Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Το χειρότερο με το θέμα της εικόνας είναι ότι η τεχνική έχει επισκιάσει την πραγματικότητα. Κοιτάξτε τα χρώματα σε οποιαδήποτε τηλεόραση και συγκρίνετέ τα με τα χρώματα που βλέπετε έξω από το παράθυρο. Είναι τελείως ψεύτικα. Τα υπερκορεσμένα χρώματα με την υψηλή αντίθεση απλά δεν υπάρχουν στην φύση.
Συμφωνώ 1000%. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν με ενθουσίασε ποτέ το HDR. Είναι όλα υπερβολικά και αφύσικα. Προσωπικά το βλέπω ως ένα τρόπο να διορθωθούν τα προβλήματα του ψηφιακού αρχείου, καθώς και οι ξεπέτα παραγωγές. Αυτές που δεν δίνουν σημασία στην λεπτομέρεια στο γύρισμα. Όταν κάνεις γύρισμα με film προετοιμάζεσαι, μετράς τα πάντα 10 φορές πριν πατήσεις record. Με το ψηφιακό γράφεις δίχως αύριο, και με λιγότερη προετοιμασία. Επίσης, η έλευση των υπολογιστών και η ταχύτατη αύξηση της επεξεργαστικής ισχύς, σε συνδυασμό με τις δυνατότητες των προγραμμάτων επεξεργασίας video, έφεραν τον όρο "θα το φτιάξουμε στο post". Τι σημαίνει αυτό; Λιγότερη έως καθόλου προετοιμασία στο γύρισμα, επειδή θα το φτιάξουν στον υπολογιστή. Εμ δεν φτιάχνονται όλα στον υπολογιστή. Το άριστο αποτέλεσμα στον υπολογιστή θέλει και αυτό προετοιμασία στο γύρισμα. Το καλύτερο vfx είναι αυτό που δεν φαίνεται, και αυτό θέλει και την απαραίτητη προετοιμασία στο γύρισμα. Αν φαίνεται το vfx κάποιος δεν έκανε καλά την δουλειά του. Και αυτός δεν είναι απαραίτητα ο compositor στον υπολογιστή. Αν το αρχικό υλικό είναι σούπα, επειδή θα το "φτιάξουν" στον υπολογιστή, ο compositor δεν μπορεί να κάνει θαύματα. Θα το κάνει να "βλέπεται¨ και μέχρι εκεί. Και το χρήμα βέβαια. Η παραγωγή θέλει λεφτά. Και αν νομίζει κάποιος ότι θα τα γλιτώσει από το γύρισμα, ένα μεγάλο μέρος θα το δώσει στο post production, για να φτιάξει κάπως την τεμπελιά του γυρίσματος, ή την απουσία χρημάτων κατά το γύρισμα, ή την απουσία κατάλληλων ανθρώπων στο γύρισμα.

Για αυτό οι ταινίες σε film, εκτός των δυνατοτήτων του film, είναι θαυμάσιες.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Να διευκρινήσουμε πάντως πως η κουβέντα δεν αφορά γενικά το πολυκάναλο αλλά το 3D -Audio.
Περι αυτού πρόκειται. Το πρόβλημα το έθεσε σωστά ένας μηχανικός ήχου, μπορεί κανείς να συζητά ώρες για το νέο αυτό φορμάτ αλλά μια ακρόαση ολίγων λεπτών αρκεί για να κατανοήσει για ποιο πράγμα ακριβώς μιλάμε.
Πάντως δεν καταλαβαίνω το σκεπτικο ορισμένων, συμμετέχουν τόσοι άνθρωποι για να δώσουν στον κόσμο ένα αφύσικο αποτέλεσμα που ακούγεται χειρότερα απ το δικάναλο και απαιτεί μάλιστα περισσότερα ηχεία?
Ο κόσμος άλλωστε που εχει πολυκάναλο μπορεί να κάνει στο σπίτι του ότι ώρα θέλει μια σύγκριση.
Βέβαια η κουβέντα εδώ μέσα δεν μου προκαλεί καθόλου εντύπωση, όταν ο άλλος δεν μπορεί να διαχειριστεί την προσθήκη ενός υπογούφερ στο ηχοσύστημά του, πως να διαχειριστεί το πολυκάναλο ως ιδέα?
Αν παρατηρήσετε θα δείτε ότι αυτοί οι άνθρώποι έχουν την τάση να κοιτούν συνέχεια στο παρελθόν, εξού και η συνεχής αναφορά σε αυτό:)
Ενα subwoofer χρειαζεται οταν η μελετη και τα οργανα μετρησεων το λενε και οχι επειδη το λεει ο καθε χαζοχαρουμενος που την ειδε ειδικος !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Μου λεει: Λαθος, πιανεις την γυναικα αγκαζε και αφου την πας μπροστα στα ηχεια την ρωτας ποια της αρεσουν και μετα ρωτας τον συζηγο τα υπολοιπα και φροντιζεις να καλυψεις τις αναγκες τους.
Σωστός, ξέρει τι κάνει.

