Featured Antonylogan's man cave

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.830
Reaction score
29.507
Οι άνθρωποι που εκτιμάνε την αισθητική ή είναι σε ένα είδος κυνηγιού αυτής - προσανατολισμού πρός αυτήν - έστω και σαν προσπάθεια αυτοπαντοφλιάζομαστε μόνοι μας (και δη οι Αρχιτέκτονες αλλά και όλοι οι άνθρωποι της τέχνης).
Ισχύει, αλλά μόνο στην περίπτωση που θέλει αυτό που θες στο ήχο να περιορίζεται από αυτό που θες να βλέπεις. Αν δεν υπάρχει το παραπάνω δεν υπάρχει "αυτοπαντόφλιαζμα"....

καθώς.....
Δεν υπάρχει καμιά αντίφαση - αντίθεση μεταξύ αισθητικής και επιτυχίας καλού ήχου. Είναι επιτεύξιμο.
Αυτό. 🙂
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
Ξέχασες την φτώχεια και το φιλότιμο... :D
Μπα, δε τα ξεχνάω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. 🤪😁😜

Σε κάθε περίπτωση, στο σωτήριον έτος 2024 που διανύουμε, στην σύγχρονη ψηφιακή εποχή της επέλασης της ΑΙ, στην εποχή του immersive streaming (πλήρως λειτουργικού εδώ και χρόνια στις πλατφόρμες στριμινγκ κινηματογράφου), το να μιλάμε για "αμιγώς αναλογικό ήχο" είναι κουβέντα παράταιρη, που φέρνει μουσειακές αναμνήσεις από ρωσικά τανκς με λυχνίες, προπολεμικά, πριν τον Αλμπέρτο τον Αϊνστάιν, που είχε πει πως το μεγαλύτερο πράμα στο σύμπαν είναι αναμφισβήτητα η ανθρώπινη βλακεία. 😎
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
@flash

Επιμένεις να προσπαθείς να μετατρέψεις την αγένεια (που σου υπέδειξαν πολλοί, άμεσα ή έμμεσα) σε προσόν, είτε λέγοντας ότι τα είπες για να βοηθήσεις στο τεχνικό κομμάτι, είτε ότι αυτό που μας φάνηκε αγένεια ήταν κάποια "αντρίκια ντομπροσύνη" στην κριτική σου, γιατί έτσι έχεις μάθει εσύ.

Δεν είναι τίποτα από τα δύο.

Αντιγράφω ένα μέρος του post σου:

Αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά σαν πάγκος λαϊκής.

Παραφωνίες οπτικές και ακουστικές, και στήσιμο ερασιτεχνικό, που δεν θα πήγαινε ο νους μου ότι είναι δουλειά αρχιτέκτονα.
Αν μιλάμε για 25χρονο νέο αρχιτέκτονα που τώρα ξεκινάει, βέβαια αλλάζει.
Πόσο πιο προσβλητικός μπορεί να γίνει δηλαδή κάποιος, για θέματα τα οποία είναι η δουλειά του άλλου και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το τεχνικό κομμάτι, αλλά αφορούν εντελώς υποκειμενικά πράγματα όπως η αισθητική;

Το ότι τα μηχανήματα μπορεί να μην επιτρέπουν μεγάλη οθόνη στο οποίο εστίασες ΜΕΤΑ το κράξιμο που δέχτηκες, αφενός δεν ισχύει καθώς έχει ήδη οθόνη προτζέκτορα (οπότε μετά το γύρισες ότι μάλλον θα είναι... ψηλά!), αφετέρου δεν αναφέρθηκες καθόλου σε αυτό στο πρώτο σου μήνυμα αλλά στο αισθητικό κομμάτι.

