Featured Antonylogan's man cave

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Είναι καθαρά γυναικείο θέμα!
Το ερώτημα είναι το “γιατί”.
Γιατί δεν επιτρέπουν μεγαλύτερη τηλεόραση ενώ δεν θα ενοχλήσει; Γιατί δεν θέλουν ούτε καν εντοιχισμένα-εξαφανισμένα ηχεια για home cinema?

Εδώ σας θέλω.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Κάποιο αισθητήριο "μεγάλο=άχαρο" υπάρχει στη γυναίκα, που στον άντρα δεν υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς.

Βέβαια, προς υπεράσπιση της γυναίκας, αρμονικό είναι το αποτέλεσμα που βλέπουμε στην τελευταία φωτό με την 55ιντση.
Γιατί δεν θέλουν ούτε καν εντοιχισμένα-εξαφανισμένα ηχεια για home cinema?
Έχει ειπωθεί όχι ποτέ από γυναίκα για εντοιχισμένα-εξαφανισμένα ηχεία;
Να της έχει δείξει κανείς το αρχιτεκτονικό σχέδιο, να δει ακριβώς πώς θα φαίνεται στο τέλος και να πει όχι;

Εγώ νομίζω θα πει όχι, αν ακούσει έτσι στον αέρα να της πει ο άντρας της, θα βάλω και στο ταβάνι ηχεία.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Κάποιο αισθητήριο "μεγάλο=άχαρο" υπάρχει στη γυναίκα, που στον άντρα δεν υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς.
Ο Μάρκου διαφωνεί :biggrin:

Σοβαρά τώρα: όχι δεν είναι αυτό. Πχ δεν εξηγείται με αυτό το επιχείρημα γιατί δεν θα δεχθεί εύκολα γυναίκα φουλ immersive σύστημα ακόμα και αν είναι εντοιχισμένο, να μην φαίνεται τίποτα.
Ας πούμε αυτός ο τοίχος που είδαμε πριν
IMG_6372.jpeg

θα μπορούσε να κρύβει πολλά ηχεία και subs.
Left Right Center - Front Heights - και δυο τουλάχιστον subs.

Και αντιστοίχως στους πλαϊνούς τοίχους και στην οροφή. Να μην φαίνεται τίποτα.
Αλλά δεν θα συμφωνήσουν.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Άλλο το "καθόλου ηχείο", και άλλο το ηχείο με την γρίλια του, ακόμα και αν ήταν βαμμένη στο χρώμα του τοίχου. Αυτά τα δύο είναι δύο διαφορετικές εικόνες στο μάτι. Ότι και να κάνεις η γρίλια θα φαίνεται.

Ο μοναδικός τρόπος (που γνωρίζω) να μην φαίνεται εντοιχισμένο ηχείο είναι πίσω από ύφασμα, που είναι τμήμα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού του χώρου.
 


Μηνύματα
28.300
Reaction score
26.859
Ο μοναδικός τρόπος (που γνωρίζω) να μην φαίνεται εντοιχισμένο ηχείο είναι πίσω από ύφασμα, που είναι τμήμα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού του χώρου.
Ναι ,αλλά θα πρέπει να είναι ηχοπερατό το ύφασμα .
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Το ερώτημα είναι το “γιατί”.
Γιατί δεν επιτρέπουν μεγαλύτερη τηλεόραση ενώ δεν θα ενοχλήσει; Γιατί δεν θέλουν ούτε καν εντοιχισμένα-εξαφανισμένα ηχεια για home cinema?

Εδώ σας θέλω.
Εγώ στις περιπτώσεις που ξέρω, είναι καθαρά θέμα εξουσίας και όχι αισθητικής. Ο βασικός λόγος δηλαδή που δεν το θέλει η γυναίκα, είναι επειδή το θέλει ο άντρας και "δεν θα του περάσει".

Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό επεκτείνεται σε ολόκληρη τη σχέση, σε κάποιες άλλες αφορά μόνο το κομμάτι του σπιτιού, που είναι "δικό της" (και δεν εννοώ πάντα ιδιοκτησιακά, αλλά είναι και ιδιοκτησιακά, τελειώνει το πανηγύρι).

Φίλος που ήθελε να βάλει προτζέκτορα και δεν τον άφηνε η γυναίκα γιατί θα είναι μια αηδία, όταν τους έδειξα στο παλιό σπίτι που είχα την οθόνη κρυφή σε γυψοσανίδα, μετά άρχισε τα "ναι, και θα βλέπεις μπάλα όλη μέρα" και τέτοια. Το θέμα ήταν η άρνηση δηλαδή, ο λόγος δεν είχε σημασία.

