BLACKBOX Audio Video Show 2023



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Βρε μανία αυτό το παλικάρι με τα Sub, ηχείο που θέλει sub σε στέρεο το πετάμε λέμε!!! Εκτός αν είσαι studio και θες για συγκεκριμένο λόγο monitor. Τελεία και παύλα. Tα ενεργά δορυφοράκια καλά για home cinema αλλά έως εκεί. Μη ξεχάσουμε ότι ξέρουμε. Σύντομα ακροάσεις στο χώρο μου με τα 8 ενεργά και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Ακριβώς, η συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων στη συντριπτική πλειοψηφία των κοινών οικιακών χωροταξιών είναι για πέταμα απουσία sub... :wink:
Είμαι βέβαιος πως δεν ήθελες να δηλώσεις κάτι τέτοιο, αλλά ας μην παραβλέπουμε ότι ακόμα κι ένα σταματημένο αναλογικό ρολόι - σαν τα τοίχου με τους δείκτες - δύο φορές την ημέρα θα έδειχνε εκ των πραγμάτων την ακριβή ώρα.:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.583
Υπήρχε ένα 5.1 στο 719 στο δωμάτιο της Athens Pro Audio ( Marantz Cinema 60, Focal Vestia 2 FL/FR, Focal Vestia 1 SL/SR, Focal Vestia Center, Focal Sub 1000 F ) συνοδεύοντας τον προβολέα UST, Leica Cine 1 100.

Υπήρχε ένα ακόμα 5.1, WiSA υλοποίηση (ασύρματα ηχεία όλα) στο δωμάτιο της Audio Veterans.

Ηχομπάρα υπήρχε η JBL Bar 1300 στην WaveMotion φυσικά, δεν θυμάμαι αν είχε στηθεί με τα surround σε κάποιες βάσεις και όχι πάνω στην ηχομπάρα όμως για να μην πω ψέμματα.
Έως 5-καναλο δηλαδή, σα να βρισκόμαστε στο σωτήριον έτος 1999 και μόλις παρουσιάστηκε στην έκθεση το SACD! 🤣😂🤪😁

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, αναπολήσεις του παρελθόντος!❤

