Featured Antonylogan's man cave


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
...
Αυριο πετάω για Amalfi να πάω για brunch και την άλλη εβδομάδα παω να δω ένα σπίτι στο Miami που αγόρασα.

Προσπαθώ να είμαι οσο πιο κοντα γίνεται στους κανονισμούς και να τους ακολουθώ. Γιατί κάποια πράματα στη ζωή δεν είναι πάντα δικαίωμα αλλά και προνόμιο.


Σορρυ κιόλας........
Παρεμπιπτόντως έχω βρεθεί στο Amalfi και σε διαβεβαιώ ότι οι σχετικές εμπειρίες αξίζουν περισσότερο απ'όλα τα AV setup στον κόσμο.

flash said:
...
Τώρα αυτό που λες ότι διστάζεις να γράψεις ή να παρουσιάσεις για να μην έχεις άκομψα σχόλια, μην κολλάς στον τρόπο του άλλου αλλά τι σου λέει. Από τα 10 που θα ακούσεις μπορεί το 1 να είναι χρήσιμο.
Ο τρόπος υποχρεώνει περισσότερο απ'όλα τα δίκια του κόσμου. Επιβεβαιωμένο στην πράξη γι αυτό κι έχει εδραιωθεί ως γνωμικό στη συλλογική συνείδηση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.833
Reaction score
29.508
Τα ηχεία που έχει είναι 20+ ετών και λόγω αρχιτεκτονικής δεν υπάρχει περίπτωση να ταιριάξει τίποτα από την τρέχουσα γκάμα ηχείων της ML εκτός από αυτό που προτάθηκε από την αρχή και που απορρίφθηκε απο τον νηματοθετη. Η ML αν είναι σωστή θα του το πει και θα τον ενημερώσει ότι θα πρέπει να τα αντικαταστήσει όλα αλλά αν προτιμήσει να μην χάσει τον πελατη, θα τον βάλει σε περιπέτειες με πολυ υψηλό κόστος.
Αυτά τα ξέρει καλύτερα η ML. Αν δεν υπάρχουν θα του το πει. Μπορεί να του πει ότι δεν υπάρχει αυτό που θέλει, πρέπει να τα αλλάξει όλα. Μπορεί να του πει ότι αν δεν μπορεί ή δεν θέλει να αλλάξει τα LR, αυτά και αυτά θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα σύστημα, με τους απαραίτητους συμβιβασμούς.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
...αλλά κάποιοι επιμένουν να απαντούν και μάλιστα

...που το λες και understatement. :wink:
Εγώ δεν του είπα τι να κάνει, απλά σχολίασα τι δεν μου άρεσε στην εικόνα:

1. Το μικροσκοπικό κεντρικό
2. Το ρακ με τα στοιβαγμένα μηχανήματα που οδηγούν στο 1., αφού κατά τα λεγόμενα δεν αφήνουν χώρο για μεγαλύτερο κεντρικό.

Αν έπρεπε να πω τι να κάνει, με την έννοια τι θα έκανα εγώ στη θέση του, θα έβαζα ένα μεγάλο κεντρικό MartinLogan από τα μεταχειρισμένα, στην ανάγκη θα το έφερνα από Αμερική.

Είχα κι εγώ MartinLogan κάποτε, και αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία συνδυασμού κεντρικού. Τότε είχα πάρει δεύτερο ζευγάρι ίδια, με σκοπό να χρησιμοποιήσω το ένα ως κεντρικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.138
Reaction score
5.603
Είπα λοιπόν και εγώ να "Ατμίσω" το σαλόνι...(ένα από τα πλεονεκτήματα του να είσαι εργένης) Κατασκευή ψευδοροφής από μελαμίνη και όχι από γυψοσανίδα (για ευνόητους λόγους... ) γεμάτη με ορυκτοβάμβακα ULTRACOUSTIC και τοποθέτηση ηχείων οροφής (Dolby Atmos) με φωτισμό led strip rgb και τοποθέτηση diffusers για καλύτερη ακουστική του χώρου. (Τα diffusers κόπηκαν με υδροκοπή για να τοποθετηθούν τα ηχεία και να μην φαίνονται)...
Έπεται συνέχεια με την τοποθέτηση absorber bass panel περιμετρικά της κατασκευής για τον έλεγχο των "χαμηλών". (Με 9 ηχεία και 2 subwoofer στον χώρο καταλαβαίνετε τι γίνεται)...
Θα ακολουθήσουν και άλλες φωτογραφίες και παρουσίαση του συστήματος.