Πάντως δεν καταλαβαίνω το σκεπτικο ορισμένων, συμμετέχουν τόσοι άνθρωποι για να δώσουν στον κόσμο ένα αφύσικο αποτέλεσμα που ακούγεται χειρότερα απ το δικάναλο και απαιτεί μάλιστα περισσότερα ηχεία?
Το "καλύτερο" πρέπει να είναι καλύτερο για όλους. Αν δεν είναι τότε δεν θα περάσει, δεν θα γίνει αποδεκτό. Το δικό σου καλύτερο δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο και για τους άλλους. Και αν είναι καλύτερο για Χ ανθρώπους που ήταν δικάναλοι, σημαίνει ότι έχετε τα ίδια γούστα, όχι ότι δεν ξέρει ο δικάναλος που δεν το θέλει. Και αυτά δεν στα λέει δικάναλος αλλά πολυκάναλος από το 2000.
Ενα subwoofer χρειαζεται οταν η μελετη και τα οργανα μετρησεων το λενε και οχι επειδη το λεει ο καθε χαζοχαρουμενος που την ειδε ειδικος !
Ακριβώς. Για αυτό και σχεδόν όλα τα studios που είναι σωστά σχεδιασμένα έχουν ένα sub.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.124
Reaction score
9.024
Δεν χρειάζεται να "φωνάζεις" καταρχάς (αυτή την αίσθηση μου αφήνει το ύφος και ο τρόπος γραφής σου) ούτε να επιδίδεσαι σε χαρακτηρισμούς περί "αηδίας" και "οπισθοδρομικών". Νηφάλια και ψύχραιμα έγραψα ό,τι έγραψα χωρίς να προσβάλλω κανέναν και χωρίς να "ουρλιάζω".
Αν φώναζα ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΠΣ ΡΕ!!! Σου έχει μείνει σύνδρομο καταδίωξης από όσα σου σέρνω στα γεωπολιτικά? :lolsign:
Ούτε να προσβάλω είχα διάθεση. Απλά πρέπει να είναι ελαφριά η συζήτηση μην την δούμε εκτιμητές τέχνης κάποια στιγμή και ψωνιστούμε.

Αφού λοιπόν αποδέχεσαι αυτά που είπα για τη δημιουργία νέων μορφών τέχνης, δεν βρίσκω το λόγο να είσαι απέναντι από το πολυκάναλο. Νέα μορφή τέχνης γεννάει και αυτό.

Μήπως δοκίμαζες με την χρονομηχανή να πήγαινες πίσω στο χρόνο καλύτερα, μπορεί να διαπίστωνες ότι και αν γίναμε απείρως πιο προηγμένοι τεχνολογικά, πάντως λιγότερο βάρβαροι και μικρόνοοι δεν γίναμε..
Δεν έχεις δει live να καίνε μάγισσα γι'αυτό τα λες αυτά.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.319
Το "καλύτερο" πρέπει να είναι καλύτερο για όλους. Αν δεν είναι τότε δεν θα περάσει, δεν θα γίνει αποδεκτό. Το δικό σου καλύτερο δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο και για τους άλλους.
Όσοι πέρασαν από το σπίτι μου από τότε που στήθηκε το τελικό σύστημα προτίμησαν την πολυκάναλη αναπαραγωγή.