Το ξέρω ότι δεν είναι πολύ παραγωγικό να συνεχίζουμε αυτή την αντιπαράθεση και συγγνώμη από τους υπόλοιπους, αλλά κάπου έλεος. Αντί για μια απλή συγγνώμη, θες να βγεις και από πάνω στο τέλος.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.766
Reaction score
20.649
Μπα, δε τα ξεχνάω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. 🤪😁😜

Σε κάθε περίπτωση, στο σωτήριον έτος 2024 που διανύουμε, στην σύγχρονη ψηφιακή εποχή της επέλασης της ΑΙ, στην εποχή του immersive streaming (πλήρως λειτουργικού εδώ και χρόνια στις πλατφόρμες στριμινγκ κινηματογράφου), το να μιλάμε για "αμιγώς αναλογικό ήχο" είναι κουβέντα παράταιρη, που φέρνει μουσειακές αναμνήσεις από ρωσικά τανκς με λυχνίες, προπολεμικά, πριν τον Αλμπέρτο τον Αϊνστάιν, που είχε πει πως το μεγαλύτερο πράμα στο σύμπαν είναι αναμφισβήτητα η ανθρώπινη βλακεία. 😎

Υπερβολές.. :rolleyes:

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπει σε ''κουτάκι'' κάποιος που χαίρεται ένα σύστημα παλαιότερο τεχνολογικά ή ένα αυτοκίνητο vintage καλοδιατηρημένο άλλων εποχών, ή ένα ντύσιμο που δεν συνάδει με την μόδα του 2024.
Αυτό που γράφεται συνήθως ως αίτιο (πως υπάρχει κόντρα καλύτερου - χειρότερου με τα vintage vs νέων τεχνολογιών) είναι κρύα σούπα..
Εγώ τόσα χρόνια που διαβάζω έχει συμβεί ελάχιστες φορές τέτοια αντιπαράθεση (με σοβαρά επιχειρήματα) και όταν συμβεί συνήθως ξεκινά από δούλεμα και όχι για άλλους λόγους..
Δούλεμα - άμυνα - ματαδούλεμα, αυτό παίζει.. ;)
Μετά 2-5-10 σχόλια από κάτω για την ''ισορροπία''και τέλος.. 8-)
Γενικά δεν βλέπω κανένα κακό στο να να προτιμήσει κάποιος άλλης κοπής - φιλοσοφίας - τεχνολογίας μηχανήματα ούτε και να μοιράζεται την υποκειμενική εκ των πραγμάτων εμπειρία του..
Αν ο ίδιος ξέρει τι θέλει, τι παίρνει, και γιατί..
Αν δεν προσπαθεί να πείσει κάποιον για την ανωτερότητα της επιλογής του δεν βλέπω πρόβλημα.. :idk:
Οι κόντρες επί του ''ρεαλιστικού'' έχουν ξεπεραστεί εδώ και χρόνια, με τα ''κατάλοιπα'' παλεύουμε.. :biggrin:

Και μικρή tv άμα λάχει ρέυ..
Χάιντε με το σκάλωμα των gigantic cinema screens.. :rolleyes:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.598
Reaction score
28.589
Αν δεν προσπαθεί να πείσει κάποιον για την ανωτερότητα της επιλογής του
Εδώ όμως κυκλοφορεί μια ομάδα που κάνει αυτό ακριβώς... :sneaky:
Και με ... επιστημονικό επιχείρημα το δικαίωμα της υποκειμενικής άποψης. :help::headbang:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.766
Reaction score
20.649
Εδώ όμως κυκλοφορεί μια ομάδα που κάνει αυτό ακριβώς... :sneaky:
Και με ... επιστημονικό επιχείρημα το δικαίωμα της υποκειμενικής άποψης. :help::headbang:
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει τόσο μεγάλη κινητικότητα (εκκίνηση θεματικών με το επίμαχο θέμα, ή κάτι άλλο ουσιώδες) από την πέρα όχθη, πιο πολύ αντίδραση σε κάποιες περιπτώσεις.. (ότι είπα παραπάνω)
Αν δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου η ''συχνότητα'' και η ''ένταση'' των αντιδράσεων τι να σε πω.. :idk:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.830
Reaction score
29.507
Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα, και ούτε πρόκειται, αρνούμαι, γιατί πρέπει να συζητάμε μόνο για τον Χ δρόμο, και όχι και για τον Ψ. Γιατί πρέπει να συζητάμε μόνο για το κάτι που θέλουν κάποιοι και μόνο αυτό. Και αν ακολουθούσαμε όλοι αυτή την λογική (ευτυχώς δεν), γιατί αυτό το ένα πρέπει να είναι του αλλού και όχι το δικό μου (παράδειγμα).
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
@flash

Επιμένεις να προσπαθείς να μετατρέψεις την αγένεια (που σου υπέδειξαν πολλοί, άμεσα ή έμμεσα) σε προσόν, είτε λέγοντας ότι τα είπες για να βοηθήσεις στο τεχνικό κομμάτι, είτε ότι αυτό που μας φάνηκε αγένεια ήταν κάποια "αντρίκια ντομπροσύνη" στην κριτική σου, γιατί έτσι έχεις μάθει εσύ.

