Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα


Μηνύματα
14.230
Reaction score
16.047
Naι ρε επιτηδες το είπα για γέλιο χα χα Εξάλλου άλλο να τα γράφω....άλλο να τα διαβάζω χα χα.

Αλλά ναι σεντόνια του Ear δεν διαβάζω όντως πολύ. Παρείναι αναλυτικά και τα στριβει και όπως θέλει πολλές φορές χα χα άσε που δεν τον καταλαβαίνω κιόλας καλά.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
240
Πάντως για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους η κριτική γενικώς δεν είναι για τις δυνατότητες των ηχείων (των Kii εν προκειμένω αλλά και άλλων) αλλά το τι εντύπωση έκαναν το χρόνο και με το υλικο που τα άκουσαν στην έκθεση.

Βασίλης
 

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Έγραψες (και απέδωσες τον λόγο) ότι τα Kii δεν παίζανε καλά γιατί η καμπύλη ήταν ρυθμισμένη flat συγκριτικά με τα άλλα συστήματα που ήταν η κλασική κατηφορική.

Καλά να θεωρήσουμε ότι αυτό το ανέφερες και κάνει λογική για όλα τα άλλα ενεργά (μόνο) που υπήρχαν στην έκθεση και να υποθέσουμε κιόλας ότι η καμπύλη ήταν κατηφορική.

¨Ολα τα άλλα τα συμβατικά ηχεία είτε floostanders που κατά την λογική και γνώση που έχει αναλυθεί εδώ στο site απο όλους άπειρες φορές ότι με τίποτε δεν μπορούν να φτάσουν τις στάθμες και την καμπύλη έστω μιας flat ρύθμισης (πόσο μάλλον και μιας κατηφορικής) και τα οποία ρολάρουν (και όντως ετσι έιναι) απο πολύ νωρίς καταλήγοντας ακόμη και τα "μεγάλα" να είναι -10 db στα 30 ή 40 Hz ή ακόμη χειρότερα τα bookshelf που είχε αρκετά στην έκθεση ή ακόμη χειρότερα άλλα που ήταν και σε τεράστιες αίθουσες ας ήταν και floostanders και που σε καμιά περίπτωση όλα αυτά δεν φτάνουν ούτε κάν την flat απόκριση και σίγουρα δεν μπορούμε να τα ρίξουμε όλα στα μεσοχαμηλά modes των δωματιων (σε διαφορετικά μάλιστα σημεία εμφανιζόμενα λόγω διαφορετικού μεγέθους ή και στησίματος εάν όχι) αλλά και παίζανε σε χαμηλή σχετικά ένταση ... όλα αυτά γιατί δεν ενοχλούσαν που δεν παίζανε ούτε καν "ίχνος" χαμηλών συγκριτικά ;
Η φράση που λες "τα Kii δεν παίζανε καλά" είναι πολύ βαριά και σίγουρα ούτε αυτό είπα, ούτε το εννόησα. Απλά δεν έπιαναν αυτό το τέλειο που όλοι περιμέναμε μετά τις διθυραμβικές κριτικές. Το δωμάτιο και οι ανακλάσεις του βρόμισαν τον ήχο και σε αυτό δεν φταίνε τα ηχεία. Για τα άλλα ηχεία δεν υποθέτω τίποτα. Για όσα με ενδιέφεραν, ρώτησα τον υπεύθυνο του δωματίου. Όπως ρώτησα και το μηχανικό ήχου που έστησε τα D&D.

Τα άλλα τα πιο μικρά ηχεία που λες, επειδή δεν είχαν ενέργεια χαμηλά, δεν διήγειρραν το δωμάτιο και δεν βούηζε ο τόπος.
Η ρύθμιση του EQ εντελώς φλατ, ήταν προφανώς κακή ιδέα. Έτσι, έχουν εφαρμογή μόνον (ίσως) σε στούντιο.

Εάν είχαν βάλει ως ταργκετ κερβ μια μικρή πτώση 1dB/oct θα είχαν "αρέσει" σε όλους ανεξαιρέτως, ιδίως σε όσους "άρεσαν" τα προβολικά μπάσα διαφόρων σεταπ της έκθεσης.
Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο. Μάλλιασε η γλώσσα του να το λέει! Έφυγε το μαλλί από το κεφάλι και πήγε στη γλώσσα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Δεν διαβάζω σεντόνια
Μου'φυγε μυξα στη μπιτζάμα. Τα άλλα δε τα διάβασα, μου'φτασε αυτό, με κάλυψε.

Πα ν'αλλαξω μπιτζάμα, μπα σε καλό σου, και χθες την έβαλα, καθαρή ήταν.
 