Όχι πως είναι μεγάλο το στατιστικό δείγμα, άντε να είναι 15 άτομα από εδώ μέσα, αλλά όλοι σε
άμεση σύγκριση είτε δικάναλου με upmixed δικάναλο, είτε δικάναλο με πολυκάναλο προτίμησαν το πολυκάναλο/immersive.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως τι θεωρεί ο καθένας ως καλύτερο πρέπει να το πει αφού κάνει το συγκριτικό του σε ένα σύστημα που να μπορεί να παιξει καλά και τα δυο σενάρια, με άμεση αλλαγή format. Όχι μόνο θεωρητικά και από άποψη στηριγμένη σε δοξασίες. Στην πράξη. Και χωρίς τους περιορισμούς που μπορεί να μπαίνουν για οικογενειακούς ή οικονομικούς λόγους. Άμεση σύγκριση, αυτά είναι τα δεδομένα, τι προτιμάς το Α ή το Β, χωρίς να σε νοιάζει τίποτα άλλο εκτός από το πως σου ακούγεται.

Αν αρχίσουμε τα περί διακοσμητικής ή τα περί οικογενειακών περιορισμών, τότε δεν κρίνουμε ποιο είναι το καλύτερο format, αλλά ποιος είναι ο βολικότερος συμβιβασμός. Θεμιτό βέβαια, αλλά άλλη συζήτηση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Όσοι πέρασαν από το σπίτι μου από τότε που στήθηκε το τελικό σύστημα προτίμησαν την πολυκάναλη αναπαραγωγή.

Όχι πως είναι μεγάλο το στατιστικό δείγμα, άντε να είναι 15 άτομα από εδώ μέσα, αλλά όλοι σε
άμεση σύγκριση είτε δικάναλου με upmixed δικάναλο, είτε δικάναλο με πολυκάναλο προτίμησαν το πολυκάναλο/immersive.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως τι θεωρεί ο καθένας ως καλύτερο πρέπει να το πει αφού κάνει το συγκριτικό του σε ένα σύστημα που να μπορεί να παιξει καλά και τα δυο σενάρια, με άμεση αλλαγή format. Όχι μόνο θεωρητικά και από άποψη στηριγμένη σε δοξασίες. Στην πράξη. Και χωρίς τους περιορισμούς που μπορεί να μπαίνουν για οικογενειακούς ή οικονομικούς λόγους. Άμεση σύγκριση, αυτά είναι τα δεδομένα, τι προτιμάς το Α ή το Β, χωρίς να σε νοιάζει τίποτα άλλο εκτός από το πως σου ακούγεται.

Αν αρχίσουμε τα περί διακοσμητικής ή τα περί οικογενειακών περιορισμών, τότε δεν κρίνουμε ποιο είναι το καλύτερο format, αλλά ποιος είναι ο βολικότερος συμβιβασμός. Θεμιτό βέβαια, αλλά άλλη συζήτηση.
Εννοείται. Από την άλλη, σε όσους φίλους πέρασαν από το σαλόνι μου όλα αυτά τα χρόνια, και ασχολούνται λίγο ή πολύ με το ηχοσύστημα τους, κάποιοι δεν επέλεξαν πολυκάναλο. Σχεδόν όλοι είπαν το ίδιο πράγμα. Είναι ωραίο για ταινίες και για συναυλίες. Για μουσική όμως δεν θα το επέλεγαν.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.319
Εννοείται. Από την άλλη, σε όσους φίλους πέρασαν από το σαλόνι μου όλα αυτά τα χρόνια, και ασχολούνται λίγο ή πολύ με το ηχοσύστημα τους, κάποιοι δεν επέλεξαν πολυκάναλο. Σχεδόν όλοι είπαν το ίδιο πράγμα. Είναι ωραίο για ταινίες και για συναυλίες. Για μουσική όμως δεν θα το επέλεγαν.
Θα σου φανεί κοινότυπο, αλλά μάλλον κάτι δεν είναι σωστό στο σύστημα.
Υποπτεύομαι ο συνδυασμός επεξεργαστή-χώρου-ισοστάθμισης-ηχείων που δεν είναι forward firing.
 

