BLACKBOX Audio Video Show 2023

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Δεν διαφωνώ καθόλου…..άλλο λέω εγώ….. θεωρώντας ότι η απόδοση στο χαμηλό αποτελεί το ζητούμενο των καιρών πολλοί έμποροι (και οχι κατ´ανάγκη γνωστες μουσικής) βάζαν ακούσματα με έμφαση η μόνο ντραμς και ακόμα χειρότερα υπόκωφων ήχων… και μάλιστα κάποιοι τα ίδια κομμάτια που σημαίνει ότι ήταν απο χέρι σε χέρι οι επιλογές. Επειδή στο χώρο της ρέιβ είναι κυρίαρχα τέτοια ακούσματα που προσωπικά δεν θεωρώ μουσική αλλά βασανιστήριο ωτων τύπου κουρδιστό πορτοκαλί, ερωτώ πιστεύει κάποιος έμπορος ότι κάποιος που ακούει ρέιβ θα δώσει 30000 ευρώ για να ακούσει σπιτι του ήχους διασκευές ´´μουσικης ´´ πρωτόγονων φυλων της ωκεανιας;
Θεωρώ ότι ο εκάστοτε υπεύθυνος δωματίου διαλέγει πρόγραμμα που θα θεωρούσε χρησιμότερο για την προώθηση και με απώτερο σκοπό έναν γρήγορο εντυπωσιασμό των επισκεπτών. Άμα πάλι τέτοια κομμάτια προορίζονται για σκέτα ηχεία-δορυφόρους και σε αξιόλογες στάθμες τότε κούνια που τους κούναγε... Η προοπτική να κερδίσουν πελάτες με έντονους ρυθμούς χαμηλών οκτάβων με αφήνει εξίσου ασυγκίνητο με την τακτική να παίζονται τα συνήθη μεταλλικά και λοιπά κρουστά ή "Take Five" & "Keith Don't Go". Οποιαδήποτε προσδοκία και να έχουν δικός τους λογαριασμός.
Και.. ?
Πληγώνεσαι? :lolsign:
Δεν νομίζω, ίσως όμως κάτι τέτοιο ν'ανεβάζει λίγο την πίεση στον Ν.Κ. διεγείροντάς του το θυμικό.
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Δεν νομίζω, ίσως όμως κάτι τέτοιο ν'ανεβάζει λίγο την πίεση στον Ν.Κ. διεγείροντάς του το θυμικό.
Λίγο την ανεβάζει είναι η αλήθεια :biggrin:

Όχι. Γιατί ;

Εξάλλου οι παρατηρήσεις μου και σχόλια ειναι γαι ολόκληρα συστήματα, είναι γενικές , δηλαδή πρώτης εντύπωσης με σκοπό κιόλας μόνο την ύπαρξη "μουσικότητας" στο σύστημα ή όχι.
Η '' μουσικοτητα'' ενός συστήματος δηλαδη επιτυγχάνεται και χωρίς την παρουσία του πικάπ. :biggrin:
Δεν διέκρινες κάποιου είδους ψυχρότητα κατά την ακρόαση? :p
 

Μηνύματα
14.237
Reaction score
16.049
Λίγο την ανεβάζει είναι η αλήθεια :biggrin:


Η '' μουσικοτητα'' ενός συστήματος δηλαδη επιτυγχάνεται και χωρίς την παρουσία του πικάπ. :biggrin:
Δεν διέκρινες κάποιου είδους ψυχρότητα κατά την ακρόαση? :p
¨Ετσι όπως τον χρησιμοποιώ εννοώ και γνωρίζω εγώ τον όρο ... δεν έχει σχέση με αυτά. Μπορεί να επιτευχθεί σε διάφορους βαθμούς με διάφορους τρόπους. Ψυχρότητα στην ακρόαση είναι και αυτό άλλο πράγμα. Μπορεί κάτι να έχει μια ψυχρότητα και πάλι να έχει μουσικότητα. Είναι elusive όρος και παράγωγο της αναπαραγωγής για να σου δημιουργεί κάποιες εικόνες και συναισθηματική αντίδραση και όχι την έννοια που έχει στην μουσική ή στην πραγματικότητα (live). Όποιος θεωρεί ή πιστεύει ότι ο σκοπός είναι η καλύτερη αποτύπωση του πραγματικού γεγονότος θα κυνηγάει μια ζωή την ουρά του. Είναι περισσότερο θέμα ισορροπιών, όχι τεχνικής μόνο αρτιότητας. Και για αυτό μπορεί να συναντιέται σε φθηνά συστήματα και να λείπει απο ακριβά, δημιουργώντας απορία και σύγχυση σε κάποιον. Τίποτε άλλο ; χα χα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.661
Reaction score
129.608
Αυτός ο NAIM είχε 130k λένε. Αν έβαζες τα ίδια Focal πάνω σε δύο Anthem M1 (1kW each), με τον STR Pro, στο 1/10 της τιμής του NAIM, τι ψάρια να έπιανε άραγε;
Φτηνά. Τίποτα σαρδέλες ή αθερίνες.