Δεν είναι τίποτα από τα δύο.

Αντιγράφω ένα μέρος του post σου:



Πόσο πιο προσβλητικός μπορεί να γίνει δηλαδή κάποιος, για θέματα τα οποία είναι η δουλειά του άλλου και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το τεχνικό κομμάτι, αλλά αφορούν εντελώς υποκειμενικά πράγματα όπως η αισθητική;

Το ότι τα μηχανήματα μπορεί να μην επιτρέπουν μεγάλη οθόνη στο οποίο εστίασες ΜΕΤΑ το κράξιμο που δέχτηκες, αφενός δεν ισχύει καθώς έχει ήδη οθόνη προτζέκτορα (οπότε μετά το γύρισες ότι μάλλον θα είναι... ψηλά!), αφετέρου δεν αναφέρθηκες καθόλου σε αυτό στο πρώτο σου μήνυμα αλλά στο αισθητικό κομμάτι.

Το ξέρω ότι δεν είναι πολύ παραγωγικό να συνεχίζουμε αυτή την αντιπαράθεση και συγγνώμη από τους υπόλοιπους, αλλά κάπου έλεος. Αντί για μια απλή συγγνώμη, θες να βγεις και από πάνω στο τέλος.
Ούτε από πάνω πάω να βγω ούτε τίποτα.

Έγραψα τι βλέπω στην εικόνα.

Ρακ και μηχανήματα στο κέντρο δεν έχουν θέση σε πολυκάναλο σετάπ. Και δεν είναι αισθητικό/υποκειμενικό το θέμα. Πάντα αυτό το στήσιμο δημιουργεί αντικειμενικά προβλήματα χώρου με το κεντρικό, τα σαμπ και το πόσο χαμηλά πέφτει το πανί. Και είναι τρόπος στησίματος αγκυλωμένος στο παρελθόν, όταν είχαμε δυο ηχεία και στο κέντρο το ρακ.

Το επιβεβαίωσε και ο Antony ότι η πολύχρονη εμπειρία του σε κατασκευή χώρων αφορούσε hiend δικάναλα συστήματα, και προφανώς οι επιρροές ήταν από εκεί.

Ως δικάναλο, με τσόντα το πολυκάναλο, είναι σούπερ. Και γω γουστάρω τα μεγάλα main, τα στιβαρά ρακ, τα Class A και δεν συμμαζεύεται.

Στο πολυκάναλο όμως όλα αλλάζουν.
Και σε μια σύγχρονη υλοποίηση του 2024, από χέρια αρχιτέκτονα, ναι, θα περίμενα κάτι πιο wow.
Όχι σαν εμφάνιση, αλλά σαν μελέτη και κατασκευή. Κάτι παραπάνω από μια ψευδοροφή.

Να θυμίσω ότι και σε άλλον αντίστοιχα πολύ όμορφο κατά τα άλλα χώρο, έφερα τις ίδιες ενστάσεις:
και με αντίστοιχα καυστικό-αγενή τόνο:

Στις ψευδοροφές καλά πάει το πράγμα, στον μπροστινό τοίχο δεν βλέπω κάτι καινούριο σαν ιδέα/υλοποίηση. Φτάνει πια με το στήσιμο μπροστινής τριάδας και μηχανημάτων σαν να είμαστε στα 80s και 90s.
Θα μου πεις, κάντο εσύ ρε φίλε, τι το ζητάς από άλλους;
Εγώ απέτυχα να υλοποιήσω κάτι ιδιαίτερο, ο χώρος μου είναι έκτρωμα.
Σε παρουσιάσεις που βλέπω ότι ο άνθρωπος το κατέχει και επενδύει χρόνο κι ενδιαφέρον, θα χαρώ να δω και στον απέναντι τοίχο κάτι καινούριο σαν υλοποίηση.
Δεν μηδενίζω την υπόλοιπη προσπάθεια, υπερτονίζοντας αυτό που με ενοχλεί, ούτε στα πρόσωπα αυτά καθ' αυτά απευθύνομαι. Για τον τρόπο στησίματος μιλάω.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Ούτε από πάνω πάω να βγω ούτε τίποτα.

