Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Μηνύματα
723
Reaction score
544

Πολλές προϋποθέσεις και πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις σε χρήμα και χώρο για να πετύχεις σωστό αποτέλεσμα στο πολυκαναλο και μπορεί και να κουράσει . Προτιμώ να μπορώ να παίξω σε μεγαλύτερο rt και να μου δώσει η ανάκλαση το 3d στη μουσική και την ατμόσφαιρα. Μου φαίνεται πιο ξεκούραστη και cosy λύση . Είναι θέμα γούστου.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.041
Reaction score
82.314
Προτιμώ να μπορώ να παίξω σε μεγαλύτερο rt και να μου δώσει η ανάκλαση το 3d στη μουσική και την ατμόσφαιρα. Μου φαίνεται πιο ξεκούραστη και cosy λύση
Γνωστός και ως Καραμπόλας.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.764
Reaction score
20.647

Πολλές προϋποθέσεις και πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις σε χρήμα και χώρο για να πετύχεις σωστό αποτέλεσμα στο πολυκαναλο και μπορεί και να κουράσει . Προτιμώ να μπορώ να παίξω σε μεγαλύτερο rt και να μου δώσει η ανάκλαση το 3d στη μουσική και την ατμόσφαιρα. Μου φαίνεται πιο ξεκούραστη και cosy λύση . Είναι θέμα γούστου.
Συμφωνώ, στο σπίτι μας έρχεται πάντα πρώτη η άνεση, τα γούστα και μετά η by the book προσέγγιση.. ;)

Αν σ' αρέσ'..
Αντέχει η τσέπησ' και ο χώρος..
Δεν σε κουράζει το όλο κομμάτι της μελέτης ή της περιστοίχισης από ηχεία..
Πολυκάναλο it is.. :party:


Γνωστός και ως Καραμπόλας.
Γουάι νοτ ?
Χρωστάμε πουθενά? :tongue:



:lolsign:
 




Μηνύματα
4.912
Reaction score
4.041
Συμφωνώ, στο σπίτι μας έρχεται πάντα πρώτη η άνεση, τα γούστα και μετά η by the book προσέγγιση.. ;)
...
Ο καθενας βλεπει απ την δικη του οπτικη γωνια το θεμα του σπιτιου του.

Υπαρχουν αυτοι που πληρωνουν πολυ μεγαλα χρηματικα ποσα για ηχοσυστημα στο σαλονι. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που πιστευουν οτι επειδη πληρωσαν νομιζουν οτι ακουνε τον καλυτερο ηχο.
Ομως ο χωρος ειναι αφροντιστος η ελαφρως φροντισμενος και το αποτελεσμα σε σημαντικο βαθμο τυχαιο. Σ αυτο το λεπτο σημειο βρισκονται οι ενστασεις.

Φυσικα και με πολυκαναλο σε σαλονι (που ειναι πιο δυσκολο το εγχειρημα) ισχυει το ιδιο.

Παντως σε μεγαλα σαλονια ενα καλο δικαναλο που τηρει καποιες στοιχειωδης προυποθεσεις, πιθανο θα αποδωσει ηχο υψηλων επιδοσεων. Τωρα αν στον ιδιο χωρο ενα πολυκαναλο μπορει να παιξει ακομη καλυτερα ενδεχομενως τον ιδιοκτητη να τον αφηνει και αδιαφορο για δικους του λογους.

Τα φορουμ που εμπλεκονται και σε τεχνικα ζητηματα οφειλουν να παρεχουν ενημερωση ανεξαρτητως αν οι πληροφοριες πληγωνουν καποιους, που δεν θαπρεπε, μιας και αναφερονται στα μηχανηματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Τα forums παρέχουν ενημέρωση ώστε ο καθένας να χρησιμοποιήσει λύσεις και τεχνολογία σύμφωνα με τους στόχους του. Ο καθένας έχει διαφορετικούς στόχους, όρια (όχι απαραίτητα οικονομικά) και κόκκινες γραμμές. Δεν υπάρχει λάθος επιλογή όταν οι στόχοι, τα όρια και οι κόκκινες γραμμές διαφέρουν από άτομο σε άτομο.

