Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.582
Το δελτίο τύπου της εταιρείας μας πληροφορεί ότι η Μουσική ΄΄ζει΄΄ στις μεσοχαμηλές οκτάβες
Η μουσικη πραγματι ζει στις μεσοχαμηλες οκταβες,
Ωραία, αφού συμφωνούμε, ας δούμε ποιες είναι οι απαιτήσεις για μεσοχαμηλες.

1. Σωστή τοποθέτηση των δορυφόρων (πείτε ηχεία εσείς, εάν μπερδεύεστε) ώστε να μην έχει, ή να έχει τις ελάχιστες το δυνατόν τονικές αλλοιώσεις από τα τοιχωματικα όρια, διότι μιλάμε καθαρά για εντός της ζώνης του σροεντερ, δηλαδή δε στήνουμε τους δορυφόρους (τα ηχεία για σας που δεν καταλάβατε) για "εικόνα" και "μεσαίες" και "πως αρέσει στη σύζυγο", αλλά με μετρήσεις που να δείχνουν τις ελάχιστου εύρους βυθίσεις και τονώσεις στις μεσοχαμηλες συχνότητες.

Πράγμα που είναι γενική αρχή, βασικά πράγματα.

Η ιδανικότερη τοποθέτηση για αυτό το σκοπό, είναι on wall, εκτός κι αν μπορείς να το εντοιχίσεις. Η εξαίρεση της free field τοποθέτησης δεν έχει νόημα, διότι χρειάζεται τόσο μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο, που δεν είναι εφικτό σε κανένα σπίτι. Ιδίως για τις χαμηλές συχνότητες.


2. Ικανό max SPL από τους δορυφόρους για 105 dB στην mlp στην 3η οκτάβα.
Αφήστε τις πιο κάτω οκτάβες, δεν θα το βρείτε διαθέσιμο.
Δείτε όμως την 3η οκτάβα, στους 80 και 90 κύκλους, να μπορεί να φτάσει 105 στη θέση ακρόασης, για τις στιγμιαίες κορυφές σε ακρόαση στα 85 dB μέση στάθμη (χαλαράουα).

3. Στις "μεσοχαμηλες" είναι και η δεύτερη οκτάβα, 40-80 κύκλους. Εκτός κι αν έχετε δορυφόρους με > από 2 τεμάχια 10" για "μπάσο", δεν βγαίνει κορυφή 105dB στη θέση ακρόασης, δεν είναι εφικτό. Δηλαδή, για μεσοχαμηλες, που αποτελούν το εύρος όπου ζει η μουσική, θέλετε σαμπ, εκτός κι αν οι δορυφόροι σας κοστίζουν περισσότερο από μια μονοκατοικία, και είναι σωστά τοποθετημένοι (on wall) και εάν τυχόν δεν έχετε σημαντικές ακυρώσεις από boundaries.

4. Εάν βάλετε σαμπ, όπως οφείλετε για τις μεσοχαμηλές, τότε οφείλετε να κάνετε σωστή ενσωμάτωση, δηλαδή κρος ένθεν κι ένθεν, με σωστό σοφτγουερ ισοστάθμισης και πραγματικής ενσωμάτωσης, όχι να παίζει στο γάμο του Καραγκιόζη. Δηλαδή, απαιτείται ένα ρημαδι ντιρακ.

Αυτά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
Δηλαδή τι; Ξέρουμε ότι έχουμε χάλια χώρο και ψάχνουμε χάλια ηχεία, που το χάλι τους να ταιριάζει (αντισταθμίζει τρόπον τινά) με το χάλι του χώρου μας;

Αν είναι προβληματικός ο χώρος μας, προβληματικά θα παίζουν όλα.
Σε αυτό συγκεκριμένα το σημείο της κουβέντας εγώ θα έλεγα πως ίσως είναι καλύτερα καμιά φορά να βάζουμε λίγο νερό στο κρασί μας.. ;)
Δεν διαφωνώ στη λογική των ηχείων - μηχανημάτων που μετρητικά παίζουν ''σωστά.''
Ούτε μπορεί να διαφωνήσει κάποιος πως κάποια φροντίδα στο χώρο + μια καλή τοποθέτηση κάνει θαύματα.
Επίσης έχουμε δει πολλές φορές πως οι ακουστικές εκτιμήσεις του καθενός διαφέρουν συχνά και λανθάνουν ίσως ακόμα συχνότερα.. (ακόμα και ανθρώπων με εμπειρία) οπότε οι μετρήσεις βοηθούν εδώ..