Έγραψα τι βλέπω στην εικόνα.

Ρακ και μηχανήματα στο κέντρο δεν έχουν θέση σε πολυκάναλο σετάπ. Και δεν είναι αισθητικό/υποκειμενικό το θέμα. Πάντα αυτό το στήσιμο δημιουργεί αντικειμενικά προβλήματα χώρου με το κεντρικό, τα σαμπ και το πόσο χαμηλά πέφτει το πανί. Και είναι τρόπος στησίματος αγκυλωμένος στο παρελθόν, όταν είχαμε δυο ηχεία και στο κέντρο το ρακ.

Το επιβεβαίωσε και ο Antony ότι η πολύχρονη εμπειρία του σε κατασκευή χώρων αφορούσε hiend δικάναλα συστήματα, και προφανώς οι επιρροές ήταν από εκεί.

Ως δικάναλο, με τσόντα το πολυκάναλο, είναι σούπερ. Και γω γουστάρω τα μεγάλα main, τα στιβαρά ρακ, τα Class A και δεν συμμαζεύεται.

Στο πολυκάναλο όμως όλα αλλάζουν.
Και σε μια σύγχρονη υλοποίηση του 2024, από χέρια αρχιτέκτονα, ναι, θα περίμενα κάτι πιο wow.
Όχι σαν εμφάνιση, αλλά σαν μελέτη και κατασκευή. Κάτι παραπάνω από μια ψευδοροφή.

Να θυμίσω ότι και σε άλλον αντίστοιχα πολύ όμορφο κατά τα άλλα χώρο, έφερα τις ίδιες ενστάσεις:
και με αντίστοιχα καυστικό-αγενή τόνο:

Στις ψευδοροφές καλά πάει το πράγμα, στον μπροστινό τοίχο δεν βλέπω κάτι καινούριο σαν ιδέα/υλοποίηση. Φτάνει πια με το στήσιμο μπροστινής τριάδας και μηχανημάτων σαν να είμαστε στα 80s και 90s.
Θα μου πεις, κάντο εσύ ρε φίλε, τι το ζητάς από άλλους;
Εγώ απέτυχα να υλοποιήσω κάτι ιδιαίτερο, ο χώρος μου είναι έκτρωμα.
Σε παρουσιάσεις που βλέπω ότι ο άνθρωπος το κατέχει και επενδύει χρόνο κι ενδιαφέρον, θα χαρώ να δω και στον απέναντι τοίχο κάτι καινούριο σαν υλοποίηση.
Δεν μηδενίζω την υπόλοιπη προσπάθεια, υπερτονίζοντας αυτό που με ενοχλεί, ούτε στα πρόσωπα αυτά καθ' αυτά απευθύνομαι. Για τον τρόπο στησίματος μιλάω.
Ούτε από πάνω πάω να βγω ούτε τίποτα.

Έγραψα τι βλέπω στην εικόνα.

Ρακ και μηχανήματα στο κέντρο δεν έχουν θέση σε πολυκάναλο σετάπ. Και δεν είναι αισθητικό/υποκειμενικό το θέμα. Πάντα αυτό το στήσιμο δημιουργεί αντικειμενικά προβλήματα χώρου με το κεντρικό, τα σαμπ και το πόσο χαμηλά πέφτει το πανί. Και είναι τρόπος στησίματος αγκυλωμένος στο παρελθόν, όταν είχαμε δυο ηχεία και στο κέντρο το ρακ.

Το επιβεβαίωσε και ο Antony ότι η πολύχρονη εμπειρία του σε κατασκευή χώρων αφορούσε hiend δικάναλα συστήματα, και προφανώς οι επιρροές ήταν από εκεί.

Ως δικάναλο, με τσόντα το πολυκάναλο, είναι σούπερ. Και γω γουστάρω τα μεγάλα main, τα στιβαρά ρακ, τα Class A και δεν συμμαζεύεται.