Μηνύματα
1.906
Reaction score
4.520
Το χειρότερο με το θέμα της εικόνας είναι ότι η τεχνική έχει επισκιάσει την πραγματικότητα. Κοιτάξτε τα χρώματα σε οποιαδήποτε τηλεόραση και συγκρίνετέ τα με τα χρώματα που βλέπετε έξω από το παράθυρο. Είναι τελείως ψεύτικα. Τα υπερκορεσμένα χρώματα με την υψηλή αντίθεση απλά δεν υπάρχουν στην φύση.
Κατι αναλογο συμβαινει και με τον υπερ-επεξεργασμενο ηχο,
των dac κυριως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.518
Reaction score
78.633
θυμήθηκα και εγώ μια ιστορία με την πεθερά μου στις αρχές....

την βλέπω να πλένει κανονικά τα πιάτα και μετά να τα βάζει στο πλυντήριο πιάτων
της λέω....μην το κάνεις αυτό δεν χρειάζεται....ένα απλό ξέβγαλμα τα χοντρά κ τέλος...αλλιώς ''μπερδεύεις'' το απορρυπαντικό...και δεν κάνει δουλειά..+ η οικονομία πάει περίπατο....+ διπλός κόπος...χρόνος κλπ κλπ
απάντηση :
- 20 χρόνια έτσι τα πλένω....τώρα θα το αλλάξω? άσε που πιο πολύ το κάνω για την αποστείρωση
- μα δεν γίνεται αποστείρωση σε καμία περίπτωση σε αυτή τη θερμοκρασία κ τις συνθήκες που λειτουργεί το πλυντήριο.....δεν είναι κλίβανος
- Να σου πω....δεν φεύγεις από την κουζίνα να με αφήσεις να κάνω την δουλειά μου όπως την ξέρω?ααααααα



ομοιότητες με ξεμωραμένα πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπωματικές.... :biggrin:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Θα σου φανεί κοινότυπο, αλλά μάλλον κάτι δεν είναι σωστό στο σύστημα.
Υποπτεύομαι ο συνδυασμός επεξεργαστή-χώρου-ισοστάθμισης-ηχείων που δεν είναι forward firing.
Σε έναν συγκεκριμένο, το ότι ήταν omnipolar τον χαλούσε. Δεν το ήθελε στην μουσική. Παίζει ρόλο και το ότι δεν είχε ποτέ του κάτι διαφορετικό εκτός από front firing. Σε συναυλίες όμως του έπεφτε το σαγόνι. Σε μια συγκεκριμένη μάλιστα, που κάναμε κάποια tests, δεν δεχόταν με τίποτα ότι παίζω χωρίς sub. Πήγαινε στο Sub να δει αν είναι αναμμένο, έβαζε το χέρι να δει αν παίζει, κοιτούσε αν έχει ρεύμα. Η συναυλία είναι αυτή και το μπάσο στο πρώτο κομμάτι απερίγραπτο, όπως και συνολική παραγωγή.

Εμένα αυτό το sound stage μου αρέσει πάρα πολύ. Λες και τους έχω μπροστά μου.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Υπαρχουν που λετε καποια Forums που επιτρεπουν σε καθε ασχετο να προσβαλλει γιατι δεν μπορει να αντιπαρατεθει με επειχειρηματα και ενα που εχει κανει εναν τετοιον κομπλεξικο moderator.

Δεν καταλαβαινουν οι υπευθυνοι Admins οτι τα μελη δεν ειναι χαζα ?

