Featured Antonylogan's man cave

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Δεν είναι τυχαίο πως στις 100 δουλειές στις 95 είχα να κάνω με την σύζυγο.
Αν μας είχες πελάτες θα ήταν 50-50. Έδώ να δεις γλέντι. Το καλό στην υπόθεση είναι ότι συμφωνούμε. 😊
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Πάντως φίλοι μου θεωρώ πως το κουράζουμε άνευ λόγου. Καλή η θεωρία και η μεταλαμπάδευση των γνώσεων αλλά η πράξη διαφέρει. Επίσης μια εικόνα χίλιες λέξεις. Πιστεύω πως έκανα την αρχή μετά από πολύ καιρό...περιμένω να δω τις δικές σας υλοποιήσεις , τους δικούς σας χώρους. Απρόσωπα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...για να σας δω... θα περιμένω...
Για να μην ταλαιπωρείσαι ξεφυλλίζοντας τα σχετικά νήματα, βάζω εδώ δύο φωτογραφίες από setup που έχω παρουσιάσει με κάθε λεπτομέρεια :
DSC03206.JPG

DSC03254.JPG
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Antonylogan


Αυτό που σου είχε προτείνει ο Bhutia μήπως το δοκίμασες?

Μπορείς να δοκιμάσεις δικαναλικό πρόγραμμα με upmixing στο δικό σου ορίζοντας οπωσδήποτε ... phantom το κεντρικό κανάλι - δηλαδή να έβγαινε το Klipsch από το παιγνίδι.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Antonylogan


Αυτό που σου είχε προτείνει ο Bhutia μήπως το δοκίμασες?
Όχι γιατί περιμένω σε λίγο τα RP 160 M τα οποία θα τοποθετηθούν πάνω στα SUB ελείψη χώρου και θα παίξουν τον ρόλο των L,R . Αργότερα μάλλον θα βρουν την θέση τους κάπου ψηλά. για το surround. Είτε μπροστά είτε πίσω αντικαθιστώντας τα EV. Έτσι ξεχωρίζω εντελώς το δικάναλο με το πολυκάναλο και ησυχάζω προσωρινά...
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Πέρα από τα όποια ατοπήματα (γκουχ, γκουχ) θεωρώ πως γράφτηκαν ενδιαφέροντα πράγματα στο νήμα.

Μια ξερή παρουσίαση, 10 μπράβο από κάτω και τέλος θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον;
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
@Bhutia
Σε ξεχωριστό νήμα πρέπει.
Ειδικά οι δικές σου παρουσιάσεις ως τεχνικά αναλυτικέστατες, είναι σαν εγκυκλοπαίδεια, οφείλουν να είναι άμεσα προσβάσιμες.
 

D

deleted user 10898

Guest
Πάντως φίλοι μου θεωρώ πως το κουράζουμε άνευ λόγου. Καλή η θεωρία και η μεταλαμπάδευση των γνώσεων αλλά η πράξη διαφέρει. Επίσης μια εικόνα χίλιες λέξεις. Πιστεύω πως έκανα την αρχή μετά από πολύ καιρό...περιμένω να δω τις δικές σας υλοποιήσεις , τους δικούς σας χώρους. Απρόσωπα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...για να σας δω... θα περιμένω...
Τα Martin Logan είναι δίπολα θέλουν 1.5 μέτρα από τον πίσω τοίχο ώστε η οπίσθια ακτινοβολία να φθάνει στο αυτί με ικανή χρονική διαφορά με την πρόσθια για να μην το μπερδεύει. Μετρώντας και τις αποστάσεις από τους πλάγιους τοίχους και όλα τα pdf το 2007 που έπαιζα με ML βρήκα την ιδανική θέση στο σαλόνι του νέου σπιτιού μας. Ας βάλω και φωτο αφού έβαλε και ο Μπουτιας

