Featured Antonylogan's man cave

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Αλεξη υπαρχει ειδικος χωρος οπου μπαινουν ηχοσυστηματα για το ματι ....FOR YOUR EYES ONLY
Εκεί μπαίνουν τα πάντα όλα. Δεν αφορά μόνο το μάτι :). Και καλά κάνει, δεν τίθεται θέμα.

αυτο ομως δεν συνεπαγεται οτι θ αγιασουμε ενα ηχοσυστημα
Δεν ζήτησε κάποιος να του το αγιάσουν. Από την άλλη, γιατί πρέπει να γίνει κριτική αν είναι "σωστό" ή όχι; Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Toν καλυτερο επεξεργαστη να παρεις με λαθος ηχεια και στησιμο δε θα κανεις τιποτε απολυτως.
Με σειρα προτεραιοτητας , μπορει και το ν2 να γινει και ν1 .
1)αλλαγη κεντρικου https://www.martinlogan.com/en/product/illusion-esl-c34a
2)Μετακινηση των σαμπς σε αλλες θεσεις, δεν παιζει με τιποτε ''στακαρισμα 4''που εχεις κανει
3)Αλλαγη διαχυτων ταβανιου.Γιατι εβαλες 2d και μαλιστα μικροτερου βαθους στο ταβανι; αυτοι ειναι για τοιχους ...Ολοι 3d.
4)Aλλαγη θεσης ατμος, ετσι οπως ειναι καταστρεφονται , ο ορισμος της κατασροφικης διαθλασης.
2 λυσεις.α) τοποθετηση περασια με το μεγαλυτερο υψος της κολωνας του διαχυτη, εαν και αισθητικα δεν το ηθελες καταλαβαινω , β) τοποθετηση κατα auro3d
5)αλλαγη av.
Για υδροκοπη δεν εχω ακουσει, εαν μιλαμε για πολυστερινη αυτη κοβεται με ρευμα.
Ειδες τον Καλο, τον Κακο ε...
περιμενε και τον ''Ασχημο'' τωρα ...:D
Καλημέρα φίλε μου και καλή εβδομάδα.
Λόγο επαγγελματικής διαστροφής (αρχιτέκτονας, φτωχός πλην τίμιος) η αισθητική του χώρου είναι πιο σημαντική από την ακουστική. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα...
-Οι διαχύτες είναι όλοι 3d - ds3 αλλά ακόμα τους περιμένω. Τους άλλους τους είχα και λόγο ocd τους έβαλα προσωρινά για να μην μείνει άδεια η οροφή. Περιμένω επίσης και τις Β4 μπασοπαγίδες για την οροφή.
-Το κεντρικό που προτείνεις εκτός απο πανάκριβο δεν χωράει πουθενά. Μην ξεχνάμε πως ο χώρος είναι σαλόνι και όχι κάποιος dedicated χώρος home cinema. Και μην μου πείτε στο πάτωμα γιατί θα περάσει η Oxana με την σφουγγαρίστρα και δεν θα βρει ο παπάς να θάψει!:D (Ήδη κλαίω μια ZYX R100 από το πλατό μου.)
-Για τους ίδιους λόγους και τα sub δεν μπορούν να μετακινηθούν. Πάντως το χαμηλό είναι εντυπωσιακό, ελεγχόμενο, στακάτο αλλά και τρομακτικό πολλές φορές όταν δεν το περιμένεις.
-Τα 'ατμος ( apart 8") δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν πιο χαμηλά λόγο πάνελ. Σίγουρα όχι ιδανική διάταξη ούτε σαν τοποθέτηση (αποστάσεις) στον χώρο αλλά ας μην τρελαινόμαστε effect πληροφορία είναι και την δουλειά τους την κάνουν και με το παραπάνω.
- Ο AV είναι καινούργιος 2 μηνών είναι μουσικότατος με αρκετά 'γκάζια' για τα λεφτά του και μια χαρά καλύπτει τις ανάγκες του πολυκάναλου.
-Όσο για τα πάνελ δεν μπορούσαν να κοπούν κύλινδρος ούτε με λέιζερ (θα έλιωνε) ούτε με νήμα πυρακτώσεως λόγο σχήματος και μορφολογίας. Η μόνη λύση ήταν η υδροκοπή.
Εις το επανιδείν!
Εκεί μπαίνουν τα πάντα όλα. Δεν αφορά μόνο το μάτι :). Και καλά κάνει, δεν τίθεται θέμα.


