BLACKBOX Audio Video Show 2023


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.900
Reaction score
11.213
Επί τη ευκαιρία, όποιοι επισκέφτηκαν τα εκτιθέμενα ηχοσυστήματα καλό θα ήταν να το έχουν κάνει προτού περνούσαν από τα live, καθότι εκ των υστέρων μόνο ξενέρωμα θα έμενε να εισπράξουν αντιπαραβάλλοντας ακροαματικές εντυπώσεις από τα πρώτα με αναπαραγόμενη μουσική από ηχοσυστήματα...
Ακριβώς αυτό.
Έκανε σχετικό (ευγενικό) σχόλιο και ο Λάντσιας, την Κυριακή.
Είπε: "Πριν από λίγο άκουσα το νέο μου άλμπουμ σε ένα από τα πολύ ακριβά συστήματα της έκθεσης - μορφασμός - αλλά σαν το live δεν έχει".
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Και πότε είχε ; Την αναπαραγωγή την έχουμε κυρίως για όταν πεθάνει κάποιος καλλιτέχνης να έχουμε να τον ακούμε αλλά και να διασωθούν και άλλα χαρακτηριστικά μια εποχής στο θέμα εκτέλεσης, ερμηνείας, εγγραφών κλπ. :)

Δεν έχει σχέση βρε παιδιά καμία, αυτή η "διαχρονική άξια" χα χα αυτής της άποψης είναι λάθος. ¨Αλλο ενα μάρκετινγκ και παραμύθι απο τα πολλά που ακόμα κυκλοφορούν και δημιουργούνται και συνεχώς και νέα που και αυτά είναι παραμύθια για να καλύψουν παλίοτερα παραμύθια κ.ο.κ. χα χα. Ένα μικρό ποσοστό όσων ακούγονται είναι αλήθεια και είναι σημαντικά. Τα πράγματα είναι πιο απλά αλλά οι audio people τα κάνουν πολύπλοκα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.352
Reaction score
672
.......................οι Lamm (M1.2 Ref μονο και ο προ L2.1 Ref) είναι τρέχοντα μοντέλα εδώ και …20 χρόνια (παίρνουν βραβεία μέχρι και σήμερα! /φέτος)
(αυτό φυσικά μπορεί να μήν αρέσει σε όσους αρέσκονται σε ετήσιες αλλαγές). .........................................

Με την μόνη διαφορά ότι ο χρόνος είναι αμείλικτος και η τεχνολογία τρέχει και φυσικά και στο audio πλέον είμαστε στο 2023.
 

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Τα πράγματα είναι πιο απλά αλλά οι audio people τα κάνουν πολύπλοκα.
Εμενα μου αρεσουν πως εξηγουν ορισμενοι καποια πραγματα που ειναι ξεκαθαρα ειδη πολυτελειας για να πεισουν τους αγοραστες οτι παιρνουν "value"
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Μα οι πρώτοι Lamm ..... ήταν οι καλύτεροι. Και σε πάρα πολλές μάρκες ισχύει αυτό. :D
Εμενα μου αρεσουν πως εξηγουν ορισμενοι καποια πραγματα που ειναι ξεκαθαρα ειδη πολυτελειας για να πεισουν τους αγοραστες οτι παιρνουν "value"
Δες την υπογραφή μου χα χα. Πήγαινε στις τεχνικές. Διάβασε κάθενα ένα ξεχωριστά με παραπέρα ανάλυση και ψάξιμο για το καθένα και θα έχεις απάντηση στο 10 % της ερώτησης σου μόνο χα χα. Τόσο χαμός και παραμύθι είναι τα πάντα. Όταν τα κάνεις αποδόμηση και μετά ξαναχτίσμιο έχεις μια πιθανότητα να πλησιάσεις κάποιο καλό αποτέλεσμα (στα πάντα) χα χα.
 







Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
.......................οι Lamm (M1.2 Ref μονο και ο προ L2.1 Ref) είναι τρέχοντα μοντέλα εδώ και …20 χρόνια (παίρνουν βραβεία μέχρι και σήμερα! /φέτος)
(αυτό φυσικά μπορεί να μήν αρέσει σε όσους αρέσκονται σε ετήσιες αλλαγές). .........................................

Με την μόνη διαφορά ότι ο χρόνος είναι αμείλικτος και η τεχνολογία τρέχει και φυσικά και στο audio πλέον είμαστε στο 2023.
και πού είναι "αμείλικτος" (ο χρόνος) και "η τεχνολογία τρέχει" ΤΙ ΕΓΙΝΕ???
και ποιά τεχνολογία τρέχει??
αυτή πού αλλάζει προσόψεις και λαμπάκια?? (άντε και κανέναν πυκνωτή για να έχουμε να λέμε)
η ουσία είναι η ΣΧΕΔΙΑΣΗ!