Καταλαβαίνω πως αν σου μιλήσω για ''μέσο ακροατή'' θα πεις (και σωστά ίσως από την σκοπιά που το εξετάζεις) χ@στηκα τι λέει ή τι γουστάρει ο καθένας, ποιό είν' το σωστό εξετάζω 'γω (το by the book).. ok
Η επιστήμη απαιτεί συνθήκες εργαστηρίου - ελεγχόμενο περιβάλλον + επανάληψη για να αποδείξει και να καθιερωθεί κάτι ως ορθό (επειδή δεν έχω σχέση μ' αυτά αν κάμω λάθος σε αυτή την εκτίμηση sorry, διαγραφή, ban μέχρι νεωτέρας κλπ.. :tongue:).
Το θέμα για εμένα εδώ είναι το εξής..
Επειδή ζούμε σε τσίρκο :gotcha: και οι συνήθεις συνθήκες που βιώνουμε κάτι είναι πολύ μακριά από τις εργαστηριακές - αυστηρές, δεν βρίσκω παράλογο να είμαστε λίγο πιο ανεκτικοί σε εκτιμήσεις - προβλέψεις για το τι θα αρέσει σε κάποιον στο σπίτι του..

Υπό αυτό το πρίσμα ενώ κι εγώ δεν καίγομαι να ακούσω κάτι στο σπίτι ώστε να το επιλέξω (πιθανόν θα κινηθώ με κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά, μετά με το οπτικό - άνετη στη συμβίωση κλπ) δεν αποκλείω το ενδεχόμενο κάτι που μετράει λιγότερο σωστά σε συνθήκες εργαστηρίου σε βάθος χρόνου στο σπίτι (εδώ βρίσκεται ο λόγος που δεν καίγομαι για μία αρχική ακρόαση σπίτι, το βάθος χρόνου) να μου ταιριάξει περισσότερο.
Κι επειδή ότι και να λέμε οι χώροι μας δεν είναι εργαστήρια, ούτε στούντιο, ούτε και χρειάζεται να είναι (όσοι λίγοι το θέλουν και το πετυχαίνουν μαγκιά τους :idk:), η απόλαυση κάποιου και το αν τα χρήματα που ξόδεψε έκαναν την ζωή του λίγο πιο απολαυστική είναι το μόνο που μετράει στο φινάλε.. 8-)

Μετά βέβαια το να μπει εδώ και να λέει πως ''τα ηχεία μου είναι καλύτερα από τα Χ, Ψ, γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα στο σπίτι μου'' είναι από λανθασμένο ως αδιάφορο..
Το να τα προτείνει σε κάποιον που ψάχνεται ώστε να τους δώσει μια ευκαιρία, ή να τους ρίξει μια ματιά γιατί στον ίδιο ''δούλεψαν'' αν και αυτό δεν σημαίνει τίποτα, είναι ανθρώπινο. ;)
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.313
Reaction score
39.757
Επειδή ζούμε σε τσίρκο :gotcha:
με φωναξες?
δεν βρίσκω παράλογο να είματσε λίγο πιο ανεκτικοί σε εκτιμήσεις - προβλέψεις για το τι θα αρέσει σε κάποιον στο σπίτι του..
"ξεχυλωνεται" το πραμα.
-
και για να μην καταληξει (σε τετχοια κ παρομοια φαινομενα) :
Μετά βέβαια το να μπει εδώ και να λέει πως ''τα ηχεία μου είναι καλύτερα από τα Χ, Ψ, γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα στο σπίτι μου'' είναι από λανθασμένο ως αδιάφορο..
Το να τα προτείνει σε κάποιον που ψάχνεται ώστε να τους δώσει μια ευκαιρία, ή να τους ρίξει μια ματιά γιατί στον ίδιο ''δούλεψαν'' αν και αυτό δεν σημαίνει τίποτα, είναι ανθρώπινο. ;)
δεν μπορουμε να ειμαστε υποκειμενικοι σε τετοια θεματα (και με τον τροπο που λες) - καθοτι παρερμηνευονται και γινονται και παρεξηγησεις ... (ενδεικτικα αναφερω προσφατες δηλωσεις μελους -και επαγγελματια του χωρου τοσο στο οντιο οσο και της "μουσικης" - αναφορικα με πανελ εκθεσης?! κατι τετοιο τεσπα.. ).
ΥΓ: ειναι ευπροσδεκτες υποκειμενικοτητες (βεβαια) εφοσων παρουσιαζονται με γνωμονα το "by τ
the book" - ή στη κυριολεξια πηγαζουν απο τυχαιες/συμπτωματικες εμπειριες (και αυτο χωρις την αναγκαια αναφορα του περιβαλοντως οπου συμβαινουν).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.582
Κι επειδή ότι και να λέμε οι χώροι μας δεν είναι εργαστήρια, ούτε στούντιο, ούτε και χρειάζεται να είναι
Το πας στα άκρα.
Δε χρειάζονται αυτά που αναφέρεις.
Βασικά πράγματα χρειάζονται όμως, ένα RT και μια πρώτη ισχυρή έμμεση να τιθασευθεί.