View attachment 320907
View attachment 320910
View attachment 320911
Ο χωρος σου ειναι απιστευτος να τον χαιρεσαι ,ειμαι martin logan fan απο τους μονολιθους και τα sl3 την εποχη του Μενδρινου.Τα τελευταια χρονια απο τα καλυτερα δικαναλα που ακουσα ηταν με expression esl 13. Ευγε και παλι.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Παρεμπιπτόντως έχω βρεθεί στο Amalfi και σε διαβεβαιώ ότι οι σχετικές εμπειρίες αξίζουν περισσότερο απ'όλα τα AV setup στον κόσμο.
Αυτό το λες γιατί δεν έτυχε να ακούσεις μέχρι σήμερα σοβαρό AV setup.
:tongue::biggrin:
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Υποψιάζομαι ότι τα σοβαρά AV σετάπ θα πρέπει να είναι πολύ σπάνια.
Αφού ο νηματοθέτης με μεγάλη εμπειρία ακροάσεων λόγω επαγγελματικής ενασχόλησης με στήσιμο χώρων, πάλι δεν έτυχε να ακούσει upmixing σε πολυκάναλο που να έχει στήσει ο συνεργάτης του.

Έχοντας φτιάξει χώρους για πελάτες σε συνεργασία με γνωστό άνθρωπο του χώρου και ακούγοντας άπειρους συνδυασμούς με μηχανήματα και συνοδά εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ θα διαφωνήσω. Όσο για την κατανάλωση ρεύματος έχεις δίκιο αλλά σκέψου πόσα γλυτώνω στο πετρέλαιο :p
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως το πολυκάναλο μπορεί να μου μεταφέρει πίστα ενα κομμάτι μουσικής που έχει γραφτει μονοφωνικά η στερεοφωνικά και τι ρόλο θα παίζουν τα surround...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Έχοντας φτιάξει χώρους για πελάτες σε συνεργασία με γνωστό άνθρωπο του χώρου και ακούγοντας άπειρους συνδυασμούς με μηχανήματα και συνοδά εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ θα διαφωνήσω. Όσο για την κατανάλωση ρεύματος έχεις δίκιο αλλά σκέψου πόσα γλυτώνω στο πετρέλαιο :p
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως το πολυκάναλο μπορεί να μου μεταφέρει πιστά ένα κομμάτι μουσικής που έχει γραφτει μονοφωνικά η στερεοφωνικά και τι ρόλο θα παίζουν τα surround...
Σειρά να πιάσουμε αυτό το θέμα... Ένα πολυκαναλικό στημένο με στοιχειώδεις διατυπώσεις - όπως ομοειδή ηχειακά κανάλια , ισορροπημένο RT , ισοδυναμία αποστάσεων και κλίσεων ως προς δεδομένο MLP , ομοιομορφία επιμέρους αποκρίσεων και καλώς ενσωματωμένα sub - κατά τη λειτουργία του upmixing δεν αναμένεται να εκτρέπει μια οικεία από το δικαναλικό πρόγραμμα στερεοφωνική απεικόνιση αλλά να την αναβαθμίζει στη χωρική της αίσθηση μειώνοντας χάρη στη μεγαλύτερη παρεχόμενη άμεση ηχητική ενέργεια όσους περιορισμούς επιβάλλουν τα δωμάτια ακρόασης πάνω στη μετάδοση της καταγεγραμμένης πληροφορίας - συμπεριλαμβανομένου και του τονικού της χαρακτήρα .

Πολυκαναλικά setup στημένα ορθά μπορούν να γίνονται πιο απολαυστικά συγκρινόμενα με δικαναλικά αποτελούμενα από ακριβότερα επιμέρους ηχεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
κατά τη λειτουργία του upmixing δεν αναμένεται να εκτρέπει μια οικεία από το δικαναλικό πρόγραμμα στερεοφωνική απεικόνιση αλλά να την αναβαθμίζει στη χωρική της αίσθηση μειώνοντας χάρη στη μεγαλύτερη παρεχόμενη άμεση ηχητική ενέργεια όσους περιορισμούς επιβάλλουν τα δωμάτια ακρόασης πάνω στη μετάδοση της καταγεγραμμένης πληροφορίας.
Για το απμίξινγκ αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η φωνή μεταφέρεται αριστερά ή δεξιά εάν απενεργοποιήσει κάποιος το ένα απ τα 2 L-R. Πολύ πιθανόν όταν παίζουν και τα 3 να μην γίνονται αντιληπτές μικρές ατασθαλίες στην τοποθέτηση των LCR.
 



