Featured Antonylogan's man cave

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Αυτή είναι η αιτία. Έχουμε να κάνουμε με άσκηση εξουσίας, και όχι με αισθητική.
Όπως ακριβώς τα λέει ο @symos.
Ακόμα και σε περιπτώσεις όπου οικονομικά/διακοσμητικά μπορεί να επιτευχθεί η πλήρης εξαφάνιση, το πιο πιθανό είναι να πει όχι, για να κατοχυρώσει την κυριαρχία της στο σαλόνι, στο σπίτι και στην ζωή συνολικά.
Και ακόμα και αν υπάρχει δυνατότητα για άλλο χώρο, dedicated, ακόμα και αυτό θα σας το βγάλει ξυνό, αν δείξετε πως σας αρέσει να περνάτε ώρα εκεί. Ακόμα χειρότερα αν έρχονται και φίλοι, ειδικά για μπάλα.
Δεν σκέφτονται πως καλύτερα να είναι ο άντρας στο υπόγειο παρά εκτός σπιτιού.

Οπότε αφήστε τις pipes περί αισθητικής. Όλα είναι παιχνίδια εξουσίας.
Υπάρχει αυτό που λες, υπάρχουν και καλύτερα, αλλά και χειρότερα. Δεν είναι όλα μια ευθεία. Ήμουν παρόν όταν του είπε η άλλη "εσύ δουλεύεις για εμάς και εγώ για μένα¨. Έμεινα κόκαλο. Ο κακομοίρης δεν έβγαλε άχνα. Εγώ θα την είχα στείλει σπίτι της, next day the latest. Όπως και να ακούγεται αυτό, δεν με ενδιαφέρει. Αν και αυτά φαίνονται από την αρχή.

Τι να πω ρε παιδιά. Με αυτά που ακούω - διαβάζω, εγώ δεν έχω τέτοια θέματα. Όταν έχει και όρεξη κάνει και σχέδια για το σαλόνι, που θα μπει τι. Για το τελικό σχέδιο, που ακόμα δεν έχουμε καταλήξει σε τίποτα, της είπα για πίσω ηχεία, atmos, μεγάλη TV ή/ και προβολέα. Κάθεται μόνη της και κάνει σχέδια (έχει απίστευτο χέρι στο σχέδιο) πως θα φαίνεται ο τοίχος, τι πρέπει να κάνουμε ώστε να μπει εύκολα, στο μάτι, μια 85άρα, τι σχέδιο θα έχει δεξιά - αριστερά - πάνω, πως να μην ενοχλούν τα πίσω ηχεία κλπ κλπ. Μου δείχνει, της λέω πχ αυτό όχι γιατί επηρεάζει αυτό και αυτό, το ξεχνάμε ή το αλλάζουμε κάπως, το ίδιο για τον καναπέ, τα φώτα, τα παράθυρα, τα πάντα. Στα ηχεία με ρωτάει να αποφασίσω αν θα βάλουμε δαπέδου ή μικρότερα γιατί αλλάζουν τα σχέδια. Λογικότατο. Πάμε στα μαγαζιά, βλέπουμε προϊόντα, ηχεία και άλλα , κάποια τα βλέπουμε άλλα τα απορρίπτουμε, χωρίς καν να τα ακούσουμε. Ασχολούμαστε και οι δύο.
Αν η συμμετοχή του φτάνει με το ζόρι να πετάει απλά τα σκουπίδια, και το ενδιαφέρον του τελειώνει στη ζάντα του αυτοκινήτου του, σόρι, αλλά η γυναίκα δικαιωματικά θα έχει τον πρώτο λόγο μετά για το σαλόνι.
Συμφωνώ. Έτσι είναι. Αν το σπίτι το βλέπεις ως ξενοδοχείο, θα έχεις και υπηρεσίες ξενοδοχείου. Και δεν θα βγάλεις άχνα, έχει δίκιο.

Για να σας δω παλικάρια μου; Πόσοι καθαρίζεται το σπίτι; Βάζετε πλυντήρια, σκούπες, πλένετε πιάτα; Μαζεύετε κουζίνες; Πόσοι σιδερώνετε, καθαρίζεται μπάνια; κλπ κλπ κλπ.......

