Featured Antonylogan's man cave

Μηνύματα
7.300
Reaction score
4.671
Δεν υπάρχει σωτηρία λέω εγώ
Είπε ο άνθρωπος να δείξει τι έχει φτιάξει σπίτι του και όχι δουλειές του
Ο χώρος δείχνει μεράκι κ το γούστο του
Δεν είπε ότι έχει τον καλύτερο χώρο .
Ούτε είπε αν έρθετε να ακούσετε δείτε θα πάθετε σοκ
Έχει τα δυνατά σημεία του και τα αρνητικά του
Μου άρεσε η οροφή του και ίσως όταν έρθει η ώρα να τον ρωτήσω πως και τι
Εάν έγραψε κάπου ότι σας πατάω όλους κάτω γατάκια να το καταλάβω
Εφόσον δεν το έγραψε κάπου κρατάω τα θετικά του και περιμενω το επόμενο σύστημα που θα ανεβεί
Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι οτι τρομάζετε κόσμο που θα σκεφτεί πολλαπλές φορές εάν θα ανεβάσει έστω και μια φωτό από το σύστημα του .
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Δεν υπάρχει σωτηρία λέω εγώ
Είπε ο άνθρωπος να δείξει τι έχει φτιάξει σπίτι του και όχι δουλειές του
Ο χώρος δείχνει μεράκι κ το γούστο του
Δεν είπε ότι έχει τον καλύτερο χώρο .
Ούτε είπε αν έρθετε να ακούσετε δείτε θα πάθετε σοκ
Έχει τα δυνατά σημεία του και τα αρνητικά του
Μου άρεσε η οροφή του και ίσως όταν έρθει η ώρα να τον ρωτήσω πως και τι
Εάν έγραψε κάπου ότι σας πατάω όλους κάτω γατάκια να το καταλάβω
Εφόσον δεν το έγραψε κάπου κρατάω τα θετικά του και περιμενω το επόμενο σύστημα που θα ανεβεί
Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι οτι τρομάζετε κόσμο που θα σκεφτεί πολλαπλές φορές εάν θα ανεβάσει έστω και μια φωτό από το σύστημα του .
Ακριβώς αυτό φίλε μου. Το θέμα χώρος είναι πολύ μεγάλη κουβέντα...
Ξεκίνησα λόγο επαγγελματικής διαστροφής να χαζεύω στο For your eyes only υλοποιήσεις - χώρους και δεν σου κρύβω ότι απογοητεύτηκα. Ποτέ όμως δεν έγραψα... Περίμενα και εγώ να δω περισσότερους χώρους , φροντισμένους , άρτιους τόσο ηχητικά όσο και αισθητικά. Για τους λόγους που αναφέρεις όμως προφανώς δεν θέλουν να εκτεθούν...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
.......που μόνο να τα φτιάξετε δεν του ζήτησες; :)
Αυτό τώρα πως προκύπτει μόνο εσύ το ξέρεις.

Τότε ποια ακριβώς στοιχεία σου άρεσαν τόσο πολύ στο σύστημα του Antony
Η αρμονία των χρωμάτων; Οι διακοσμητικές πινελιές με τα αγαλματίδια, τα σπαθιά, τα κέρατα κτλ;
Και μάλιστα λέγοντας ότι εσύ δεν θα είχες τέτοιον χώρο.
Σου φτάνει δηλαδή που έχει έναν άλφα χαρακτήρα ο χώρος;

Ανέφερες και το θέμα λειτουργικότητας. Προάγουν τη λειτουργικότητα τα ρακ με πολλαπλά μηχανήματα και τα ηχεία;
Όλοι μας ξέρουκε τι γίνεται με το καλωδιομάνι από πίσω. Ακόμα και η καθαριότητα δυσχεραίνεται με τη δυσκολία πρόσβασης.
Ως θεατής είναι λάθος να αναλώνεσαι στις λεπτομέρειες. Αυτά αφορούν τον άνθρωπο που το φτιάχνει, και στο τέλος τον ιδιοκτήτη. Εσύ πρέπει να κοιτάς την γενική εικόνα. Αν αυτό που έχεις απέναντι σου δένει, σου λέει κάτι, αν έχει χαρακτήρα. Και ναι, το να έχει χαρακτήρα είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας. Για μένα είναι. Αυτός θα καθορίσει αν είναι κάτι όμορφο ή όχι.