Δεν ζήτησε κάποιος να του το αγιάσουν. Από την άλλη, γιατί πρέπει να γίνει κριτική αν είναι "σωστό" ή όχι; Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό.
Παιδιά έχω κάνει ευχέλαιο ευχαριστώ πάντως:p Ούτε και εγώ...
αργεί ο Άσχημος .....χαχαχχαχ
Ναι με έχει φάει η αγωνία...:p
 
Last edited:

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Τι βλέπω εγώ στην εικόνα:

1. Μια αξιέπαινη προσπάθεια βελτίωσης της ακουστικής του χώρου, με τα πάνελ οροφής και μπασοπαγίδες που αναφέρθηκαν.
2. Σκούρα χρώματα που συνάδουν με τη χρήση του χώρου για home cinema.

Και από κει και πέρα το χάος.
1. Μικρή εικόνα tv, ενώ ο τοίχος φωνάζει για προβολέα.
2. Mismatch ηχείων. Προφανώς ο κάτοχος είχε μια εισαγωγική σειρά Klipsch πολυκάναλου και σκέφτηκε να αναβαθμίσει το στέρεο βάζοντας μπροστά ένα ζεύγος εντυπωσιακών ηχείων βαρύγδουπης μάρκας, επιλέγοντας προφανώς λόγω κόστους ένα μοντέλο από το μακρύ παρελθόν.
3. Διατήρηση μικροσκοπικού κεντρικού, παρόλο που ο ίδιος ο κάτοχος αναγνωρίζει ότι: "η πλειοψηφία της πληροφορίας βγαίνει από το κεντρικό".
4. Αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά σαν πάγκος λαϊκής.

Παραφωνίες οπτικές και ακουστικές, και στήσιμο ερασιτεχνικό, που δεν θα πήγαινε ο νους μου ότι είναι δουλειά αρχιτέκτονα.
Αν μιλάμε για 25χρονο νέο αρχιτέκτονα που τώρα ξεκινάει, βέβαια αλλάζει. Αφού υπάρχει το μικρόβιο, σίγουρα οι υλοποιήσεις θα βελτιωθούν στο μέλλον.

Τι θα ήθελα να δω σε σύγχρονη δουλειά αρχιτέκτονα:
1. Εξαφανισμένα μηχανήματα
2. Εντοιχισμένα ηχεία
 
Last edited:

Μηνύματα
956
Reaction score
2.688
Και από κει και πέρα το χάος.
1. Μικρή εικόνα tv, ενώ ο τοίχος φωνάζει για προβολέα.
2. Mismatch ηχείων. Προφανώς ο κάτοχος είχε μια εισαγωγική σειρά Klipsch πολυκάναλου και σκέφτηκε να αναβαθμίσει το στέρεο βάζοντας μπροστά ένα ζεύγος εντυπωσιακών ηχείων βαρύγδουπης μάρκας από το μακρύ παρελθόν.
3. Διατήρηση μικροσκοπικού κεντρικού, παρόλο που ο ίδιος ο κάτοχος αναγνωρίζει ότι: "η πλειοψηφία της πληροφορίας βγαίνει από το κεντρικό".
4. Αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά σαν πάγκος λαϊκής.
Λογικές οι ενστάσεις σου, προσωπικά συμφωνώ με το σκεπτικό σου (όσο αξία έχει η γνώμη μας :biggrin: ) , αλλά :

Παραφωνίες οπτικές και ακουστικές, και στήσιμο ερασιτεχνικό, που δεν θα πήγαινε ο νους μου ότι είναι δουλειά αρχιτέκτονα.
Αν μιλάμε για 25χρονο νέο αρχιτέκτονα που τώρα ξεκινά βέβαια, αλλάζει. Αφού υπάρχει το μικρόβιο, σίγουρα οι υλοποιήσεις θα βελτιωθούν στο μέλλον.
Ίσως θα ήταν καλύτερα να μη βγάζουμε συμπεράσματα για την επαγγελματική επάρκεια - ικανότητες ενός αγνώστου τόσο εύκολα.... Δείχνει κάπως άκομψο. :idk:
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
2. Mismatch ηχείων. Προφανώς ο κάτοχος είχε μια εισαγωγική σειρά Klipsch πολυκάναλου και σκέφτηκε να αναβαθμίσει το στέρεο βάζοντας μπροστά ένα ζεύγος εντυπωσιακών ηχείων βαρύγδουπης μάρκας, επιλέγοντας προφανώς λόγω κόστους ένα μοντέλο από το μακρύ παρελθόν
Αν και αρκετές από τις παρατηρήσεις σου είναι εύστοχες, σε αυτό μάλλον κανείς λάθος.
Το πιο πιθανό είναι ότι το σύστημα ήταν πάντα δικαναλο και το Frankenstein Home Cinema προέκυψε ε εκ των υστέρων.
-Όσο για τα πάνελ δεν μπορούσαν να κοπούν κύλινδρος ούτε με λέιζερ (θα έλιωνε) ούτε με νήμα πυρακτώσεως λόγο σχήματος και μορφολογίας. Η μόνη λύση ήταν η υδροκοπή.
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα για ποιο λόγο έπρεπε να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Αφενός με το κόψιμο χάλασε το μαθηματικά υπολογισμένο μοτίβο ηχητικής επίδρασης του πάνελ και αφετέρου έχωσες τα ηχεία σε μια τρύπα καταδικαζοντας τα να υποφέρουν από αχρείαστο diffraction μεγατόνων.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
- Ο AV είναι καινούργιος 2 μηνών είναι μουσικότατος με αρκετά 'γκάζια' για τα λεφτά του και μια χαρά καλύπτει τις ανάγκες του πολυκάναλου.
Τα Martin Logan τα παίζει αυτός ο ενισχυτής? Από όσο ξέρω ο 2800 δεν έχει εξόδους pre-out και βλέπω και κάτι τελικούς. Πως είναι συνδεμένα όλα αυτά?
 