Μηνύματα
116
Reaction score
472
Και να αποχωριστεί τα MartinLogan, τελικούς κτλ.;
Ή να βάλει δεύτερα main δίπλα στα MartinLogan;

Δεν νομίζω πως θα θέλει ο νηματοθέτης να κάνει κάτι τέτοιο, αφού δηλώνει ότι τον ικανοποιεί η κατάσταση ως έχει. Και ούτε και μας ρώτησε εξάλλου για επιλογές πιθανής βελτίωσης.
Προφανώς το πολυκάναλο είναι ήσσονος σημασίας για εκείνον, ό,τι παίξει, παίξει.
Το σκέφτηκα φίλε μου αλλά δεν χωράνε. Η άλλη λύση είναι δυο bookself στον τοίχο. Οπότε ξεχωρίζουμε τελείως το πολυκάναλο με το stereo. Επίσης αργότερα αν τελικά δώσω τα Martin και βάλω 2 main RP-8000Fii τα κρατάω για surround. Δεν είναι ακριβώς έτσι...δεν μιλάμε για immersive audio αλλά...
 

Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.756
Σειρά να πιάσουμε αυτό το θέμα... Ένα πολυκαναλικό στημένο με στοιχειώδεις διατυπώσεις - όπως ομοειδή ηχειακά κανάλια , ισορροπημένο RT , ισοδυναμία αποστάσεων και κλίσεων ως προς δεδομένο MLP , ομοιομορφία επιμέρους αποκρίσεων και καλώς ενσωματωμένα sub - κατά τη λειτουργία του upmixing δεν αναμένεται να εκτρέπει μια οικεία από το δικαναλικό πρόγραμμα στερεοφωνική απεικόνιση αλλά να την αναβαθμίζει στη χωρική της αίσθηση μειώνοντας χάρη στη μεγαλύτερη παρεχόμενη άμεση ηχητική ενέργεια όσους περιορισμούς επιβάλλουν τα δωμάτια ακρόασης πάνω στη μετάδοση της καταγεγραμμένης πληροφορίας - συμπεριλαμβανομένου και του τονικού της χαρακτήρα .
Υποστηρίζεις το ίδιο στην περίπτωση αμιγώς αναλογικού setup ;
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Ίσιος είναι, από Ρώμη μέχρι Νάπολη, μετά όμως έχει κατ' στροφές για Αμάλφι.
Τον δρόμο για το Μόναχο πάντως με κλειστά μάτια θα τον κάνει πλέον :biggrin::biggrin:
Χωρίς Αμάλφι μπορούμε ζήσουμε, χωρίς μουσική δεν παλεύεται.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
@Bhutia βλέπω ήρθες στον ίσιο δρόμο
Σε ίσιο... διαστροφικό. :wink:
Ίσιος Δρόμος.jpg

Υποστηρίζεις το ίδιο στην περίπτωση αμιγώς αναλογικού setup ;
Από τη στιγμή που θα έμπαινε διαδικασία upmixing το setup θα έπαυε να είναι αμιγώς αναλογικό - πλην διαστροφικών εξαιρέσεων όπως εκείνη η συσκευή της Schiit που μας έδειξε τις προάλλες ο Σταύρος Λαγκαδιανός.

Άμα θέλεις ορθόδοξο και δικαναλικό setup να προσέγγιζε πολυκαναλικές απολαύσεις θα χρειαζόταν ανορθόδοξα ηχεία και χώρους και πάλι με επιφυλάξεις ως προς το βαθμό εκπλήρωσης.
Τον δρόμο για το Μόναχο πάντως με κλειστά μάτια θα τον κάνει πλέον :biggrin::biggrin:
Χωρίς Αμάλφι μπορούμε ζήσουμε, χωρίς μουσική δεν παλεύεται.
Ο δρόμος για το Μόναχο είναι πλέον αδιάφορος... Εκεί μας περιμένουν κατά κανόνα setup-βροντόσαυροι που επιμένουν να παρουσιάζονται λες και ο κόσμος έχει μείνει στάσιμος σε παλαιότερες εποχές. Το μοναδικό δικαναλικό που διατηρώ είναι Vintage setup και παίζει πιο απολαυστικά από τα αντίστοιχα βαρύγδουπα δικαναλικά στις εκθέσεις.