Σε λίγο θα μας αρχίσεις και τις εκπτώσεις στα καλώδια εσύ, να βάλεις από κάνα πορτατίφ. Έλεος κάπου. Ένα με την πλέμπα δε γίνεται ο χαϊεντάς.

1000009254.jpg
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Εγώ επειδή δεν δίνω καμία σημασία σε οθόνες, προβολείς κλπ που έχουν σχέση με εικόνα ..... αυτός ο προβολέας που ήταν στο δωμάτιο με τα KEF που πήγα να ακούσω (αυτά τα μαύρα σαν γλυπτό που είναι) τι μάρκα ήταν ;
XGiMi
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
με μάγεψε το δωμάτιο της audience στο οποίο έπαιζαν 2 τριδρομα τα οποία πραγματικά θα τα ήθελα στο σαλόνι μου δυστυχώς δεν συγκράτησα μοντέλο αν κάποιος το θυμάται ας μου το γράψει σε μια απάντηση
View attachment 310799
Harbeth 40
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Δεν τους ξέρω Bhutia , ποιός είναι ο Μ.Φ. ; Εάν τον ήξερα και καταλάβαινα ποιο σύστημα εννοείς .... μπορεί (λέω μπορεί) να απαντούσα κάτι έστω κρυπτογραφικό. :D
Μιχάλης Φουάσης
MF Audio
 


Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
... ειμαι εδω(sic) για το ... βιντεο απο τις συζητησεις 🐒
(μπραβο στην ομαδα, για τη διοργανωση απο τα λιγα γραφωμενα που διαβασα)
Κάποιοι θα στεναχωρηθούν αν ακούσουν τι είπε ο Σταματάκος. :wink:
Stay tuned
 


Μηνύματα
14.237
Reaction score
16.049
Όχι. Γιατί ;
@Ν.Κ.

¨Ελα Ν.Κ. διόρθωση είχε πικάπ αλλά δεν έπαιζε. Τώρα το πρόσεξα σε κάτι βίντεο στο ίντερνετ χα χα. Για να δείς που με κατηγορούν ότι αυτά προσέχω ή τα προπαγανδίζω. Μόνο στην μουσική επικεντρώνομαι εγώ, όλα τα άλλα μετά τα ρωτάω μόνο και μόνο για να κάνω συσχετισμούς μεταξύ μηχανημάτων και την μουσική που παίζανε αυτά ή να καταλάβω και που μπορεί πιθανάν να οφείλεται κάτι απο το καλό ή κακό που ακούω σε αυτήν. Να μην τα ρίχνουμε όλα στα ηχεία (καλά ή κακά που ακούμε).

Αυτά συνήθως δεν επηρρεάζουν την μουσικότητα. Εάν υπάρχει ... υπάρχει. Τα άλλα μετά διακρίνονται και πιο εύκολα, (ποιά είναι τα επιμέρους "προβληματάκια" καθώς συνήθως γιατί να την έχει πετύχει κάποιος έχει κάνει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς του καλά.).
 
Last edited:

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
¨Ελα Ν.Κ. διόρθωση είχε πικάπ αλλά δεν έπαιζε. Τώρα το πρόσεξα σε κάτι βίντεο στο ίντερνετ χα χα.
Σοφή επιλογή, να έχεις πικάπ στο δωμάτιο και να παίζεις με ψηφιακά, Σοβαρά το λέω, αν έστηνα πολυκαναλο θα έβαζα στο δωμάτιο σε περίοπτη θέση και ένα πικάπ ακόμη και χαλασμένο.
Σκοπός είναι να δείξεις στους '' αλλους'' να τους κλείσεις το μάτι ότι είσαι και συ ένας απ αυτούς. Δεν έχει σημασία που θα παίζεις όλη την ώρα με ψηφιακά, έχεις κερδίσει με το καλημέρα τον σεβασμό τους:biggrin:
Φυσικά θα έπαιζα με πηγές ψηφιακές για να ελάχιστοποιησω τους αδύναμους κρίκους στην αλυσίδα ηχητικής αναπαραγωγης. Ότι ψεγάδι εμφανιστεί να οφείλεται μόνον στα ηχεία και τον χώρο
 