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Το θέμα είναι εμείς οι θνητοί που δεν ακούμε τι είπε ο Ζαρατουστρας ή τα κλαπατσιμπαλα της τζαζ αλλά Ramones και άλλες μέτριες ηχογραφήσεις αξιζει να το πάρουμε για το σπίτι ή θα το πετάξουμε απ το παραθυρο? :D
Εγώ προσωπικά, ζήτησα και άκουσα αυτό:

Όλο. Ειδικά στο 6:06 προσέξτε ένα βαθύ χαμηλό που ξεπετάγεται.
Λέω για την ανάλυση του Νταλίπη εγώ.
Μπορείς να με λες Πέτρο, όταν απευθύνεσαι σε εμένα.
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Τα Kii Three δεν τα άκουσα, από μετρήσεις σκίζουν και στις ακρασεις που διάβασα τα πάνε πολύ καλά και μάλιστα σε χώρους που κάποια συμβατικά θα τα βρουν μπαστούνια. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι ξεμπροστιαζουν για τα καλά μέτριες ηχογραφήσεις, όποιος ακούει και τέτοιες θα έχει θέμα.
Για την τιμή όμως θα πω ότι δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για bass extension, Ούτε για ηχεια βέβαια. Υπάρχουν καλύτερα Vfm στην πιάτσα.
Στο σαιτ της εταιρείας βρήκα και αυτό το γράφημα.
bildschirmfoto20181102um160618.png


Θυμασαι @Bhutia που σ έλεγα ότι οι μετρησεις που έχουμε στα χέρια μας έχουν περιθώριο προς τα πάνω με ζεύγος ηχειων, προσθήκη σαμπ και βασικά λόγω gain δωματίου και συ μου έλεγες..... καλά καλά? :p:biggrin:
 

Μηνύματα
1.911
Reaction score
4.522
Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι ξεμπροστιαζουν για τα καλά μέτριες ηχογραφήσεις, όποιος ακούει και τέτοιες θα έχει θέμα.
Απορω ποιος νιωθει την αναγκη να "ξεμπροστιασει για τα καλα" τις μετριες ηχογραφησεις
στο σαλονι του μαλιστα , τη στιγμη που το 80 τοις 100 του συνολου των ηχογραφησεων ειναι μετριες,
χωρις να πληρωνεται γι αυτο.
(Αντιθετα να πληρωνει αδρα.)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.367
Απορω ποιος νιωθει την αναγκη να "ξεμπροστιασει για τα καλα" τις μετριες ηχογραφησεις
στο σαλονι του μαλιστα , τη στιγμη που το 80 τοις 100 του συνολου των ηχογραφησεων ειναι μετριες,
χωρις να πληρωνεται γι αυτο.
(Αντιθετα να πληρωνει αδρα.)
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα..
Τι σημαίνει ξεμπροστιάζουν ? :idk:
Μια μέτρια - κακή ηχογράφηση θα φανεί σε όλα τα ηχεία (αν τη συγκρίνεις με κάποια άλλη καλύτερη).
Τα Spendor είναι πιο ''ευγενικά'' σε ότι παίζουν αλλά και εκεί οι κακές ακούγονται - υστερούν.
Και τα ενεργά μονιτοράκια που έχω ποτέ δεν με ενόχλησαν, ούτε τα ATC που λένε πως κι αυτά ''ξεμπροστιάζουν,'' το αντίθετο..
Μερικά ηχεία που είχα με ενοχλούσαν λίγο ορισμένες φορές αλλά ήταν η τονική ισορροπία των ηχείων που είχε κάποιες ''ιδιαιτερότητες.''
Ρωτάω και τον Πέτρο.. ;)
 

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα..
Τι σημαίνει ξεμπροστιάζουν ? :idk:
Μια μέτρια - κακή ηχογράφηση θα φανεί σε όλα τα ηχεία (αν τη συγκρίνεις με κάποια άλλη καλύτερη).
Τα Spendor είναι πιο ''ευγενικά'' σε ότι παίζουν αλλά και εκεί οι κακές ακούγονται - υστερούν.
Και τα ενεργά μονιτοράκια που έχω ποτέ δεν με ενόχλησαν, ούτε τα ATC που λένε πως κι αυτά ''ξεμπροστιάζουν,'' το αντίθετο..
Μερικά ηχεία που είχα με ενοχλούσαν λίγο ορισμένες φορές αλλά ήταν η τονική ισορροπία των ηχείων που είχε κάποιες ''ιδιαιτερότητες.''
Ρωτάω και τον Πέτρο.. ;)
Τί; Εγώ δεν χρησιμοποιώ τη φράση "τα καλά ηχεία ξεμπροστιάζουν τις μέτριες-κακές ηχογραφήσεις". Η ηχογράφηση είναι αυτή που είναι.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Τα Kii Three δεν τα άκουσα, από μετρήσεις σκίζουν και στις ακρασεις που διάβασα τα πάνε πολύ καλά και μάλιστα σε χώρους που κάποια συμβατικά θα τα βρουν μπαστούνια. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι ξεμπροστιαζουν για τα καλά μέτριες ηχογραφήσεις, όποιος ακούει και τέτοιες θα έχει θέμα.
Για την τιμή όμως θα πω ότι δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για bass extension, Ούτε για ηχεια βέβαια. Υπάρχουν καλύτερα Vfm στην πιάτσα.
Στο σαιτ της εταιρείας βρήκα και αυτό το γράφημα.
View attachment 312521