IMG_6151.jpeg

πέρα από την πλάκα, εν αρχή ην ο χώρος.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Τα Martin Logan είναι δίπολα θέλουν 1.5 μέτρα από τον πίσω τοίχο ώστε η οπίσθια ακτινοβολία να φθάνει στο αυτί με ικανή χρονική διαφορά με την πρόσθια για να μην το μπερδεύει. Μετρώντας και τις αποστάσεις από τους πλάγιους τοίχους και όλα τα pdf το 2007 που έπαιζα με ML βρήκα την ιδανική θέση στο σαλόνι του νέου σπιτιού μας. Ας βάλω και φωτο αφού έβαλε και ο Μπουτιας

View attachment 321560
πέρα από την πλάκα, εν αρχή ην ο χώρος.
Δεν καταλαβαίνω τι βλέπω...Απέναντι από τον καναπέ tv. OK. Και μπροστά από τον καναπέ κολλητά τα ηχεία που κοιτάνετην tv? Συγνώμη δεν το καταλαβαίνω...
Πέρα από τα όποια ατοπήματα (γκουχ, γκουχ) θεωρώ πως γράφτηκαν ενδιαφέροντα πράγματα στο νήμα.

Μια ξερή παρουσίαση, 10 μπράβο από κάτω και τέλος θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον;
Σίγουρα όχι!
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Όχι γιατί περιμένω σε λίγο τα RP 160 M τα οποία θα τοποθετηθούν πάνω στα SUB ελείψη χώρου και θα παίξουν τον ρόλο των L,R . Αργότερα μάλλον θα βρουν την θέση τους κάπου ψηλά. για το surround. Είτε μπροστά είτε πίσω αντικαθιστώντας τα EV. Έτσι ξεχωρίζω εντελώς το δικάναλο με το πολυκάναλο και ησυχάζω προσωρινά...
received_914547603570715.jpeg

Μπήκαν και τα θηρία :dance2:
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
View attachment 321566
Μπήκαν και τα θηρία :dance2:
Βασισμενος στο γεγονος οτι τα Klipsch των τελευταιων χρονων πλην των τρεχοντων μοντελων ειχαν ομοιο ηχητικο χαρακτηρα σε ολη τη σειρα RP με μικρες διαφορες απο μοντελο σε μοντελο, θα θεωρησω οτι κατα πασα πιθανοτητα τα RP160M θα εχουν παρομοια αποκριση με το επομενο μοντελο που τα αντικατεστησε το οποιο (οπως και ολη η σειρα RP) ειχε μια εντονη βυθιση στο σημειο κρος και μηδενικη ανοχη στον καθετο αξονα με αυστηρη απαιτηση για το αυτι να βρισκεται στο υψος του τουιτερ ακριβως, οποτε σιγουρεψου οτι τα τουιτερ δεν ειναι ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω απο το υψος του αυτιου για καλυτερο αποτελεσμα.
Επισης επειδη το Audyssεy εχει στο default μια βυθιση στο target curve στα 2Khz σιγουρεψου οτι θα κανεις το calibration μεσω του App (αυτου που αγοραζεις με 20€) και θα βγαλεις off την χαζη αυτη βυθιση που θα τα κανει ακομα χειροτερα..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
...
Επισης επειδη το Audyssεy εχει στο default μια βυθιση στο target curve στα 2Khz σιγουρεψου οτι θα κανεις το calibration μεσω του App (αυτου που αγοραζεις με 20€) και θα βγαλεις off την χαζη αυτη βυθιση που θα τα κανει ακομα χειροτερα..
Αυτή η βύθιση , το αποκαλούμενο midrange compensation , είναι ουσιαστικά απομίμηση μέσω DSP του κλασσικού BBC dip... Τι σχιζοφρένεια και αυτό το Audyssey, από τη μια να προσομοιώνει το dip και από την άλλη να μην παρέχει δυνατότητα για ενδεδειγμένη κατωφερή κλίση στην καμπυλη-στόχο.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Βασισμενος στο γεγονος οτι τα Klipsch των τελευταιων χρονων πλην των τρεχοντων μοντελων ειχαν ομοιο ηχητικο χαρακτηρα σε ολη τη σειρα RP με μικρες διαφορες απο μοντελο σε μοντελο, θα θεωρησω οτι κατα πασα πιθανοτητα τα RP160M θα εχουν παρομοια αποκριση με το επομενο μοντελο που τα αντικατεστησε το οποιο (οπως και ολη η σειρα RP) ειχε μια εντονη βυθιση στο σημειο κρος και μηδενικη ανοχη στον καθετο αξονα με αυστηρη απαιτηση για το αυτι να βρισκεται στο υψος του τουιτερ ακριβως, οποτε σιγουρεψου οτι τα τουιτερ δεν ειναι ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω απο το υψος του αυτιου για καλυτερο αποτελεσμα.
Επισης επειδη το Audyssεy εχει στο default μια βυθιση στο target curve στα 2Khz σιγουρεψου οτι θα κανεις το calibration μεσω του App (αυτου που αγοραζεις με 20€) και θα βγαλεις off την χαζη αυτη βυθιση που θα τα κανει ακομα χειροτερα..
Καλημέρα.Το τουίτερ βρίσκετε ακριβώς στο ύψος του αυτιού αλλά με πρόλαβες και με απογοήτευσες...:oops: ήθελα να ρωτήσω αν είναι μεγάλο ατόπημα [ από την στιγμή που η πλειοψηφία της πληροφορίας βγαίνει από το κεντρικό και τα L-R απλά συμπληρώνουν]να τα έβαζα ψηλά και υπό γωνία βέβαια τσιμπώντας τα level και φτιάχνοντας τις αποστάσεις...
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Καλημέρα φίλοι μου.
Παραθέτω ένα παράδειγμα χώρου όπου ο πελάτης ήθελε να αντικαταστήσει την 55'' tv με 75'' και να φτιάξει ένα εισαγωγικό home cinema. Επίσης θεώρησε λογικό πως από την στιγμή που αποφασίστηκε με την σύζυγο η προσθήκη κατασκευής από γυψοσανίδα στον χώρο θα μπορούσε να την εντάξει χωρίς πρόβλημα και αφού το σπίτι θα γινόταν γιαπί θα περνούσαμε και τις καλωδιώσεις του surround... Υπολόγιζε όμως χωρίς την ξενοδόχο...
Το αποτέλεσμα...tv 65'' και με το ζόρι μια ηχομπάρα sonos χωρίς sub...
1643131419607.jpg