Αν είναι χάλια μαύρα το RT, χρειάζεται να στήσεις near field για να ακούς σαν άνθρωπος, κι όχι στα 4 μέτρα την ακριβή ή φτηνή κλανιά που πήγες και πήρες.

η απόλαυση κάποιου και το αν τα χρήματα που ξόδεψε έκαναν την ζωή του λίγο πιο απολαυστική είναι το μόνο που μετράει στο φινάλε.
Φυσικά, καταναλωτισμός και ευχαρίστηση.
Εκεί μπαίνουν και τα audio jewelry.
Εγώ είμαι υπέρ.
Άλλοι δίνουν πιο πολλά λεφτά σε ψυχοθεραπεία.

Όμως όλα αυτά, είναι άσχετα με το audio.

Εν τω μεταξύ, οι 99 στους 100 "σαλονάτους" audiophile, θα άκουγαν με πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση τις μουσικές τους, με χρήση ντιρακ και σαμπ. Αλλά που μυαλό...
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.506
Reaction score
15.412
Εν τω μεταξύ, οι 99 στους 100 "σαλονάτους" audiophile, θα άκουγαν με πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση τις μουσικές τους, με χρήση ντιρακ και σαμπ. Αλλά που μυαλό...
και μόνο με σαμπς θα έλεγα εγώ.... άντε να μην είναι 99% το ποσοστό....

phase, cross, gain να ρυθμίσεις (τα συνηθισμένα που έχουν όλα τα σαμπς...), ακόμη και με πειράματα και αυτί αν θες.... αν φας λίγο χρόνο το αποτέλεσμα θα είναι μέρα με νύχτα...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
"ξεχυλωνεται" το πραμα.
Έχεις δίκιο, συμβαίνει..
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως χρειάζεται επιβολή μέτρων ή δημόσιος χλευασμός για να μην.. :rolleyes:
Στο μέτρο της ''ελαφρότητας'' ενός forum ''χωράνε'' που και που και αυτά..
Ειδικά όταν στην συντριπτική πλειοψηφία των post γράφονται, ξαναγράφονται και είναι διαθέσιμα τα όποια επιστημονικά δεδομένα.. ;)
Το πας στα άκρα.
Δε χρειάζονται αυτά που αναφέρεις.
Βασικά πράγματα χρειάζονται όμως, ένα RT και μια πρώτη ισχυρή έμμεση να τιθασευθεί.
Δεν είχα τέτοιο σκοπό.. :idk:
Απλά ήθελα να τονίσω την ανομοιομορφία - ποικιλία σε χώρους, καταστάσεις, ή ακόμα και γούστα που καλώς κακώς επηρεάζουν την κρίση ή και την απόλαυση.
Φυσικά, καταναλωτισμός και ευχαρίστηση.
Εκεί μπαίνουν και τα audio jewelry.
Εγώ είμαι υπέρ.
Άλλοι δίνουν πιο πολλά λεφτά σε ψυχοθεραπεία.