Δεν υπάρχει λάθος λύση από την στιγμή που ο Α θέλει την Α λύση και ο Β θέλει την Β. Το μόνο που υπάρχει είναι η διαφωνία του Α για τις επιλογές του Β, οι οποίες είναι αδιάφορες καθώς το σύστημα του Β στήθηκε για να εξυπηρετεί τις ανάγκες και τα θέλω του Β, όχι του Α.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Συμφωνώ, στο σπίτι μας έρχεται πάντα πρώτη η άνεση, τα γούστα και μετά η by the book προσέγγιση.. ;)

Αν σ' αρέσ'..
Αντέχει η τσέπησ' και ο χώρος..
Δεν σε κουράζει το όλο κομμάτι της μελέτης ή της περιστοίχισης από ηχεία..
Πολυκάναλο it is.. :party:
Αυτός πάλι ο πόνος για την τσέπη εμφανίζεται μόνον στο πολυκαναλο :roflmao:
Πες μου πόσα λεφτά έχωσες όλα αυτά τα χρόνια για δικάναλο και θα σε φτιάξω πολυκαναλο με λιγότερα :D

Το πολυκαναλο το στησαν όλοι για παραπάνω γούστα, άνεση υπάρχει, κάθεσαι με το ποτάκι σου στην καναπεδαρα σου και απολαμβάνεις ηχο και εικόνα. Καθόλου δεν μειώθηκε η άνεσή μου με το πολυκαναλο.
Η αισθητική είναι άλλο θέμα, καλύτερα να μην το ανοίξουμε. Έχουν δει πάντως τα μάτια μου σε χώρους δικαναλων σημεία και τέρατα από άποψη αισθητικής.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Πες μου πόσα λεφτά έχωσες όλα αυτά τα χρόνια για δικάναλο και θα σε φτιάξω πολυκαναλο με λιγότερα :D
Ανέφικτο, καθώς δεν μπορείς να γνωρίζεις πολλά πράγματα όπως τα όρια και τις κόκκινες γραμμές του. Το μόνο που θα κάνεις είναι να στήσεις ένα πολυκάναλο για άλλον σύμφωνα με τα δικά δεδομένα. 8-)

Καθόλου δεν μειώθηκε η άνεσή μου με το πολυκαναλο.
Υπάρχει "άνεση" και "'άνεση". Η δική σου έννοια της άνεσης μπορεί να είναι η απόλυτη παράνοια για κάποιον άλλον.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Υπάρχει "άνεση" και "'άνεση". Η δική σου έννοια της άνεσης μπορεί να είναι η απόλυτη παράνοια για κάποιον άλλο.
Μήπως εννοείς αισθητική? Αν βάλει δλδ 4 ηχεία ύψους και πάνελ απορρόφησης στο ταβάνι ή και σε άλλα σημεία θα περιοριστεί η άνεσή του?
Ή ας πούμε η τοποθέτηση ηχειων on wall τι αντίκτυπο θα έχει στην άνεσή του?
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Υπάρχει και η άνεση στις αλλαγές, στις τράμπες.

Στο δικάναλο πιο εύκολο είναι να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο ηχεία.
Ενώ δεν μπορείς να στήνεις και να ξεστήνεις πολυκάναλο, ούτε να κάνεις τράμπες και αλλαγές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Μήπως εννοείς αισθητική? Αν βάλει δλδ 4 ηχεία ύψους και πάνελ απορρόφησης στο ταβάνι ή και σε άλλα σημεία θα περιοριστεί η άνεσή του?
Ή ας πούμε η τοποθέτηση ηχειων on wall τι αντίκτυπο θα έχει στην άνεσή του?
Υπάρχει η άνεση αυτού που βάζει ηχεία ύψους σε βάσεις δαπέδου, αυτού που βάζει ηχεία δαπέδου σε όλο το bed, αυτού που βάζει όλα τα sides & surrounds πάνω ή δίπλα σε διαδρόμους. Υπάρχει και αυτός που τα ακούει όλα αυτά και του γυρνούν τα μάτια.
Υπάρχει αυτός που πρέπει να τα βάλει όλα αυτά μέσα σε ένα σαλόνι μαζί με 2-3-4 πλυντήρια και το λέει άνεση, είτε επειδή πραγματικά το θεωρεί άνετο για τους δικούς του Χ λόγους, είτε επειδή θέλει το Ψ απόλυτο ηχητικό αποτέλεσμα οπότε έχει πείσει τον εαυτό του πως είναι άνετα.