Ας ξεκινήσω εγώ καθώς δεν έχω κανένα θέμα με όλα τα παραπάνω. Τα κάνω όλα.

Edit: και μαγείρεμα. Δεν ξέρω πολλά πράγματα, αλλά αυτά που ξέρω με χαρά να τα μαγειρέψω. Κανένα θέμα. Και μαζί πολλές φορές.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.347
Reaction score
21.045
Για να σας δω παλικάρια μου; Πόσοι καθαρίζεται το σπίτι; Βάζετε πλυντήρια, σκούπες, πλένετε πιάτα; Μαζεύετε κουζίνες; Πόσοι σιδερώνετε, καθαρίζεται μπάνια; κλπ κλπ κλπ.......

Ας ξεκινήσω εγώ καθώς δεν έχω κανένα θέμα με όλα τα παραπάνω. Τα κάνω όλα.
Έλα να κάνουμε club! Εκτός από το σιδέρωμα (που ήξερα τον καιρό που ήμουν φοιτητής και μετά ξέχασα γιατί για πολλά χρόνια δεν χρειάστηκε να σιδερώσω), όλα τα άλλα τα κάνω. Το σπίτι είναι κοινή ευθύνη, τελεία και παύλα.
 



Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ήμουν παρόν όταν του είπε η άλλη "εσύ δουλεύεις για εμάς και εγώ για μένα¨. Έμεινα κόκαλο. Ο κακομοίρης δεν έβγαλε άχνα. Εγώ θα την είχα στείλει σπίτι της, next day the latest. Όπως και να ακούγεται αυτό, δεν με ενδιαφέρει. Αν και αυτά φαίνονται από την αρχή.
Και αυτη, οπως και αυτη που περιεγραψε ο Symos, θα ειχε παει στη μανα της πολυ πριν μπει το στεφανι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Υπάρχει αυτό που λες, υπάρχουν και καλύτερα, αλλά και χειρότερα. Δεν είναι όλα μια ευθεία.
Υπάρχουν πάντα και εξαιρέσεις. Προσωπικά και εγώ δεν έχω τέτοια θέματα, αλλά βλέπω τι γίνεται γύρω μου.
 

Μηνύματα
14.542
Reaction score
16.383
Εγώ στις περιπτώσεις που ξέρω, είναι καθαρά θέμα εξουσίας και όχι αισθητικής. Ο βασικός λόγος δηλαδή που δεν το θέλει η γυναίκα, είναι επειδή το θέλει ο άντρας και "δεν θα του περάσει".

Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό επεκτείνεται σε ολόκληρη τη σχέση, σε κάποιες άλλες αφορά μόνο το κομμάτι του σπιτιού, που είναι "δικό της" (και δεν εννοώ πάντα ιδιοκτησιακά, αλλά είναι και ιδιοκτησιακά, τελειώνει το πανηγύρι).

Φίλος που ήθελε να βάλει προτζέκτορα και δεν τον άφηνε η γυναίκα γιατί θα είναι μια αηδία, όταν τους έδειξα στο παλιό σπίτι που είχα την οθόνη κρυφή σε γυψοσανίδα, μετά άρχισε τα "ναι, και θα βλέπεις μπάλα όλη μέρα" και τέτοια. Το θέμα ήταν η άρνηση δηλαδή, ο λόγος δεν είχε σημασία.

Φυσικά δεν είναι όλα τα ζευγάρια έτσι, ξέρω και διαφορετικές περιπτώσεις. Θα τολμούσα να πω όμως ότι στην Ελλάδα η πλειοψηφία ανήκει στην πρώτη κατηγορία.
Επιτέλους κάποιος με βασικές γνώσεις ψυχολογίας ανθρώπων και δή γυναικών στην περίπτωσή αυτή.

Περίμενα εδω και χιλιάδες - εκατομμύρια σελίδες κάποιος να το επισημάνει (συμπεριλαμβανομένων και των ξένων site). :D Το έχω αναφέρει και εγω σε παλαιότερο πόστ μου.