Όμως όλα αυτά, είναι άσχετα με το audio.
Δεν είναι όμως τα jewelry το θέμα, ακόμα και με ηχεία ίδιας τιμής και κοντινής εμφάνισης μπορεί αυτό που μετράει λίγο off (χειρότερα), στον χώρο - συνθήκες - γούστα του άλλου και πριν ή χωρίς ο ίδιος να μπει στην όποια διαδικασία eq ή να ''στρώσει'' τον χώρο του να του αρέσει περισσότερο..
Αρκετά τέτοια παραδείγματα.. :idk:
(Νομίζω εσύ το πήγες λίγο στα άκρα εδώ όσο αφορά την σκέψη μου με την εστίαση σου στα jewelry :sneaky: )

Άσχετα με το αυστηρά επιστημονικό κομμάτι του audio ίσως να είναι..
Κι εγώ μπορεί να συμφωνήσω μαζί σου στο ποιό θα ήταν το σωστό να ακολουθήσει κάποιος με όρεξη για κάτι τέτοιο..
Του audio που μπορεί να συζητάμε σε ένα forum για το τι θέλει - θα βάλει ο καθένας σπίτι του - θα πληρώσει για να χαλαρώνει ή να κάνει ένα πάρτυ ίσως όχι απαραίτητα.. ;)
με φωναξες?
Sorry, honest mistake.. :tongue:



Όσο για το φλέγον ζήτημα που απασχολεί την κοινότητα εδώ και χρόνια, η γνώμη μου είναι πάρτε sub.. :tongue:
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.313
Reaction score
39.757
Έχεις δίκιο, συμβαίνει..
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως χρειάζεται επιβολή μέτρων ή δημόσιος χλευασμός για να μην.. :rolleyes:
Στο μέτρο της ''ελαφρότητας'' ενός forum ''χωράνε'' που και που και αυτά..
Ειδικά όταν στην συντριπτική πλειοψηφία των post γράφονται, ξαναγράφονται και είναι διαθέσιμα τα όποια επιστημονικά δεδομένα.. ;)
οπου χωρουν πολλα κοκοργια, αργει να ξημερωσει 🐒
-> μπουλιγκ θελουν, αλλα ποιος να το ριξει το μπουλιγκ...
-> μπορει να μην εχω ιδεα απο χαλιεντικη, ομως εχω περασει απο κοινωνικες ομαδες οπου υπαρχει αντιστοιχα το μοτιβο "εχω στο συστημα μου ...." - τσου, μπ@ρμπουτσ@λ@ ! πηγαινε για πσαρεμα με τρυπχια βαρκα στα βαθια !:smoke:
-> και για αυτους που προβληματιζονται (εν ετη 2023, και μετα απο τοσο διαδικτιακο μελανι) θα πω "αστο ετσι".
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
οπου χωρουν πολλα κοκοργια, αργει να ξημερωσει 🐒
-> μπουλιγκ θελουν, αλλα ποιος να το ριξει το μπουλιγκ...
-> μπορει να μην εχω ιδεα απο χαλιεντικη, ομως εχω περασει απο κοινωνικες ομαδες οπου υπαρχει αντιστοιχα το μοτιβο "εχω στο συστημα μου ...." - τσου, μπ@ρμπουτσ@λ@ ! πηγαινε για πσαρεμα με τρυπχια βαρκα στα βαθια !:smoke:
-> και για αυτους που προβληματιζονται (εν ετη 2023, και μετα απο τοσο διαδικτιακο μελανι) θα πω "αστο ετσι".
Είσαι.. κακό μαιμούδι :tongue: :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
αντοχή δικιά σου ή των ηχείων; :p
Δεν χωράει τρολάρισμα στην τυπική συνεχόμενη στάθμη αναφοράς γύρω από τα 80-85 dB στη θέση ακρόασης που είναι ακίνδυνη για απεριόριστο χρόνο. Εκτός αν μπερδεύτηκε στο μυαλό το quote με ανάρτηση.... άλλου μέλους. :sneaky:
Ωραία, τότε ας υποθέσουμε @costas EAR ότι έχεις ένα ζευγάρι neumann και ένα ζευγάρι B&W:biggrin: και τα τοποθετείς στο σαλόνι σου που δεν είναι ηχητικά φροντισμένο. Πιστεύεις ότι είναι πιθανόν να οδηγηθείς εξαιτίας του χώρου σε εσφαλμένη επιλογή ηχειων?
Η διαφορά ανάμεσα σε B&W και Neumann είναι πάντως ξεκάθαρη είτε ακούγονταν ανά ένα είτε ανά ζεύγος... Κάνει ΄΄μπαμ΄΄ από μεσαίες και άνω χωρίς να καμουφλάρεται ανάλογα με τη σύσταση του setup...
Αναφέρεται χωρίς να επικρίνω το ένα ή το άλλο...:sneaky:

...
Το να τα προτείνει σε κάποιον που ψάχνεται ώστε να τους δώσει μια ευκαιρία, ή να τους ρίξει μια ματιά γιατί στον ίδιο ''δούλεψαν'' αν και αυτό δεν σημαίνει τίποτα, είναι ανθρώπινο. ;)
...Αλλά και δυνητικά επιζήμιο για τα οικονομικά και την ηρεμία ΄΄αμελέτητων΄΄ ενδιαφερομένων . :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Αναφέρεται χωρίς να επικρίνω το ένα ή το άλλο..
¨Η και τα δύο ; ... για να είναι πλήρης και ολοκληρωμένη η προσπάθεια σου ουδέτερης τοποθέτησης το λέω, όχι τίποτε άλλο. :D

Καλά περνάτε εδώ (δεν) βλέπω.

:D
Είσαι.. κακό μαιμούδι :tongue: :lolsign:
Και τα άλλα μαιμούδια της κοινωνικής ομάδας. :D:D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
...Αλλά και δυνητικά επιζήμιο για τα οικονομικά ΄΄αμελέτητων΄΄ ενδιαφερομένων . :roflmao:
Αν οι ίδιοι επιλέξουν να διαβάσουν αποκλειστικά μόνο αυτό ή να ''μείνουν'' σε αυτή την γνώμη - οπτική τι άλλο να κάνουμε δηλαδή? :idk:
Στο χέρι τους είναι όπως και το να ψωνίσουν Skip ή Soupline για τα ρούχα.. :tongue:
'γω λέω να φιμώσουμε καλύτερα τους βάζελους και να γίνουμ' ούλοι γαύροι.. :cry: :lolsign:
 
Last edited:



Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Εάν βάλω το sub στην μέση ακριβώς του δωματίου είναι καλή θέση ; :D

Τι λένε οι σοφοί της Zion ? (για να είμαστε και στο κλίμα της εποχής) :D
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.361
Reaction score
13.371
Δεν έχει κανένα νόημα να "ακούμε τα ηχεία στο χώρο μας" προ της αγοράς.

Δηλαδή τι; Ξέρουμε ότι έχουμε χάλια χώρο και ψάχνουμε χάλια ηχεία, που το χάλι τους να ταιριάζει (αντισταθμίζει τρόπον τινά) με το χάλι του χώρου μας;

Αν είναι προβληματικός ο χώρος μας, προβληματικά θα παίζουν όλα.
Απολυτο δικιο Χερ Ντοκτορ οταν εφυγα απ το διαμερισμα και ηρθα επιτελους στην μονοκατοικια μου
αλλεως ακουγονταν τα QUAD 989 στο διαμερισμα και παρα πολυ αλλεως στην musikverein;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
@Δημητρης 777 777 Ουστ βρωμόγαυρε.
Για πρακτικούς λόγους μόνο το λέω έτσ' κι όχ' αντίστροφα βρε.. :rolleyes:
Πίστεψε με.. :biggrin:
'πειδή εσείς είστε δεν είστε αρκετοί για να γεμίσετε 2 πούλμαν.. :cry:

:lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.313
Reaction score
39.757
Είσαι.. κακό μαιμούδι :tongue: :lolsign:
σο αμποβ / ας μπιλοου :
@Δημητρης 777 777 Ουστ βρωμόγαυρε.
->βεβαια ανθρωπινοι χαρακτηρισμοι... που εντεινουν τα αθρωπινα διπολα...δεν εμπεριεχονται/εκπιπτουν στη μαιμουδινή φυση μ... 🐒 μπορω να πω στο κλισε εκφραστικο "οταν εγω γυρναγα εσυ πηγαινες" .. οτι "δε πηγα, αλλα γυρισα" 8-)
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Απολυτο δικιο Χερ Ντοκτορ οταν εφυγα απ το διαμερισμα και ηρθα επιτελους στην μονοκατοικια μου
αλλεως ακουγονταν τα QUAD 989 στο διαμερισμα και παρα πολυ αλλεως στην musikverein;)
Placebo. Ιδέα σου ήταν. Ήθελε απλώς χρόνο το αυτί για να συνηθίσει. Σαν τα καλώδια ένα πράγμα. :D :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.924
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top