Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
273
Reaction score
449
Ε ναι τέτοιος χώρος είναι χώρος ηχογράφησης, όχι στούντιο μίξης. Έχει και διαφορετικές προδιαγραφές, μεγαλύτερο rt60. Στον χώρο μίξης επισκόπησης θα ακουστεί διαφορετικά.
Ο έντονος φωτισμός, το χαλί και η καρέκλα με χαλάνε:D
Η καρέκλα είναι καρφωμένη. Να μη μπορεί να κουνηθεί ούτε χιλιοστό όποιος κάθεται
 

Μηνύματα
13.249
Reaction score
10.565
Εντυπωσιακό πρέπει να ήταν. Για θάνατο του δικάναλου δεν θα το έλεγα πάντως.
Με τι προ ήταν συνδεδεμένα τα focal;
Μία επαγγελματική φέτα με λαμπάκια. Μου είπε όνομα, δεν το συγκράτησα. Θυμάμαι την τιμή όμως, περίπου 5 χιλιάρικα.
Ωραίο φαίνεται αλλά κακά τα ψέματα δεν ειναι για λειτουργικό σπίτι ετούτο, θέλει δικό του χώρο (κοινός για το 90%+ των κοινών θνητών που μένουν σε σπίτια 60-120 τμ δεν κάνει).
Το συγκεκριμένο είναι για studio, για μίξεις.
Μόνο σου είσαι. 🙂

Ο συγκεκριμένος χώρος στο Sierra είναι για ηχογράφηση. Θεωρώ αδύνατο να έχει στηθεί εκεί μέσα για να κάνει δουλειά. Άσε που έχει μόνο ένα laptop και τίποτε άλλο. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Στήθηκε για Demo.
Ναι για demo των καινούριων solo 6 στήθηκε. Μετά το πέρας της παρουσίασης θα ξηλώθηκε.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
1.475
Τι κόστος είχε συνολικά αυτό το σεταπ;🙂

Πόσοι έχουν dedicated 32τμ, ή σύζυγο που να επιτρέπει κάτι τέτοιο 😁😂🤣🙂🤪 είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Λέμε τι χρειάζεται. 💋
Με μια γρήγορη ματιά θα έλεγα κάνα 15κ τα ηχεία + τα λοιπα.

Αμά γεια σου....που να στήσεις μάνα μου τέτοιο πράμα; Σα σκιέρ που κάνει σλάλομ σε πλαγια των άλπεων θα νιώθεις για να σηκωθείς να πάρεις μια μπίρα από το ψυγείο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.134
Reaction score
29.856
Μία επαγγελματική φέτα με λαμπάκια. Μου είπε όνομα, δεν το συγκράτησα. Θυμάμαι την τιμή όμως, περίπου 5 χιλιάρικα.
Εντυπωσιακό πρέπει να ήταν. Για θάνατο του δικάναλου δεν θα το έλεγα πάντως.
Με τι προ ήταν συνδεδεμένα τα focal;
Απλό follow up.

Δεν ξέρω με τι έπαιξαν Apple Music. Το uncompressed πολυκάναλο για να βγει στα ηχεία θέλει ειδικά μηχανήματα, και ακριβά, τα οποία δεν έχουν καμία εφαρμογή σε οικιακό περιβάλλον.
 

Μηνύματα
13.249
Reaction score
10.565
Έπαιξαν και uncompressed, με ειδικό πρόγραμμα που κάνει το rendering πουέχει και ένα σχέδιο του δωματίου κάτω δεξιά στην οθόνη, που δείχνει real time πού βρίσκονται τα objects.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.134
Reaction score
29.856
Έπαιξαν και uncompressed, με ειδικό πρόγραμμα που κάνει το rendering πουέχει και ένα σχέδιο του δωματίου κάτω δεξιά στην οθόνη, που δείχνει real time πού βρίσκονται τα objects.
Pro Tools με Dolby Renderer.
 

Μηνύματα
13.249
Reaction score
10.565
Balanced συνδέσεις με μια μάρκα καλωδίων ούτε αυτή τη συγκράτησα. Αν δεν το γράψω, δε δίνω σημασία. Δεν ήταν ούτε Belden, ούτε Mogami, ούτε γνωστή hi-end μάρκα που συζητείται εδώ. Τα ρεύματος ήταν κάτι μαύρα, κατέληγαν σε πολύμπριζα και όλα σε ένα πολύμπριζο και αυτό σε μια κοινή πρίζα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.952
Reaction score
11.345
Τι κόστος είχε συνολικά αυτό το σεταπ;🙂

Τέτοια σεταπ λείπουν από τις εκθέσεις ήχου.😎

Να έρχεται σε επαφή το ευρύ κοινό με τις δυνατότητες των ιμερσιβ φορμά.

