Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Και ναι, είναι εκτός προδιαγραφών να το βάλεις έστω στα 4,2μ αυτό το ηχείο, με το τεράστιο γουφερ.
Εντάξει, πάρε μια Φερράρι με 5 πόντους ground clearance, και πάνε off road στα βουνά και στις λίμνες, να σκαρφαλώνεις σε πέτρες, μαζί με το τρακτέρ του μπάρμπα Μήτσου.

Σιγά τώρα με τις εμμονές.
Έλα ντε, ίδιο πράγμα αφού :rolleyes:

Αυτό το ή άσπρο ή μαύρο να το κοιτάξετε λίγο. Φιλικά. :)
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Το cardio, ΟΚ καλό και χρήσιμο αλλά μέχρις εκεί, τι έχετε πάθει όλοι και κόβετε φλέβες για πάρτη του; Και πως το πετυχαίνουν; Δεν το ξέρω το ηχείο και αυτό που βλέπω είναι ένα κλειστό κουτί.
Another special feature was introduced in 2002 for some new models. Through an element in the rear wall of the loudspeaker housing, which acts as an acoustic flow resistance, low-frequency signal components are emitted on the back in such a way that the phase is rotated so that, together with the membrane on the front, a cardioid radiation behavior is created at low frequencies. Problems with reflections on the walls and with room modes are reduced, which leads to better bass reproduction, especially in small rooms.

4000€
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Αυτό το ή άσπρο ή μαύρο να το κοιτάξετε λίγο. Φιλικά
Ρε θα μας τρελάνετε ομαδικώς τώρα;

Παιδιά αλήθεια τώρα γιατί θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο, η τήρηση των δημοσιευμένων προδιαγραφών απόστασης ακρόασης του ηχείου, είναι άσπρο μαύρο;

Είναι στο "έλα μωρέ σιγά τώρα", και "τι ξέρει ο κατασκευαστής εγώ ξέρω καλύτερα";

Δηλαδή, θα πας να δώσεις 15 και 25 χιλιάρικα για 2 ηχεία και δε θα τα βάλεις στις προβλεπόμενες αποστάσεις ακρόασης, όπως αυτές προβλέπονται στο ρημαδι το μανιουαλ χρήσης του ηχείου, γραμμένο από τον ίδιο τον κατασκευαστή; Γιατί; Για να μην είναι άσπρο μαύρο;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, τι'ν'τούτοι ρε!

Επίσης το ηχείο αυτό, λέει στις προδιαγραφές του ότι πρέπει να τοποθετηθεί σε απόσταση μεγαλύτερη από 65cm από τον πίσω και πλάγιο τοίχο.

Όχι, κολλητά στον τοίχο θα το βάλετε εσείς, Ε;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ρε τώρα δουλευόμαστε;

Δηλαδή, θα επιλέξετε λάθος ηχείο για την απόσταση ακρόασης που θέλετε για να το χρησιμοποιήσετε εκτός προδιαγραφών, με λάθος τοποθέτηση, για να διαφοροποιειθείτε από τι;

Αφού έχει άλλα ηχεία για άλλες αποστάσεις ακρόασης, για ποιο λόγο ένας με σώας τας φρένας να κάνει τέτοια πράγματα;

Θα μας τρελάνετε...

Κάνετε ότι είναι δυνατόν, για να ακυρώσετε οτιδήποτε τεχνικά τεκμηριωμένο, ακόμα και σαφείς οδηγίες χρήσης, για ποιο λόγο;

Να το κοιτάξετε.
Η συνεχής άρνηση σε εντελώς χειροπιαστά αντικειμενικά δεδομένα, είναι ένας ασταμάτητος παραλογισμός.

Να το κοιτάξετε πολύ, όχι λίγο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.041
Reaction score
82.314
Και δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί θα πρέπει να "διαφημίζουμε" το λάθος και την παρέκκλιση από τις οδηγίες λόγω προσωπικού γούστου ή συνθηκών, στο πλαίσιο ενός φόρουμ ήχου.
Τι μπορεί να ενδιαφέρει τον αναγνώστη το προσωπικό γούστο ή οι συνθήκες κάποιου άλλου, τυχαίου μέλους;
Η΄ ακόμα και η παντόφλα του καθενός μας;
Τον πόνο μας μπαίνουμε να γράψουμε, ή ποια είναι η σωστή κατεύθυνση και ο σωστός τρόπος σκέψης για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε κάθε μπάτζετ/απόσταση;

Αν είναι να γράφει ο καθένας το δικό του λάθος, σωθήκαμε.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Μα η συνεχής προώθηση του προφανούς λάθους με τον μανδύα της "άποψης" και της "ελευθερίας του λόγου" έχει καταντήσει ανέκδοτο.