Φυσικά δεν είναι όλα τα ζευγάρια έτσι, ξέρω και διαφορετικές περιπτώσεις. Θα τολμούσα να πω όμως ότι στην Ελλάδα η πλειοψηφία ανήκει στην πρώτη κατηγορία.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Πιθανόν να παίζει η εξήγηση του symos παραπάν' σε κάποιες περιπτώσεις και προσθέτω..
Νομίζω το πρώτο ''όχι'' είναι συνήθως αυτοματισμός..
Γιατί να γίνει αυτή η αναστάτωση?
Γιατί τι έχουν τα ηχεία που έχσ' τώρα?
Γιατί να μπούμε σε έξοδα?
Τα περισσότερα γιατί (και είναι πολλά :fuckyou:) προκύπτουν πιθανόν επειδή δεν καταλαβαίνουν την ανάγκη που έχουμε εμείς για upgrade..
Βάλε
R (17).jpg
ν' ακούς και καλά είσαι, τι θε τώρα (που θα με κάμεις το σπίτ' γιαπί για ηχεία) :D
Μετά καταλαβαίνουν τη διαφορά και συχνά το αποτέλεσμα τους αρέσει και αισθητικά περισσότερο αλλά.. η αρχή μπορεί να είναι δύσκολη.
Τώρα αν το σπίτι είναι σε στάδιο οικοδομής - ανακατασκευής και πάλι δεν.. εκεί σηκώνουμε τα χέρια ψηλά.. :idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Άλλο το "καθόλου ηχείο", και άλλο το ηχείο με την γρίλια του, ακόμα και αν ήταν βαμμένη στο χρώμα του τοίχου. Αυτά τα δύο είναι δύο διαφορετικές εικόνες στο μάτι. Ότι και να κάνεις η γρίλια θα φαίνεται.

Ο μοναδικός τρόπος (που γνωρίζω) να μην φαίνεται εντοιχισμένο ηχείο είναι πίσω από ύφασμα, που είναι τμήμα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού του χώρου.
Και εγώ αυτό εννοούσα, ηχοπερατό ύφασμα ως τμήμα του σχεδιασμού. Όχι γρίλιες. Να μην φαίνεται τίποτα. Να μπορείς να βάλεις όσα ηχεια θες, γύρω γύρω πάνω κάτω και να είναι αόρατα.
Αλλά και τότε θα πει όχι.
Γιατι;
Να γιατί:
Εγώ στις περιπτώσεις που ξέρω, είναι καθαρά θέμα εξουσίας και όχι αισθητικής. Ο βασικός λόγος δηλαδή που δεν το θέλει η γυναίκα, είναι επειδή το θέλει ο άντρας και "δεν θα του περάσει".

Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό επεκτείνεται σε ολόκληρη τη σχέση, σε κάποιες άλλες αφορά μόνο το κομμάτι του σπιτιού, που είναι "δικό της" (και δεν εννοώ πάντα ιδιοκτησιακά, αλλά είναι και ιδιοκτησιακά, τελειώνει το πανηγύρι).

Φίλος που ήθελε να βάλει προτζέκτορα και δεν τον άφηνε η γυναίκα γιατί θα είναι μια αηδία, όταν τους έδειξα στο παλιό σπίτι που είχα την οθόνη κρυφή σε γυψοσανίδα, μετά άρχισε τα "ναι, και θα βλέπεις μπάλα όλη μέρα" και τέτοια. Το θέμα ήταν η άρνηση δηλαδή, ο λόγος δεν είχε σημασία.

Φυσικά δεν είναι όλα τα ζευγάρια έτσι, ξέρω και διαφορετικές περιπτώσεις. Θα τολμούσα να πω όμως ότι στην Ελλάδα η πλειοψηφία ανήκει στην πρώτη κατηγορία.
Αυτή είναι η αιτία. Έχουμε να κάνουμε με άσκηση εξουσίας, και όχι με αισθητική.
Όπως ακριβώς τα λέει ο @symos.
Ακόμα και σε περιπτώσεις όπου οικονομικά/διακοσμητικά μπορεί να επιτευχθεί η πλήρης εξαφάνιση, το πιο πιθανό είναι να πει όχι, για να κατοχυρώσει την κυριαρχία της στο σαλόνι, στο σπίτι και στην ζωή συνολικά.
Και ακόμα και αν υπάρχει δυνατότητα για άλλο χώρο, dedicated, ακόμα και αυτό θα σας το βγάλει ξυνό, αν δείξετε πως σας αρέσει να περνάτε ώρα εκεί. Ακόμα χειρότερα αν έρχονται και φίλοι, ειδικά για μπάλα.
Δεν σκέφτονται πως καλύτερα να είναι ο άντρας στο υπόγειο παρά εκτός σπιτιού.