Φυσικά, με τόσο μικρούς δίδρομους δορυφόρους, τόσο μικρή απόσταση ακρόασης (σωστή για αυτό το δορυφόρο), και χωρίς cross firing, είναι σεταπ για 1 άνθρωπο, για 1 αποκλειστική θέση mlp.

Cross firing θα ήθελα να έχει πάντως, ακόμα και για μόνο 1 αποκλειστική θέση mlp. Δεν είναι αναγκαίο, αλλά είναι θετικό, βελτιώνει κάποια πράγματα. 😎

Στα πλαίσια μιας έκθεσης ήχου, προσωπικά θα ήθελα να έχει 3*3 καθίσματα, για 9 καθήμενους ακροατές, με 30-λεπτα σέσιονς ακρόασης (με κλειστές πόρτες), οπότε ο κόσμος περιμένει απ'εξω και μπαίνουν μέσα κατά 9-αδες ας πούμε, για να ακούσουν.

Άρα, στα πλαίσια μιας έκθεσης ήχου, θα ήταν σωστό να χρησιμοποιηθούν 3-δρομοι μεγαλύτεροι δορυφόροι, με μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης (3μ) και το προβλεπόμενο cross firing κατά τας γραφάς, άφθονα σαμπ, και τα γνωστά. Αναγκαίος χώρος 7*7μ (50τμ δωμάτιο, ιδανικά με ύψος 4μ). Δίνω ιδέες. 😎

Και στο σπίτι, οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες από 1 θέση ακρόασης, θέλουμε τουλάχιστον 3 θέσεις, κι ευτυχείς όσοι έχουν δεύτερη σειρά καθισμάτων.
Για οικιακή απόσταση ακρόασης 2,3μ και 3 έως 6 θέσεις ακρόασης-θέασης, χρειάζεται dedicated δωμάτιο 5,6*5,6= 31,4τμ. (32,5 περίπου είναι το δικό μου).

Πόσοι έχουν dedicated 32τμ, ή σύζυγο που να επιτρέπει κάτι τέτοιο 😁😂🤣🙂🤪 είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Λέμε τι χρειάζεται. 💋
Crossfiring σε στέρεο, το καταλαβαίνω.
Σε πολυκάναλο, όχι ιδιαίτερα. Κάπου τό χεις εξηγήσει αλλά δεν το βρίσκω.

Δε χαλάει τη "μετάβαση", το sweet spot μεταξύ π.χ. Front Right και Side Right;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.072
Reaction score
3.098
View attachment 312832 View attachment 312833 View attachment 312834

11 ίδια Focal Solo 6 σε ίσες αποστάσεις από τον ακροατή, με ένα Focal Sub12 στο κέντρο. Ακούσαμε και από Apple music και RAW πολυκάναλα αρχεία από τον υπολογιστή του. Δωμάτιο, ανακλάσεις, δεν υπήρχαν.
Γιατί χρησιμοποιεί μόνο ένα sub και όχι παραπάνω; Η τοποθέτηση sub στο κέντρο είναι η βέλτιστη σε σχέση με χρήση δυο ή περισσότερων σε διάφορες θέσεις;
 

Μηνύματα
13.249
Reaction score
10.565
Δεν ξέρω. Υποθέτω όμως ότι το studio και μεγάλο ήταν και φροντισμένο ηχητικά, οπότε δεν υπήρχαν ακυρώσεις από boudaries.
Ναι, το δωμάτιο ήταν αθόρυβο και απορροφητικό. Δεν είχε ανακλάσεις.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.109
Reaction score
2.745
πηγα και εγω χθες

εντυπωσεις:
-χωρος με ακουστικη πρωτογνωρη, δεν ειχα ξαναμπει σε studio
-ολα τα demo σε ενταση χαμηλοτερη απο οτι εχω συνηθισει να ακουω, μαλλον εχω κουφαθει ή παιζει ρολο ο χωρος, δεν ξερω
-διαμετρος ηχειων 3,6 για δωματιο με διασταση 4 μετρων σχολιασε ο Γαλλος υπευθυνος της Focal, η αποσταση ειναι μικρη για σαλονι
-pro "φανηκε" επαγγελματικος, δεν ρωτησα για ισοσταθμιση
-ζητησα Pink Floyd, εβαλε us and them, μου φανηκε οτι θα ηθελα πιο μεγαλο κεντρικο, μου αρεσε η αισθηση οτι εισαι στο κεντρο μιας σφαιρας , ισως εχω συνηθισει αλλιως με τα ATC , ισως να ειναι ο χωρος , δεν εχω ιδεα
-ζητησα moby Go για να περασω μηνυμα και να γκαζωσω :D :D :D , δεν βρηκαν πολυκαναλο στο apple music
-εγινε παρουσιαση υλικων κατασκευης woofer & tweeter, ισως κρατησε παραπανω απο οσο θα ηθελα
-Παρα πολυ καλη η παρουσιαση απο τον υπευθυνο της Focal
- θα ηθελα να εχει και ενα projector με σκηνες action απο ταινια αλλα μην τα θελουμε και ολα

