Featured Antonylogan's man cave

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Δεν θα ηθελα μπαινοντας ενας καλεσμενος στο σπιτι μου η πρωτη κουβεντα να ειναι « εχεις ψωρα με αυτο».
Ανηκεις στην κατηγορια που εντασεις την ζωη σου στο ηχοσυστημα.
Στου Antony τον χώρο, με το zen, το mojo του και τα όλα του, δεν θα πει ο επισκέπτης με το που μπει: "έχεις ψώρα με τον ήχο";
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.305
Reaction score
1.657
Στου Antony τον χώρο, με το zen, το mojo του και τα όλα του, δεν θα πει ο επισκέπτης με το που μπει: "έχεις ψώρα με τον ήχο";
Ο χωρος δεν εχει zen. Και μονο το μαυρο χρωμα καθιστα τον χωρο μη βιωσιμο σε βαθος χρονου και γεννα αρνητικα συναισθηματα. Εαν ηταν ενας χωρος που θα μπαινανε για να δουμε μια ταινια και εξω οκ. Μπορεις να ζησεις εσυ και ολη η οικογενεια εκει σε βαθος χρονου;
Βλεπεις οτι ηδη μιλαμε για man cave και οχι για σαλονι.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
. Έχω "σώσει"- "βοηθήσει" πολλούς πελάτες να εντάξουν μια μεγάλη τηλεόραση για παράδειγμα στον χώρο γλυτώνοντας το διαζύγιο...
Αφού λοιπόν ασχολείσαι με το θέμα μπορείς να μας πεις που κολλάει η δουλειά τις περισσότερες φορές? Στον πελάτη, που κατά την άποψή μου δεν έχει ο ίδιος πρόβλημα να ενσωματώσει την μεγάλη τηλεόραση και το ηχοσυστημα ή στην σύζυγο?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.305
Reaction score
1.657
Πιστευω οτι το να φτιαξει καποιος τον χωρο με ευλαβεια στους ηχητικους κανονες ειναι το ευκολο. Απλα αραδιαζεις τα pdf , τις μετρησεις και αρχιζεις την παραμετροποιηση του χωρου.
Το δυσκολο ειναι πως θα κρατησεις την πλειοψηφια των ηχητικων κανονων στησιματος διατηρωντας τον χωρο σαν βιωσιμο και αισθητικα σωστο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.766
Reaction score
20.649
Αφού λοιπόν ασχολείσαι με το θέμα μπορείς να μας πεις που κολλάει η δουλειά τις περισσότερες φορές? Στον πελάτη, που κατά την άποψή μου δεν έχει ο ίδιος πρόβλημα να ενσωματώσει την μεγάλη τηλεόραση και το ηχοσυστημα ή στην σύζυγο?

Πάντα φταίει ο κάλος στον εγκέφαλο.. :tongue:
(Είτε πρόκειται για τη σύζυγο είτε για τον ''πελάτη''.. ;))
Η ανεκτικότητα, το μέτρο και η αντίληψη (για όποιον τα κατέχει) είναι αυτά που καθορίζουν την καλύτερη συμβίωση, διαφορετικά καλύτερα μόνος.. 8-)
Το θέμα είναι αν το βλέπει κάποιος μόνο απ' την πλευρά της παύλας του και η αντίληψή του σταματά κάπου εκεί..
Το χρήμα και οι τρόποι βοηθούν τα μέγιστα στο να δημιουργηθεί μια ''απόσταση'' από αυτά που θα ενοχλούσαν το έτερον ήμισυ.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Ο χωρος δεν εχει zen. Και μονο το μαυρο χρωμα καθιστα τον χωρο μη βιωσιμο σε βαθος χρονου και γεννα αρνητικα συναισθηματα. Εαν ηταν ενας χωρος που θα μπαινανε για να δουμε μια ταινια και εξω οκ. Μπορεις να ζησεις εσυ και ολη η οικογενεια εκει σε βαθος χρονου;
Βλεπεις οτι ηδη μιλαμε για man cave και οχι για σαλονι.
Προσωπικά, οι σκούροι τόνοι με ηρεμούν περισσότερο στον χώρο από τη γνωστή νοσοκομειακή ασπρίλα τοίχων και ταβανιού του τυπικού ελληνικού σαλονιού.

