
Δεν πειραζει..
Θα σου μεινει το μπαπα -μπουπα και θαχεις να γραφεις..
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Έχουν μείνει όπου τους συμφέρει κάποιους .... σε ancient history. Αυτό το descrepancy πως περνά απαρατήρητο τόσα χρόνια , δεν έχω ιδέα. :D
Stay low 'συ.. :rolleyes:
Άρχισες πάλι τα αντισυστημικάσ' :tongue:
(The rebel inside.. :lol:)
Δεν είμαι rebel απλώς πιστεύω σε αυτό και στην ελευθερία έκφρασης σαν προυποθέσεις ανάπτυξης ολοκληρωμένης και ισορροπημένης προσωπικότητας (πάντα χωρίς ακραίες προσβολές βέβαια) : :D 😍 Εάν είχα κάποιο συμφέρον θα την καταπίεζα και θα μου την καταπίεζαν. χα χα.

 
Last edited:

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Για εσάς τους δύο υπάρχει ελπίδα. 😍
ε τωρα η θα σου δωσω περισσοτερη ελπιδα η θα στην παρω 😂, τα αλλα ηχεια που μου αρεσαν ηταν τα focal, τα davis, τα elac και τα JBL (εκτως αμα ξεχναω κατι και τα mofi καλα ηταν νομζω; δεν μπορω να πω γιατι ειχαν μεγαλο προβλημα στο μπασο λογο του δωμαρτιου υποθετω) Στα Kii και τα Epos ηταν technically proficient αλλα απο μουσικοτητα λιγοτερη απο τα πιο πανω κατ εμε, τωρα υπαρχαν και καποια δωματια που δεν μου αρεσε ο ηχος, οπως το δωματια με τους lamm, του sound gallery με τα sonus faber και τα mcintosh και ξεκαθαρα το χειροτερο δωματιο ηταν με τα harbeth και τους bat. Φυγαμε σχετικα γρηγορα γιατι νομιζα πως θα βγαλω αιμα απο τα αυτια. Δεν δοκιμασα τους pass που ηθελα αλλα για εμενα τα harbeth με τα bat ηταν χαλια δεν την εχω ξανα ακουσει αυτη την εταιρια την bat οποτε δεν ξερω αμα τα ηχεια ηταν για τα σκουπιδια η τα ηλεκτρονικα. sorry not sorry
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
ε τωρα η θα σου δωσω περισσοτερη ελπιδα η θα στην παρω 😂, τα αλλα ηχεια που μου αρεσαν ηταν τα focal, τα davis, τα elac και τα JBL (εκτως αμα ξεχναω κατι και τα mofi καλα ηταν νομζω; δεν μπορω να πω γιατι ειχαν μεγαλο προβλημα στο μπασο λογο του δωμαρτιου υποθετω) Στα Kii και τα Epos ηταν technically proficient αλλα απο μουσικοτητα λιγοτερη απο τα πιο πανω κατ εμε, τωρα υπαρχαν και καποια δωματια που δεν μου αρεσε ο ηχος, οπως το δωματια με τους lamm, του sound gallery με τα sonus faber και τα mcintosh και ξεκαθαρα το χειροτερο δωματιο ηταν με τα harbeth και τους bat. Φυγαμε σχετικα γρηγορα γιατι νομιζα πως θα βγαλω αιμα απο τα αυτια. Δεν δοκιμασα τους pass που ηθελα αλλα για εμενα τα harbeth με τα bat ηταν χαλια δεν την εχω ξανα ακουσει αυτη την εταιρια την bat οποτε δεν ξερω αμα τα ηχεια ηταν για τα σκουπιδια η τα ηλεκτρονικα. sorry not sorry
Εκτός απο τα JBL που δεν τα άκουσα γιατί δεν παίζανε εκείνη τη στιγμή... μου έδωσες άπειρες ελπίδες (όχι μόνο ότι δεν μου πηρες).

Σε μικρά ηχεία δεν έμπαινα κιόλας ή έδινα μικρή σημασία καθώς εγώ έχω μεγάλα και ήθελα να δώ που "στεκομαι". Πάω κάθε κάποια χρόνια (5-10 χα χα) να κάνω ένα "τέστ'" να δώ άμα χάνω καμιά τρομερή ηχητική "εξέλιξη" απο αυτά που ήξερα χα χα.

