Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Φτιάχνεις (σου φτιάχνουν) τον χώρο, στήνεις (σου στήνουν) και το πολυκάναλο όπως πρέπει, και μετά τι μένει; Μόνο κατανάλωση περιεχομένου στον αιώνα τον άπαντα;

Βαρεμάρα.

Ενώ με δυο ηχειάκια έχεις προοπτική. ΘΑ πάρεις καλύτερα ηχεία, ΘΑ βάλεις κάνα σαμπ, ΘΑ βάλεις πολυκάναλο, έχεις να ασχολείσαι. Χριστούγεννα συνέχεια, με unboxing και χαρές.
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.365
Reaction score
9.807
Φτιάχνεις (σου φτιάχνουν) τον χώρο, στήνεις (σου στήνουν) και το πολυκάναλο όπως πρέπει, και μετά τι μένει; Μόνο κατανάλωση περιοχομένου στον αιώνα τον άπαντα;

Βαρεμάρα.

Ενώ με δυο ηχειάκια έχεις προοπτική. ΘΑ πάρεις καλύτερα ηχεία, ΘΑ βάλεις κάνα σαμπ, ΘΑ βάλεις πολυκάναλο, έχεις να ασχολείσαι. Χριστούγεννα συνέχεια, με unboxing και χαρές.
Και ακόμη καλύτερα αν μείνεις μακριά από μετρήσεις και κάτι τέτοια του σατανά. Καλύτερα να λες εσύ και οι φίλοι σου το μακρύ σου και το κοντό σου για το ηχητικό αποτέλεσμα. Για να γίνεται κουβέντα ρε παιδί μου να ανεβαίνουν τα social skills μας!

Ποιος δίνει δεκάρα για το τι ακούμε. Το θέμα είναι να μη βαριόμαστε! Να συγκρίνουμε και κανα καλώδιο στο τσακίρ κέφι.
 

Μηνύματα
4.741
Reaction score
8.264
Πάντως πουθενά δεν τους πιάνεις.

Στο δικάναλο είναι άπλες, δίνουν για τον ήχο λεφτά με το τσουβάλι. Στο πολυκάναλο τους πιάνουν οι ανησυχίες.
Πάλι για τον ηχο θα τα δώσεις βρε :biggrin:

Μετα έχουμε κι άλλες ανησυχίες.
Ενώ στο δικάναλο, το σύστημα είναι αυτό που επιβάλλεται στον χώρο σύμφωνα με την δική τους κόσμο θεωρία και ο χώρος απλά ακολουθεί υπακουα, στην ιδέα του πολυκαναλου τους πιάνουν πάλι οι ανησυχίες, οι ανακλάσεις και η επίπτωση αυτών στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Ενώ παίρνει ηχεία ενισχυτικά κτλπ που του αρέσουν στο μάτι και τα βάζει σε περίοπτη θέση για να τα βλέπει, στο πολύκαναλο θέλει να τα κρύψει :lolsign:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.141
Reaction score
29.865
Πάντως πουθενά δεν τους πιάνεις.

Στο δικάναλο είναι άπλες, δίνουν για τον ήχο λεφτά με το τσουβάλι. Στο πολυκάναλο τους πιάνουν οι ανησυχίες.
Πάλι για τον ηχο θα τα δώσεις βρε :biggrin:

Μετα έχουμε κι άλλες ανησυχίες.
Ενώ στο δικάναλο, το σύστημα είναι αυτό που επιβάλλεται στον χώρο σύμφωνα με την δική τους κόσμο θεωρία και ο χώρος απλά ακολουθεί υπακουα, στην ιδέα του πολυκαναλου τους πιάνουν πάλι οι ανησυχίες, οι ανακλάσεις και η επίπτωση αυτών στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Ενώ παίρνει ηχεία ενισχυτικά κτλπ που του αρέσουν στο μάτι και τα βάζει σε περίοπτη θέση για να τα βλέπει, στο πολύκαναλο θέλει να τα κρύψει :lolsign:
Η κάθε περίπτωση που λες έχει τη δική της απάντηση, αλλά τι α κάνς; Α κάειτς α μαλώεις; :biggrin:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.589
Reaction score
15.724
θέλω μηχανάκι γιατί μ' αρέσει να καβαλάω πεζοδρόμια, με το ζόρι να πάρω αυτοκίνητο που έχει κ αρκουδίσιον?
τι πα να πει είναι καλύτερο?... στα @@ μας αν είναι καλύτερο (για αυτούς που είναι...)

