Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Θα έχεις όμως την ευγένεια να ακούς και τη δική μου εμπειρία αδιαμαρτύρητα, και με σεβασμό στον συμφορουμίτη σου, κι όχι αγενώς με το στυλάκι του "ότι πεις", παμ'παρακάτ, δήθεν υποτιμώντας (δεν μπορείς) οτιδήποτε διαφορετικό από την δική σου όψη των πραγμάτων. 😎
Αληθεια τωρα ? Κανεις παρατηρηση στον @alexis για το 'οτι πεις' την στιγμη που ειναι παμπολες οι φορες που εσυ ο ιδιος χρησιμοποιεις προσβλητικες εκφρασεις και ειδικα σε εκεινους που εχουν διαφορετικη αποψη ?

Να εισαι δικαιος !

Για το θεμα ομως της εικονας και του ηχου στον συγχρονο κινηματογραφο θα συμφωνησω μαζι σου !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.513
Αληθεια τωρα ? Κανεις παρατηρηση στον @alexis για το 'οτι πεις' την στιγμη που ειναι παμπολες οι φορες που εσυ ο ιδιος χρησιμοποιεις προσβλητικες εκφρασεις και ειδικα σε εκεινους που εχουν διαφορετικη αποψη ?

Να εισαι δικαιος !
Νομίζω πως είμαι πολύ δίκαιος.

Ειλικρινά, το προσπαθώ. 😎

Βεβαίως αποκαλώ "χρέπια" πολλά γνωστά χρέπια, γνωρίζοντας ότι (κακώς) θίγονται οι ιδιοκτήτες τους (που μπορεί να είναι τα καλύτερα παιδιά), άλλο αυτό. 😂🤣😁😜

Εσύ είσαι αγεγεστατος του αγενους, και γουστάρω (μη νομίζεις το αντίθετο), οπότε ειδικά σε σένα, είμαι έξτρα "δίκαιος". 🤣😂😁😜

1000009622.jpg
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Νομίζω πως είμαι πολύ δίκαιος.

Ειλικρινά, το προσπαθώ. 😎

Εσύ είσαι αγεγεστατος του αγενους, και γουστάρω (μη νομίζεις το αντίθετο), οπότε ειδικά σε σένα, είμαι έξτρα "δίκαιος". 🤣😂😁😜

View attachment 314327
Admins ! Να τον χαιρεστε !!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.513
Ο γκαζάκιας έτσι είναι…χώστου τα…δε παρεξηγεί.🙃
Αυτό ισχύει. 👋

Γενικά το όλο χόμπι το βλέπω πολύ αστείο, και πολύ μικρής σημασίας. Οι διενέξεις είναι απίστευτα αστείες, και πάντα διασκεδάζω με όλα αυτά, που είναι μια καλή ευκαιρία να ξεφεύγουμε από τη δύσκολη καθημερινότητα, ιδίως για μας που έχουμε και σοβαρής ευθύνης δουλειές. 😎

Επί της ευκαιρίας:
Νέα δουλειά του Πίτερ Γκάμπριελ:

1000009633.png


Πάει, γέρασε κι αυτός, αλλά τι α κάεις;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Ούτε μένα δεν με απασχολεί τι σου αρέσει, καλά κάνει και σου αρέσει ο,τι σου αρέσει.

Θα έχεις όμως την ευγένεια να ακούς και τη δική μου εμπειρία αδιαμαρτύρητα, και με σεβασμό στον συμφορουμίτη σου, κι όχι αγενώς με το στυλάκι του "ότι πεις", παμ'παρακάτ, δήθεν υποτιμώντας (δεν μπορείς) οτιδήποτε διαφορετικό από την δική σου όψη των πραγμάτων. 😎
Δεν σε υποτίμησα. Έχουμε διαφορετική άποψη για λίγα ή πολλά πράγματα. Υπάρχουν και αυτά που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις καθώς δεν έχεις εμπειρία στο αντικείμενο, ακόμα και αν θα διάβαζες 100 βιβλία (ακριβώς τα ίδια ισχύουν για μένα σε θέματα ιατρικής). Οπότε τι νόημα έχει;