Όντως έγραψα ότι δεν θα έφτιαχνα ένα τέτοιο χώρο για μένα. Γιατί εγώ θέλω κάτι άλλο. Στην κατοικία μου, δεν αισθάνομαι άνετα σε σκούρο περιβάλλον. Θέλω φως, γήινα υλικά και χρώματα. Αν θα με ρωτήσεις τι σχέση έχει τότε αυτό που θες με αυτό που έχει το μέλος του θέματος και πως είναι δυνατόν να σου αρέσει, θα σου απαντήσω πως είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Άλλο τι θα έφτιαχνα για μένα και άλλο τι θα έφτιαχνα για τον πελάτη που θα ήθελε τα δικά του συγκεκριμένα πράγματα. Η δουλεία του αρχιτέκτονα και του διακοσμητή δεν είναι να φτιάχνει χώρους που θα ζούσε ο ίδιος, αλλά χώρους που ταιριάζουν στις ανάγκες και χαρακτήρες των ιδιοκτητών και είναι και όμορφοι. Ακριβώς αυτό κάνω και εγώ. Δεν κρίνω με το αν θα ζούσα εκεί, αλλά με το αν είναι όμορφο σαν εικόνα.

Συμφωνώ επίσης κατά 1000% με αυτό που έγραψε σε άλλο post. Αν ένα αντικείμενο δεν μου λέει κάτι ως εικόνα, αν δεν μου λέει κάτι στο μάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στο σπίτι. Και αυτό περιλαμβάνει τα πάντα. Από ηχεία, ενισχυτές, καρέκλες μέχρι καφετιέρες και ότι άλλο θες. Δεν πα να ναι το καλύτερο στον κόσμο με τιμή χώμα. Παγερά αδιάφορο, με όλα του τα χαρακτηριστικά, αν δεν περνάει το πρώτο test, το μάτι.

Έγραψες για λειτουργικότητα. Η λειτουργικότητα για μένα είναι ένας συνδυασμός ανεμπόδιστης ροής - ομαλότητας - ευκολίας - ταυτότητας - ποιότητας. Δεν βλέπω κάτι που να πάει κόντρα στα παραπάνω. Εσένα σε ενοχλούν τα racks και τα καλώδια. Ο ιδιοκτήτης όμως ήθελε κάτι άλλο, καθώς σχεδιάστηκε ώστε να εξυπηρετεί και ένα πάθος. Καταλαβαίνω αυτό το πάθος και συντάσσομαι με αυτό. Τα καλώδια (ως "ίσως" το μοναδικό "μεμπτό" σημείο) είναι το λιγότερο, πραγματικά ελάχιστο μπροστά στο σύνολο των συναισθημάτων που εισπράττει ο ιδιοκτήτης. Το διαγράφεις εύκολα.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Ακριβώς αυτό φίλε μου. Το θέμα χώρος είναι πολύ μεγάλη κουβέντα...
Ξεκίνησα λόγο επαγγελματικής διαστροφής να χαζεύω στο For your eyes only υλοποιήσεις - χώρους και δεν σου κρύβω ότι απογοητεύτηκα. Ποτέ όμως δεν έγραψα... Περίμενα και εγώ να δω περισσότερους χώρους , φροντισμένους , άρτιους τόσο ηχητικά όσο και αισθητικά. Για τους λόγους που αναφέρεις όμως προφανώς δεν θέλουν να εκτεθούν...
Υποτίθεται είμαστε η αιχμή του δόρατος εδώ. Οι πιο τρελαμένοι των τρελαμένων.