 


Μηνύματα
4.741
Reaction score
8.264
Μπα ! ίσα ίσα που εγώ τα έχω να φαίνονται και τα του πολυκάναλου.
Εννοείται, δεν υπάρχει κάποιος που να μην γουστάρει να βλέπει τα ηχεία και το ηχοσύστημά του.
Αλλου είναι το πρόβλημα.

Πάρε και ένα βιντεακι κατασκευής γιαπωνεζικων ηχειων για τζαζ μουσική απ τα χεράκια του χασεχιρο :D
 



Μηνύματα
947
Reaction score
801
Δυο threads .1.Βελτιστοποίηση δικαναλου με υποενότητες όπως ενσωμάτωση sub επιλογή ηχείου κλπ

2. Βελτιστοποιηση πολυκαναλου με υποενότητες .

Και τα δυο κλειδωμένα για να μη γίνονται σχόλια από μη mods . Θα γίνονται updated μόνο από mods .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.072
Reaction score
3.098
Δυο threads .1.Βελτιστοποίηση δικαναλου με υποενότητες όπως ενσωμάτωση sub επιλογή ηχείο κλπ

2. Βελτιστοποιηση πολυκαναλου με υποενότητες .

Και τα δυο κλειδωμένα για να μη γίνονται σχόλια από μη mods . Θα γίνονται updated μόνο από mods .
Γιατί μόνο οι mods έχουν τεχνογνωσια στο θεμα;
 

Μηνύματα
947
Reaction score
801
Γιατί μόνο οι mods έχουν τεχνογνωσια στο θεμα;
Όχι και άλλοι μπορούν να στέλνουν αλλά θα ελέγχονται για ορθότητα πριν την ενσωμάτωση . Απλώς να μη γίνεται συζήτηση και μπέρδεμα . Και απλώς να ανατρέχεις εκεί . Η συζήτηση σε αλλά threads .
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Πουλάκια μου, πετάγεστε ένα ένα. Έπρεπε να ξεκινήσω εγώ ε; :p

Viva la revolucion !!! :party::roflmao:
Εγώ μαρή? :rolleyes:
'γω είχα τέτοια προσέγγσ' από τότενες που 'μουνα νιάτο.. :idk:
Κοίτα που είμαι..
Δικάναλος + βιίντατζ.. :o
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Αυτός πάλι ο πόνος για την τσέπη εμφανίζεται μόνον στο πολυκαναλο :roflmao:
Πες μου πόσα λεφτά έχωσες όλα αυτά τα χρόνια για δικάναλο και θα σε φτιάξω πολυκαναλο με λιγότερα :D

Το πολυκαναλο το στησαν όλοι για παραπάνω γούστα, άνεση υπάρχει, κάθεσαι με το ποτάκι σου στην καναπεδαρα σου και απολαμβάνεις ηχο και εικόνα. Καθόλου δεν μειώθηκε η άνεσή μου με το πολυκαναλο.
Η αισθητική είναι άλλο θέμα, καλύτερα να μην το ανοίξουμε. Έχουν δει πάντως τα μάτια μου σε χώρους δικαναλων σημεία και τέρατα από άποψη αισθητικής.
Έπεσες και στην περίπτωση τώρα.. :rofl:
Τίποτα δεν έχω ξοδέψει, τίποτα..
Ή μεταχειρισμένα 20ετίας ή πάτος φτηνά..
Αλλά το θέμα το δικόμ' (το έχω ξαναπεί) δεν αφορά κυρίως το οικονομικό αλλά το ότι δεν θέλω να περιτριγυρίζομαι από ηχεία + το έχω λόξα ν' αλλάζω διαρρύθμιση σχετικά συχνά οπότε δεν..
Γι' αυτό μου ταιριάζει το πιο απλό στήσιμο.. ;)
Έπεσες στην περίπτωση λέμε.. :cry:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Πάντως πουθενά δεν τους πιάνεις.