Όταν μιλάς για σεβασμό να κοιτάς τι γράφεις. Όχι πως έδωσα σημασία, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να τα πάρει στα σοβαρά. Επιπλέον, δεν με απασχολεί τι πιστεύει ο καθένας για το σύστημα του ή το δικό μου, οπότε αδιάφορο. Το σημαντικότερο όλων είναι να αρέσει σε αυτόν που το έχει. :drinks:
γιατί διαθέτεις άθλιο εξοπλισμό, άθλια στημένο, σε άθλιο χώρο, ξεπερασμένο, κακώς καλιμπραρισμενο και δεξερωγωτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.513
γιατί διαθέτεις άθλιο εξοπλισμό, άθλια στημένο, σε άθλιο χώρο, ξεπερασμένο, κακώς καλιμπραρισμενο και δεξερωγωτι.
Όταν μιλάς για σεβασμό να κοιτάς τι γράφεις.
Κοιτάω τι έγραψα, και δε βλέπω έλλειψη σεβασμού. 😁😜🤣😂🤪

Για τον εξοπλισμό σου λέω, όχι για σένα.

Δεν έχω έρθει να ακούσω, αλλά υποπτεύομαι πως ξέρω την βασική αιτία για όσα ακούς.

Τα παντοκατευθυντικά που χρησιμοποιείς ως main, έχουν μια έξτρα ευχαρίστηση στο δικαναλο (ξέρω καλά τι λέω, καθότι χρόνια με μαγκνεπαν) αλλά για πολυκάναλο και immersive είναι απλώς λάθος.
Για πολυκάναλο, είναι άθλιος εξοπλισμός, ασύμβατος. Θες στενή κατευθυντικότητα και έλλειψη από καραμπολες. Στο πολυκάναλο και ιμερσιβ, οι καραμπολες απαγορεύονται, έχεις πηγές ήχου, δε χρειάζεσαι καραμπολες. Άλλο πράμα.

Βεβαίως, στο θέμα καλιμπραρισματος, ο AV σου δεν νομίζω να διαθέτει κάποιο σοβαρό σύγχρονο software, και ιδίως αυτά έχουν πολύ μεγάλη εξέλιξη τα τελευταία χρόνια.

Το όμοιο ισχύει για τις δυνατότητες 3D upmixing.

Φακτς.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αν ήθελα να τον χαρακτηρίσω κάπως..τον γκαζάκια.. 🙃

είναι σχεδόν ο μόνος εδώ μέσα που μου θυμίζει την παρακάτω πρακτική- μέθοδο, με ευστροφία και αρκετή επιτηδειότητα , για αυτό και ο,τι και να πει κατά βάση , δεν το θεωρώ ιδιαίτερα παρεξηγήσιμο.:biggrin:


Η σάτιρα επιχειρεί τον εμπαιγμό κάποιας έννοιας ή γεγονότος που χαρακτηρίζει ένα πρόσωπο, που ο σατιρικός καλλιτέχνης θεωρεί ότι αξίζει τέτοια αντιμετώπιση με σκοπό συχνά τη βελτίωση του αντικειμένου. Γίνεται μέσω μεθόδων όπως η παρωδία, η υπερβολή, η σύγκριση, η αναλογία και η ειρωνεία.

Ο σατιρικός, εστιάζει σε γεγονότα και στιγμές προσώπων χωρίς να έχει προσβλητική διάθεση απέναντι στη προσωπικότητα και στα χαρακτηριστικά των σατιριζόμενων. (Wikipedia)
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Κοιτάω τι έγραψα, και δε βλέπω έλλειψη σεβασμού. 😁😜🤣😂🤪

Για τον εξοπλισμό σου λέω, όχι για σένα.

Δεν έχω έρθει να ακούσω, αλλά υποπτεύομαι πως ξέρω την βασική αιτία για όσα ακούς.

Τα παντοκατευθυντικά που χρησιμοποιείς ως main, έχουν μια έξτρα ευχαρίστηση στο δικαναλο (ξέρω καλά τι λέω, καθότι χρόνια με μαγκνεπαν) αλλά για πολυκάναλο και immersive είναι απλώς λάθος.
Για πολυκάναλο, είναι άθλιος εξοπλισμός, ασύμβατος. Θες στενή κατευθυντικότητα και έλλειψη από καραμπολες. Στο πολυκάναλο και ιμερσιβ, οι καραμπολες απαγορεύονται, έχεις πηγές ήχου, δε χρειάζεσαι καραμπολες. Άλλο πράμα.