Στο πολυκάναλο όμως όλα αλλάζουν.
Και σε μια σύγχρονη υλοποίηση του 2024, από χέρια αρχιτέκτονα, ναι, θα περίμενα κάτι πιο wow.
Όχι σαν εμφάνιση, αλλά σαν μελέτη και κατασκευή. Κάτι παραπάνω από μια ψευδοροφή.

Να θυμίσω ότι και σε άλλον αντίστοιχα πολύ όμορφο κατά τα άλλα χώρο, έφερα τις ίδιες ενστάσεις:
και με αντίστοιχα καυστικό-αγενή τόνο:

Στις ψευδοροφές καλά πάει το πράγμα, στον μπροστινό τοίχο δεν βλέπω κάτι καινούριο σαν ιδέα/υλοποίηση. Φτάνει πια με το στήσιμο μπροστινής τριάδας και μηχανημάτων σαν να είμαστε στα 80s και 90s.
Θα μου πεις, κάντο εσύ ρε φίλε, τι το ζητάς από άλλους;
Εγώ απέτυχα να υλοποιήσω κάτι ιδιαίτερο, ο χώρος μου είναι έκτρωμα.
Σε παρουσιάσεις που βλέπω ότι ο άνθρωπος το κατέχει και επενδύει χρόνο κι ενδιαφέρον, θα χαρώ να δω και στον απέναντι τοίχο κάτι καινούριο σαν υλοποίηση.
Δεν μηδενίζω την υπόλοιπη προσπάθεια, υπερτονίζοντας αυτό που με ενοχλεί, ούτε στα πρόσωπα αυτά καθ' αυτά απευθύνομαι. Για τον τρόπο στησίματος μιλάω.
Και σε μια σύγχρονη υλοποίηση του 2024, από χέρια αρχιτέκτονα, ναι, θα περίμενα κάτι πιο wow.
Όχι σαν εμφάνιση, αλλά σαν μελέτη και κατασκευή. Κάτι παραπάνω από μια ψευδοροφή.
Ούτε από πάνω πάω να βγω ούτε τίποτα.

Έγραψα τι βλέπω στην εικόνα.

Ρακ και μηχανήματα στο κέντρο δεν έχουν θέση σε πολυκάναλο σετάπ. Και δεν είναι αισθητικό/υποκειμενικό το θέμα. Πάντα αυτό το στήσιμο δημιουργεί αντικειμενικά προβλήματα χώρου με το κεντρικό, τα σαμπ και το πόσο χαμηλά πέφτει το πανί. Και είναι τρόπος στησίματος αγκυλωμένος στο παρελθόν, όταν είχαμε δυο ηχεία και στο κέντρο το ρακ.

Το επιβεβαίωσε και ο Antony ότι η πολύχρονη εμπειρία του σε κατασκευή χώρων αφορούσε hiend δικάναλα συστήματα, και προφανώς οι επιρροές ήταν από εκεί.

Ως δικάναλο, με τσόντα το πολυκάναλο, είναι σούπερ. Και γω γουστάρω τα μεγάλα main, τα στιβαρά ρακ, τα Class A και δεν συμμαζεύεται.

Στο πολυκάναλο όμως όλα αλλάζουν.
Και σε μια σύγχρονη υλοποίηση του 2024, από χέρια αρχιτέκτονα, ναι, θα περίμενα κάτι πιο wow.
Όχι σαν εμφάνιση, αλλά σαν μελέτη και κατασκευή. Κάτι παραπάνω από μια ψευδοροφή.

Να θυμίσω ότι και σε άλλον αντίστοιχα πολύ όμορφο κατά τα άλλα χώρο, έφερα τις ίδιες ενστάσεις:
και με αντίστοιχα καυστικό-αγενή τόνο:

Στις ψευδοροφές καλά πάει το πράγμα, στον μπροστινό τοίχο δεν βλέπω κάτι καινούριο σαν ιδέα/υλοποίηση. Φτάνει πια με το στήσιμο μπροστινής τριάδας και μηχανημάτων σαν να είμαστε στα 80s και 90s.
Θα μου πεις, κάντο εσύ ρε φίλε, τι το ζητάς από άλλους;
Εγώ απέτυχα να υλοποιήσω κάτι ιδιαίτερο, ο χώρος μου είναι έκτρωμα.
Σε παρουσιάσεις που βλέπω ότι ο άνθρωπος το κατέχει και επενδύει χρόνο κι ενδιαφέρον, θα χαρώ να δω και στον απέναντι τοίχο κάτι καινούριο σαν υλοποίηση.
Δεν μηδενίζω την υπόλοιπη προσπάθεια, υπερτονίζοντας αυτό που με ενοχλεί, ούτε στα πρόσωπα αυτά καθ' αυτά απευθύνομαι. Για τον τρόπο στησίματος μιλάω.
Και σε μια σύγχρονη υλοποίηση του 2024, από χέρια αρχιτέκτονα, ναι, θα περίμενα κάτι πιο wow.
Όχι σαν εμφάνιση, αλλά σαν μελέτη και κατασκευή. Κάτι παραπάνω από μια ψευδοροφή.

Φίλε μου στο σπίτι μου δεν θέλω να βάζω ούτε καρφί! Γι αυτό και η ψευδοροφή έγινε σε τέσσερα κομμάτια απο μελαμίνη και όχι από γυψοσανίδα για να γλυτώσω τα τριψίματα, παρετίνες , βαψίματα και γενικός τον χαμό που θα γινόταν σε ευαίσθητο χώρο που κατοικείτε. Πίστεψέ με για εμένα ήταν υπέρβαση όλο αυτό.
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Ναι, αφού είπα, έχω κάνει τα χειρότερα που μπορεί να υπάρξουν.

Αλλά κάντε μου δούλεμα όσο θέλετε στο δικό μου νήμα, μη χαλάμε το νήμα του ανθρώπου με τα δικά μου εκτρώματα.

 
Last edited:

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Μπα, δε τα ξεχνάω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. 🤪😁😜

Σε κάθε περίπτωση, στο σωτήριον έτος 2024 που διανύουμε, στην σύγχρονη ψηφιακή εποχή της επέλασης της ΑΙ, στην εποχή του immersive streaming (πλήρως λειτουργικού εδώ και χρόνια στις πλατφόρμες στριμινγκ κινηματογράφου), το να μιλάμε για "αμιγώς αναλογικό ήχο" είναι κουβέντα παράταιρη, που φέρνει μουσειακές αναμνήσεις από ρωσικά τανκς με λυχνίες, προπολεμικά, πριν τον Αλμπέρτο τον Αϊνστάιν, που είχε πει πως το μεγαλύτερο πράμα στο σύμπαν είναι αναμφισβήτητα η ανθρώπινη βλακεία. 😎
Δεν θα διαφωνήσω...αλλά έχω ακούσει πλατό του 2χιλιαρου να πατάνε "διαστημικά" transport και strimer με "πυρηνοκίνητα" dac πολλαπλάσιας τιμής...
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
@alexis

Τότε ποια ακριβώς στοιχεία σου άρεσαν τόσο πολύ στο σύστημα του Antony που μόνο να τα φτιάξετε δεν του ζήτησες; :)

Η αρμονία των χρωμάτων; Οι διακοσμητικές πινελιές με τα αγαλματίδια, τα σπαθιά, τα κέρατα κτλ;
Και μάλιστα λέγοντας ότι εσύ δεν θα είχες τέτοιον χώρο.
Σου φτάνει δηλαδή που έχει έναν άλφα χαρακτήρα ο χώρος;

Ανέφερες και το θέμα λειτουργικότητας. Προάγουν τη λειτουργικότητα τα ρακ με πολλαπλά μηχανήματα και τα ηχεία;
Όλοι μας ξέρουκε τι γίνεται με το καλωδιομάνι από πίσω. Ακόμα και η καθαριότητα δυσχεραίνεται με τη δυσκολία πρόσβασης.