Είναι μάλλον στα πλαίσια των καιρών, όπου η κάθε λάθος άποψη, είτε για τα εμβόλια είτε για την κάθε ανοησία του καθενός, μέσω Facebook και λοιπών μέσων κοινωνικής δικτύωσης βρίσκει δύναμη, ακόλουθους, και προωθείται ως "σωστό", ως αποδεκτή "επιλογή".

Με αποτέλεσμα, σοβαρά προβλήματα παραπληροφόρησης.

Είστε άξιοι της μοίρας σας, εάν κάνετε τα ίδια.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Ρε θα μας τρελάνετε ομαδικώς τώρα;

Παιδιά αλήθεια τώρα γιατί θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο, η τήρηση των δημοσιευμένων προδιαγραφών απόστασης ακρόασης του ηχείου, είναι άσπρο μαύρο;

Είναι στο "έλα μωρέ σιγά τώρα", και "τι ξέρει ο κατασκευαστής εγώ ξέρω καλύτερα";

Δηλαδή, θα πας να δώσεις 15 και 25 χιλιάρικα για 2 ηχεία και δε θα τα βάλεις στις προβλεπόμενες αποστάσεις ακρόασης, όπως αυτές προβλέπονται στο ρημαδι το μανιουαλ χρήσης του ηχείου, γραμμένο από τον ίδιο τον κατασκευαστή; Γιατί; Για να μην είναι άσπρο μαύρο;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, τι'ν'τούτοι ρε!

Επίσης το ηχείο αυτό, λέει στις προδιαγραφές του ότι πρέπει να τοποθετηθεί σε απόσταση μεγαλύτερη από 65cm από τον πίσω και πλάγιο τοίχο.

Όχι, κολλητά στον τοίχο θα το βάλετε εσείς, Ε;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ρε τώρα δουλευόμαστε;

Δηλαδή, θα επιλέξετε λάθος ηχείο για την απόσταση ακρόασης που θέλετε για να το χρησιμοποιήσετε εκτός προδιαγραφών, με λάθος τοποθέτηση, για να διαφοροποιειθείτε από τι;

Αφού έχει άλλα ηχεία για άλλες αποστάσεις ακρόασης, για ποιο λόγο ένας με σώας τας φρένας να κάνει τέτοια πράγματα;

Θα μας τρελάνετε...

Κάνετε ότι είναι δυνατόν, για να ακυρώσετε οτιδήποτε τεχνικά τεκμηριωμένο, ακόμα και σαφείς οδηγίες χρήσης, για ποιο λόγο;

Να το κοιτάξετε.
Η συνεχής άρνηση σε εντελώς χειροπιαστά αντικειμενικά δεδομένα, είναι ένας ασταμάτητος παραλογισμός.

Να το κοιτάξετε πολύ, όχι λίγο.
Μόνο την αρχή διάβασα. Κανένας λόγος να γράψεις αυτό το σεντόνι.

Το σχόλιο μου αφορά στο ότι βάζουμε στην ίδια πρόταση το ground clearance ενός οχήματος με την απόσταση ακρόασης ενός ηχείου.

Στο όχημα θα γίνει ζημία που θέλει χρήματα για επισκευή, και στο άλλο χε.... η φοράδα στο αλώνι αν θα είναι στα 3 μέτρα ή στα 4.

Για όνομα δηλαδή. :)

Προφανώς σας ενδιαφέρει πάρα πολύ η απόσταση ακρόασης και για εσάς είναι το ίδιο πράγμα με το να σπάει ένα αυτοκίνητο.

Δεν έχω λόγια, καθώς δεν με ενδιαφέρει, οπότε πάμε παρακάτω. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Στο όχημα θα γίνει ζημία που θέλει χρήματα για επισκευή, και στο άλλο χε.... η φοράδα στο αλώνι αν θα είναι στα 3 μέτρα ή στα 4.
Γενικώς χε η φοράδα στον ήχο.

Δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, προφανώς, όλο το χόμπι που αφορά audio και video.

Αυτό είναι καλή βάση για να ακυρώνετε οτιδήποτε λέμε που αφορά τα σωστά, τα προφανή, τα αντικειμενικά δεδομένα;

Δηλαδή ας τα ακυρώσουμε όλα, τι ασχολούμαστε, αφού δε θα πεθάνει κανένας με audio video τεχνικά θέματα, Ε;

Κι όποιος πα να πει τα σωστά, ας τον ακυρώσουμε, γιατί δεν είναι δα ζήτημα ζωής και θανάτου, ή κάποιας καταστροφής του εξοπλισμού. Σωστά;

Ζήτω η συνεχής άρνηση σε όλα τα εντελώς χειροπιαστά αντικειμενικά δεδομένα, ζήτω ο ασταμάτητος παραλογισμός σε οτιδήποτε αντικειμενικά σωστό, αφού δε θα πεθάνει δα κανένας.

Να μετονομαστεί το avsite σε padoflasite και olataakironosite να είμαστε κι εντός θέματος.

Να το κοιτάξετε παιδιά. Πολύ, όχι λίγο.
 

Μηνύματα
723
Reaction score
545
Εξαρταται πως διατυπωνεται μια αποψη. Εγω μπορω να πω οτι το 5ιντσο woofer του ηχειου μου δινει αντιληπτικα ωραιο μπασο και ο χωρος του σαλονιου γεμιζει ευκολα απο τις σταθμες που πιανει και ο ηχος ειναι καθαρος, ξεκουραστος, 3d, με σωμα και τα λοιπα. Αυτο ειναι η αληθεια μου, και η αληθεια του καθενα πρεπει να ακουγεται και εχει και αυτη την αξια της (ειδικα οταν σχηματιζεται pattern απο πολλα ατομα), αρκει να μη παρουσιαζεται δογματικα γιατι αυτο δεν ειναι χρησιμο. Το θεμα ομως ειναι οτι η αληθεια μου δεν ενδιαφερει καποιον που προκειται να αγορασει ενα ηχειο, για το υποκειμενικο του θεματος θα παει να το ακουσει ο ιδιος.

Οσο πιο πολλα λεφτα δινεις τοσο πιο σημαντικο ειναι σιγουρευεσαι οτι τα ηχεια και τα ηλεκτρονικα ειναι τεχνικα εξαιρετικα, κανεις τη short list και μετα ακους και καταληγεις.

Αν ακουγα τα ηχεια μου στα 2.5 μετρα (οχι λιγοτερο απο 2μ γιατι υπαρχουν αλλα προβληματα) ομως αντι στα 3.5 - 4 , και αν ηταν τοποθετημενα σε ισοπλευρο τριγωνο και τα τουιτερ ηταν λιγο πανω απο το υψος του αυτιου θα ειχα πιο ενδεδειγμενη αποδοση.

Αυτο που μπορω ομως να πω αντικειμενικα ειναι οτι σε σταθμες κατω των 86db δεν εχει ακουστη παραμορφωση, οτι λογω μικρης γωνιας vertical dispersion ειναι κρισιμο το υψος των τουιτερ σε σχεση με το αυτι. Αλλα μπορω να μπω επισης οτι επειδη εχει εξαιρετικο horizontal dispersion ~80 μοιρες μπορω να καθομαι στον οριζοντιο αξονα οπου μου γουσταρει και να ακουω την ιδια τονικοτητα με το αν καθομουν στο κεντρο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Εγω μπορω να πω οτι το 5ιντσο woofer του ηχειου μου δινει αντιληπτικα ωραιο μπασο
Και γω μπορώ να πω ότι φούτσες μπλε μπάσο βγάζει το γουφερ σου το 5-αράκι.

Επίσης μπορώ να πω ότι μου αρέσουν οι ξανθιές.

Γενικά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Τι αξία έχει αυτό το ανόητο κουσκούς χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις, σε ένα τεχνικής φύσεως σπορ; ποιος βοηθιέται; ποιος έβγαλε πτυχίο με γνώσεις απ'το καφενείο;
 

Μηνύματα
723
Reaction score
545
Και γω μπορώ να πω ότι φούτσες μπλε μπάσο βγάζει το γουφερ σου το 5-αράκι.