Βεβαίως, στο θέμα καλιμπραρισματος, ο AV σου δεν νομίζω να διαθέτει κάποιο σοβαρό σύγχρονο software, και ιδίως αυτά έχουν πολύ μεγάλη εξέλιξη τα τελευταία χρόνια.

Το όμοιο ισχύει για τις δυνατότητες 3D upmixing.

Φακτς.
Παντοκατευθυντικά είναι όλα τα ηχεία, όχι μόνο τα mains. Δεν με απασχολεί αν είναι σωστό ή λάθος από τη στιγμή που μου αρέσει. Εξάλλου δεν έγραψα ποτέ ότι έχω σωστό σύστημα.

Όσο αφορά τα omnipolar / bipolar για side & back sr, o Grimani έχει διαφορετική άποψη από όσα έγραψες. Προσωπικά επιλέγω να ακούω τον Grimani.
 

Μηνύματα
4.523
Reaction score
7.846
Εννοείται. Από την άλλη, σε όσους φίλους πέρασαν από το σαλόνι μου όλα αυτά τα χρόνια, και ασχολούνται λίγο ή πολύ με το ηχοσύστημα τους, κάποιοι δεν επέλεξαν πολυκάναλο. Σχεδόν όλοι είπαν το ίδιο πράγμα. Είναι ωραίο για ταινίες και για συναυλίες. Για μουσική όμως δεν θα το επέλεγαν.
Τελικά με τι ακούς μουσική βρε Αλεξ?
Με δικάναλο ή πολυκαναλο? :biggrin:
 

Μηνύματα
240
Reaction score
412
Εχει απαντηθει τοσες πολλες φορες αυτο το ερωτημα που λες ρε γμτ νυσαφι, σε ντουβαρι μιλαω, κανεις δεν διαβαζει? Κι αντε μια φορα, δυο, τρεις πεντε - δεκα, ε ποσες φορες τελος παντων? Και ν απαντησω τωρα μετα απο λιγες μερες καποιος αλλος καλοπροαιρετος θα ξαναρωτησει ακριβως το ιδιο πραγμα.
Εν τω μεταξυ η απαντηση δεν ειναι μονολεκτικη. Ποσες φορες θα σπαζω το κεφαλι μου να γραφω κειμενα και θα ειναι σα να μην εγραψα τιποτα.
Έχεις δίκιο αλλά δηστυχώς η άναρχη δομή των forums δε βοηθάει στην αναζήτηση και εύρεση της πληροφορίας που ψάχνει κάποιος.
Στο συγκεκριμένο νήμα για παράδειγμα που έχει φτάσει αισίως τις 350 σελίδες περίπου, ζήτημα το 1/10 από αυτές να περιέχουν ποσταρίσματα σχετικά με το θέμα. Βέβαια, αν διαβάσει κάποιος τις πρώτες 5 σελίδες μάλλον θα πάρει μια καλή δόση συμπυκνωμένης και σχετικής πληροφόρισης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Τελικά με τι ακούς μουσική βρε Αλεξ?
Με δικάναλο ή πολυκαναλο? :biggrin:
Το έχω πει πολλές φορές. Μόνο πολυκάναλα. Από την εποχή που δεν ήμουν καν μέλος εδώ. Ούτε τους Ολυμπιακούς αγώνες δεν είχαμε κάνει τότε.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.523
Reaction score
7.846
Το έχω πει πολλές φορές. Μόνο πολυκάναλα. Από την εποχή που δεν ήμουν καν μέλος εδώ.
Λογικό, πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρεις κάποιον που να ακούει δικάναλα ενώ έχει πολυκάναλο. :biggrin:
Εδώ απ τα 35000 μέλη υπάρχει ένα μέλος :cry: αλλά είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.:tongue:
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.297
Η απορία η δική μου είναι γιατί όποιος αμφισβητεί διακαώς την ανωτερότητα του πολυκάναλου στην αναπαραγωγή μουσικής δεν εκμεταλλεύεται την ανοιχτή πρόσκληση του Ear για επίσκεψη στον χώρο του.

Αφού υπάρχει τρόπος να βγει συμπέρασμα.

Τις εντυπώσεις του cangaroo από ακρόαση στο σύστημα του Ear θα πλήρωνα να τις διαβάσω!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Η απορία η δική μου είναι γιατί όποιος αμφισβητεί διακαώς την ανωτερότητα του πολυκάναλου στην αναπαραγωγή μουσικής δεν εκμεταλλεύεται την ανοιχτή πρόσκληση του Ear για επίσκεψη στον χώρο του.