ομοιότητες με κομπλεξικα πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπωματικές.... :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
7.885
Reaction score
7.857
"θα το φτιάξουμε στο post"
Ε, δεν ακούς κι όλη την ώρα "θα το φτιάξουμε στο mix"; Είναι η ίδια αντιμετώπιση.

Φυσικά αν το κάνεις από την αρχή σωστά δεν χρειάζεσαι να δουλέψεις πολύ ούτε στο μιξάζ ούτε στο μοντάζ. Αλλά είναι φθηνότερο να πληρώσεις έναν να δουλέψει παραπάνω, παρά όλο το συνεργείο να ξαναγράφει μέχρι να το πετύχουν οι ηθοποιοί και οι μουσικοί.

---------------------------------------

Έχω ξαναγράψει γι' αυτό, περισσότερες από μία φορές.

Έχω -ακόμα- ένα πλήρες αναλογικό πολυκάναλο στηριγμένο στο SACD. Και αυτό που με οδήγησε να πιστέψω ότι δεν υπάρχει επιστροφή στο δικάναλο -πίσω στο 2014- είναι αυτό:
Ναι, είναι απλά μία βιόλα. Η οποία επίσης παίζει ανάμεσα στα ηχεία. Αν πας στα surround πρέπει να κολλήσεις το αυτί για να καταλάβεις ότι παίζουν κάτι. Αλλά η διαφορά από τη θέση ακρόασης είναι εντυπωσιακή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.518
Reaction score
78.633
υπάρχουν που λέτε και κάποια φόρουμς που επιτρέπουν σε κάθε ξεχασμένο αγράμματο επαγγελματία να γράφει τις κατσαρίδες του.....γιατί θεωρεί από την εποχή του....ότι τα μέλη που απευθύνεται είναι σαν τα πελατάκια που τσιμπούσε

στην αγορά του σήμερα...ούτε ηχεία σε εκκλησία θα του επέτρεπαν να βάλει :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Φυσικά αν το κάνεις από την αρχή σωστά δεν χρειάζεσαι να δουλέψεις πολύ ούτε στο μιξάζ ούτε στο μοντάζ.
Το μοντάζ δεν μπορεί να διορθώσει λάθη στη λήψη ούτε την ερμηνεία. Το βάζεις ή το πετάς. Τρίτο δεν υπάρχει.
Αλλά είναι φθηνότερο να πληρώσεις έναν να δουλέψει παραπάνω, παρά όλο το συνεργείο να ξαναγράφει μέχρι να το πετύχουν οι ηθοποιοί και οι μουσικοί.
Για αυτό βλέπουμε και σούπες.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
υπάρχουν που λέτε και κάποια φόρουμς που επιτρέπουν σε κάθε ξεχασμένο αγράμματο επαγγελματία να γράφει τις κατσαρίδες του.....γιατί θεωρεί από την εποχή του....ότι τα μέλη που απευθύνεται είναι σαν τα πελατάκια που τσιμπούσε

στην αγορά του σήμερα...ούτε ηχεία σε εκκλησία θα του επέτρεπαν να βάλει :biggrin:
Για μενα το λεει, μην παρεξηγηθει κανενας αλλος και εχουμε δραματα !

Πραγματικα δεν θα εγκαταστησω τιποτε αλλο πια γιατι ειμαι πλεον Συνταξιουχος.

Για το αγραμματος δεν μπορω να εκφερω βεβαια αποψη γιατι τα πτυχια μου δεν σημαινουν αναγκαστικα και μορφωση αλλα την αλφαβητα την ξερω απ' εξω.

Για το επαγγελματιας ειναι αλλοι που με εκριναν μια ζωη, εσυ ομως δεν εισαι αξιος να με κρινεις !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Συμφωνώ 1000%. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν με ενθουσίασε ποτέ το HDR. Είναι όλα υπερβολικά και αφύσικα. Προσωπικά το βλέπω ως ένα τρόπο να διορθωθούν τα προβλήματα του ψηφιακού αρχείου, καθώς και οι ξεπέτα παραγωγές. Αυτές που δεν δίνουν σημασία στην λεπτομέρεια στο γύρισμα. Όταν κάνεις γύρισμα με film προετοιμάζεσαι, μετράς τα πάντα 10 φορές πριν πατήσεις record.
Διαφωνώ 1000%.