Που ήσασταν κρυμμένοι εσεις οι δύο all my life χα χα . Ο Kostasqotsa έχει oooooops και δεν μπορώ να βρώ παλιά του πόστ με εκφρασμένες απόψεις. χα χα Εσύ ευτυχώς όχι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Tα BAT είναι φανταστικά μηχανήματα. Πρώτη φορά άκουσα BAT (έχω ακούσει κάμποσα) και να μη μου αρέσει. Για μένα φταίνε τα ηχεία ξεκάθαρα.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.900
Reaction score
11.213
Εγώ έχω να πω ότι στο καταπληκτικό ζωντανό του γκρουπ του Λάντσια, συντόνιζε πολύ άσχημα κάτι στο χώρο. Οι μουσικοί, όλοι το άκουσαν αμέσως, κοιτούσε ο ένας τον άλλον, κοιτούσαν τον ηχολήπτη, αγχώθηκαν. Συνέχισαν να παίζουν καταπληκτική μουσική αυτοί οι καταπληκτικοί μουσικοί, παρόλο που ο συντονισμός τους είχε ξεκάθαρα τρελάνει.

Το κοινό δεν αγχώθηκε. Οι ηχολήπτες δεν το έλυσαν.

Τί ήταν, ξέρει κάποιος;

Κατά τα άλλα, μπράβο στους διοργανωτές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Αυτός ο NAIM είχε 130k λένε. Αν έβαζες τα ίδια Focal πάνω σε δύο Anthem M1 (1kW each), με τον STR Pro, στο 1/10 της τιμής του NAIM, τι ψάρια να έπιανε άραγε; 🤔
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.313
Reaction score
39.759
( και για τα κουτσομπολια και τα σχολια ειμαι - μη κσεχασουμε και αυτα που ξερουμε) 🐒
 

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Εκτός απο τα JBL που δεν τα άκουσα γιατί δεν παίζανε εκείνη τη στιγμή...
αλλαζανε καθε 1 ωρα μου ειπανε οποτε περιμενα και τα ακουσα. well worth it. πολυ λαιβ ηχος και δε μου βιασε τα αυτια οπως τα χαρμπεθ και τα επαιζαν πολυ δυνατα
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.315
Reaction score
11.766
---

υ.γ. όταν κατεβαίνεις σε έναν αγώνα με μία π.χ., "απλή", 911 Carrera τού 2001, ενώ η γκάμα σου περιλαμβάνει μία 911 GT3 ή μία GT3RS (Sarastro, Lohengrin)
και παρ' όλα αυτά "ανεβαίνεις στό βάθρο" (1ος, 2ος ή 3ος ή ισοπαλία /γούστα είναι αυτά..) αυτό θεωρείται, είναι, επιτυχία (πόσο μάλλον αν είναι διαχρονική).
Σάς ευχαριστώ και πάλι.
Μ.Φ

---
Από τον παραλληλισμό που κάνεις με την Carrera του 01 υποθέτω ότι τα εκθέματα δεν είναι τρέχοντα μοντέλα οπότε αν κάποιος, ορμώμενος από το ηχητικό αποτέλεσμα, θέλει να αποκτήσει μέρος του συστήματος ή και όλο το σύστημα δεν μπορεί εκτός αν υπάρχουν NOS κομμάτια;
Επίσης όσο αφορά το βάθρο,έγινε κάποια ψηφοφορία που δεν έπεσε στην αντίληψή μου;
Τέλος, συγχαρητήρια για την διαχρονική παρουσία στον χώρο του audio και στις εκθέσεις με εταιρείες που τυγχάνουν ευρείας αποδοχής:)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.917
Reaction score
2.109
Να ρωτήσω,εγώ που δεν πήγα,κάτι ρε παιδιά εσάς που πήγατε?
Η έκθεση ονομαζόταν audio video.
Πολυκάναλο setup είχε μέσα ή μόνο έναν προβολέα της Sony που κόστιζε μια περιουσία,άντε και άλλον έναν χωρίς πολυκάναλο ήχο?

Κανα σύστημα ηχόμπαρας πολυκάναλο,αυτές τις 3-4 ναυαρχίδες είχε?
Κανα σύστημα ηχείων πολυκάναλο,ένα φθηνο ένα μεσαίου budget και 2-3 ακριβά είχε?
Καμμιά tv 85άρα 100άρα είχε?

Για να ξέρω τι έχασα δηλαδή και τί θα πω σε κανα δυο φίλους μου που θέλουν να στήσουν home cinema και δεν μπόρεσαν να πάνε και εκείνοι!
 

Μηνύματα
15.811
Reaction score
22.173
Παίδες
λόγοι "ανωτέρας βίας" (σχετικό αυτό εδώ: )
με κράτησαν μακριά από την έκθεση (εμένα. σάν "φυσικό πρόσωπο" φυσική παρουσία).
Όμως, με αντιπροσώπευσαν -πιστεύω επάξια ή και ανώτερα- ο γιός μου και η κόρη μου.
Δυστυχώς, δέν είχα μεγάλη αίθουσα κατά συνέπεια και μεγάλο ηχείο (ή αντίστροφα).
Παρ' όλα αυτά, τα σχόλια πού μού μεταφέρθηκαν από τούς επισκέπτες στό δωμάτιο τής MF ήταν παραπάνω από υπερθετικά (θα έλεγα: "συνηθισμένο" :) ).