Οπότε αφήστε τις pipes περί αισθητικής. Όλα είναι παιχνίδια εξουσίας.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Μην ξεχνάμε κι αυτό που είπε ο Antony πιο πάνω όμως, για να λέμε και τα στραβά των αντρών.
Ότι δηλαδή οι περισσότεροι άντρες το έχουν το σπίτι για ξενοδοχείο, για έναν ύπνο και τέρμα, χωρίς να τους νοιάζει τίποτα.
Επόμενο είναι όταν ξαφνικά τους σηκωθεί για τεράστια TV, ηχεία κλπ γούστα, να έρθουν αντιμέτωποι με αντίδραση ως άσκηση εξουσίας από τις γυναίκες.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.786
Reaction score
6.329
Εγω πάντως τέτοια θέματα δεν έχω :D
Παίζει να γουστάρει περισσότερο η γυναίκα μου από εμένα τον ίδιο :D

Από την άλλη, σε πελάτες... χο χο χο, καθημερινά βλέπω και αισθάνομαι ιπτάμενες... παντόφλες :D
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.305
Reaction score
1.657
Το ερώτημα είναι το “γιατί”.
Γιατί δεν επιτρέπουν μεγαλύτερη τηλεόραση ενώ δεν θα ενοχλήσει; Γιατί δεν θέλουν ούτε καν εντοιχισμένα-εξαφανισμένα ηχεια για home cinema?

Εδώ σας θέλω.
Πιστευω οτι ενας απο τους στοχους της γυναικας ειναι να εμποδισει την ευτυχια του ανδρος. Γνωση απο αρχαιων χρονων που μεταφορικα συμβολιζεται με την συμπραξη με τον οφι (πεθερα;) να πεταχτει ο δολιος απο τον παραδεισο.
Επισης υπαρχει ενα γονιδιο γκρινιας που ενεργοποιειτσι οπως στους εν υπνωσει δολοφονους με τον γαμο. Και αρχιζει το θριλερ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Μην ξεχνάμε κι αυτό που είπε ο Antony πιο πάνω όμως, για να λέμε και τα στραβά των αντρών.
Ότι δηλαδή οι περισσότεροι άντρες το έχουν το σπίτι για ξενοδοχείο, για έναν ύπνο και τέρμα, χωρίς να τους νοιάζει τίποτα.
Επόμενο είναι όταν ξαφνικά τους σηκωθεί για τεράστια TV, ηχεία κλπ γούστα, να έρθουν αντιμέτωποι με αντίδραση ως άσκηση εξουσίας από τις γυναίκες.
Έλα που γίνεται και στα νέα ζευγάρια που ανοίγουν σπίτι πρώτη φορά.

Επίσης να ξέρετε πως τα συζητάνε μεταξύ τους, με φίλες και μανάδες, και παίρνουν συμβουλές.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Δεν πιστεύω τίποτα, πριν δω ιδίοις όμμασι τη συμπεριφορά και τη συμμετοχή του άντρα στα του σπιτιού.
Αν η συμμετοχή του φτάνει με το ζόρι να πετάει απλά τα σκουπίδια, και το ενδιαφέρον του τελειώνει στη ζάντα του αυτοκινήτου του, σόρι, αλλά η γυναίκα δικαιωματικά θα έχει τον πρώτο λόγο μετά για το σαλόνι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Δεν πιστεύω τίποτα, πριν δω ιδίοις όμμασι τη συμπεριφορά και τη συμμετοχή του άντρα στα του σπιτιού.
Αν η συμμετοχή του φτάνει με το ζόρι να πετάει απλά τα σκουπίδια, και το ενδιαφέρον του τελειώνει στη ζάντα του αυτοκινήτου του, σόρι, αλλά η γυναίκα δικαιωματικά θα έχει τον πρώτο λόγο μετά για το σαλόνι.
Και αντιστρόφως ;)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.347
Reaction score
21.045
Διαβάζοντας τα τελευταία posts (από του @symos, post #269 και μετά), αν και το έχω αναφέρει πολλάκις στο παρελθόν, αισθάνομαι απίστευτα τυχερός κι ευγνώμων επειδή έχω τη σύζυγο που έχω. :)

Και για όσους δεν παρακολούθησαν τα σχετικά στο thread μου, αναφέρω περιληπτικά: Όταν μπήκαμε σε φάση ολικής ανακαίνισης της οικίας μας ("σπάσαμε" όλο το σπίτι, μόνο οι κολώνες κι οι εξωτερικοί τοίχοι έμειναν στη θέση τους), στο στάδιο του σχεδιασμού, βλέποντας τα αρχιτεκτονικά σχέδια, μου λέει: "Κοίτα, αυτός εδώ ο χώρος, δεν θα ήταν ιδανικός για να στήσεις ένα δωμάτιο αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής; Να μπορείς να ακούς όση μουσική θες, όσο δυνατά θες, χωρίς να ενοχλείς και χωρίς να σε ενοχλούν! Εάν "χωράει" στον προϋπολογισμό, κάνε το, τώρα που έχεις την ευκαιρία!". Ε, the rest is history, που λένε και στο χωριό μου...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.173
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top