Πιστεύω αν ήθελε ο Antony με δυο πινελιές διαφορετικές θα τον μετέτρεπε στο άψε-σβήσε σε πιο family friendly τον χώρο.

Συν του ότι βλέπουμε τον χώρο στη φωτό με τεχνητό φωτισμό. Δεν ξέρουμε πώς θα είναι με φυσικό φως.
Ένα από τα πλεονεκτήματα το man cave να μην είναι υπόγειο.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Δεν θα ηθελα μπαινοντας ενας καλεσμενος στο σπιτι μου η πρωτη κουβεντα να ειναι « εχεις ψωρα με αυτο».
Ανηκεις στην κατηγορια που εντασεις την ζωη σου στο ηχοσυστημα.
Εχεις καθε δικαιωμα να καταργησεις τους κανονες της αισθητικης στον χωρο διαβιωσης. Οπως εχεις καθε δικαιωμα να κυκλοφορεις εξω με κουρεμα και ντυσιμο σαν τον Τζον Τικη. Αλλα να ξερεις οι κανονες αισθητικης σε ολα, στον χωρο, στο ντυσιμο, στον τροπο ομιλιας και συζητησης ειναι απαραβατοι και καθοριζουν ποιοι ειμαστε. Επαναλαμβανω οι κανονες αισθητικης χωρου ειναι ισαξιοι με τους ηχητικους κανονες στησιματος ηχοσυστηματος. Και υπαρχουν και κανονες αισθητικης στην τεχνη αυτη καθ αυτη. Θα αποδεχομασταν το στησιμο πανακριβου ηχοσυστηματος σε dedicated χωρο για να ακουσει καποιος Θωδη;
Κανονες παντου…. Η ευζωια δεν αρχιζει και τελειωνει στα pdf των μετρησεων ενος ηχοσυστηματος.
Αν έχει κάποιος ψώρα με αυτό θα πρέπει δλδ να το κρύβει? Εντάξει η ζωή για πολλούς είμαι ένα θέατρο, μου έχουν την εγκυκλοπαιδεια σε περίοπτη θέση όλα για το φαίνεσθε, για αυτό και ο Νικόλας Ασιμος τους γλεντουσε στο δρόμο φορώντας 2 γραβάτες λέγοντάς τους ότι είναι 2 φορές κύριος.
Το τι φοράμε είναι πολλές φορές αν όχι όλες το τι θέλουμε να είμαστε και όχι τι πραγματικά είμαστε.
Για το πανάκριβο σύστημα που παίζει Θωδη, κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. Μπορεί κανείς βέβαια να παίζει θέατρο μια ζωή κατά πιέζοντας τον εαυτό του
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Δεν υπάρχει σωτηρία λέω εγώ
Είπε ο άνθρωπος να δείξει τι έχει φτιάξει σπίτι του και όχι δουλειές του
Ο χώρος δείχνει μεράκι κ το γούστο του
Δεν είπε ότι έχει τον καλύτερο χώρο .
Ούτε είπε αν έρθετε να ακούσετε δείτε θα πάθετε σοκ
Έχει τα δυνατά σημεία του και τα αρνητικά του
Μου άρεσε η οροφή του και ίσως όταν έρθει η ώρα να τον ρωτήσω πως και τι
Εάν έγραψε κάπου ότι σας πατάω όλους κάτω γατάκια να το καταλάβω
Εφόσον δεν το έγραψε κάπου κρατάω τα θετικά του και περιμενω το επόμενο σύστημα που θα ανεβεί
Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι οτι τρομάζετε κόσμο που θα σκεφτεί πολλαπλές φορές εάν θα ανεβάσει έστω και μια φωτό από το σύστημα του .
Ακριβώς αυτό φίλε μου. Το θέμα χώρος είναι πολύ μεγάλη κουβέντα...
Ξεκίνησα λόγο επαγγελματικής διαστροφής να χαζεύω στο For your eyes only υλοποιήσεις - χώρους και δεν σου κρύβω ότι απογοητεύτηκα. Ποτέ όμως δεν έγραψα... Περίμενα και εγώ να δω περισσότερους χώρους , φροντισμένους , άρτιους τόσο ηχητικά όσο και αισθητικά. Για τους λόγους που αναφέρεις όμως προφανώς δεν θέλουν να εκτεθούν...
Για να μαθαίνουν τα νεότερα μέλη όπως ο αξιότιμος Antonylogan αλλά και να εμπεδώνεται από τα αρχαιότερα , το καθημερινό γίγνεσθαι στο forum αποτυπωμένο κατά τύχη σε ... screamshot με ενταγμένες δύο σημαδιακές φράσεις :
πηγή της βίδας.png