Όπως και να'χει όμως, μέσα στις δύσκολες αυτές συνθήκες, προσωπικά αποδίδω τα εύσημα στους 3 αυτούς εκθέτες που "τόλμησαν" να παρουσιάσουν έστω αυτό το κάτι παραπάνω από το "απλό δικάναλο". 👍
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.296
Reaction score
1.656
Σιγουρα η εκθεση δεν θυμιζε το ενδοξο παρελθον των εκθεσεων. Θαλεγα οτι ηταν υποδεεστερη της περσινης..... αλλα μετα το φιασκο της πρωτης εκθεσης του Οκτωβριου εδω ειμαστε ευχαριστημενοι. Και με τα live που σημαινει μερακι να ευχαριστησουν τον επισκεπτη.
Μπραβο στην Athensproaudio που ειχε το μερακι να κουβαλησει συστημα μισου εκατομμυριου με τις πωλησεις τετοιων συστηματων στο ναδιρ... αυτο σημαινει εκθεση... να δεις και να ακουσεις οχι μονο αυτα που θα αγορασεις αλλα και κατι που ξερεις οτι δεν θα αγορασεις.
Μπραβο και στην Audio evolution για την ποικιλια των εκθεματων. Τα Harbeth ηταν εξαιρετικα ... συχνοτικη ομοιογενεια, μουσικοτητα, δυναμικες και χαμηλο και μαλιστα πολυ καλα ελεγχομενο και ικανοτητα να γεμισει μεγαλο χωρο. Αλλα και τα ΒΑΤ... θα θελα βεβαια κανενα Pass να παιζει...
Τα Kii καλα αλλα με τιποτε δεν δικαιολογουσαν την συνολικη τιμη του συστηματος. Διαβλεπω ενα παθος να επιδειξουν ολοι την δυνατοτητα για χαμηλο αγνοωντας ολες τις αλλες παραμετρους... ξεχνανε οτι το χαμηλο ειναι μια μονο συνισταμενη του συνολικου ηχου... και ξεχνανε οτι κανεις audiophile μουσικοφιλος δεν ακουει rave (και παρεμφερεις αηδιες) ουτε καθεται σε πληρη ενταση να ακουει σαν τον τρελο μονο ντραμς και μποτιες. Πουθενα επισης δεν βαζαν ροκ, ποπ....ολο μπασο και ηχους για λοβοτομημενους ακροατες.
Τα dutch νομιζω οτι δεν δικαιωσαν την φημη τους. Μετα την υπαρξη σε αυτο τον πλανητη των Genelec 8361 που για εμενα αποτελουν πια το μετρο συγκρισης πολλοι θα πρεπει να αναθεωρησουν την αξια καποιων μηχανηματων.
Πολυ καλα τα Paradigm founder 40 αλλα ακριβα. Πολυ καλα και τα Epos es14n αλλα επισης ακριβα. Βλεπω ομως οτι εχει βελτιωθει πολυ η ποιοτητα κατασκευης (οσο φαινεται οπτικα) αλλα και ο ηχος των ηχειων βασης. Αλλα και εχει εκτιναχθει η τιμη τους.
Ηθελα απο την Soundgallery να παιζει κανενας Luxman και κανενας Octave και οχι αυτα τα Mcintosh... οσο ομορφα και σχεδον iconic design ειναι τοσο ανευρα και υποτονικα, απροσωπα και κουραστικα ειναι ο ηχος τους. Επισης απογοητευση να βλεπεις τα νεα Arcam να παιζουν μονο μεσω bluetooth...ειμαι περιεργος να δω εαν θα πουλησουν κανενα κομματι...
Απογοητευτηκα απο τον λεπτο ηχο των Lab12 και επιτελους οι Τσακιριδηδες ας πληρωσουν καποιον desinger να σχεδιασουν κανα κουτι της προκοπης. Ta Hart πολυ ομορφα αλλα ο ηχος δεν δικαιολογει την τιμη τους.
Τα Lamm εξαιρετικα αλλα μιλαμε για μηχανηματα end of the search οχι αστεια πραγματα...
Τα Anthem με κερδισαν... δεν τους ειχα δωσει ποτε την προσοχη που αξιζουν.
Δεν μπορεσα να ακουσω τα JBL αλλα εχω εμπειρια με παρομοια και μου αρεσουν ... μου βγαζουν κατι σε πολυ κοντινο στο live με ηχο γεματο ενεργεια....
Απογοητευτηκα απο την Exclusive audio που παροτι ειχε μεγαλο χωρο τον ειχε γεματο με τα musical fidelity και μονο ενα ΕΑR που ψαχνω αυτο τον καιρο....
Επισης δεν μου ειπε τιποτε ο Α1 ουτε τα LS3/5A...
Μου ελειψε να δω PS Audio, Accuphase, NAD, AudioNote, Magnepan, Electrocompaniet και ενα σωρο αλλες εταιρειες που υποσυνειδητα εχω ταυτισει με το Hifi....
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.583
υπάρχει κάτι πολύ καλό στα σκαριά για του χρόνου ενδεχομένως...
Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν, και του χρόνου να καταφέρετε να στήσετε κάτι πραγματικά σοβαρό, να δει και να ακούσει ο κόσμος σε ποιο σημείο βρίσκεται πλέον η τεχνολογία του audio, ποιες είναι οι δυνατότητες των νέων φορμά και των σύγχρονων προηγμένων σοφτγουερ. 💥
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
Πάντως υπάρχουν αρκετές διχογνωμίες για συστήματα, ηχεία, μουσικές και αυτό εμένα μου δείχνει πως ότι κι αν λένε οι στατιστικές, οι μετρήσεις, ή οι επιδόσεις των μαστεράδων που ''έφεραν'' τον ήχο στο κάθε άλμπουμ, τελικά ο ουρανίσκος του καθενός αξιολογεί.. ;)
Οι μεν λέν τους δε κουφούς και αντίστροφα βέβαια.. :tongue:

Τι να πεις.. 8-)
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
τι ειναι oooops???
Α, σόρρυ o MakisGer έχει oooops :D (restricted view στο προφίλ του και τα μηνύματα).
Φώτο έχουμε?



Πως σε ξέφυγε εσένα το 5.1 για να διαπιστώσεις ότι στέκεσαι τόσα χρόνια στην αφετηρία? :roflmao::p
Ναι ; Είχε ; Δεν το πρόσεξα. Σου είπα όπου έβλεπα μικρά ηχεία ή τηλεόραση έφευγα χα χα. Στα Παραδίγμ μπήκα γιατί νόμιζα ότι θα έπαιζαν τα μεγάλα. Κακώς δεν μπήκα θα έκανα μια καζούρα, εδώ εάν δε μου άρεσε. Θα έλεγαν α ... φταίει ο χώρος .... αυτό με το χώρο το χρησιμοποιούν όπως θέλουν και συμφέρει όπως οι δικάναλοι τα καλώδια μάλλον. :D:D Ποιό ήταν ; το B&O ;
 
Last edited:


Timaras

*****
Μηνύματα
2.917
Reaction score
2.109
Μην έχοντας γυρίσει όλη την έκθεση:

Υπήρχε ένα 5.1 στο 719 στο δωμάτιο της Athens Pro Audio ( Marantz Cinema 60, Focal Vestia 2 FL/FR, Focal Vestia 1 SL/SR, Focal Vestia Center, Focal Sub 1000 F ) συνοδεύοντας τον προβολέα UST, Leica Cine 1 100.