Στο δικάναλο είναι άπλες, δίνουν για τον ήχο λεφτά με το τσουβάλι. Στο πολυκάναλο τους πιάνουν οι ανησυχίες.
Πάλι για τον ηχο θα τα δώσεις βρε :biggrin:
Τα πιο πολλά χρήματα τα έχω δώσει στα sub.. ;)
1ον γιατί κατάλαβα πως μου ταιριάζει να έχω και έχει ουσία η προσθήκη..
2ον γιατί τα αγόρασα όλα new.. ;)
Επίσης ποτέ δεν μπήκα στο τριπ να πω είναι καλύτερο το ένα ή το άλλο... (ας είναι όποιο θέλει)
Αυτό που λέω συνέχεια είναι πως το καλύτερο είναι αυτό που ταιριάζει στον καθένα ξεχωριστά ανάλογα τις συνθήκες που έχει επιλέξει να ζει.. 8-)
Όσοι ''πάσχουν'' από αναβαθμίτιδα ή καλωδιομανία + έχουν χρήμα να σπρώξουν δεν τους εμποδίζει η επιλογή multi vs 2 channel αν και στο δικάναλο είναι λογικό να γίνεται πιο εύκολα.. ;)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.471
Reaction score
13.653
θέλω μηχανάκι γιατί μ' αρέσει να καβαλάω πεζοδρόμια, με το ζόρι να πάρω αυτοκίνητο που έχει κ αρκουδίσιον?
τι πα να πει είναι καλύτερο?... στα @@ μας αν είναι καλύτερο (για αυτούς που είναι...)
Αμετανοητε Αρχιττρανσμεταλοφρικουλα:gamer:Μετανοησε οσο ειναι καιρος;)
Ακουσε και κανα φλαουτο;)
 


Μηνύματα
4.741
Reaction score
8.264
Αυτό που λέω συνέχεια είναι πως το καλύτερο είναι αυτό που ταιριάζει στον καθένα ξεχωριστά ανάλογα τις συνθήκες που έχει επιλέξει να ζει.. 8-)
Θα σου πω την άποψή μου επί του θέματος, κουβέντα κάνουμε άλλωστε.

Το πρόβλημα με το πολυκάναλο δεν είναι οικονομικό. Εννοώ στην ουσία τον γνωστό κύκλο που ξοδεύει ευχαρίστως αρκετά χρήματα για τον ήχο.
Πρόβλημα είναι αρχικά ο συνδυασμός άγνοιας, καχυποψίας και προκατάληψης.
Ασχέτως των περιορισμών στο σπίτι, τα παραπάνω είναι αποτρεπτικος παράγοντας για την δημιουργία πολυκαναλικου συστήματος.

Εάν εξαλειφθουν τότε περνάμε στους επόμενους παράγοντες.
Επόμενος παράγοντας είναι καθαρά προσωπικός και υποκειμενικός.
Άλλοι νιώθουν άβολα με τα Χ ηχεία άλλοι με άλλα κτλπ.
Είναι θέμα αισθητικής και συνήθειας. Εδώ πάω πάσο. Αντικειμενικά όμως πόσο πιο όμορφο φαίνεται ένα δικάναλο με ηχεία μπαουλα, ένα τεράστιο ρακ στην μέση και καλώδια και σε εμφανή θέση από ένα πολυκαναλο on wall?
Γεγονός πάντως είναι ότι όλοι βλέπουν το ηχοσυστημά τους δικάναλο ή πολυκαναλο ως δημιούργημά τους, σαν προσωπικό κατόρθωμα και φυσικά γουστάρουν να το βλέπουν σε περίοπτη θέση.

Τελευταίος παράγοντας αλλά εξίσου σημαντικός είναι ο παράγοντας συμβίωση και οι συμβιβασμοί που γίνονται όταν 2 άνθρωποι μοιράζονται την ίδια στέγη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.997
Μηνύματα
2.924.914
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top