Δεν θα έπρεπε ο επισκέπτης των παρουσιάσεων να απογοητεύεται.

Του Antony ας πούμε είναι σίγουρα στο Top 10 αν όχι στο Top 5 της κατηγορίας.

Καλή κι ευγενική η σιγή και το pat on the back, αλλά αν δεν μιλάμε ανοιχτά μεταξύ μας, τι κάνουμε;

Δεν λέω ότι οφείλουμε να φτιάξουμε όλοι αψεγάδιαστη υλοποίηση, αλλά να βλέπουμε σε κάθε σύστημα κάποιο καινούριο στοιχείο που να μας εκπλήξει ευχάριστα, όχι τα ίδια και τα ίδια.

Να αναφέρω το παράδειγμα των μοτοριζέ βάσεων του @symos που ανέβαιναν με την έναρξη της μουσικής που μας εντυπωσίασε όλους δικαίως στην παρουσίασή του.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
βέβαια καταλαβαίνω ότι αυτά είναι του διαβόλου και δεν έχουν θέση εδώ μέσα.
Βρε του διαβόλου δεν είναι (τα πσηφιακά είναι) αλλά γεγονός είναι ότι δεν έχουν θέση σε σοβαρό σεταπ. 😎
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Μιλώντας για αναλογικά setups, ποιος έχει ακούσει σύστημα του Κεκεμένη και δεν έμεινε με το στόμα ανοιχτό; Δεν έχει σημασία πόσο έχει. Υπάρχει κάποιος εδώ που άκουσε σύστημα ή αναλογικές εγγραφές που έχει ο ίδιος και δεν ανατρίχιασε;

Τώρα θα μου πει κάποιος, με δύο ηχεία, δύο ενισχυτές, ένα πικάπ ή μια μπομπίνα, ανατριχίλα; Ω ΝΑΙ. ΝΑΙ.
Και μην ξεχνάμε, εδώ πολυκάναλος.
 
Last edited:


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Στο for your eyes παλι οπιτικο ειναι το θεμα , αλλους ενοχλουν τα σαλια, αλλους οι ροχαλες ... :sneaky:
Σωστά, αν και δεν ισχύει ότι η πρόθεσή μου ήταν να ρίξω ροχάλα, λέγοντας ότι θα περίμενα κάτι πιο αβανταδόρικο αρχιτεκτονικά-κατασκευαστικά από αρχιτέκτονα και μάλιστα με εμπειρία στο στήσιμο hifi χώρων.

Ο άνθρωπος απάντησε ότι για δικούς του λόγους δεν ήθελε να τα κάνει άνω-κάτω στο σπίτι και δεν έβαλε ούτε καρφί, οπότε πήρα την απάντησή μου, end of story.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Το For your eyes only το βλέπουν μόνο μέλη, όχι επισκέπτες.

Θα έπρεπε να υπάρχει και όρος, το μέλος να έχει πρώτα ανεβάσει το δικό του σύστημα, για να αποκτήσει πρόσβαση στην κατηγορία.

Έτσι θα αυξηθούν και οι παρουσιάσεις ενδεχομένως.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Προσωπικά εδώ και κάποια χρόνια δεν κάθομαι να ακούσω δικάναλο. Με τίποτα.
Και εγώ δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο ή την διάθεση...την θέση του πλατό πήρε το κεντρικό. Επίσης το δικάναλο έχει μεγάλη μοναξιά...σε αντίθεση με το home cinema που είναι παρεΐστικο.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Το For your eyes only το βλέπουν μόνο μέλη, όχι επισκέπτες.

Θα έπρεπε να υπάρχει και όρος, το μέλος να έχει πρώτα ανεβάσει το δικό του σύστημα, για να αποκτήσει πρόσβαση στην κατηγορία.