Μηνύματα
116
Reaction score
472
Τα Martin Logan τα παίζει αυτός ο ενισχυτής? Από όσο ξέρω ο 2800 δεν έχει εξόδους pre-out και βλέπω και κάτι τελικούς. Πως είναι συνδεμένα όλα αυτά?
Εκεί λοιπόν την πάτησα φίλε μου. Ο micromega 3ch που είχα τα τελευταία 20 χρόνια είχε pre-out. Δεν φανταζόμουν πως ο 2800 δεν έχει! Μου φαίνεται θα μπει αγγελία... Στο hi-fi εννοείτε πως παίζουν με τους τελικούς με swither A-B.
Αυτό φοβαμαι
Όχι.
 

Μηνύματα
193
Reaction score
233
..
4. Αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά σαν πάγκος λαϊκής.

Παραφωνίες οπτικές και ακουστικές, και στήσιμο ερασιτεχνικό, που δεν θα πήγαινε ο νους μου ότι είναι δουλειά αρχιτέκτονα.
Αν μιλάμε για 25χρονο νέο αρχιτέκτονα που τώρα ξεκινάει, βέβαια αλλάζει. Αφού υπάρχει το μικρόβιο, σίγουρα οι υλοποιήσεις θα βελτιωθούν στο μέλλον.

Τι θα ήθελα να δω σε σύγχρονη δουλειά αρχιτέκτονα:
1. Εξαφανισμένα μηχανήματα
2. Εντοιχισμένα ηχεία
Συγχαρητήρια για την προσβλητική κριτική, δεν χωράει αμφιβολία ότι εκεί στην Θεσσαλονίκη έχετε θέματα γενικώς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.319
Από την άλλη, γιατί πρέπει να γίνει κριτική αν είναι "σωστό" ή όχι; Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό.
Απλό είναι:
Ο λόγος ύπαρξης των τεχνικών φόρουμ είναι να μάθουμε κάτι που δεν ξέρουμε, να πάρουμε μια συμβουλή σε ένα θέμα που δεν το κατέχουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Απλό είναι:
Ο λόγος ύπαρξης των τεχνικών φόρουμ είναι να μάθουμε κάτι που δεν ξέρουμε, να πάρουμε μια συμβουλή σε ένα θέμα που δεν το κατέχουμε.
Βεβαίως, και αυτό, όταν το ζητήσουμε. Άλλο αυτό και άλλο να κουνάμε το δάχτυλο σε κάθε φωτογραφία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.319
Βεβαίως, και αυτό, όταν το ζητήσουμε. Άλλο αυτό και άλλο να κουνάμε το δάχτυλο σε κάθε φωτογραφία.
Μα μόνο αυτό έχει νόημα να συζητάμε. Τίποτα άλλο. Αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης το φόρουμ, ούτε κανένα νόημα το ποστάρισμα ενός συστήματος.
Τι να κάνουμε; να λέμε μόνο τι ωραία που είναι όλα; Μια χαρούμενη παρέα;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εκεί λοιπόν την πάτησα φίλε μου. Ο micromega 3ch που είχα τα τελευταία 20 χρόνια είχε pre-out. Δεν φανταζόμουν πως ο 2800 δεν έχει! Μου φαίνεται θα μπει αγγελία... Στο hi-fi εννοείτε πως παίζουν με τους τελικούς με swither A-B.

Όχι.
Ειμαι βεβαιος οτι δεν εισαι ο μοναδικος που την εχει πατησει. Υπαρχει ηδη αυτη τη στιγμη που μιλαμε ενας ιδιος στις αγγελιες για τον ιδιο λογο.
Δυστυχως τα τελευταια χρονια οι κατασκευαστες αποφασισαν οτι εκει ειναι που πρεπει να κανουν οικονομια στα χαμηλοτερης κατηγοριας τιμης μηχανηματα. Πλεον για να εχεις preout σε AV πρεπει να δωσεις πανω απο 1500€ (τιμες Ελλαδας).
Τωρα οσον αφορα το συστημα, πιστευω (τι πιστευω δηλαδη, δεν ειναι θεμα πιστης, ειναι αποδεδειγμενο) οτι θα παρεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα και σε μουσικη αν αξιοποιησεις το πολυκαναλο σωστα.
Ενα καλα στημενο ομοιογενες πολυκαναλο συστημα θα σου δωσει τα μεγιστα και στην μουσικη και δεν θα χρειαστει ποτε ξανα να κανεις switch. Θα τα ακους ολα απο το πολυκαναλο.