Αν υπάρχει το μικρόβιο όλα γίνονται. Φτιάχνεις πραγματικά στολίδια. Και ας είναι και studios. 🥰

View attachment 321487
View attachment 321488
View attachment 321489

Και εκτός Studio.
View attachment 321490
View attachment 321491
Εννοείται πως τέτοιες παραστάσεις είναι σαφώς προτιμότερες από πρόζα αισθητικής ανάλυσης... :wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Ο χωρος δεν εχει zen. Και μονο το μαυρο χρωμα καθιστα τον χωρο μη βιωσιμο σε βαθος χρονου και γεννα αρνητικα συναισθηματα. Εαν ηταν ενας χωρος που θα μπαινανε για να δουμε μια ταινια και εξω οκ. Μπορεις να ζησεις εσυ και ολη η οικογενεια εκει σε βαθος χρονου;
Βλεπεις οτι ηδη μιλαμε για man cave και οχι για σαλονι.
Εγώ και η συμβία μου καθώς και άλλες πριν απο αυτήν δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τον χώρο. Καταλαβαίνω βέβαια πως σίγουρα δεν είναι για όλους... Ήρθε η ώρα λοιπόν νομίζω να δούμε και τους δικούς σας βιώσιμους χώρους...;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Εγώ και η συμβία μου καθώς και άλλες πριν απο αυτήν δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τον χώρο. Καταλαβαίνω βέβαια πως σίγουρα δεν είναι για όλους...
Για τις γυναίκες πάντως φαντάζομαι να μη στηριζόσουν αποκλειστικά στο να σου δήλωναν χαλαρά πως δεν είχαν πρόβλημα - υπό την έννοια ότι θ'απαιτούνταν πιο χειροπιαστά στοιχεία ως προς τη φρόνησή τους... :sneaky:
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Στου Antony τον χώρο, με το zen, το mojo του και τα όλα του, δεν θα πει ο επισκέπτης με το που μπει: "έχεις ψώρα με τον ήχο";
Πολύ σπάνια και μόνο από ανθρώπους του χώρου...
Για τις γυναίκες πάντως φαντάζομαι να μη στηριζόσουν αποκλειστικά στο να σου δήλωναν χαλαρά πως δεν είχαν πρόβλημα... :sneaky:
Δεν έχω παράπονο...νομίζω ούτε και αυτές... :p
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.305
Reaction score
1.657
Αν έχει κάποιος ψώρα με αυτό θα πρέπει δλδ να το κρύβει? Εντάξει η ζωή για πολλούς είμαι ένα θέατρο, μου έχουν την εγκυκλοπαιδεια σε περίοπτη θέση όλα για το φαίνεσθε, για αυτό και ο Νικόλας Ασιμος τους γλεντουσε στο δρόμο φορώντας 2 γραβάτες λέγοντάς τους ότι είναι 2 φορές κύριος.
Το τι φοράμε είναι πολλές φορές αν όχι όλες το τι θέλουμε να είμαστε και όχι τι πραγματικά είμαστε.
Για το πανάκριβο σύστημα που παίζει Θωδη, κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. Μπορεί κανείς βέβαια να παίζει θέατρο μια ζωή κατά πιέζοντας τον εαυτό του
Δεν καταλαβες τι θελω να πω.
Αλλο η αγαπη για το hifi αλλο να προκαλεσουμε τους αλλους να μας αναγνωρισουν μια ταυτοτητα ωσαν να εχουμε την αναγκη γι αυτο. Ποια η διαφορα μεταξυ του ανθρωπου που κανει γυμναστικη για να ειναι υγιης και αρμονικος και αυτου που κανει γυμναστικη για να παει στην παραλια και να περπαταει σφιγγοντας τους μυες σε σημειο ασφυξιας για να τον δουνε προκαλωντας τελικα γελιο και απορριψη μετα τον αρχικο θαυμασμο;
Στο ντυσιμο δεν αναφερομαι στο φαινεσθσι απο πλευρας κοστους η « wannabe” πλαστης ταυτοτητας αλλα στην σωστη αισθητικη.
Η αισθητικη διαπνεει τα παντα στη ζωη μας και ειναι αυτη που μας οδηγει στην αποκτηση ταυτοτητας. Και βεβαιως αισθητικη υπαρχει στην τεχνη. Και οσο λαθος ειναι καποιος να ακουει Θωδη (και μαλιστα να εχει ξοδεψει μια περιουσια για την αναπαραγωγη) το ιδιο λαθος ειναι καποιος να καταστρεψει τον χωρο του κανοντας αφορητη την διαβιωση για να στησει ενα ηχοσυστημα.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Πάντα φταίει ο κάλος στον εγκέφαλο.. :tongue:
(Είτε πρόκειται για τη σύζυγο είτε για τον ''πελάτη''.. ;))