Μου αρέσει ο κινηματογράφος και βλέπω πολλές ταινίες, όχι μόνον καινούριες, διότι υπάρχουν πραγματικά έργα τέχνης που όμως έγιναν πριν από πολλές δεκαετίες.

Όλες ανεξαιρέτως οι παλιές αυτές ταινίες, πολύ μεγάλες παραγωγές, με τα αναλογικά φιλμ και δεξερωγωτι, είναι χωρίς ανάλυση λεπτομέρεια, με παστέλ ψεύτικα χρώματα, με λίγο χρωματικό πλούτο, με μικρή συνολική αντίθεση μαύρου λευκού, και με ήχο για γέλια, αστείο εντελώς.

Βεβαίως είναι θαυμάσιες. Όπως και Τσάρλι Τσάπλιν, ασπρόμαυρες ταινίες με ήχο της πλάκας.

Εσύ πιθανώς να μη βλέπεις ωραίο το HDR σύγχρονων 4K παραγωγών, και να σου ακούγεται καλύτερα σε πολλές μουσικές το δικαναλο, γιατί διαθέτεις άθλιο εξοπλισμό, άθλια στημένο, σε άθλιο χώρο, ξεπερασμένο, κακώς καλιμπραρισμενο και δεξερωγωτι.

Για μένα όμως, οι σύγχρονες κινηματογραφικές παραγωγές έχουν τρομακτικά αληθοφανή χρώματα, εκπληκτικό ουρανό και δέντρα και πρόσωπα και λεπτομέρειες και μαύρο και λευκό και γενικά η εικόνα είναι φωτογραφικής ακριβείας και εξαιρετικής πιστότητας, και το όμοιο στον ήχο, είναι απλά εξαιρετικός ο ήχος, κλάσεις καλύτερος από την συντριπτική πλειοψηφία των τόπ οφ δι τοπ λίγων και εκλεκτών κορυφαίων δικαναλων παραγωγών.

Και δεν υπάρχει τίποτα απολύτως, κανένα μα κανένα μουσικό αρχείο, που να παίζει "προτιμότερα" από 2 ηχεία, κι όχι με 3D upmixing από 13.

Κανένα. Απολύτως. 2000%.

Θα κάτσω να δω Τσάρλι Τσάπλιν; ναι. Αλλά εικόνα και ήχος, είναι για τ'αναθεμα σε σύγκριση με τις σύγχρονες δυνατότητες. Θα ακούσω στερεοφωνικες ηχογραφήσεις; ναι. Αλλά και πάλι, η ηχητική τους ευχαρίστηση (πέραν τις καλλιτεχνικής) είναι παιδική σε σχέση με ιμερσιβ φορματς.

Ο από παιδί αγαπημένος μου jean Michelle jarre που είπε κάποιος πριν, τόσο στις τελευταίες συναυλίες όσο και στις τελευταίες παραγωγές του, κινείται σε immersive format, και έχω την δυνατότητα να απολαμβάνω τις καλλιτεχνικές του δημιουργίες.

Τέχνη ..για λίγους; χαχαχαχαχαχαχαχαχα, κάθε άλλο.

Τα λινκς αυτό λένε, πως έχουμε μια γενικευμένη στροφή προς immersive. Οι καλλιτέχνες, θέλουν να μπορεί ο ακροατής να ακούσει αυτό που δημιούργησαν.

Όποιος μπορεί. Αυτά έχει η ζωή.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Διαφωνώ 1000%.

Μου αρέσει ο κινηματογράφος και βλέπω πολλές ταινίες, όχι μόνον καινούριες, διότι υπάρχουν πραγματικά έργα τέχνης που όμως έγιναν πριν από πολλές δεκαετίες.