Μια παραπέρα ανάγνωση - δικαιολογία τους είναι ότι το σπίτι θεωρείται (και το νοιώθουν καθώς conditioned) δικό τους χώρο αλλά και ευθύνη. Είναι συνήθως ένα μικρό μέρος της ζωής που νιώθουν ότι έχουν εξουσία ιδίως εάν ο άνδρας τους παρουσιάζει φαινόμενα επιβολής τέτοια σε όλες τις άλλες δραστηριότητες και αποφάσεις. Δεν είναι κακό, είναι ανθρωπινη υποσυινείδητη αντίδραση απο μεριάς τους τις πιο πολλές φορές. Μάλιστα αποτελεί στις παραπάνω περιπτώσεις και εκδήλωση αγάπης και ανάγκης να ισορροπήσουν τα πράγματα όσο αφορά την εξουσία. Εάν δεν υπάρχει καθόλου αυτό σημαίνει ... ότι σε έχει γραμμένο. Οπότε να προσέχετε τι εύχεσθε όλοι. Εάν δεν υπάρχει επειδή έτσι και αλλιώς η σχέση είναι ισορροπημένη απο άποψη εξουσίας ... αυτό είναι νορμάλ. Δηλαδή απο καλύτερο σε χειρότερο α) το νορμάλ β) να σου γκρινιάζει και ιδίως για το σπίτι γ) να μην λέει τίποτε και να είναι σύμφωνη σε όλα. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Κάποιο αισθητήριο "μεγάλο=άχαρο" υπάρχει στη γυναίκα, που στον άντρα δεν υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς.

Βέβαια, προς υπεράσπιση της γυναίκας, αρμονικό είναι το αποτέλεσμα που βλέπουμε στην τελευταία φωτό με την 55ιντση.


Έχει ειπωθεί όχι ποτέ από γυναίκα για εντοιχισμένα-εξαφανισμένα ηχεία;
Να της έχει δείξει κανείς το αρχιτεκτονικό σχέδιο, να δει ακριβώς πώς θα φαίνεται στο τέλος και να πει όχι;

Εγώ νομίζω θα πει όχι, αν ακούσει έτσι στον αέρα να της πει ο άντρας της, θα βάλω και στο ταβάνι ηχεία.
Ο χώρος ή το μπάτζετ δεν επιτρέπει πάντα τον εντοιχισμό...Πλέον δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να κάνω προοπτικό[γιατί δεν θα καταλάβει Χριστό από το αρχιτεκτονικό] από την στιγμή που είναι κατηγορηματική. Όσες φορές έκανα τα έβαλα... :p
Επιτέλους κάποιος με βασικές γν;vσεις ψυχολογίας ανθρώπων και δή γυναικών στην περίπτωσή αυτή.

Περίμενα εδω και χιλιάδες - εκατομμύρια σελίδες κάποιος να το επισημάνει (συμπεριλαμβανομένων και των ξένων site). :D Το έχω αναφέρει και εγω σε παλαιότερο πόστ μου.