Επίσης μπορώ να πω ότι μου αρέσουν οι ξανθιές.

Γενικά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Τι αξία έχει αυτό το ανόητο κουσκούς χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις, σε ένα τεχνικής φύσεως σπορ; ποιος βοηθιέται; ποιος έβγαλε πτυχίο με γνώσεις απ'το καφενείο;
Γιατί στέκεσαι εκεί; Εξήγησα παρακάτω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
χειροπιαστές αποδείξεις
Kαι τι αξία έχουν οι χειροπιαστές αποδείξεις αν το γράφημα που θα σου δείξω εμένα με καλύπτει αλλά εσένα δεν σε καλύπτει ούτε για καλημέρα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Θα πάρει ο κάθε τυχαίος την κάθε τυχαία τηλεόραση 47" να τη βάλει στο σαλόνι του στα 5 μέτρα απόσταση ακρόασης, και να μπει εδώ να μας γράψει πως μια χαρά τον καλύπτει για ταινίες στο σαλόνι του σε αυτή την απόσταση θέασης η 47-αρα, και τι ωραία εικόνα έχει.

Σιγά τώρα. Δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου.

Ποιος νοιάζεται για διαγράμματα.
 

Μηνύματα
723
Reaction score
545
Θα πάρει ο κάθε τυχαίος την κάθε τυχαία τηλεόραση 47" να τη βάλει στο σαλόνι του στα 5 μέτρα απόσταση ακρόασης, και να μπει εδώ να μας γράψει πως μια χαρά τον καλύπτει για ταινίες στο σαλόνι του σε αυτή την απόσταση θέασης η 47-αρα, και τι ωραία εικόνα έχει.

Σιγά τώρα. Δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου.
Δεν φταίει κανείς αν αποφασίζει κάποιος με βάση εντυπώσεις άλλων
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Δεν φταίει κανείς αν αποφασίζει κάποιος με βάση εντυπώσεις άλλων
Σωστό αυτό.

Το ερώτημα όμως είναι άλλο:

Γιατί να γεμίζουμε ένα φόρουμ, σελίδες επί σελίδων, με παραθέσεις "εντυπώσεων άλλων";

Αφού δεν μπορεί να βασιστεί κανείς σε κάτι τέτοιο, κι αν τυχόν το κάνει, θα είναι λάθος του;
 

Μηνύματα
723
Reaction score
545
Σωστό αυτό.

Το ερώτημα όμως είναι άλλο:

Γιατί να γεμίζουμε ένα φόρουμ, σελίδες επί σελίδων, με παραθέσεις "εντυπώσεων άλλων";

Αφού δεν μπορεί να βασιστεί κανείς σε κάτι τέτοιο, κι αν το κάνει θα είναι λάθος;
Καταλαβαινω οτι εχει πεσει πολυ προσπαθεια και υπαρχει πραγματικο μερακι για αληθεια και οχι ενα αχρηστο αχταρμα υποκειμενικοτητας. Οποτε ισως στην προκειμενη περιπτωση να ειναι ενδεδειγμενο να ειναι πολυ περιορισμενες οι υποκειμενικες αποψεις για να μη θολωνει η πληροφορια.

Απο κει και περα ομως, ο καθενας ειναι υπευθυνος ειδικα μετα απο τετοια προσπαθεια και πληροφορια, να μπορει να διαχωριζει την αξια του καθενος και να αποφασιζει σωστα. Δεν ειμαστε και παιδακια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Συμφωνούμε.

Ο καθένας σπιτάκι του, θα κάνει ο,τι βολεύεται, κι ότι ανέχεται η παντόφλα δίπλα του. Και γούστο και καπέλο του στο κάτω κάτω της γραφής.

Και δε μας πολυενδιαφέρει κιόλας τι θα κάνει ο καθένας στο σπιτάκι του, αλλά οκ, στα πλαίσια του χόμπι, αν θέλει, ας το παρουσιάσει το σπιτάκι του σε ένα δικό του θρεντ, μπορεί να δώσει ιδέες σε άλλους, δια του παραδείγματος.

