Featured Antonylogan's man cave


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Εμένα να δεις. Έχω θέμα με αυτά, μεγάλο θέμα λέμε. Μου είναι εντελώς αδιάφορες οι ηχητικές επιδόσεις του συστήματος, αν, το δωμάτιο είναι για κλάματα. Δεν έχει καμία μα καμία σημασία πως παίζει, για μένα. Το ιδανικό βέβαια είναι να υπάρχουν και τα δύο. Αν αυτό είναι αδύνατο, προτεραιότητα έχει η αισθητική. (*)

Ο χώρος σου είναι θαυμάσιος. Ασχέτως αν αρέσει ή όχι, έχει χαρακτήρα, και αυτό μετράει. Πολλοί θα πουν (από μέσα τους) πως δεν αρέσει αυτό ή το άλλο. Σχολιάζουν με βάσει τι αρέσει σε εκείνους. Που είναι πραγματικά άσχετο, καθώς ο χώρος δεν φτιάχτηκε για αυτούς. Ούτε εγώ θα είχα έναν χώρο σαν τον δικό σου, αλλά πρέπει να πω πως έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά. Δεν με ενοχλεί τίποτα. Θαυμάσιος. Μπράβο. Όταν είπες και το επάγγελμα σου, ήρθε και έδεσε. Έχουμε και άλλον αρχιτέκτονα εδώ στην παρέα. Εγώ είμαι γραφίστας, έχω ασχοληθεί και με την φωτογραφία, αλλά με κέρδισε η κινούμενη εικόνα και για σχεδόν δύο δεκαετίες δούλεψα τηλεοπτική διαφήμιση και κινηματογράφο.

(*) Συνήθως με κράζουν εδώ μέσα επειδή βάζω πάντα θέματα αισθητικής και λειτουργικότητας χώρων, όταν μιλάνε για ένα σύστημα. Για την πλειοψηφία σημασία έχει η ηχητική απόδοση, και ας γίνει ο χώρος χειρότερος και από τσαντίρ μαχαλά. Φτάνει να έχει σωστά μπάσα και σωστές θέσεις ηχείων. Και να είναι και ενεργά βέβαια, το ξέχασα. Για αυτό σου είπα πως, έμπλεξες. :drinks:
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια. Είναι το καταφύγιο μου και τις ελάχιστες ώρες που έχω στην διάθεσή μου με ξεκουράζει. Το καλύτερο ηχείο να μου χαρίσεις εάν δεν μου αρέσει σαν αντικείμενο δεν μπορώ να το εντάξω στο οπτικό μου πεδίο και αυτό ισχύει γενικότερα όσο αφορά τον χώρο μου... Δεν νομίζω πως είναι μόνο θέμα επαγγέλματος αλλά κυρίως τι προσλαμβάνουσες έχει ο καθένας...Το γούστο φίλε μου άλλωστε είναι υποκειμενικό...και περί ορέξεως... Χαίρομαι που έδωσα τροφή για σκέψη και σαφώς όλα τα σχόλια και οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες. Τώρα δεν θα είσαι μόνος...θα μας κράζουν παρέα :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.836
Reaction score
29.511
Το καλύτερο ηχείο να μου χαρίσεις εάν δεν μου αρέσει σαν αντικείμενο δεν μπορώ να το εντάξω στο οπτικό μου πεδίο και αυτό ισχύει γενικότερα όσο αφορά τον χώρο μου
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτό ακριβώς, ακριβώς όμως, το έχω γράψει πολλές φόρες.
 


Μηνύματα
4.615
Reaction score
8.012
Είπα λοιπόν και εγώ να "Ατμίσω" το σαλόνι...(ένα από τα πλεονεκτήματα του να είσαι εργένης) Κατασκευή ψευδοροφής από μελαμίνη και όχι από γυψοσανίδα (για ευνόητους λόγους... ) γεμάτη με ορυκτοβάμβακα ULTRACOUSTIC και τοποθέτηση ηχείων οροφής (Dolby Atmos) με φωτισμό led strip rgb και τοποθέτηση diffusers για καλύτερη ακουστική του χώρου. (Τα diffusers κόπηκαν με υδροκοπή για να τοποθετηθούν τα ηχεία και να μην φαίνονται)...
Έπεται συνέχεια με την τοποθέτηση absorber bass panel περιμετρικά της κατασκευής για τον έλεγχο των "χαμηλών". (Με 9 ηχεία και 2 subwoofer στον χώρο καταλαβαίνετε τι γίνεται)...
Θα ακολουθήσουν και άλλες φωτογραφίες και παρουσίαση του συστήματος.