(ο Tidal, o Pankrok, o Butia, νομίζω -αν δεν κάνω λάθος-, το είπαν με τα δικά τους λόγια)

Και τέλος, υπάρχεικ και η ΣΥΓΚΡΙΣΗ! (αυτής τής "νέας τεχνολογίας" με τήν "παλιά"(?) )
πού -εδώ και 20+ χρόνια- ΔΕΝ το βλέπω (τη σύγκριση)
(μόνο λόγια /από όσους πονάνε).


edit
αυτή τήν "παλιά" τεχνολογία, τήν αναγνωρίζουν -πέρα από τούς reviewers- και άνθρωποι τού χώρου
(όπως -"αντίπαλοι"- αντιπρόσωποι ή κατασκευαστές, πού προσπαθούν να τήν αντιγράψουν ή να τής μοιάσουν)
 

Μηνύματα
15.811
Reaction score
22.173
ναι αλλά του χρόνου φέρε κάνα streamer να βάλουμε τίποτα καφριλίκια να γίνει χαμούλης, δεν κουβαλιούνται αυτά σε δισκάκια (πλέον)
 



Μηνύματα
345
Reaction score
452
και πού είναι "αμείλικτος" (ο χρόνος) και "η τεχνολογία τρέχει" ΤΙ ΕΓΙΝΕ???
και ποιά τεχνολογία τρέχει??
αυτή πού αλλάζει προσόψεις και λαμπάκια?? (άντε και κανέναν πυκνωτή για να έχουμε να λέμε)
η ουσία είναι η ΣΧΕΔΙΑΣΗ!
σε αυτό θα συμφωνήσω δεν είναι class D με διάφορες μοντέρνες υλοποιήσεις πχ οι Purifi που κάνει ο bruno και είχαν τα FIM ή FET από Gallium Nitride, αυτή η τεχνολογία που είναι τα lamm και πολλοί αλλοι ενισχυτές έχει μείνει στο παρελθόν και το μόνο που μετράει ποιά είναι η σχεδίαση αλλά για το άλλο που λέτε "μόνο λόγια από όσους πονάνε καμία σύγκριση" δηλαδή τι δεν δικαιούμαστε να έχουμε άποψη; και τα άλλο, πως "καμία σύγκριση" η έκθεση για έχει πολλούς εκθέτες δηλαδή; νομίζω εσείς πονέσατε και θιχτήκατε επειδή μίλησα άσχημα για αυτό που πουλάτε αλλά εγώ δεν είπα πως είναι κακό προιόν, νομίζω ήμουν ξεκάθαρος όταν είπα ότι "δεν μου άρεσε" αυτό είναι προσωπική γνώμη σε άλλους αρέσει τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά και δεν έχω κανένα θέμα ούτε με εσάς ούτε με την lamm για να είμαι ειλικρινής όταν έγραψα ο,τι έγραψα δεν σκέφτηκα ότι θα συμμετείχαν στην συζήτηση και εκθέτες οπότε είπα ειλικρινά τι πίστευα, τώρα άμα δεν συμφωνεί κάποιος δεν είναι και το τέλος του κόσμου
 

Μηνύματα
1.352
Reaction score
672
Προφανώς και όχι, μιλάω για την ουσία, μιλάω για τις επιστήμες που επηρρεάζουν το audio, φυσική, ηλεκτρονική, ηλεκτροακουστική, ψυχοακουστική, μεταλλειολογία, οικονομία. Βέβαια μου απάντησες παρακάτω με την ερώτησή σου τι είναι το streamer, οπότε καλύφθηκα.
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Αν πρόκειται για ρήσεις του τύπου΄΄τα sub δεν κάνουν τη ΜΟΥΣΙΚΗ΄΄ - σε παραλληλισμό με τη λαϊκή ρήση ΄΄τα ράσα δεν κάνουν τον παπά΄΄ - ας μην ξεχνάμε ότι η δεύτερη ουδέποτε πτόησε τους παπάδες από το να φοράνε ράσα. Ομοίως κι ενδεχόμενοι άλλοι αφορισμοί σε αντιδιαστολή με τους οπαδούς της εκάστοτε αφοριζόμενης τάσης.

Παρακαλώ πολύ, αφήστε τα... φοβικά σχόλια.
Εφόσον έχουμε φτάσει σε σημείο οποιοδήποτε σχόλιο δεν συμφέρει ν'αφορίζεται συνδεόμενο με κάποιου τύπου φοβικότητα από τη μεριά όποιου θα το διατύπωνε...:sneaky:
No, μην βλέπεις το δέντρο αλλά το δάσος.
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Εγώ δεν τα άκουσα, δεν έπαιζαν όταν πήγα. Μετά πήγα δίπλα στον UST. Τον άκουγα που έλεγε έλεγε, έλεγε έλεγε, μετά του είπα ποιός είμαι και με είπε λαμόγιο. Δεν ξέρω γιατί. 🤔😅
Μόνο αυτό; με το που καθόσουν σε χρέωνε 5€ και ανάλογα με τον χρόνο παραμονής σου έκοβε κουστούμι.
just joking, ο Βασίλης ήταν συνέχεια με το χαμόγελο, με χιούμορ και όπως πάντα εξηγούσε τα πάντα και τα κοάλα με τις δεδομένες πολλές γνώσεις που έχει στον τομέα του
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.903.974
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top