Αφού υπάρχει τρόπος να βγει συμπέρασμα.

Τις εντυπώσεις του cangaroo από ακρόαση στο σύστημα του Ear θα πλήρωνα να τις διαβάσω!
Κάτι που είμαι βέβαιος ότι θα ενδιέφερε αρκετά μέλη είναι να μας παρουσιάζονταν παραστάσεις spectrogram 20-200 Hz από το χώρο όπου έχει στημένα τα 801 εννοείται απουσία sub...:sneaky:
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.297
Πιο εύκολο δεν είναι να αναγνωριστεί η αξία ενός πολυκάναλου συστήματος αναφοράς από το να επισημανθούν οι αδυναμίες ενός παραδοσιακού δικάναλου συστήματος κάποιου μέλους;
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Η απορία η δική μου είναι γιατί όποιος αμφισβητεί διακαώς την ανωτερότητα του πολυκάναλου στην αναπαραγωγή μουσικής δεν εκμεταλλεύεται την ανοιχτή πρόσκληση του Ear για επίσκεψη στον χώρο του.

Αφού υπάρχει τρόπος να βγει συμπέρασμα.

Τις εντυπώσεις του cangaroo από ακρόαση στο σύστημα του Ear θα πλήρωνα να τις διαβάσω!
1. Μου λες δηλαδη να φυγω απο το νησι να ανεβω Θεσσαλονικη και να παω να ακουσω το συστημα καποιου που λιγη εκτιμιση τρεφω για το προσωπο του ?

2. Θεωρεις πως δεν εχω ακουσει τετοια συστηματα στα τοσα ταξιδια μου εξω σε εκθεσεις ?

3. Η γνωμη μου δεν αξιζει τοσο ωστε να πληρωσει κανεις για να την ακουσει.
Κάτι που είμαι βέβαιος ότι θα ενδιέφερε αρκετά μέλη είναι να μας παρουσιάζονταν παραστάσεις spectrogram 20-200 Hz από το χώρο όπου έχει στημένα τα 801 εννοείται απουσία sub...:sneaky:
Αυτο ειναι λιγο δυσκολο για τους εξης λογους:
1. Πριν απο μερες νυχτα περασε ενας ανεμοστροβιλος ο οποιος διαλυσε μια αποθηκη πραγμα το οποιο και καταλαβαμε, εκεινο που δεν καταλαβαμε μεσα στον αποκοσμο θορυβο που εκανε σπαζοντας αρκετα κλαδια στον κηπο ηταν οτι πηρε και καμποσα κεραμυδια στο σπιτι που μενω. Το πρωι βρηκαμε τμημα της ψευδοροφης να εχει διαλυθει και το σαλονι μεσα στα νερα και τα δυο 801 βρεγμενα. Ετυχως τα υπολοιπα μηχανηματα ηχου δεν βραχηκαν ενω ενας δευτερευων υπολογιστης τα ειδε ολα οπως και το Flash για αυτο την φωτογραφια την εβγαλα με φως απο εναν φακο !

Τα ηχεια στεγνωνουν στην βεραντα και τα ξεσκεπασα για του λογου το αληθες, τα δε Bass reflex ειναι καλυμενα μπας και μπει τιποτα μεσα.

_DSC9798.jpg

2. Οπως εχω πει εχω δωσει σχεδον ολο το απαιτουμενο Hardware γιατι δεν μου χρειαζοταν πια (μικροφωνα, Spectrum analyzers κλπ).

3. Ακομα και ολα αυτα να μην ειχαν συμβει δεν θα ξαναεκανα μετρησεις γιατι δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν, αν καποιο απο τα μελη που μου εκαμαν την τιμη να διαβασουν μερικα post μου θα ηθελαν να ξερουν θα τους πως πως το συγκεκριμενο ζευγαρι με τα φιλτρα του κατεβαινε στα 17 Hz εχει εξαιρετικη αποκριση συχνοτητας (την εχω ανεβασει παλιοτερα και ηταν για αυτο ακριβως το ζευγαρι) εχει χαμηλο SPL και χρειαζεται ενισχυτες με ισχυρα ρευματα για να το οδηγησουν αλλα μην φανταστει κανεις πως φτανει και σε μεγαλες σταθμες SPL.