View attachment 320907
View attachment 320910
View attachment 320911
Καλοακουστο 👍
Όλες αυτές οι επεμβάσεις που κάνεις και θα κάνεις στον χώρο θα πρέπει να συνοδεύονται και από μετρήσεις είτε πρόκειται για σαλόνι είτε πρόκειται για χομ σινεμά. Επειδη ακούς και δικάναλα θα πρέπει να το προσέξεις
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Τι βλέπω εγώ στην εικόνα:

1. Μια αξιέπαινη προσπάθεια βελτίωσης της ακουστικής του χώρου, με τα πάνελ οροφής και μπασοπαγίδες που αναφέρθηκαν.
2. Σκούρα χρώματα που συνάδουν με τη χρήση του χώρου για home cinema.

Και από κει και πέρα το χάος.
1. Μικρή εικόνα tv, ενώ ο τοίχος φωνάζει για προβολέα.
2. Mismatch ηχείων. Προφανώς ο κάτοχος είχε μια εισαγωγική σειρά Klipsch πολυκάναλου και σκέφτηκε να αναβαθμίσει το στέρεο βάζοντας μπροστά ένα ζεύγος εντυπωσιακών ηχείων βαρύγδουπης μάρκας, επιλέγοντας προφανώς λόγω κόστους ένα μοντέλο από το μακρύ παρελθόν.
3. Διατήρηση μικροσκοπικού κεντρικού, παρόλο που ο ίδιος ο κάτοχος αναγνωρίζει ότι: "η πλειοψηφία της πληροφορίας βγαίνει από το κεντρικό".
4. Αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά σαν πάγκος λαϊκής.

Παραφωνίες οπτικές και ακουστικές, και στήσιμο ερασιτεχνικό, που δεν θα πήγαινε ο νους μου ότι είναι δουλειά αρχιτέκτονα.
Αν μιλάμε για 25χρονο νέο αρχιτέκτονα που τώρα ξεκινάει, βέβαια αλλάζει. Αφού υπάρχει το μικρόβιο, σίγουρα οι υλοποιήσεις θα βελτιωθούν στο μέλλον.

Τι θα ήθελα να δω σε σύγχρονη δουλειά αρχιτέκτονα:
1. Εξαφανισμένα μηχανήματα
2. Εντοιχισμένα ηχεία
Αγαπητέ φίλε ΘΕΩΡΩ πως δεν είσαι πολύ παρατηρητικός και ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάτι έχω κάνει σωστά ώστε να μην παρατηρήσεις την οθόνη στην οροφή...
spiti 3.jpg

