Το καφενείο των φιλόζωων





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
ΟΜΟΡΦΟ ΓΑΤΙ...ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ... :party:
Μετά τη ευθανασία του τελευταίου κατοικίδιου, αποφάσισα να μη ξανά δεθώ με ζώο.
Όσο με θυμάμαι είχα πάντα κατοικίδια, τη τελευταία φορά όμως με πόνεσε πολύ, οπότε θα μείνουν οι σχέσεις μας με τον γάτο αυτό κάπως έτσι. Θα έρχετε οπότε θέλει, θα τρώει, θα πίνει και μετά γειά!!
Η περιοχή είναι ήσυχη, δεν διατρέχει κίνδυνο να τον πατήσει κάποιο αμάξι, έχει και το θκότ σπιτάκι στο βουνό και όλα κομπλέ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.354
.... τα εχω παθει αυτα σε σχεσεις... :boast:
εκτος απο " Θα έρχετε οπότε θέλει, θα τρώει, θα πίνει και μετά γειά!! " -το πιο δυσκολο επιπεδο για διποδα, γενους θυληκου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
Σε έχουν ρίξει φόλα εσένα σε γκόμενα?
Μου το έχουν κάνει δύο φορές σε 2 σκλιά, βασικά δεν ήταν σκλιά, ήταν σαν άνθρωποι, ήταν μέλη της οικογένειας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.354
... ηταν οι ιδιες :smoke:
.. μου ειναι γνωριμο και αντιληπτο το συναισθημα-εμεσω ενσυναισθησης.
Τα βιωματα μου βεβαια ειναι πολυδιαστατα (Multi-layer και με διαφορετικες προσεγγισεις), αυτο για να μπερδευομαι και εγω ο ιδιος με τα (συν)αισθηματα προς εμψυχα και αψυχα / υλικα και αυλα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.354
.... εν το μεταξυ δυσκολα θα πετυχεις πιο ακαμπτο ων (γιατι αθρωπα δε με λες) στα αισθηματικα ετσι ? 🐒
 


Μηνύματα
1.062
Reaction score
1.286
Μετά τη ευθανασία του τελευταίου κατοικίδιου, αποφάσισα να μη ξανά δεθώ με ζώο.
Όσο με θυμάμαι είχα πάντα κατοικίδια, τη τελευταία φορά όμως με πόνεσε πολύ, οπότε θα μείνουν οι σχέσεις μας με τον γάτο αυτό κάπως έτσι. Θα έρχετε οπότε θέλει, θα τρώει, θα πίνει και μετά γειά!!
Η περιοχή είναι ήσυχη, δεν διατρέχει κίνδυνο να τον πατήσει κάποιο αμάξι, έχει και το θκότ σπιτάκι στο βουνό και όλα κομπλέ.
Δεν νομιζω οτι εσυ εισαι αυτος που θα αποφασισει. Ειναι δικη του-της η αποφαση (ειναι και κουκλι οποτε πως θα του αντισταθεις?)! ;)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.201
Reaction score
33.606
Η απώλεια ζώου είναι σκληρό πράγμα σήμερα.
Παλιότερα ο κόσμος ήταν σκληρότερος, έλεγε σκυλί γατί είναι. Σήμερα είναι μέλος της οικογένειας.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
Δεν νομιζω οτι εσυ εισαι αυτος που θα αποφασισει. Ειναι δικη του-της η αποφαση (ειναι και κουκλι οποτε πως θα του αντισταθεις?)! ;)
Η περιοχή που μένω έχει πολλά αδέσποτα, κυρίως γάτες, στο δρόμο που μένω έχει 10 γάτες και 1 σκύλο.
Ευτυχώς όλα είναι σε πολύ καλή κατάσταση γιατί εκτός από μένα είναι και 2-3 ακόμα οικογένειες που τα φροντίζουν. Έχουμε όλοι έξω από το σπίτι πιατάκια με φαΐ και νερό, ένα χαλάκι ή σπιτάκια να μπούνε να κουρνιάσουν. Στο από κάτω δρόμο γίνετε το ίδιο, είμαστε φουλ στο αδέσποτο. Αυτός ο γάτος (όπως έγραψα και παραπάν) ήταν άγριος και ζούσε με ένα άλλο στο βουνό που είναι ακριβώς δίπλα μου. Τους είχα εντοπίσει καιρό αλλά δεν μπορούσα να τους πλησιάσω. Σιγά σιγά τους κατέβασα σακάτ στη κατοικημένη περιοχή ώστε να έχουν μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Γατί δεν είχα ποτέ ως κατοικίδιο στο σπίτι, μαναχά σκλιά, δεν τα πολύ γουστάρω τα γατιά αλλά τι να κάνεις, είναι ζωντανά και αυτά και τα λυπάμαι, οπότε κάνω ότι μπορώ. Μεγαλύτερη αδυναμία έχω στο αδέσποτο σκλί, αυτό το φροντίζω και το αγαπάω περισσότερο, του έχουμε κάνει τα εμβόλια, έχουμε φτιάξει καβατζα για ύπνο, το πήγα το καλοκαίρι για κούρεμα γιατί μεγαλώνει πολύ η τρίχα και είχε γίνει σαν πρόβατο.
 

Μηνύματα
14.893
Reaction score
1.961
ΕΥΤΥΧΩΣ, στο Νέο Κόσμο δεν υπάρχουν αδέσποτα σκυλιά. Όμως, υπάρχουν πάρα πολλές γάτες. Σε πολλά σημεία υπάρχουν μπολ για φαγητό και νερό, πολλές είναι στειρωμένες από ιδιώτες.. Εγώ φροντίζω μπόλικες. Ανά διαστήματα, στα σημεία όπου έχω τα μπολ τους βρίσκω πεταμένα κάτω ή μέσα στα μπολ ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς από φαγητό. Μέχρι ινδικό φαγητό και ωμό μπαρμπούνι...Δυστυχώς, υπάρχουν κάποια άτομα που φωνάζουν ή πλησιάζουν επιθετικά διότι ενοχλούνται. Τους αντιμετωπίζω αναλόγως την περίπτωση. Σκεφτείτε πως ένας ηλικιωμένος έφτασε στο σημείο να πει ψέματα πως του ανήκει μια οικοδομή και δε θέλει να υπάρχουν εκεί μπολ. Στην οποία οικοδομή, στο σημείο όπου υπάρχει χώμα, πηγαίνει κόσμος που κατουράει και χέζει. Στη μελλοντική πυλωτή πετάνε σκουπίδια κι έπιπλα, επισκευάζουν μηχανάκια και όταν υπήρχε ένας παρατημένος καναπές πήγαιναν ζευγαράκια και...
 


ika

News
Μηνύματα
14.891
Reaction score
13.652
.... Στην οποία οικοδομή, στο σημείο όπου υπάρχει χώμα, πηγαίνει κόσμος που κατουράει και χέζει. Στη μελλοντική πυλωτή πετάνε σκουπίδια κι έπιπλα, επισκευάζουν μηχανάκια και όταν υπήρχε ένας παρατημένος καναπές πήγαιναν ζευγαράκια και...
... μύριζαν το κατρουλιό?
:party:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.234
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top