Πολλα studios το χρησιμοποιησαν σαν ηχειο αναφορας και συχνα το ανεφεραν αυτο στο πισω μερος των δισκων. Παιζει με εναν Rotel Mitsi που το οδηγει καλα αλλα οταν το οδηγησε ενας Mark Levinson 2 x 100 με τον ακριβο προενισχυτη S της Mark Levinson επαιξε ακομα καλυτερα απο οτι με τον Mitsi.

Οταν το ανεφερα αυτο ο @JOHN MARKOU τσινισε αλλα τι να κανουμε αυτη ηταν η πικρη αληθεια ηταν καλυτερος απο τους Mitsi μας.

Ελπιζω καποια στιγμη τα ηχεια να ξαναπαιξουν οπως πριν ...

Καληνυχτα
 

Μηνύματα
27.983
Reaction score
26.364
Οταν το ανεφερα αυτο ο @JOHN MARKOU τσινισε αλλα τι να κανουμε αυτη ηταν η πικρη αληθεια ηταν καλυτερος απο τους Mitsi μας.
Εεε όχι δεν τσίνισα , απλά παραξενεύτηκα , και εξέφρασα ένσταση στο πως ένας μικρότερος ενισχυτής , με την μισή ουσιαστικά ισχύ , κατάφερε να βγάλει μεγαλύτερα ρεύματα ,από έναν άλλο , διπλάσιας ισχύος και όχι ότι κι ότι.
Χωρίς φυσικά να θέλω να σε προσβάλω. Αν το έκανα ζητώ συγνώμη .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Πιο εύκολο δεν είναι να αναγνωριστεί η αξία ενός πολυκάναλου συστήματος αναφοράς από το να επισημανθούν οι αδυναμίες ενός παραδοσιακού δικάναλου συστήματος κάποιου μέλους;
Δεν με απασχολούν και τόσο οι ακροαματικές εντυπώσεις άλλων μελών. Ούτε η όποια διαμάχη ανάμεσα σε δικαναλικούς και πολυκαναλικούς.
Στόχος του σχολίου είναι να είμαστε ακριβοδίκαιοι και ιδίως με πράγματα που θα μπορούσαν να επιβεβαιωθούν πέραν πάσης αμφιβολίας , συνεπώς θα έπρεπε η παρακάτω φράση να ισχύει και για το αντίθετο, δηλαδή για όποιον θα επέμενε ότι δεν χρειάζονται sub στο δικό του setup...
Ενα subwoofer χρειαζεται οταν η μελετη και τα οργανα μετρησεων το λενε και οχι επειδη το λεει ο καθε χαζοχαρουμενος που την ειδε ειδικος !
...
3. Ακομα και ολα αυτα να μην ειχαν συμβει δεν θα ξαναεκανα μετρησεις γιατι δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν, αν καποιο απο τα μελη που μου εκαμαν την τιμη να διαβασουν μερικα post μου θα ηθελαν να ξερουν θα τους πως πως το συγκεκριμενο ζευγαρι με τα φιλτρα του κατεβαινε στα 17 Hz εχει εξαιρετικη αποκριση συχνοτητας (την εχω ανεβασει παλιοτερα και ηταν για αυτο ακριβως το ζευγαρι) εχει χαμηλο SPL και χρειαζεται ενισχυτες με ισχυρα ρευματα για να το οδηγησουν αλλα μην φανταστει κανεις πως φτανει και σε μεγαλες σταθμες SPL.
...
Ελπιζω καποια στιγμη τα ηχεια να ξαναπαιξουν οπως πριν ...
...
Εύχομαι με όλη μου την ψυχή ν'αποκατασταθούν οι ζημιές και να τα ευχαριστιέσαι ξανά όπως πρώτα. Δεν νοείται όμως απαλλαγή από τον αντίκτυπο του Λόγου μας.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Χωρίς φυσικά να θέλω να σε προσβάλω. Αν το έκανα ζητώ συγνώμη .
Μην με κανεις να νοιωθω ασχημα, φυσικα και δεν με προσεβαλες και να μην ζητας συγγνωμη, με κανεις να ντρεπομαι.

Εγω να δεις ποσο σαστισα οταν το ειδα να συμβαινει :)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.175
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top