Κατά τη γνώμη μου πάντως η ζωή παλεύεται χωρίς στερεοφωνικά αλλά όχι χωρίς την προσδοκία μετάβασης σε μέρη όπως το Amalfi.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Κατά τη γνώμη μου πάντως η ζωή παλεύεται χωρίς στερεοφωνικά αλλά όχι χωρίς την προσδοκία μετάβασης σε μέρη όπως το Amalfi.
Δεν είμαι σίγουρος Μπούτχια
Τα στερεοφωνικά δεν είναι τίποτα άλλο από ενα μέσο για να ακούσει κανείς μουσική. Σκέψου πως θα ήταν η ζωή μας χωρίς τα μέσα αυτά. Φτωχή.

Η προσδοκία για μετάβαση σε μέρη όπως το Αmalfi είναι αναμονή με ελπίδα για κτ. καλό, θετικό.
Για τον Νίτσε βέβαια η ελπίδα είναι το χειρότερο κακό γιατί παρατείνει τα βάσανα των ανθρώπων. :)
 

Μηνύματα
257
Reaction score
137
Έλα τώρα, ποτέ δεν είναι θέμα χρημάτων το μικροσκοπικό κεντρικό, αλλά ξεκάθαρη επιλογή.

Εσύ αυτό κατάλαβες; Ότι αδυνατεί να αγοράσει μεγαλύτερο κεντρικό κι εγώ μπήκα να τον κοροϊδεύσω που δεν έχει λεφτά;

Εξάλλου υπάρχουν προσφορές σε κεντρικάρες από 250€ ακόμη.

Το μικροσκοπικό κεντρικό με μεγάλα main είναι τραγικό, άσχετα με τη χρονική σειρά που αποκτήθηκαν,

είτε κάποιος είναι 25άρης wannabe χαϊφιντελάς, ήδη κάτοχος εισαγωγικής σειράς Klipsch, που παρασύρθηκε από κάποια προσφορά και πήρε μεγάλα main γνωστής φίρμας από το μακρινό παρελθόν

είτε
55άρης που σέρνει τα μεγάλα main από τα νιάτα του από τα 90’s.

Και οι δύο έχουν δικαιολογίες, ο μεν το μέλλον του, ο δε το παρελθόν
του, αλλά εδώ το αποτέλεσμα που βλέπουμε στην εικόνα σχολιάζουμε.

Και το στήσιμο μηχανημάτων μπροστά στο κέντρο, όσο κι αν γουστάρουμε να τα βλέπουμε, σε πολυκάναλο είναι παλιακός τρόπος στησίματος. Και σχεδόν πάντα το στήσιμο αυτό ανεβάζει σε ύψος το πανί του προβολέα ή περιορίζει το μέγεθος της tv και του κεντρικού.

Ότι γούστο του και καπέλο του ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει στον χώρο του εξυπακούεται. Εδώ απλά
σχολιάζουμε, άλλος όμορφα, άλλος άκομψα έξω από τα δόντια όπως εγώ.

Τώρα αυτό που λες ότι διστάζεις να γράψεις ή να παρουσιάσεις για να μην έχεις άκομψα σχόλια, μην κολλάς στον τρόπο του άλλου αλλά τι σου λέει. Από τα 10 που θα ακούσεις μπορεί το 1 να είναι χρήσιμο.

ΠΑΝΤΑ υπάρχουν τρόποι να υποβάλλει κάποιος ευγενικά μια γνώμη η μια άποψη. Αλλιως αν δεν θέλει να το κάνει είτε αδιαφορεί είτε προσπερνάει. ΚΑΙ οχι δεν υπάχουν κεντρικά της προκοπής με 250 ευρώ. ΑΝ υπάρχουν αγόρασε εσύ ενα. Και ασε τους "εισαγωγικούς" να αγοράζουν Klipsch, B&W και λοιπά σκουπίδια. Το μονο waνnabe που βλέπω εγώ εδώ είτε αυτό που έγραψα παραπάνω. Αυτού του έιδους ο τρόπος. Ο wannabe "το παίζω" ανώτερος, γνώστης των πάντων.

Οταν εχεις γνωσεις πρέπει να τις προβάλλεις με όμορφο τρόπο ωστε ο άλλος να γίνει άτυπα για λίγο μαθητης και εσύ να τον εχεις βοηθήσει ως γνώστης.