Μια παραπέρα ανάγνωση - δικαιολογία τους είναι ότι το σπίτι θεωρείται (και το νοιώθουν καθώς conditioned) δικό τους χώρο αλλά και ευθύνη. Είναι συνήθως ένα μικρό μέρος της ζωής που νιώθουν ότι έχουν εξουσία ιδίως εάν ο άνδρας τους παρουσιάζει φαινόμενα επιβολής τέτοια σε όλες τις άλλες δραστηριότητες και αποφάσεις. Δεν είναι κακό, είναι ανθρωπινη υποσυινείδητη αντίδραση απο μεριάς τους τις πιο πολλές φορές. Μάλιστα αποτελεί στις παραπάνω περιπτώσεις και εκδήλωση αγάπης και ανάγκης να ισορροπήσουν τα πράγματα όσο αφορά την εξουσία. Εάν δεν υπάρχει καθόλου αυτό σημαίνει ... ότι σε έχει γραμμένο. Οπότε να προσέχετε τι εύχεσθε όλοι. Εάν δεν υπάρχει επειδή έτσι και αλλιώς η σχέση είναι ισορροπημένη απο άποψη εξουσίας ... αυτό είναι νορμάλ. Δηλαδή απο καλύτερο σε χειρότερο α) το νορμάλ β) να σου γκρινιάζει και ιδίως για το σπίτι γ) να μην λέει τίποτε και να είναι σύμφωνη σε όλα. :)
Γι' αυτό βγήκε μια πολύ απλή λύση που λέγετε διαζύγιο!8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Όσοι δουλεύουν σε αντίστοιχα επαγγέλματα (διακοσμητές-αρχιτέκτονες-ακόμα και calibrators) έχουν εικόνα της πραγματικότητας, και μπορούν αν θέλουν να μας πουν τα «στατιστικά».
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Έλα να κάνουμε club! Εκτός από το σιδέρωμα (που ήξερα τον καιρό που ήμουν φοιτητής και μετά ξέχασα γιατί για πολλά χρόνια δεν χρειάστηκε να σιδερώσω), όλα τα άλλα τα κάνω. Το σπίτι είναι κοινή ευθύνη, τελεία και παύλα.
Δεν υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές...
 

Μηνύματα
14.542
Reaction score
16.383
Γι' αυτό βγήκε μια πολύ απλή λύση που λέγετε διαζύγιο!
Κοίτα ... όχι ακριβώς. Μπορείς να της δώσεις χώρο και να την κάνεις να νοιώθει ότι έχει και αυτή κάποια εξουσία. Πολλές φορές φταίνε οι άνδρες. Είναι χαζοί χα χα. (εκτός εάν θέλουν να τις ξεφορτωθούν... άλλο αυτό).

Εάν την καταπιέσεις πολύ έχουμε σειρά εξελίξεων που δεν την ανέφερα σε πλήρη ανάλυση παρά μόνο το α) δηλαδή το σε έχει γραμμένο. Μετά ακολουθεί το β) βρίσκει γκόμενο και γ) διαζύγιο (που νομίζεις ότι εσύ οδήγησες τα πράγματα εκεί ...ενώ αυτή φροντισε να πάνε εκεί μετά την απόφαση της μηδέν (groung zero) όπου αποφάσισε ότι το έχεις παρακάνει. :D

Σαχλαμάρες ...όλα αυτά είναι παιχνίδια.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Διαβάζοντας τα τελευταία posts (από του @symos, post #269 και μετά), αν και το έχω αναφέρει πολλάκις στο παρελθόν, αισθάνομαι απίστευτα τυχερός κι ευγνώμων επειδή έχω τη σύζυγο που έχω. :)

Και για όσους δεν παρακολούθησαν τα σχετικά στο thread μου, αναφέρω περιληπτικά: Όταν μπήκαμε σε φάση ολικής ανακαίνισης της οικίας μας ("σπάσαμε" όλο το σπίτι, μόνο οι κολώνες κι οι εξωτερικοί τοίχοι έμειναν στη θέση τους), στο στάδιο του σχεδιασμού, βλέποντας τα αρχιτεκτονικά σχέδια, μου λέει: "Κοίτα, αυτός εδώ ο χώρος, δεν θα ήταν ιδανικός για να στήσεις ένα δωμάτιο αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής; Να μπορείς να ακούς όση μουσική θες, όσο δυνατά θες, χωρίς να ενοχλείς και χωρίς να σε ενοχλούν! Εάν "χωράει" στον προϋπολογισμό, κάνε το, τώρα που έχεις την ευκαιρία!". Ε, the rest is history, που λένε και στο χωριό μου...
Να σε ξεφορτωθεί από το βασίλειό της το σαλόνι ήθελε φίλε και το έθεσε πολύ κομψά :p
Όσοι δουλεύουν σε αντίστοιχα επαγγέλματα (διακοσμητές-αρχιτέκτονες-ακόμα και calibrators) έχουν εικόνα της πραγματικότητας, και μπορούν αν θέλουν να μας πουν τα «στατιστικά».
Εγώ πάντως μίλησα με στοιχεία8-)
Ο Μάρκου διαφωνεί :biggrin:

Σοβαρά τώρα: όχι δεν είναι αυτό. Πχ δεν εξηγείται με αυτό το επιχείρημα γιατί δεν θα δεχθεί εύκολα γυναίκα φουλ immersive σύστημα ακόμα και αν είναι εντοιχισμένο, να μην φαίνεται τίποτα.
Ας πούμε αυτός ο τοίχος που είδαμε πριν
View attachment 321613
θα μπορούσε να κρύβει πολλά ηχεία και subs.
Left Right Center - Front Heights - και δυο τουλάχιστον subs.

Και αντιστοίχως στους πλαϊνούς τοίχους και στην οροφή. Να μην φαίνεται τίποτα.
Αλλά δεν θα συμφωνήσουν.
Με το ΘΑ μόνο ο Ανδρέας πέτυχε!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Τι θυμήθηκα τώρα. Πρέπει να έχουν περάσει 6-7 χρόνια. Έπρεπε να κάνω ένα εγκεφαλογράφημα χωρίς ύπνο για 24 ώρες. Κατά της 23:00 ξεκίνησε να έρχεται ο στραβός. Την πατήσαμε λέω. Τηλεόραση με ακουστικά. Είδα μια ταινία, άντε άλλη μια. Πολλές ώρες ακόμα. Τι κάνουμε τώρα; Σιδέρωσα 3 πλυντήρια, όρθιος 😅. Δεν υπήρχε περίπτωση να βγει η νύχτα.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Φαίνεται συμφωνούμε πως ανεξαρτήτως του ποιος φταίει (σε κάθε ζευγάρι μπορεί να ισχύουν άλλα δεδομένα) ισχύει το εξής:
Οπότε αφήστε τις pipes περί αισθητικής. Όλα είναι παιχνίδια εξουσίας.
Να το θυμάστε για μελλοντικά θρεντ, μην αρχίσουμε πάλι τα χαζά “να ενσωματώσουμε το ηχοσύστημα στην ζωή μας και όχι της ζωή μας στο ηχοσύστημα”

Λύση υπάρχει, όλα εντοιχισμένα-εξαφανισμένα. Τέλος.

Άντε γεια.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Και εγώ αυτό εννοούσα, ηχοπερατό ύφασμα ως τμήμα του σχεδιασμού. Όχι γρίλιες. Να μην φαίνεται τίποτα. Να μπορείς να βάλεις όσα ηχεια θες, γύρω γύρω πάνω κάτω και να είναι αόρατα.
Αλλά και τότε θα πει όχι.
Γιατι;
Να γιατί:

Αυτή είναι η αιτία. Έχουμε να κάνουμε με άσκηση εξουσίας, και όχι με αισθητική.
Όπως ακριβώς τα λέει ο @symos.
Ακόμα και σε περιπτώσεις όπου οικονομικά/διακοσμητικά μπορεί να επιτευχθεί η πλήρης εξαφάνιση, το πιο πιθανό είναι να πει όχι, για να κατοχυρώσει την κυριαρχία της στο σαλόνι, στο σπίτι και στην ζωή συνολικά.
Και ακόμα και αν υπάρχει δυνατότητα για άλλο χώρο, dedicated, ακόμα και αυτό θα σας το βγάλει ξυνό, αν δείξετε πως σας αρέσει να περνάτε ώρα εκεί. Ακόμα χειρότερα αν έρχονται και φίλοι, ειδικά για μπάλα.
Δεν σκέφτονται πως καλύτερα να είναι ο άντρας στο υπόγειο παρά εκτός σπιτιού.

Οπότε αφήστε τις pipes περί αισθητικής. Όλα είναι παιχνίδια εξουσίας.
Και ο μακάκας πληρώνει...και κερατάς και χωρίς σύστημα :p
Χαλάνε το μπάσσσσο. :D :D
Ναι κάνει venturi και το ρουφάει:D
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.168
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top