Θυμασαι @Bhutia που σ έλεγα ότι οι μετρησεις που έχουμε στα χέρια μας έχουν περιθώριο προς τα πάνω με ζεύγος ηχειων, προσθήκη σαμπ και βασικά λόγω gain δωματίου και συ μου έλεγες..... καλά καλά? :p:biggrin:
Το θυμάμαι, δεν θυμάμαι όμως να είχα διαφωνήσει...

1700317564277.png


DSC03480.JPG
 
Last edited:

Μηνύματα
1.911
Reaction score
4.522
Μια μέτρια - κακή ηχογράφηση θα φανεί σε όλα τα ηχεία
Συμφωνοι αλλα οχι στον ιδιο βαθμο.
Υπαρχουν συστηματα, οχι μονο ηχεια, που κανουν αυτες τις ηχογραφησεις ανυποφορες..
Επ' ευκαιρεια για τα spendor θα ελεγα οτι ειναι η χρυση τομη.
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα..
Τι σημαίνει ξεμπροστιάζουν ? :idk:
Μια μέτρια - κακή ηχογράφηση θα φανεί σε όλα τα ηχεία (αν τη συγκρίνεις με κάποια άλλη καλύτερη).
Τα Spendor είναι πιο ''ευγενικά'' σε ότι παίζουν αλλά και εκεί οι κακές ακούγονται - υστερούν.
Και τα ενεργά μονιτοράκια που έχω ποτέ δεν με ενόχλησαν, ούτε τα ATC που λένε πως κι αυτά ''ξεμπροστιάζουν,'' το αντίθετο..
Μερικά ηχεία που είχα με ενοχλούσαν λίγο ορισμένες φορές αλλά ήταν η τονική ισορροπία των ηχείων που είχε κάποιες ''ιδιαιτερότητες.''
Ρωτάω και τον Πέτρο.. ;)
απο την κριτικη, ελπιζω να βοηθησει
,,
The payoff for this is the exposure of poorly made recordings and productions, which always frustrates the music lover in me.
Audible control activity on comperssors and limiters, poor voice or instrument balance, lack of pressure, tendency to resonate, over-filtered tracks, screaming highs or mids, the whole program of the worst mixing or recording errors presents itself in the most unpleasant way.,,

Το θυμάμαι, δεν θυμάμαι όμως να είχα διαφωνήσει...
δεν διαφωνησες αλλα δεν ψηθηκες κιολας:biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.367
Συμφωνοι αλλα οχι στον ιδιο βαθμο.
Υπαρχουν συστηματα, οχι μονο ηχεια, που κανουν αυτες τις ηχογραφησεις ανυποφορες..
Εντάξει ο βαθμός διαφοροποιείται λίγο αλλά όχι στο σημείο να με αποτρέψει από την αγορά αν κατά τα άλλα είναι ισορροπημένα καλά ηχεία όπως τα ATC π.χ. που έτυχε να έχω ζήσει μαζί τους..
Άπειρα τα post για το πόσο ''αμείλικτα'' είναι τα ATC σε forum.
Δεν το αισθάνθηκα ποτέ έτσι..
Ηχεία με περίεργη τονικότητα - balance με έχουν προβληματίσει κάποιες φορές, αυτά όχι..

απο την κριτικη, ελπιζω να βοηθησει
,,
The payoff for this is the exposure of poorly made recordings and productions, which always frustrates the music lover in me.
Audible control activity on comperssors and limiters, poor voice or instrument balance, lack of pressure, tendency to resonate, over-filtered tracks, screaming highs or mids, the whole program of the worst mixing or recording errors presents itself in the most unpleasant way.,,
Ναι ξέρω τι γράφουν..
Και για τα ATC που λέω παραπάν' τα ίδια..
Ποτέ δεν το αντιλήφθηκα έτσι ή ενοχλήθηκα απ' αυτο.. :idk:
Αντίθετα εμένα μου έδίναν μεγαλύτερη απόλαυση συναλικά..
Όπως κι αυτά τα πτωχά που έχω τώρα.. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Μην κάνετε τους τυφλούς.

Περισσότερα θετικά σχόλια από οποιοδήποτε άλλο σεταπ της έκθεσης, γράφτηκαν για τα kii, και επίσης ειπώθηκε από αρκετούς πως ήταν σφάλμα η ρύθμιση φλατ, η οποία οδήγησε κάποιους ακροατές μικρής εμπειρίας σε τέτοια θέματα ταργκετ κερβ, να μη τους αρέσουν, ήταν προφανές πως δε τους άρεσε το ταργκετ κερβ.