Η ανεκτικότητα, το μέτρο και η αντίληψη (για όποιον τα κατέχει) είναι αυτά που καθορίζουν την καλύτερη συμβίωση, διαφορετικά καλύτερα μόνος.. 8-)
Το θέμα είναι αν το βλέπει κάποιος μόνο απ' την πλευρά της παύλας του και η αντίληψή του σταματά κάπου εκεί..
Το χρήμα και οι τρόποι βοηθούν τα μέγιστα στο να δημιουργηθεί μια ''απόσταση'' από αυτά που θα ενοχλούσαν το έτερον ήμισυ.
Αφού λοιπόν ασχολείσαι με το θέμα μπορείς να μας πεις που κολλάει η δουλειά τις περισσότερες φορές? Στον πελάτη, που κατά την άποψή μου δεν έχει ο ίδιος πρόβλημα να ενσωματώσει την μεγάλη τηλεόραση και το ηχοσυστημα ή στην σύζυγο?
Στην σύζυγο φυσικά και εξηγούμαι...Καλός η κακός (κακός κατ' εμέ οι περισσότεροι άντρες βλέπουν το σπίτι σαν ξενοδοχείο... ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ. Δεν είναι τυχαίο πως στις 100 δουλειές στις 95 είχα να κάνω με την σύζυγο. Εκείνη αποφάσιζε για όλα! Ο άλλος πλήρωνε αρκεί να μην τον ζαλίζει... Όταν ο Φουκαράς ήθελε λοιπόν να βάλει στον ιερό χώρο μια μεγάλη τηλεόραση [μην φανταστείτε τίποτα extreme για 65'' μιλάμε] άρχιζαν οι διαπραγματεύσεις...
Εάν δε έκανε το λάθος να θέλει και ηχεία [για πάγκο λαϊκής δεν συζητάμε] τότε το παιχνίδι χόντραινε. Που θα τα βάλεις τα θηρία? δεν θέλω να βλέπω καλώδια, μου κρύβεις το σύνθετο και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε...
Αν ήταν τυχερός και είχε χώρο που περισσεύει του επιτρεπόταν να εξοριστεί εκεί.
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά.
Συνήθως όμως η συναίνεση της συζύγου είχε βαρύ αντίτιμο...;)
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Δεν καταλαβες τι θελω να πω.
Αλλο η αγαπη για το hifi αλλο να προκαλεσουμε τους αλλους να μας αναγνωρισουν μια ταυτοτητα ωσαν να εχουμε την αναγκη γι αυτο. Ποια η διαφορα μεταξυ του ανθρωπου που κανει γυμναστικη για να ειναι υγιης και αρμονικος και αυτου που κανει γυμναστικη για να παει στην παραλια και να περπαταει σφιγγοντας τους μυες σε σημειο ασφυξιας για να τον δουνε προκαλωντας τελικα γελιο και απορριψη μετα τον αρχικο θαυμασμο;
Στο ντυσιμο δεν αναφερομαι στο φαινεσθσι απο πλευρας κοστους η « wannabe” πλαστης ταυτοτητας αλλα στην σωστη αισθητικη.
Η αισθητικη διαπνεει τα παντα στη ζωη μας και ειναι αυτη που μας οδηγει στην αποκτηση ταυτοτητας. Και βεβαιως αισθητικη υπαρχει στην τεχνη. Και οσο λαθος ειναι καποιος να ακουει Θωδη (και μαλιστα να εχει ξοδεψει μια περιουσια για την αναπαραγωγη) το ιδιο λαθος ειναι καποιος να καταστρεψει τον χωρο του κανοντας αφορητη την διαβιωση για να στησει ενα ηχοσυστημα.
Στου Antony τον χώρο, με το zen, το mojo του και τα όλα του, δεν θα πει ο επισκέπτης με το που μπει: "έχεις ψώρα με τον ήχο";
Το σπίτι μου φίλε ανοίγει για πολύ λίγους και εκλεκτούς...οπότε όχι δεν θα το πει. Άσε που μετά δεν ξεκολλάνε
Αλλά ακόμα και αν το έλεγε...που είναι το μεμπτό? Ενοχλώ κανέναν? [πλην των γειτόνων] :p
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Πάντως φίλοι μου θεωρώ πως το κουράζουμε άνευ λόγου. Καλή η θεωρία και η μεταλαμπάδευση των γνώσεων αλλά η πράξη διαφέρει. Επίσης μια εικόνα χίλιες λέξεις. Πιστεύω πως έκανα την αρχή μετά από πολύ καιρό...περιμένω να δω τις δικές σας υλοποιήσεις , τους δικούς σας χώρους. Απρόσωπα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...για να σας δω... θα περιμένω...
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Το έφερα σαν παράδειγμα για να καταλάβουμε τι εννοεί ο @stavrosz με το εντάσσουμε το ηχοσύστημα στη ζωή μας ή τη ζωή μας στο ηχοσύστημα.

