Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.138
Reaction score
29.858
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.797
Reaction score
133.280
 







Μηνύματα
273
Reaction score
449
Εντυπωσιακό πρέπει να ήταν. Για θάνατο του δικάναλου δεν θα το έλεγα πάντως.
Με τι προ ήταν συνδεδεμένα τα focal;
 

Μηνύματα
675
Reaction score
1.475
Ρε πάτε καλά ρε; Να πάω τέτοιο πράγμα σπίτι στη κυρα Αγάθο να με κρεμάσει από το δεξί καραμπαλίκι στο μπαλκόνι για παραδειγματισμό προς τις υπόλοιπες παντοφλοκράτορισσες.

Ωραίο φαίνεται αλλά κακά τα ψέματα δεν ειναι για λειτουργικό σπίτι ετούτο, θέλει δικό του χώρο (κοινός για το 90%+ των κοινών θνητών που μένουν σε σπίτια 60-120 τμ δεν κάνει).

Κατά την γνώμη μου δεν μπορείς να λες θάνατος του πχ δικάναλου για κάτι που δεν μπορεί να στηθεί σε ένα τυπικό σπίτι.

Και τα 2 έχουν την χρήση τους. Ο κοινός θνητός θα βολευτεί με το δικάναλο λόγο χώρου / συνθηκών, ο εχων χώρο θα μπορέσει να απολαύσει και το ιμέρσιβ.

Μετά υπάρχει και μια μερίδα καλοπροέραιτα 'βλαμμένων' που έχουν κάνει το σαλόνι/σπίτι στούντιο και έχουν το παραπάνω.

Μπορεί τεχνολογικά/ηχητικά ξερωγω τι να είναι ανώτερο του στέρεο, αλλά στην τελική το ένα καλύπτει τα κενά του άλλου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.797
Reaction score
133.280
11 ίδια Focal Solo 6 σε ίσες αποστάσεις από τον ακροατή
Είμαστε 2 λοιπόν, ορίστε.😂🤪😂😁

Όλα τα ηχεία όμοια μεταξύ τους, και σε όμοιες αποστάσεις ακρόασης.

Ως τώρα νόμιζα πως ήμουν μόνος μου στη χώρα. 😁

(13 όμοια έχω όμως, κερδάω🤪😂😁🤣
Άσε που πάω για 15 όμοια 🤪😂😁🤣😁😂)
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.138
Reaction score
29.858
Είμαστε 2 λοιπόν, ορίστε.😂🤪😂😁

Ως τώρα νόμιζα πως ήμουν μόνος μου στη χώρα. 😁
Μόνο σου είσαι. 🙂

Ο συγκεκριμένος χώρος στο Sierra είναι για ηχογράφηση. Θεωρώ αδύνατο να έχει στηθεί εκεί μέσα για να κάνει δουλειά. Άσε που έχει μόνο ένα laptop και τίποτε άλλο. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Στήθηκε για Demo.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.797
Reaction score
133.280
Μόνο σου είσαι. 🙂
Πιο καλή η μοναξιάααααααα...
Από σένα που δε ξέρειιιιιιις....🤣🤪🤣😁😂

Πολύ ωραία ιδέα πάντως να πάτε από κει, να ακούσετε και λίγο upmixing δικαναλου, πλάκα έχει.

Εύγε στην κίνηση της Athens pro audio, να δώσει στον κόσμο την ευκαιρία να ακούσει το πώς πραγματικά μπορεί να ακούγεται η μουσική σε ιμερσιβ ηχογραφήσεις.👍👍👍👍

Τώρα ποιος μπορεί να στήσει τέτοιο πράμα στο σπίτι του και ποιος όχι, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.262
Μόνο σου είσαι. 🙂

Ο συγκεκριμένος χώρος στο Sierra είναι για ηχογράφηση. Θεωρώ αδύνατο να έχει στηθεί εκεί μέσα για να κάνει δουλειά. Άσε που έχει μόνο ένα laptop και τίποτε άλλο. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Στήθηκε για Demo.
Ε ναι τέτοιος χώρος είναι χώρος ηχογράφησης, όχι στούντιο μίξης. Έχει και διαφορετικές προδιαγραφές, μεγαλύτερο rt60. Στον χώρο μίξης επισκόπησης θα ακουστεί διαφορετικά.
Ο έντονος φωτισμός, το χαλί και η καρέκλα με χαλάνε:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.797
Reaction score
133.280
Τι κόστος είχε συνολικά αυτό το σεταπ;🙂

Τέτοια σεταπ λείπουν από τις εκθέσεις ήχου.😎

Να έρχεται σε επαφή το ευρύ κοινό με τις δυνατότητες των ιμερσιβ φορμά.

Φυσικά, με τόσο μικρούς δίδρομους δορυφόρους, τόσο μικρή απόσταση ακρόασης (σωστή για αυτό το δορυφόρο), και χωρίς cross firing, είναι σεταπ για 1 άνθρωπο, για 1 αποκλειστική θέση mlp.

Cross firing θα ήθελα να έχει πάντως, ακόμα και για μόνο 1 αποκλειστική θέση mlp. Δεν είναι αναγκαίο, αλλά είναι θετικό, βελτιώνει κάποια πράγματα. 😎

Στα πλαίσια μιας έκθεσης ήχου, προσωπικά θα ήθελα να έχει 3*3 καθίσματα, για 9 καθήμενους ακροατές, με 30-λεπτα σέσιονς ακρόασης (με κλειστές πόρτες), οπότε ο κόσμος περιμένει απ'εξω και μπαίνουν μέσα κατά 9-αδες ας πούμε, για να ακούσουν.

Άρα, στα πλαίσια μιας έκθεσης ήχου, θα ήταν σωστό να χρησιμοποιηθούν 3-δρομοι μεγαλύτεροι δορυφόροι, με μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης (3μ) και το προβλεπόμενο cross firing κατά τας γραφάς, άφθονα σαμπ, και τα γνωστά. Αναγκαίος χώρος 7*7μ (50τμ δωμάτιο, ιδανικά με ύψος 4μ). Δίνω ιδέες. 😎

Και στο σπίτι, οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες από 1 θέση ακρόασης, θέλουμε τουλάχιστον 3 θέσεις, κι ευτυχείς όσοι έχουν δεύτερη σειρά καθισμάτων.
Για οικιακή απόσταση ακρόασης 2,3μ και 3 έως 6 θέσεις ακρόασης-θέασης, χρειάζεται dedicated δωμάτιο 5,6*5,6= 31,4τμ. (32,5 περίπου είναι το δικό μου).

Πόσοι έχουν dedicated 32τμ, ή σύζυγο που να επιτρέπει κάτι τέτοιο 😁😂🤣🙂🤪 είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Λέμε τι χρειάζεται. 💋
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.991
Μηνύματα
2.924.818
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top