Εμένα να δεις. Έχω θέμα με αυτά, μεγάλο θέμα λέμε. Μου είναι εντελώς αδιάφορες οι ηχητικές επιδόσεις του συστήματος, αν, το δωμάτιο είναι για κλάματα. Δεν έχει καμία μα καμία σημασία πως παίζει, για μένα. Το ιδανικό βέβαια είναι να υπάρχουν και τα δύο. Αν αυτό είναι αδύνατο, προτεραιότητα έχει η αισθητική. (*)

Ο χώρος σου είναι θαυμάσιος. Ασχέτως αν αρέσει ή όχι, έχει χαρακτήρα, και αυτό μετράει. Πολλοί θα πουν (από μέσα τους) πως δεν αρέσει αυτό ή το άλλο. Σχολιάζουν με βάσει τι αρέσει σε εκείνους. Που είναι πραγματικά άσχετο, καθώς ο χώρος δεν φτιάχτηκε για αυτούς. Ούτε εγώ θα είχα έναν χώρο σαν τον δικό σου, αλλά πρέπει να πω πως έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά. Δεν με ενοχλεί τίποτα. Θαυμάσιος. Μπράβο. Όταν είπες και το επάγγελμα σου, ήρθε και έδεσε. Έχουμε και άλλον αρχιτέκτονα εδώ στην παρέα. Εγώ είμαι γραφίστας, έχω ασχοληθεί και με την φωτογραφία, αλλά με κέρδισε η κινούμενη εικόνα και για σχεδόν δύο δεκαετίες δούλεψα τηλεοπτική διαφήμιση και κινηματογράφο.

(*) Συνήθως με κράζουν εδώ μέσα επειδή βάζω πάντα θέματα αισθητικής και λειτουργικότητας χώρων, όταν μιλάνε για ένα σύστημα. Για την πλειοψηφία σημασία έχει η ηχητική απόδοση, και ας γίνει ο χώρος χειρότερος και από τσαντίρ μαχαλά. Φτάνει να έχει σωστά μπάσα και σωστές θέσεις ηχείων. Και να είναι και ενεργά βέβαια, το ξέχασα. Για αυτό σου είπα πως, έμπλεξες. :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
Δεν θα διαφωνήσω...αλλά έχω ακούσει πλατό του 2χιλιαρου να πατάνε "διαστημικά" transport και strimer με "πυρηνοκίνητα" dac πολλαπλάσιας τιμής...
Δε θα διαφωνήσω και γω.
Αλλά το τι ακούσατε να πατάει τι, έχει άλλη εξήγηση από αυτή που του δώσατε. 😎
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
@alexis

Τότε ποια ακριβώς στοιχεία σου άρεσαν τόσο πολύ στο σύστημα του Antony που μόνο να τα φτιάξετε δεν του ζήτησες; :)

Η αρμονία των χρωμάτων; Οι διακοσμητικές πινελιές με τα αγαλματίδια, τα σπαθιά, τα κέρατα κτλ;
Και μάλιστα λέγοντας ότι εσύ δεν θα είχες τέτοιον χώρο.
Σου φτάνει δηλαδή που έχει έναν άλφα χαρακτήρα ο χώρος;

Ανέφερες και το θέμα λειτουργικότητας. Προάγουν τη λειτουργικότητα τα ρακ με πολλαπλά μηχανήματα και τα ηχεία;
Όλοι μας ξέρουκε τι γίνεται με το καλωδιομάνι από πίσω. Ακόμα και η καθαριότητα δυσχεραίνεται με τη δυσκολία πρόσβασης.
Ναι, αφού είπα, έχω κάνει τα χειρότερα που μπορεί να υπάρξουν.

Αλλά κάντε μου δούλεμα όσο θέλετε στο δικό μου νήμα, μη χαλάμε το νήμα του ανθρώπου με τα δικά μου εκτρώματα.

Πρώτον. Δεν θα ήθελα να είμαι γείτονας και συνακροατής σου.
Δεύτερον. Καλού κακού με τόσα sub, τσέκαρε μία την στατική επάρκεια του κτιρίου.
Τρίτον. Βάλε ένα χαλάκι...πάγωσε το μάτι μου...:p
A
Δε θα διαφωνήσω και γω.
Αλλά το τι ακούσατε να πατάει τι, έχει άλλη εξήγηση από αυτή που του δώσατε. 😎
Αναφέρομαι στην αιώνια διαμάχη μεταξύ αναλογικού και ψηφιακού ήχου. Οι παλιοί που έχουν ακούσει σωστά στημένο αναλογικό δικάναλο ξέρουν πόσο καλά μπορεί να παίξει το 'γραμμόφωνο'... βέβαια καταλαβαίνω ότι αυτά είναι του διαβόλου και δεν έχουν θέση εδώ μέσα. :p
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.194
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top