Επίσης δεν έμεινε ευχαριστημένος ο κόσμος από την τιμή των kii, τα θεωρεί ακριβά.

Να μια αναδρομή στα θετικά σχόλια για τα kii, από γνωστούς θαμώνες του φόρουμ, που ξέρουμε τι ξέρουν να ακούνε:




















Ο γκονης που τα έχει σπίτι του, είναι παλαίουρας στο χόμπι, δεν είναι κάνα νεούδι, πολλά μηχανήματα υψηλής ποιότητας και αξίας έχουν περάσει από τα χέρια του..
Αν δεν γράψει ο πιστοποιητής :rolleyes: γνώμη, pele :biggrin:
 



Μηνύματα
14.230
Reaction score
16.047
Η φράση που λες "τα Kii δεν παίζανε καλά" είναι πολύ βαριά και σίγουρα ούτε αυτό είπα, ούτε το εννόησα. Απλά δεν έπιαναν αυτό το τέλειο που όλοι περιμέναμε μετά τις διθυραμβικές κριτικές. Το δωμάτιο και οι ανακλάσεις του βρόμισαν τον ήχο και σε αυτό δεν φταίνε τα ηχεία. Για τα άλλα ηχεία δεν υποθέτω τίποτα. Για όσα με ενδιέφεραν, ρώτησα τον υπεύθυνο του δωματίου. Όπως ρώτησα και το μηχανικό ήχου που έστησε τα D&D.

Τα άλλα τα πιο μικρά ηχεία που λες, επειδή δεν είχαν ενέργεια χαμηλά, δεν διήγειρραν το δωμάτιο και δεν βούηζε ο τόπος.


Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο. Μάλλιασε η γλώσσα του να το λέει! Έφυγε το μαλλί από το κεφάλι και πήγε στη γλώσσα!
Εγω δεν είπα αυτο ακριβώς. Είπα αυτό που λές τώρα. Δεν διαφωνούμε. Θυμάμαι πολύ καλά ότι απλώς κάτι σου ξίνισε ή έστω αναγνωρίσες ότι ξίνισε σε άλλους. Μην κάνουμε θέμα τώρα επειδή ανακατεύθηκαν και άλλοι στην ερωτησή μου που αναγκάστηκα να απαντήσω. ¨Ασε που είπα α) δεν υπάρχει τετοιο θέμα β) έκανα πλάκα στον Ear.

Τώρα στο θέμα μας που στην ουσία δεν μου απαντάς. Ανέπτυξες μια λογική και πρέπει αυτή να έχει κάποια λογική (χα χα.), Και μάλιστα δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι βιαστική γιατί είχες γράψει : "Εγω θα τοποθετηθώ συνολικά στο τέλος και αφού θα διάβασω και τι είπαν όλοι οι υπόλοιποι.¨ or something along these lines. Και η τοποθέτηση σου παρήγαγε αυτην την ανάλυση.

Σε αυτά που λές τώρα : α) Ανακλάσεις που λές έχουν όλα τα δωμάτια και πάνω κάτω αυτά έχουν όλα την ίδια σύνθεση υλικών μέχρι και διαστάσεις. β) Τα άλλα με καμπύλη με πιο πολλά χαμηλά έπρεπε να βρωμίζουν περισσότερο . γ) Τα πιο μικρά που δεν είχαν ενέργεια χαμηλά και που δεν διήγειραν τα δωμάτιο τους .... έπρεπε να τσιρίζουν περισσότερο. δ) Τα σε μεγαλύτερους χώρους δεν ξέρεις αλλά θεωρητικά πρέπει να το εξετασεις και αυτό το θέμα. Όχι δεν "πηγα". Πήγαν οι άλλοι όλοι όμως. Και επίσης δεν πήγες σε όλα και εσύ φαντάζομαι. Τελικά τώρα που βλέπω που λές δηλαδή μόνο με τα Ντατς έκανες αυτήν την "σύγκριση" (Kii - Ντατς) και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Γιατί δεν θυμάμαι να το λές στην αρχική σου ανάλυση αλλά άφησες να εννοηθεί με την γραφή σου ότι ισχύει για όλα τα ηχεία λίγο πολύ (μπορεί να θυμάμαι λάθος, καθώς με τις λέξεις μπορεί να στρέψει κάποιος το νόημα όπου θέλει).

Υ.Γ. : Σε αυτά που έλεγες τότε (σκεπτικό ) στην ανάλυση σου στο αρχικό πόστ αυτό της έκθεσης (ή έστω εγώ κατάλαβα) : Σου έγραψα στο αρχικό πόστ μου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.906
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top