Σάς ευχαριστώ πολύ όλους.
Ευχαριστώ πολύ και τούς -"άγνωστους"- φίλους πού έστειλαν (μέσω των παιδιών) χαιρετίσματα ή ευχές (μέχρι παλαιοί, παλαιοί, reviewers π.χ. Χαραμιδόπουλος)
Τέλος ευχαριστώ ιδιαίτερα και όσους από τούς ανθρώπους τού χώρου (κατασκευαστές, αντιπρόσωποι) για τα καλά λόγια πού είπαν.

---

υ.γ. όταν κατεβαίνεις σε έναν αγώνα με μία π.χ., "απλή", 911 Carrera τού 2001, ενώ η γκάμα σου περιλαμβάνει μία 911 GT3 ή μία GT3RS (Sarastro, Lohengrin)
και παρ' όλα αυτά "ανεβαίνεις στό βάθρο" (1ος, 2ος ή 3ος ή ισοπαλία /γούστα είναι αυτά..) αυτό θεωρείται, είναι, επιτυχία (πόσο μάλλον αν είναι διαχρονική).
Σάς ευχαριστώ και πάλι.
Μ. Φ.


edit
υ.γ. 2. ίσως έπρεπε να είχα άλλο ένα δωμάτιο, για να παρουσιασθούν (όχι για πρώτη φορά) και οι λαμπάτοι ML2 (.2) με τα Horning και -ίσως- πικάπ

---
βάλε και κάνα streamer την επόμενη φορά να παίξουμε και τίποτα καφρίλες να γουστάρουμε.
το δωμάτιο είναι σταθερή αξία τα τελευταία (20) χρόνια, περνάμε ωραία
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Να ρωτήσω,εγώ που δεν πήγα,κάτι ρε παιδιά εσάς που πήγατε?
Η έκθεση ονομαζόταν audio video.
Πολυκάναλο setup είχε μέσα ή μόνο έναν προβολέα της Sony που κόστιζε μια περιουσία,άντε και άλλον έναν χωρίς πολυκάναλο ήχο?

Κανα σύστημα ηχόμπαρας πολυκάναλο,αυτές τις 3-4 ναυαρχίδες είχε?
Κανα σύστημα ηχείων πολυκάναλο,ένα φθηνο ένα μεσαίου budget και 2-3 ακριβά είχε?
Καμμιά tv 85άρα 100άρα είχε?

Για να ξέρω τι έχασα δηλαδή και τί θα πω σε κανα δυο φίλους μου που θέλουν να στήσουν home cinema και δεν μπόρεσαν να πάνε και εκείνοι!
Βρε συ, σαμπ δεν είχε σε λέμε, θες και πολυκαναλο :biggrin:
Αυτά μόνον εξωτερικό :biggrin:
1699282202916.jpeg
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Από τον παραλληλισμό που κάνεις με την Carrera του 01 υποθέτω ότι τα εκθέματα δεν είναι τρέχοντα μοντέλα οπότε αν κάποιος, ορμώμενος από το ηχητικό αποτέλεσμα, θέλει να αποκτήσει μέρος του συστήματος ή και όλο το σύστημα δεν μπορεί εκτός αν υπάρχουν NOS κομμάτια;
Επίσης όσο αφορά το βάθρο,έγινε κάποια ψηφοφορία που δεν έπεσε στην αντίληψή μου;
Τέλος, συγχαρητήρια για την διαχρονική παρουσία στον χώρο του audio και στις εκθέσεις με εταιρείες που τυγχάνουν ευρείας αποδοχής:)
οι Lamm (M1.2 Ref μονο και ο προ L2.1 Ref) είναι τρέχοντα μοντέλα εδώ και …20 χρόνια (παίρνουν βραβεία μέχρι και σήμερα! /φέτος)
(αυτό φυσικά μπορεί να μήν αρέσει σε όσους αρέσκονται σε ετήσιες αλλαγές).
Τα Verity (Parsifal) Όχι (έχουν βγεί άλλα 2 Parsifal μετά)

σε ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια


---
κάτι γενικό (για όσους θέλουν να συγκρίνουν..)
το σετ τών Lamm (τελικοί, προ) είναι στίς 55.000 (ο προ 2 σασί /σύνολο 4)
τα Verity (τα τρέχοντα Parsifal) 25.000

---
για τήν "διαχρονικότητα":
(και αλλού)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.903.971
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top