Όλες ανεξαιρέτως οι παλιές αυτές ταινίες, πολύ μεγάλες παραγωγές, με τα αναλογικά φιλμ και δεξερωγωτι, είναι χωρίς ανάλυση λεπτομέρεια, με παστέλ ψεύτικα χρώματα, με λίγο χρωματικό πλούτο, με μικρή συνολική αντίθεση μαύρου λευκού, και με ήχο για γέλια, αστείο εντελώς.

Βεβαίως είναι θαυμάσιες. Όπως και Τσάρλι Τσάπλιν, ασπρόμαυρες ταινίες με ήχο της πλάκας.

Εσύ πιθανώς να μη βλέπεις ωραίο το HDR σύγχρονων 4K παραγωγών, και να σου ακούγεται καλύτερα σε πολλές μουσικές το δικαναλο, γιατί διαθέτεις άθλιο εξοπλισμό, άθλια στημένο, σε άθλιο χώρο, ξεπερασμένο, κακώς καλιμπραρισμενο και δεξερωγωτι.

Για μένα όμως, οι σύγχρονες κινηματογραφικές παραγωγές έχουν τρομακτικά αληθοφανή χρώματα, εκπληκτικό ουρανό και δέντρα και πρόσωπα και λεπτομέρειες και μαύρο και λευκό και γενικά η εικόνα είναι φωτογραφικής ακριβείας και εξαιρετικής πιστότητας, και το όμοιο στον ήχο, είναι απλά εξαιρετικός ο ήχος, κλάσεις καλύτερος από την συντριπτική πλειοψηφία των τόπ οφ δι τοπ λίγων και εκλεκτών κορυφαίων δικαναλων παραγωγών.

Και δεν υπάρχει τίποτα απολύτως, κανένα μα κανένα μουσικό αρχείο, που να παίζει "προτιμότερα" από 2 ηχεία, κι όχι με 3D upmixing από 13.

Κανένα. Απολύτως. 2000%.
Δεν με απασχολεί αν συμφωνείς ή διαφωνείς. Ότι σου αρέσει καλά κάνει και σου αρέσει.
Αν κάτσω να απαντήσω θα φτάσουμε αύριο με τα πήγαινε έλα.. Οπότε "ότι πεις", και πάμε παρακάτω. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Δεν με απασχολεί αν συμφωνείς ή διαφωνείς. Ότι σου αρέσει καλά κάνει και σου αρέσει.
Αν κάτσω να απαντήσω θα φτάσουμε αύριο με τα πήγαινε έλα.. Οπότε "ότι πεις", και πάμε παρακάτω. :)
Ούτε μένα δεν με απασχολεί τι σου αρέσει, καλά κάνει και σου αρέσει ο,τι σου αρέσει.

Θα έχεις όμως την ευγένεια να ακούς και τη δική μου εμπειρία αδιαμαρτύρητα, και με σεβασμό στον συμφορουμίτη σου, κι όχι αγενώς με το στυλάκι του "ότι πεις", παμ'παρακάτ, δήθεν υποτιμώντας (δεν μπορείς) οτιδήποτε διαφορετικό από την δική σου όψη των πραγμάτων. 😎


Μπορεί να μην είμαστε πολλοί αυτοί που υποστηρίζουμε πως έχεις στήσει λάθος το σεταπ σου (ασχέτως αν σου αρέσουν οι καραμπολες), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάνουμε λάθος..

Διότι στο σωστά στημένο, αυτό είναι γεγονός:

Όσοι πέρασαν από το σπίτι μου από τότε που στήθηκε το τελικό σύστημα προτίμησαν την πολυκάναλη αναπαραγωγή.
Και ο ντιμιφουτ έχει ένα ζεύγος main ηχείων ωραιότατο για δικαναλο σεταπ. Με ενσωματωμένα σαμπ. Ημιενεργο. Πολύς κόσμος το έχει στήσει σπίτι του, για δικαναλη ακρόαση, όπως κι ο μπουτχιας.

Άρα, η μόνη εξήγηση είναι αυτή.
Θα σου φανεί κοινότυπο, αλλά μάλλον κάτι δεν είναι σωστό στο σύστημα.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.220
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top