277564568_1238993073297505_2735031973886052401_n.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Μεγάλο πρόβλημα τα ψηλοτάβανα. Τέτοιο έχω. 🙃


Τώρα που το βλέπω καλά καλά, γιατί κυρία μου, γιατί. Αφού έγινε που έγινε γιαπί. :)

440364_c153ab93e2ef1bdd46c26e0e27857b54.jpg

440365_839466f2355c536f26f1c81f544b267c.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Μεγάλο πρόβλημα τα ψηλοτάβανα. Τέτοιο έχω. 🙃


Τώρα που το βλέπω καλά καλά, γιατί κυρία μου, γιατί. Αφού έγινε που έγινε γιαπί. :)

View attachment 321583
View attachment 321585
Έλα πες μου εσύ τώρα... Όσο για το ενεργειακό δεν ήθελε να το πληρώσει.
Προσωπικά, οι σκούροι τόνοι με ηρεμούν περισσότερο στον χώρο από τη γνωστή νοσοκομειακή ασπρίλα τοίχων και ταβανιού του τυπικού ελληνικού σαλονιού.

Πιστεύω αν ήθελε ο Antony με δυο πινελιές διαφορετικές θα τον μετέτρεπε στο άψε-σβήσε σε πιο family friendly τον χώρο.

Συν του ότι βλέπουμε τον χώρο στη φωτό με τεχνητό φωτισμό. Δεν ξέρουμε πώς θα είναι με φυσικό φως.
Ένα από τα πλεονεκτήματα το man cave να μην είναι υπόγειο.
Και εμένα φίλε μου...πολύ. Θα προτιμούσα να ζω σε κατάμαυρο σπίτι παρά σε ολόλευκο. Επίσης δεν είμαι του πολύ φωτισμού. Ένα επιτραπέζιο ή επιδαπέδιο φωτιστικό και τίποτα άλλο. Όταν ακούω μουσική ούτε αυτά.
Επίτηδες δεν το μετατρέπω σε family friendly για να μην τους μπαίνουν ιδέες...8-)
1707459073866.png
 
Last edited:


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.178
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top