Υπήρχε ένα ακόμα 5.1, WiSA υλοποίηση (ασύρματα ηχεία όλα) στο δωμάτιο της Audio Veterans.

Ηχομπάρα υπήρχε η JBL Bar 1300 στην WaveMotion φυσικά, δεν θυμάμαι αν είχε στηθεί με τα surround σε κάποιες βάσεις και όχι πάνω στην ηχομπάρα όμως για να μην πω ψέμματα.

Προσωπικά συνάντησα αρκετό κόσμο που όπου έβλεπαν εικόνα, με ή χωρίς ήχο, πέρναγαν δίχως να μπουν, ρωτώντας άκουγες το κλασικό "με νοιάζει μόνο ο ήχος" ή το "με νοιάζει το δικάναλο".
Μαζευτείτε περισσότεροι πολυκάναλοι, μην είστε σνομπ!

Λόγω μεγέθους, αριθμού κομματιών, και χωροταξικών περιορισμών δεν είναι εύκολο να στηθεί σωστό (ή έστω... μερικώς σωστό) πολυκάναλο σε έκθεση που δεν γίνεται σε εξειδικευμένο εκθεσιακό κέντρο όπως γίνεται σε μη... τριτοκοσμικές χώρες.
Θα πρέπει να τσιμπήσεις κάποια από τις μεγάλες αίθουσες. Και για να στηθεί αξιόλογο σύστημα και να μην ακούγεται σαν... να μην πω, θες μια μέρα στησίματος, ρυθμίσματος, τοποθέτηση κάμποσων acoustic panels καθώς και για να στηρίξεις Atmos/DTS:X/Auro-3D, και τράσες κλπ κλπ!
Πολλή δουλειά.

Εγω "πιέζω" προς την κατεύθυνση αυτή (να παίξουν αν όχι Atmos/DTS:X/Auro-3D setups, έστω απλά 5.1/7.1)... υπάρχει κάτι πολύ καλό στα σκαριά για του χρόνου ενδεχομένως... αλλά είναι πολύ νωρίς για να αποκαλυφθεί κάτι.
Οι ρε συ,καμμία σχέση με σνομπαρια ή κάτι τέτοιο.
Ειλικρινά ήθελα να έρθω και θα το έκανα εάν δεν μου τύχαινε κάτι που δεν είχα υπολογίσει.

Αλλά ρε γαμωτο,να δούμε και εμεις που ψάχνουμε τί να βάλουμε στα σαλόνια μας ως home entertainment ακόμα και με έξυπνες λύσεις όπως το wisa που ανέφερες που πολύ θα ήθελα να το δω από κοντα ή τέλος πάντως κάτι άλλο πιο απλό ή πιο σύνθετο whatever έστω ως εναλλακτική προταση.

Τέλος πάντων,αφού είχε και αυτά,κάτι είναι έστω και αυτά τα λιγα
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν, και του χρόνου να καταφέρετε να στήσετε κάτι πραγματικά σοβαρό, να δει και να ακούσει ο κόσμος σε ποιο σημείο βρίσκεται πλέον η τεχνολογία του audio, ποιες είναι οι δυνατότητες των νέων φορμά και των σύγχρονων προηγμένων σοφτγουερ. 💥
Κάθε χρόνο τα ίδια λές και εύχεσαι εδω και σαράντα χρόνια. Ακόμη να καταλάβεις τι γίνεται ; Αφου σου έχω πεί ΗI END ήταν, είναι και θα παραμείνει για πάντα δικάναλο. Τι δεν καταλαβαίνουμε ; :D
 


Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Πάντως υπάρχουν αρκετές διχογνωμίες για συστήματα, ηχεία, μουσικές και αυτό εμένα μου δείχνει πως ότι κι αν λένε οι στατιστικές, οι μετρήσεις, ή οι επιδόσεις των μαστεράδων που ''έφεραν'' τον ήχο στο κάθε άλμπουμ, τελικά ο ουρανίσκος του καθενός αξιολογεί.. ;)
Οι μεν λέν τους δε κουφούς και αντίστροφα βέβαια.. :tongue:

Τι να πεις.. 8-)
Τους μαστεράδες και ηχολήπτες άστους απέξω. Ξέρουν τι γίνεται (εκτός απο αυτούς που ποστάρει ο Ν.Κ 😍), Οι άλλοι που αναφέρεις ναι.
 


Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Α, σόρρυ o MakisGer έχει oooops :D (restricted view στο προφίλ του και τα μηνύματα).

Ναι ; Είχε ; Δεν το πρόσεξα. Σου είπα όπου έβλεπα μικρά ηχεία ή τηλεόραση έφευγα χα χα. Στα Παραδίγμ μπήκα γιατί νόμιζα ότι θα έπαιζαν τα μεγάλα. Κακώς δεν μπήκα θα έκανα μια καζούρα, εδώ εάν δε μου άρεσε. Θα έλεγαν α ... φταίει ο χώρος .... αυτό με το χώρο το χρησιμοποιούν όπως θέλουν και συμφέρει όπως οι δικάναλοι τα καλώδια μάλλον. :D:D Ποιό ήταν ; το B&O ;
Τώρα βρήκες άνθρωπο να ρωτησεις:biggrin:
Υπήρχε ένα 5.1 κάπου ανάμεσα στα δικαναλα :p
Εάν είχε το δωμάτιο μόνον ηχο και καθόλου εικόνα πιο πολλοί θα πήγαιναν πιστευω.
Ποιο σ άρεσε πιο πολύ?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
...
Διαβλεπω ενα παθος να επιδειξουν ολοι την δυνατοτητα για χαμηλο αγνοωντας ολες τις αλλες παραμετρους... ξεχνανε οτι το χαμηλο ειναι μια μονο συνισταμενη του συνολικου ηχου... και ξεχνανε οτι κανεις audiophile μουσικοφιλος δεν ακουει rave (και παρεμφερεις αηδιες) ουτε καθεται σε πληρη ενταση να ακουει σαν τον τρελο μονο ντραμς και μποτιες. Πουθενα επισης δεν βαζαν ροκ, ποπ....ολο μπασο και ηχους για λοβοτομημενους ακροατες.
...
Πάμε άλλη μια φορά, η τονική πληρότητα δεν χρειάζεται αποκλειστικά για drum & bass ιδιώματα , κανονιοβολισμούς και μεγάλα ορχηστρικά σύνολα ή για ν'απολαμβάναμε τακτικά album εξειδικευμένα όπως το Sheffield Drum Record.Ωφελεί και παραγωγές λιγότερο ΄΄σεσημασμένες΄΄ ως προς το περιεχόμενο στις χαμηλές οκτάβες, όπως λ.χ. τα Blue Note jazz album που είχε παραγάγει ο αείμνηστος μηχανικός ήχου Rudy Van Gelder όπου χάρη σε ορθά ενσωματωμένα sub διακρίνεται επιτέλους με σαφήνεια το μήνυμα του μπασίστα από καθένα σύνολο.
Πάντως υπάρχουν αρκετές διχογνωμίες για συστήματα, ηχεία, μουσικές και αυτό εμένα μου δείχνει πως ότι κι αν λένε οι στατιστικές, οι μετρήσεις, ή οι επιδόσεις των μαστεράδων που ''έφεραν'' τον ήχο στο κάθε άλμπουμ, τελικά ο ουρανίσκος του καθενός αξιολογεί.. ;)
Οι μεν λέν τους δε κουφούς και αντίστροφα βέβαια.. :tongue:

Τι να πεις.. 8-)
Οι επιτυχημένες εκθέσεις είναι σαν τις αντίστοιχες διαπραγματεύσεις. Με το πέρας τους καθεμία πλευρά ενδείκνυται να μένει ικανοποιημένη και δυσαρεστημένη με διαφορετικά πράγματα.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
4.655
Μόνο ο Λάμπρου και η PSA έχουν στήσει στο παρελθόν σωστό πολυκάναλο. Αίθουσα, τράσες, όλα μαύρα, ηχεία με τοποθέτηση στον πόντο από software, ηχοπερατή οθονάρα, προβολέα.

Μαγεία.
Και κάποιοι θυμάμαι τον εκραζαν .
Και η aace είχε στήσει θυμάμαι σε κάποια έκθεση με ανθεμ-paradigm
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Για τηλεοράσεις στον Κωτσόβολο. Εγώ αυτό ήξερα. Έκλεισε ; :D :D
Τον αγόρασε η ΔΕΗ... Εκτός από δακοπή ρεύματος αναμένεται να παίρνουν πίσω και αγορασμένες ηλεκτρικές συσκευές σε όσους καθυστερούν να πληρώσουν λογαριασμούς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.438
Μηνύματα
2.903.938
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top