Ιδανικα ολα τα ηχεια πρεπει να ειναι ακριβως ιδια. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο, τοτε θελουμε τουλαχιστον τα τρια εμπρος ιδια και τα υπολοιπα ιδιας χροιας αρα ιδιας μαρκας και ιδιας σειρας (και απο σοβαρο κατασκευαστη που να εχει φροντισει να εχουν ολα τα ηχεια της σειρας ιδια χροια) αν ουτε αυτο ειναι εφικτο τοτε θελουμε τουλαχιστον τα τρια εμπρος να ειναι ιδιας χροιας αρα ιδιας μαρκας και ιδιας σειρας και τα υπολοιπα να μπορουν να ακολουθησουν χωρις να ξεφευγουν πολυ σε ποιοτητα και χροια σε σχεση με τα τρια εμπρος.
Απο εκει και κατω το συστημα χανει τοσο πολυ που χανει εντελως τα πλεονεκτηματα του πολυκαναλου (τα οποια ετσι κι αλλιως φθινουν καθε φορα που αποκλινουμε απο το ιδανικο που ειναι ολα τα ηχεια ιδια) και οδηγουμαστε στο λαθος συμπερασμα πως το στερεο παιζει καλυτερα.

Τα Surround ηχεια που εχεις ποια ειναι? Και τα οροφης κατι ειδα (Apart?) αλλα ποια ειναι?
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Μα μόνο αυτό έχει νόημα να συζητάμε.
Όχι βέβαια. Αυτό ενδιαφέρει εσένα και όσους συμφωνούν μαζί σου.

Και που είναι το κακό να είμαστε και, ή να μόνο....
Μια χαρούμενη παρέα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.319
Όχι βέβαια. Αυτό ενδιαφέρει εσένα και όσους συμφωνούν μαζί σου.
Μα και βέβαια. Εξ ορισμού. Είναι τεχνικό φόρουμ, δεν είναι facebook.
Αλλιώς υπάρχει και η λύση να βάλουμε τις φωτό στο άλλο θρεντ με τις μπάμιες
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Δυστυχως τα τελευταια χρονια οι κατασκευαστες αποφασισαν οτι εκει ειναι που πρεπει να κανουν οικονομια στα χαμηλοτερης κατηγοριας τιμης μηχανηματα. Πλεον για να εχεις preout σε AV πρεπει να δωσεις πανω απο 1500€ (τιμες Ελλαδας).
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι για ''οικονομία'' ή τουλάχιστον όχι μόνο γι' αυτό.. :whistling:
Επειδή όσοι έχουν βλέψεις για πολυκάναλα κατά τεράστιο ποσοστό θα επιλέξουν σχετικά μικρά ηχεία + subs (βολικότερη τοποθέτηση - κόστος) ''πιέζουν'' με την απουσία pre out προς την κατεύθυνση αγοράς των ακριβότερων μοντέλων.. ;)
Έτσι νομίζω τουλάχιστον..
Σιγά το κόστος των pre out, ας έβαζαν 30 ευρώ ''καπέλο'' στα χαμηλής κατηγορίας μοντέλα.

Sales tactics και μπλε αρκούδες.. 8-)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Μα και βέβαια. Εξ ορισμού. Είναι τεχνικό φόρουμ, δεν είναι facebook.
Αλλιώς υπάρχει και η λύση να βάλουμε τις φωτό στο άλλο θρεντ με τις μπάμιες
Δεν διαφωνώ καθόλου με την εστίαση στα λάθη ώστε να προκύψει αν υπάρχει θέληση καλύτερο αποτέλεσμα.. :thumbsup:

Απ' την άλλη η βοήθεια φωτίζοντας τις ατέλειες - παραλείψεις οφείλει (αν όντως είναι αυτή η στόχευση) να γίνεται με τρόπο μη προκλητικό ή ευτελιστικό.
Είναι λεπτή γραμμή αυτή για κάποιους το καταλαβαίνω, αλλά όχι τόσο δυσδιάκριτη ώστε να μην την βλέπουμε.. :whistling:

Την καβαλάμε όσο συχνά αναπνέουμε και συχνά καθόλου διακριτικά..


Κατά τ' άλλα μαζίσ'
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.234
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top