ΟΤΑΝ λοιπόν σχολιάζεις ακομψα (εφόσον) το παραδέχεσαι σε όλους μας εδώ να είσαι και έτοιμος να δεχτείς την ανάλογη "ακομψη" απάντηση η κριτική με 10πλάσια δόση καυστικότητας. Μ άρεσει η κριτική εξω απο τα δόντια γιατι δεν είναι ωραίο να χαιδευεις αυτιά η να κοροιδευεις τον άλλο. Ομως με όμορφο τρόπο η σωστά επιχειρήματα. ΔΕΝ είναι ολα για όλους. Ουτε ολα κάνουν η αρμόιζουν σε όλους. Σ αυτό συμφωνούν πολλοί πιστευω. Τωρα τις μπούρδες του είμαι ανώτερος γιατί έχω το Χ αντικείμενο είναι άλλη συζήτηση και εμπλέκεται και σοβαρό κόμπλεξ συνήθως.

Δεν κολλάω στον τρόπο του άλλου. Είναι οπως τον μεγαλώσανε και όπως τον μάθανε. Ζω για μένα οχι για τους άλλους. Ασε δε που δεν μ αρέσει η προβολή ενος ιδιωτικού χώρου σε δημόσια θέα. Για μένα είναι λάθος για άλλους σωστό.

Θα μπω to the point κατευθειαν. ΟΛΟΙ το ίδιο οξυγόνο αναπνέουν και όλοι ιδιο χρώμα σκ@τ@ έχουν. Επίσης ΟΛΟΙ
στο ίδιο μέρος θα πάμε. Οπότε το νιώθω "ανώτερος" ανθρωπος επειδη εχω 50-100 χιλιάδες σύστημα η νιώθω ανώτερος επειδή οδηγώ το Χ αυτοκίνητο απλά σε μένα δεν πιάνει. Κατηφορίζει σε βαρέλι ή πηγάδι χωρίς πάτο.

Αυτά και κλείνω την συζήτηση απο πλευράς μου.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
137
Παρεμπιπτόντως έχω βρεθεί στο Amalfi και σε διαβεβαιώ ότι οι σχετικές εμπειρίες αξίζουν περισσότερο απ'όλα τα AV setup στον κόσμο.


Ο τρόπος υποχρεώνει περισσότερο απ'όλα τα δίκια του κόσμου. Επιβεβαιωμένο στην πράξη γι αυτό κι έχει εδραιωθεί ως γνωμικό στη συλλογική συνείδηση.
ΣΑΦΩΣ επειδή η ζωή είναι μικρή και τίποτα δεν είναι δεδομένο οι εμπειρίες, τα ταξίδια και ΠΟΛΛΑ άλλα πράγματα εξω απο τους τοίχους μιας φυλακής (σπιτιού) η ενός dedicated αξίζουν πολύ περισσότερο.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
'γω λέω να παντρευτείς να γλυτώσεις τα χειρότερα.. :roflmao::roflmao: :cry::lolsign:
Been there did that...never again! 8-)
Υποψιάζομαι ότι τα σοβαρά AV σετάπ θα πρέπει να είναι πολύ σπάνια.
Αφού ο νηματοθέτης με μεγάλη εμπειρία ακροάσεων λόγω επαγγελματικής ενασχόλησης με στήσιμο χώρων, πάλι δεν έτυχε να ακούσει upmixing σε πολυκάναλο που να έχει στήσει ο συνεργάτης του.
Γεγονός. Οι χώροι και τα μηχανήματα είχαν hi end προσανατολισμό. Επίσης αυτά συνέβαιναν όταν οι αγελάδες ήταν ακόμα παχιές :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Δεν είμαι σίγουρος Μπούτχια
Τα στερεοφωνικά δεν είναι τίποτα άλλο από ενα μέσο για να ακούσει κανείς μουσική. Σκέψου πως θα ήταν η ζωή μας χωρίς τα μέσα αυτά. Φτωχή.

Η προσδοκία για μετάβαση σε μέρη όπως το Αmalfi είναι αναμονή με ελπίδα για κτ. καλό, θετικό.
Για τον Νίτσε βέβαια η ελπίδα είναι το χειρότερο κακό γιατί παρατείνει τα βάσανα των ανθρώπων. :)
... Όταν ρωτήθηκε τι είναι αυτό που αγαπάει στους άλλους, απάντησε: «Τις ελπίδες μου». :)
Been there did that...never again! 8-)

Γεγονός. Οι χώροι και τα μηχανήματα είχαν hi end προσανατολισμό. Επίσης αυτά συνέβαιναν όταν οι αγελάδες ήταν ακόμα παχιές :p
Επειδή πας σε άλλο μεταχειρισμένο AVR ελέω pre-out και προφανώς λειτουργία Pure Direct για δικαναλική δράση πρέπει να προσέξεις το παρακάτω λινκ από τις οδηγίες χρήσης του 4500 :
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.621
Μηνύματα
2.911.237
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top