Σε μένα όταν μπαινόβγαιναν γκόμενες παλιά, πετούσαν την εξής κοτσάνα: «Α, dj είσαι;»
Κοτσάνα γιατί δεν υπήρχαν βινύλια/cd ή πικάπ στον χώρο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε μένα όταν μπαινόβγαιναν γκόμενες παλιά, πετούσαν την εξής κοτσάνα: «Α, dj είσαι;»
Κοτσάνα γιατί δεν υπήρχαν βινύλια/cd ή πικάπ στον χώρο.
Αν ειχες τιποτα τετοια ηχεια
Screenshot_136.png

θα σε ρωταγαν αν εισαι νεκροθαφτης.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.444
Reaction score
40.208
-> δε βλεπω συμμετοχη στο θεμα παντοφλα ... :smoke:
-δεδομενου οτι δεν ανοικω -παρα στο ελαχιστο/και εμελητεο- στο χωρο του οντιο , εχω την αισθηση οτι ο διακοζμος περιστρεφεται γυρω απο τις διαφημησεις των προιοντων οπως και μια γενικοτερη φαση αγνοιας του κοινου αυτου. Αν το μεταφερουμε στο ευρητερο κοινονικο πλαισιο, τοτε καταληγουμε στο χαιρε βαθος αμετρητο στην εγχωρια (και οχι μονο) αισθητικη.
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.444
Reaction score
40.208
ρουλ ναμπερ του ..... εντζουκειτ εντ σιβιλαιζ γιουρ ουιμεν.
-για το συνολο ειπα "nice", και τον βρισκω συμπαθη τον χωρο, αλλα μεχρι εκει, δεν επεκτινομαι, οπως και στη προσωπικη ζωη, οπως και στα κοινωνικα θεματα. Καθως μετα απο ενα σημειο ο καθε ομιλητης μαλλον κανει προβολες βαση των προσωπικων κομπλεξ του.
Δεν θα συνεννοηθούμε.
Μπορείτε να συνεχίσετε για ζεν και αισθητική
Patti Smith
View attachment 321530
Εχει....σχολιαστει χωρος μελους.... με αυτη την εικονα. 🐒
1707413421985.png
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.194
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top