Έτσι θα αυξηθούν και οι παρουσιάσεις ενδεχομένως.
Άλλο που δεν θέλεις εσύ...:p
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Εγώ δεν μασάω, έχω βγάλει προ πολλού τα άπλυτά μου στη φόρα.

Και όχι τελειωμένα σετάπ, αλλά και δοκιμές και μεταβατικά στάδια και πειραματισμούς για τον χαβαλέ.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.305
Reaction score
1.657
Υπαρχουν δυο λεξεις που θα χρησιμοποιησω αγγλικης γιατι δεν ξερω ποιες ειναι οι αντιστοιχες ελληνικες…. Νομιζω δεν υπαρχουν.
Οι λεξεις zen και mojo.
Παμε στο χωρο μας… το zen ειναι απαραιτητη προυποθεση ωστε να ειναι θελκτικος ο χωρος. Αισθητικες αστοχιες υποσυνειδητα παρενοχλουν ακομα και τον μη ειδικο στην εσωτερικη διακοσμηση. Ουτε εγω διαβαζω το maison decoration αλλα πιστευω οτι θα επρεπε ολοι να το κοιτανε καπου καπου. Το να ξερεις τα βασικα στην διαρρυθμιση του χωρου ειναι πιο σημαντικο απο το να ξερεις τα βασικα στο ντυσιμο σου (εκτος αν κυκλοφορεις με πουα γραβατα, καμπανα παντελονι και λαχανι σακακι) . Σκεφτειτε το αντιστοιχο παρατραγουδο σε χωρο.
Η minimal προσεγγιση που κυριαρχει τις τελευταιες δεκαετιες δειχνει ποσο δυσκολο ειναι να επιτυχεις το zen στον χωρο και ερχεται η αφαιρετικη διαδικασια για να το πετυχει.
Το mojo τωρα ειναι η δικη σου «ενεργεια» που θα πλουτισει τον χωρο, η ταυτοτητα σου, η οποια ομως δεν θα πρεπει να καταργει το zen του χωρου.
Ειναι αυτο που εχω πει εντασσουμε το ηχοσυστημα στην ζωη μας και οχι την ζωη μας στο ηχοσυστημα. Το δευτερο συμβαινει οταν φτιαχουμε τον χωρο για να εξυπηρετησουμε το ηχοσυστημα. Εαν αυτο συμβει σε εναν dedicated χωρο οκ παιρνει εγκριση. Το εχω κανει και περιμενα να ερθει καποιος επισκεψη να κατεβουμε να ακουσουμε κατι. Μονος επαψα να πηγαινω. Και το καταργησα. Το πρωτο ειναι να ενταξεις σωστα το ηχοσυστημα στον χωρο διαβιωσης. Αυτο ειναι το ζητουμενο. Εκει αρχιζει η ολιστικη απολαυση της μουσικης. Το να μετατρεψεις το σαλονι σου σε στουντιο δεν εχει αισθητικη λογικη και καταργει το zen αρα μετατρεπεται σε μη φιλοξενο μη βιωσιμο χωρο. Κιας ειναι οσο εντυπωσιακο θελει σε πρωτη αναγνωση….
Ενας απο τους βασικους λογους που το πολυκαναλο συστημα δεν επικρατει ειναι οτι μετατρεπει τον χωρο σε αφιλοξενο εργαστηριακο περιβαλλον. Σε dedicated χωρο οκ. Και θα συμβει το κλασσικο… οταν ερχεται καποιος επισκεψη να πηγαινουμε για ακροαση. Το υπολοιπο θα ακουμε σε ανα bluetooth ηχειο.
Προταση μου …… προσπαθηστε να ενταξετε το ηχοσυστημα στον χωρο σας με σεβασμο στους κανονες οχι μονο της σωστης ηχητικης αναπαραγωγης αλλα και εσωτερικης διακοσμησης. Εαν δεν μπορειτε δεν ειναι κακη ιδεα και μια γνωμη απο εναν ειδικο. Ο σωστος χωρος θα κανει πιο απολαυση τη μουσικη.
Εαν θελετε και υπαρχει περισσεια χωρου και χρηματων καντε και εναν dedicated χωρο και ας το χρησιμοποιειτε σπανιως.
 



Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Ωραία τοποθέτηση. Σαν διαφήμιση της Sonos.
Έλα όμως που πολλοί από μας αναζητούν το κάτι παραπάνω από ένα ηχοσύστημα για να τους σηκωθεί η τρίχα. Όλα γι' αυτό το ανατρίχιασμα γίνονται.
Αναγκαστικά θα ξεφύγει το σαλόνι και ο επισκέπτης με το που μπει θα πει: "Α, έχεις ψώρα με τον ήχο ε;"

Όσον αφορά το dedicated, ναι, αισθάνεσαι ότι μπουντρουμιάζεσαι, αλλά φταίει που στο 99% των περιπτώσεων γίνεται στο υπόγειο του σπιτιού. Σε οποιονδήποτε άλλο χώρο του σπιτιού αν γίνει, εντάσσεται πιο εύκολα στην καθημερινότητα.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Τι πιο απλό από αυτό. 🤘

Κόπι πάστε, τώρα.
Aυτό προσπάθησα να κάνω και εγώ... γι αυτό και ανέβασα τον χώρο που χρησιμοποιώ και χαίρομαι καθημερινά. Βέβαια καταλαβαίνω πως το W.A.F. wife approval factor παίζει προέχοντα ρόλο στην όποια υλοποίηση... Έχω "σώσει"- "βοηθήσει" πολλούς πελάτες να εντάξουν μια μεγάλη τηλεόραση για παράδειγμα στον χώρο γλυτώνοντας το διαζύγιο...
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.305
Reaction score
1.657
Ωραία τοποθέτηση. Σαν διαφήμιση της Sonos.
Έλα όμως που πολλοί από μας αναζητούν το κάτι παραπάνω από ένα ηχοσύστημα για να τους σηκωθεί η τρίχα. Όλα γι' αυτό το ανατρίχιασμα γίνονται.
Αναγκαστικά θα ξεφύγει το σαλόνι και ο επισκέπτης με το που μπει θα πει: "Α, έχεις ψώρα με τον ήχο ε;"

Όσον αφορά το dedicated, ναι, αισθάνεσαι ότι μπουντρουμιάζεσαι, αλλά φταίει που στο 99% των περιπτώσεων γίνεται στο υπόγειο του σπιτιού. Σε οποιονδήποτε άλλο χώρο του σπιτιού αν γίνει, εντάσσεται πιο εύκολα στην καθημερινότητα.
Δεν θα ηθελα μπαινοντας ενας καλεσμενος στο σπιτι μου η πρωτη κουβεντα να ειναι « εχεις ψωρα με αυτο».
Ανηκεις στην κατηγορια που εντασεις την ζωη σου στο ηχοσυστημα.
Εχεις καθε δικαιωμα να καταργησεις τους κανονες της αισθητικης στον χωρο διαβιωσης. Οπως εχεις καθε δικαιωμα να κυκλοφορεις εξω με κουρεμα και ντυσιμο σαν τον Τζον Τικη. Αλλα να ξερεις οι κανονες αισθητικης σε ολα, στον χωρο, στο ντυσιμο, στον τροπο ομιλιας και συζητησης ειναι απαραβατοι και καθοριζουν ποιοι ειμαστε. Επαναλαμβανω οι κανονες αισθητικης χωρου ειναι ισαξιοι με τους ηχητικους κανονες στησιματος ηχοσυστηματος. Και υπαρχουν και κανονες αισθητικης στην τεχνη αυτη καθ αυτη. Θα αποδεχομασταν το στησιμο πανακριβου ηχοσυστηματος σε dedicated χωρο για να ακουσει καποιος Θωδη;
Κανονες παντου…. Η ευζωια δεν αρχιζει και τελειωνει στα pdf των μετρησεων ενος ηχοσυστηματος.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.178
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top