Μηνύματα
14.237
Reaction score
16.049
Σοφή επιλογή, να έχεις πικάπ στο δωμάτιο και να παίζεις με ψηφιακά, Σοβαρά το λέω, αν έστηνα πολυκαναλο θα έβαζα στο δωμάτιο σε περίοπτη θέση και ένα πικάπ ακόμη και χαλασμένο.
Σκοπός είναι να δείξεις στους '' αλλους'' να τους κλείσεις το μάτι ότι είσαι και συ ένας απ αυτούς. Δεν έχει σημασία που θα παίζεις όλη την ώρα με ψηφιακά, έχεις κερδίσει με το καλημέρα τον σεβασμό τους:biggrin:
Φυσικά θα έπαιζα με πηγές ψηφιακές για να ελάχιστοποιησω τους αδύναμους κρίκους στην αλυσίδα ηχητικής αναπαραγωγης. Ότι ψεγάδι εμφανιστεί να οφείλεται μόνον στα ηχεία και τον χώρο
Δεν νομίζω να το κάνουν για αυτό. Είναι φασαρία τώρα να βάζεις , να κουβαλάς δίσκους , να περιμένει ο άλλος, εξάλλου ο απλός επισκέπτης ή οι νέοι δεν έχουν πικάπ. Όλα ένα display όπως και άλλα προιόντα είναι. Τι έχει ο κάθε εκθέτης για να διαφημίσει και να προωθήσει τα προιόντα του (κυρίως τα νέα μοντέλα). You are reading too much into this. Δεν θέλει να "κοροιδέψει" κανέναν και δεν είναι κακό να δηλώνει με αυτόν τον τρόπο ότι έχει πιθανόν την τεχνογνωσία για να στήσει στον ενδεχόμενο πελάτη τους ένα σωστό πικάπ. Δεν έχουν όλοι.

Εξάλλου κάποιος που φτάνει να ξέρει ή να έχει ήδη πικάπ και ενδιαφέρεται σοβαρά και μάλιστα με τις τιμές που απαιτεί το όλο εγχείρημα ενός πικάπ .... δεν περιμένει μια έκθεση να ακούσει καθώς εξαρτάται και απο την ρύθμιση του , phono κλπ κλπ.

Πιο καχύποτπος και από εμένα είσαι ...αλλά σε δευτερεύοντα και στάνταρντ πράγματα, μικρής σημασίας. :D Δεν με πείθεις ότι είσαι τόσο αφελής με τα issues που αναδεικνύεις συνήθως. :D You can do much better than that if you wanted. Αλλά εντάξει μόνο και που λέει κάποιος εναντίον των πικάπ ... παίρνει πολλά likes. :D

Πικάπ έβαζε συνέχεια ο κύριος με τα Matter (?) πως τα λεν , τα ηχεία. Περιστασιακά έβαζαν και άλλοι. (εξαιρούμε εκθέτες αμιγώς για πικάπ, δεν ξέρω εάν υπήρχαν. Υπήρχαν αλλά δεν πήγα σε αυτό). Δεν με ενδιαφέρει να πολυστέκομαι σε πράγματ που δεν έχω σκοπό ή χρήματα να αγοράσω παρά μόνο σαν εμπειρία σε σχέση με το τι έχω εγώ και πάλι .... δεν κατλαβαίνεις έτσι το πικάπ...το πικάπ είναι ιστορία ολόκληρη. ¨Ολα είναι αλλά το πικάπ ακόμη πιο πολύ.
 
Last edited:


Μηνύματα
14.237
Reaction score
16.049
¨Ειπαν τίποτε αμφιλεγόμενο και πιπεράτο ...να το πάρουμε και να κάνουμε τσατάλια τα νεύρα του Ear και του Ν.Κ. αλλά και όλων των πολυκάναλων ; :D :D Το ανακήρυξαν επιτέλους νεκρό ή ακόμη ελπίζουν μετά απο 40 χρόνια ; :D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Κάποιοι θα στεναχωρηθούν αν ακούσουν τι είπε ο Σταματάκος. :wink:
Stay tuned
Edit
Και οι άλλοι ομιλητές φυσικά.
Δώστε επίσης προσοχή στον Καμαρινό.
Αν πρόκειται για ρήσεις του τύπου΄΄τα sub δεν κάνουν τη ΜΟΥΣΙΚΗ΄΄ - σε παραλληλισμό με τη λαϊκή ρήση ΄΄τα ράσα δεν κάνουν τον παπά΄΄ - ας μην ξεχνάμε ότι η δεύτερη ουδέποτε πτόησε τους παπάδες από το να φοράνε ράσα. Ομοίως κι ενδεχόμενοι άλλοι αφορισμοί σε αντιδιαστολή με τους οπαδούς της εκάστοτε αφοριζόμενης τάσης.
Παρακαλώ πολύ, αφήστε τα... φοβικά σχόλια.
Εφόσον έχουμε φτάσει σε σημείο οποιοδήποτε σχόλιο δεν συμφέρει ν'αφορίζεται συνδεόμενο με κάποιου τύπου φοβικότητα από τη μεριά όποιου θα το διατύπωνε...:sneaky:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Με τέτοιες τιμές θα ξαναπάω σε έκθεση όταν θα φτάσω στάτους μασώνου.
Μόνο erotic art απο δω και πέρα.
Σταμάτα με τα καινά δαιμόνια, στο τέλος μπορεί να το εντάξουν και αυτό στις... live εκδηλώσεις.:roflmao:
Επί τη ευκαιρία, όποιοι επισκέφτηκαν τα εκτιθέμενα ηχοσυστήματα καλό θα ήταν να το έχουν κάνει προτού περνούσαν από τα live, καθότι εκ των υστέρων μόνο ξενέρωμα θα έμενε να εισπράξουν αντιπαραβάλλοντας ακροαματικές εντυπώσεις από τα πρώτα με αναπαραγόμενη μουσική από ηχοσυστήματα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.058
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top