Ο εντοιχισμός από μόνος του αν δεν γίνει από κατασκευής κτηρίου δημιουργεί τετελεσμένα. Ελάχιστοι θα σκάψουν, αν υπάρχει χώρος. Η τοποθέτηση γυψοσανίδας θα μειώσει τις διαστάσεις του χώρου 20cm κατ' ελάχιστον δεξιά - αριστερά & εμπρός - πίσω. Αυτό είναι πρόβλημα σε μικρούς χώρους. Μπορεί να στηθεί ως κολόνα, αλλά και πάλι θα πρέπει να βολεύει στη τοποθέτηση των επίπλων.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Υπάρχει και η άνεση στις αλλαγές, στις τράμπες.

Στο δικάναλο πιο εύκολο είναι να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο ηχεία.
Ενώ δεν μπορείς να στήνεις και να ξεστήνεις πολυκάναλο, ούτε να κάνεις τράμπες και αλλαγές.
Συμφωνώ, άλλωστε αυτό είναι και το χομπυ ορισμένων, να αλλάζουν συσκευές και ηχεία σαν τα πουκάμισα για να κορδωνονται στον κύκλο τους ότι πέρασαν πολλά ηχεία από τον χώρο τους. Να διηγούνται ιστορίες από την εποχή που είχαν τα τάδε ηχεία κτλπ.
Ετσι λειτουργεί αυτή η κλίκα.
Ο ίδιος ο χώρος που συμμετέχει στο αποτέλεσμα δεν φαίνεται περιεργως να τους απασχολεί.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.557
Reaction score
15.619
Πες μου πόσα λεφτά έχωσες όλα αυτά τα χρόνια για δικάναλο και θα σε φτιάξω πολυκαναλο με λιγότερα :D
αν ασχολείσαι "όλα αυτά τα χρόνια" με πολυκάναλο, δεν έχεις χαλάσει λεφτά?
πήρες κάτι πριν 10-20 χρόνια και το 'χεις ακόμη? :p

το τι κάναμε τα προηγούμενα χρόνια δεν έχει σημασία, αν εμπλέξουμε το χρήμα (και σωστά το εμπλέκουμε) στην κουβέντα, η ερώτηση είναι "με τόσα τι στήνω? να πάω δικάναλο ή πολυκάναλο?"
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
αν ασχολείσαι "όλα αυτά τα χρόνια" με πολυκάναλο, δεν έχεις χαλάσει λεφτά?
πήρες κάτι πριν 10-20 χρόνια και το 'χεις ακόμη? :p

το τι κάναμε τα προηγούμενα χρόνια δεν έχει σημασία, αν εμπλέξουμε το χρήμα (και σωστά το εμπλέκουμε) στην κουβέντα, η ερώτηση είναι "με τόσα τι στήνω? να πάω δικάναλο ή πολυκάναλο?"
Εξαρτάται τι σόι πολυκαναλος είναι. Ο @JOHN MARKOU για παράδειγμα τα έχει ακόμη :tongue::biggrin:

Η ερώτηση είναι, με τόσα λεφτά τι παίρνω? Value for money.
Τι ήχο παίρνεις με δικάναλο και τι με πολυκαναλο?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.605
Μηνύματα
2.910.921
Members
38.074
Νεότερο μέλος
gnpapast
Top