Το ηχείο της βαρύγδουπης μάρκας στο οποίο αναφέρεσαι και που κατά τα λεγόμενα σου το επέλεξα από το μακρινό παρελθόν λόγο κόστους το έχω στην κατοχή μου 22 χρόνια!
Το μικροσκοπικό κεντρικό μου καλύπτει τις ανάγκες μου και αν είχα χώρο στον πάγκο της λαϊκής σίγουρα θα επέλεγα μεγαλύτερο μοντέλο.
Όσο για τον πάγκο της λαϊκής ΘΕΩΡΏ πως η σωστή στήριξη των μηχανημάτων σε αφήνουν παγερά αδιάφορο...σε πληροφορώ λοιπόν πως σε δικάναλο σύστημα είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας πολλές φορές πολύ σημαντικότερο από καλώδια, καθαριστές ρεύματος κλπ. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες όσο αφορά το rack (συγνώμη τον πάγκο της λαϊκής) γιατί δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος...
Επαναλαμβάνω πως ο χώρος είναι σαλόνι και όχι κάποιος dedicated χώρος για να εντοιχίσω ηχεία. Ακόμα και αν έμπαινα στην διαδικασία που έχεις δει εντοιχισμένους τελικούς 300w τα 100 σε τάξη Α που τηγανίζεις αυγό εύκολα. Δεν έχω τόσο καλή ασφάλεια πυρός. Επίσης θα ήθελα να μου πεις πως εντοιχίζονται τα Martin...
Και όχι δεν είμαι χαιεντάς να ούμ ούτε μηχανάκιας ούτε επιδεικνύω τα μηχανήματα με τον τρόπο που αναφέρεις σε άλλο σου άρθρο.
ΘΕΩΡΩ πως έχεις το δικαίωμα να σχολιάσεις ότι θέλεις. Εγω άλλωστε αποφάσισα να εκτεθώ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν διάλεξες τον καλύτερο τρόπο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
σε πληροφορώ λοιπόν πως σε δικάναλο σύστημα είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας πολλές φορές πολύ σημαντικότερο από καλώδια, καθαριστές ρεύματος κλπ.
Ολα μαζι να τα βαλεις, καλωδια, rack, καθαριστες ρευματος κτλ, δεν κανουν μεγαλυτερη διαφορα απο οτι να μετακινησεις ενα ηχειο 10 εκατοστα.
300w τα 100 σε τάξη Α που τηγανίζεις αυγό εύκολα. Δεν έχω τόσο καλή ασφάλεια πυρός.
Ενας πολυ καλος λογος για να τους πουλησεις (εχεις μετρησει καταναλωση?) και με τα χρηματα αυτα να φτιαξεις ενα πολυ καλο πολυκαναλο.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.836
Reaction score
29.511
Αυτό που κάποιοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την κριτική απο την αγένεια... 🙄 Έλεος με τις χοντράδες.
Μιας και κοιτάς εμένα (ή το συγκεκριμένο σχόλιο), θες να μου πεις που είναι η αγένεια και οι χοντραδές;
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Βασικα οι χαμηλης κατηγοριας AV δεν εχουν λογο υπαρξης πλεον.
Το Home Cinema και γενικα το home audio εχει ηδη παρει το δρομο του αλλα ελαχιστοι το εχουν καταλαβει.
Στο Home Cinema, και γενικοτερα στο Home Audio, το 95% της αγορας θα ειναι ηχομπαρες και συστηματα τυπου Sonos. Τα καλα συστηματα του ειδους αυτου ηδη ξεπερνουν σε επιδοσεις τα φτηνα πακετα ξεχωριστων κομματιων, απλα δεν το εχει παρει χαμπαρι ακομα ο κοσμος.
Καλη ωρα οτι επαθε η φωτογραφια απο το κινητα που πλεον φωτογραφικες μηχανες με εναλλαξιμους φακους κτλ εχει νοημα να χρησημοποιεις μονο αν εισαι επαγγελματιας, αν ασχολεισαι με καποιο πολυ εξειδικευμενο ειδος φωτογραφιας η αν εισαι πολυ σοβαρος ερασιτεχνης με πολυ παθος για τη φωτογραφια.
Πειράζει που θα διαφωνήσω με όλο το κείμενο? Ουτε οι άθλιες ηχόμπαρες δε φτάνουν ενα μέτριο AV, ούτε ένα κινητό βγάζει φωτό που αξίζει να ασχοληθείς αν θές σοβαρή φωτο με crop, επεξεργασία κτλ. Για προβολή σε καμια κορνίζα είναι μόνο!! Μπουκέτο μηδέν, σούρουπο μηδεν, αισθητική μηδεν
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.376
Όπως έγραψα και στην 2η σελίδα:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν ήδη επιτευχθεί κάποια βασικά, που συνήθως δεν τα βρίσκουμε:
Σπάνια ωραίος χώρος, αρκετά καλά treated, πολλά subs.

Αυτά βάζουν τον πήχη ψηλά.
Το ερώτημα είναι εάν θέλει ο νηματοθέτης συμβουλές ή όχι.
Αν ναι, δόθηκαν ήδη.

Αν όχι, δεν πειράζει, τις διαβάζουν και άλλοι και μπορεί να μάθουν κάτι που θα τους βοηθήσει στην δική τους υλοποίηση.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Όπως έγραψα και στην 2η σελίδα:


Το ερώτημα είναι εάν θέλει ο νηματοθέτης συμβουλές ή όχι.
Αν ναι, δόθηκαν ήδη.