Τα υπόλοιπα θρεντς όμως, έχει νόημα, όπως είπες και συ, να δίνουν την αντικειμενική πληροφόρηση, κι όχι τις πίπες του καθενός, και το βάρος της παντόφλας της συζύγου, αυτόν τον (όπως είπες) "αχρηστο αχταρμα υποκειμενικοτητας". 😎
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.557
Reaction score
15.619
Δεν ξέρω γιατί τρελαίνεσαι τόσο...

Δεν αμφισβητούμε τα επιστημονικά δεδομένα ούτε λέμε πως αυτά που λες είναι λάθος (τουλάχιστον εγώ, για να μη μιλάω και για άλλους...)

Όμως... κάθε μία από τις best practices που κατά καιρούς αναφέρεις και επιμένεις, ναι μεν είναι σωστή αλλά δεν έχει την ίδια σημασία για όλους.... ο καθένας αποφασίζει πόσο σημαντικό είναι το κάθε τι και πράττει ανάλογα...
Έγραψα και παραπάνω πως πολλές ώρες της ημέρας ακούω μουσική εκτός στερεοφωνικού τριγώνου...
ΔΕΝ ισχυρίζομαι πως αυτό είναι το σωστό, ΔΕΝ αλλάζω τα επιστημονικά δεδομένα... απλά έτσι γουστάρω, να ακούω μουσική κάποιες φορές ξαπλωμένος.... προτιμώ την ξάπλα από τη στερεοφωνία...
Ε, άμα θέλω να ακούσω ποιο σοβαρά θα κάτσω εκεί που πρέπει αλλά δε θα αγχωθώ κιόλας όταν δεν συμβαίνει πως δεν ακολουθώ τους κανόνες... έχω άλλα πράγματα πιο σοβαρά να ανησυχήσω από το αν το βιολί έπαιξε πιο δεξιά από κει που πρέπει...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Θα πάρει ο κάθε τυχαίος την κάθε τυχαία τηλεόραση 47" να τη βάλει στο σαλόνι του στα 5 μέτρα απόσταση ακρόασης, και να μπει εδώ να μας γράψει πως μια χαρά τον καλύπτει για ταινίες στο σαλόνι του σε αυτή την απόσταση θέασης η 47-αρα, και τι ωραία εικόνα έχει.

Σιγά τώρα. Δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου.
Αν αυτό θέλει ή είναι ευχαριστημένος με αυτό που βλέπει εσύ τι ζόρι τραβάς δηλαδή;
Γιατί πρέπει να κάνει ότι θες εσύ για να ευχαριστηθεί;
Ποιος σου είπε ότι ο δικός σου τρόπος είναι αυτός που θέλει;
Ποιος σου είπε ότι ο δικός σου τρόπος είναι αυτός που πρέπει;
Ποιος σου είπε ότι ο δικός σου τρόπος θα τον οδηγήσει στη δική του απόλαυση;
Ποιος σου είπε ότι ο δικός σου τρόπος κάνει για όλους;

Και αν αυτός ο τρόπος δεν είναι ο δικός σου αλλά αυτός που θέλουν τα ευαγγέλια της εικόνας, οι ερωτήσεις είναι ακριβώς οι ίδιες με τις παραπάνω.

Ποιες μετρήσεις και ποια ευαγγέλια; Υπάρχει μηχάνημα να μετρήσει την ανωτερότητα του film στην τρισδιάστατη απεικόνιση;
Και αν δεν υπάρχει, ή δεν μπορεί να μετρήσει την ανωτερότητα τι σημαίνει αυτό;
Ότι το film δεν είναι ανώτερο; Ότι δεν υπάρχει ανωτερότητα επειδή δεν υπάρχει τρόπος μέτρησης της;

Αν ο άλλος γουστάρει να βλέπει με την 47άρα στα 5 μέτρα και το απολαμβάνει καλά κάνει.
Δεν θα ορίσω εγώ ή εσύ τον τρόπο της δικής του απόλαυσης.
Αν όμως πει πως από τα 5 μέτρα βλέπει το μεγαλείο του 4K στη 47άρα τότε είναι για γέλια. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα, δεν έχει καμία δουλειά με τα παραπάνω.

Ακριβώς τα ίδια συμβαίνουν και στα του ήχου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.605
Μηνύματα
2.910.927
Members
38.074
Νεότερο μέλος
gnpapast
Top