ΥΓ1 πως βαζουμε ηχεια ταβανιου σε σαλονι χωρις να φαμε ξυλο μπορει να μου πει καποιος; ηδη τρωω αρκετο ξυλο για τα πισω , τα χριστουγεννα με νεο sub με βλεπω να κοιμαμαι εκτος σπιτιου

ΥΓ2 καπου πηρε το ματι μου ενα jbl lsr 308, ενα πουλακι καποτε μου ειχε πει οτι εχουν πολυκαναλο με αυτα τα ηχεια στο Studio Sierra

ΥΓ3 η apple music ζητα υποχρεωτικα atmos απο τους καλλιτεχνες , διαφορετικα γιοκ. επισης αναφερθηκε οτι η Dolby πιεζει για atmos υλικο ωστε να υπαρχει μεγαλη βιβλιοθηκη για νεες τεχνολογιες που θα βγουν σε 2-3 χρονια αναφερθηκε... ποιες θα ειναι αυτες δεν μαθαμε, ελπιζω να μην χωρισουμε με τα ηχεια οροφης και μετα να μαθουμε οτι δεν χρειαζονται :idk:


αυταααααααααααα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.793
Reaction score
133.269
Crossfiring σε στέρεο, το καταλαβαίνω.
Σε πολυκάναλο, όχι ιδιαίτερα. Κάπου τό χεις εξηγήσει αλλά δεν το βρίσκω.
Σε στέρεο το έχει πει κι ο μπουτχιας


Το ανωτέρω θρεντ, θέλει διάβασμα από την αρχή.

Και βεβαίως τα έχω πει σε πολλά σημεία και σε αυτό το θρεντ:

 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.952
Reaction score
11.345
Μάλλον αυτό είναι το σωστό λινκ:


Και αυτό

Και ειδικά αυτό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.793
Reaction score
133.269
Ναι, οι βασικές αρχές έχουν αναλυθεί από την τρινοβ.

Στα εμπρός 3-5 ηχεία έχω υλοποιήσει το εξής σχέδιο (φαντάσου το σε οριζόντια διάταξη):

1700564080227.png


Και ομοίως στα πίσω 2 ηχεία.

Και ομοίως στα επάνω ηχεία, ταβανιού.

Δηλαδή, το δεξί ηχείο, βλέπει on axis τον αριστερά καθήμενο ακροατή.

Στα πλαϊνά ηχεία, επίσης γίνεται αυτό, με τοποθέτησή τους λίγο ψηλότερα του ύψους του bed layer, ώστε να βλέπουν on axis τον απέναντι ακροατή.

Φυσικά, χρειάζεται ηχεία ομαλού σπινοράματος, να έχουν σοβαρή off axis.

Ωστόσο, με αυτή την τοποθέτηση, διευρύνεται πολύ σημαντικά η mlp, πρακτικά χωρίς σημαντικές αντιληπτές διαφορές με μετακίνηση του κεφαλιού έως και μισό μέτρο δεξιά κι αριστερά. Ε, κει στο μισό μέτρο βρίσκεται το κεφάλι του πλαϊνού ακροατή, της διπλανης θέσης στην εμπρόσθια 3-αδα.

ΥΓ. Το "μισό μέτρο" που λέω, αντιστοιχεί χονδρικά στο 1/4 της απόστασης ακρόασης.

Δηλαδή, η τοποθέτηση των δορυφόρων με cross firing, διευρύνει την mlp σε συνολικό εύρος ίσο με ~ 1/2 της απόστασης ακρόασης.

Με αυτόν τον "κανόνα" βρίσκεις το εύρος των εμπρός καθισμάτων.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.952
Reaction score
11.345
ΟΚ, θυμήθηκα τη λογική και είναι σωστή.

Αρκεί να είναι μία η σειρά των καθισμάτων. :)

Σε σεταπς με πολλές σειρές καθισμάτων, ότι είναι toe-in στον άξονα Left-Right, είναι toe-out στον άξονα Front-Rear.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.991
Μηνύματα
2.924.789
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top