Αν όχι, δεν πειράζει, τις διαβάζουν και άλλοι και μπορεί να μάθουν κάτι που θα τους βοηθήσει στην δική τους υλοποίηση.
Όσο ζεις μαθαίνεις...σαφώς και οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες. Ήδη με βάλατε σε μπελάδες και σε πρώτη φάση θα αλλάξει ο καινούριος! av με κάποιον που να υποστηρίζει pre out. Έπεται συνέχεια...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πειράζει που θα διαφωνήσω με όλο το κείμενο? Ουτε οι άθλιες ηχόμπαρες δε φτάνουν ενα μέτριο AV, ούτε ένα κινητό βγάζει φωτό που αξίζει να ασχοληθείς αν θές σοβαρή φωτο με crop, επεξεργασία κτλ. Για προβολή σε καμια κορνίζα είναι μόνο!! Μπουκέτο μηδέν, σούρουπο μηδεν, αισθητική μηδεν
Διαφωνησε οσο θες. Βλεπεις τα πραγματα απο την δικια σου σκοπια και νομιζεις οτι οι δικιες σου (και οι δικες μου) απαιτησεις αφορουν την πλειοψηφια. Δεν ανηκουμε φιλε μου ουτε στο 5% του πληθυσμου ειτε αυτο αφορα την φωτογραφια ειτε το home cinema ειτε την μουσικη και οι κατασκευαστες προτιμουν να απευθυνθουν στο 95% παρα στο 5% που ζητα αυτα που εσυ κι εγω θεωρουμε ως εκ των ουκ ανευ.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Ολα μαζι να τα βαλεις, καλωδια, rack, καθαριστες ρευματος κτλ, δεν κανουν μεγαλυτερη διαφορα απο οτι να μετακινησεις ενα ηχειο 10 εκατοστα.

Ενας πολυ καλος λογος για να τους πουλησεις (εχεις μετρησει καταναλωση?) και με τα χρηματα αυτα να φτιαξεις ενα πολυ καλο πολυκαναλο.
Έχοντας φτιάξει χώρους για πελάτες σε συνεργασία με γνωστό άνθρωπο του χώρου και ακούγοντας άπειρους συνδυασμούς με μηχανήματα και συνοδά εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ θα διαφωνήσω. Όσο για την κατανάλωση ρεύματος έχεις δίκιο αλλά σκέψου πόσα γλυτώνω στο πετρέλαιο :p
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως το πολυκάναλο μπορεί να μου μεταφέρει πίστα ενα κομμάτι μουσικής που έχει γραφτει μονοφωνικά η στερεοφωνικά και τι ρόλο θα παίζουν τα surround...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ουτε οι ηχόμπαρες δε φτάνουν ενα μέτριο AV
για αυτο παντως μην παρεις ορκο και μην βαλεις στοιχημα γιατι υπαρχουν και πολυ καλες ηχομπαρες που παιζουν πολυ καλυτερα απο αντιστοιχης τιμης φτηνα AV.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Καλοακουστο 👍
Όλες αυτές οι επεμβάσεις που κάνεις και θα κάνεις στον χώρο θα πρέπει να συνοδεύονται και από μετρήσεις είτε πρόκειται για σαλόνι είτε πρόκειται για χομ σινεμά. Επειδη ακούς και δικάναλα θα πρέπει να το προσέξεις
Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
83
Μη δημοσιευτει φωτογραφια..
Αμεσως βγαινουν τα ζυγια και οι μεζουρες.
Φαινεται οτι ειναι πλεον ασυγχωρητο να ειναι καποιος ικανοποιημενος.
Οφειλει να βασανιζεται επ'απειρον.
Για αυτο οι μονες φωτο που βαζω στο φορουμ ειναι οι κασετες μου 😂
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως το πολυκάναλο μπορεί να μου μεταφέρει πίστα ενα κομμάτι μουσικής που έχει γραφτει μονοφωνικά η στερεοφωνικά και τι ρόλο θα παίζουν τα surround...
Θα διαβασεις και θα μαθεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.625
Μηνύματα
2.911.275
Members
38.077
Νεότερο μέλος
nikolaosA
Top