Featured Antonylogan's man cave

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.736
Το αυτό στα πάνω κάτω.
Δε μπορεί να ισχύσει χωρίς ισοστάθμιση. Η λειτουργία της ανθρώπινης ακοής βασίζεται (μεταξύ άλλων) σε συχνοτικές διαφορές για την αντίληψη του ύψους της ηχητικής πηγής.

Άνω κάτω μας κάνατε πάλι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.461
Οταν το είχαμε δοκιμάσει με τον Ζαπάντη σπίτι μου το πάνω κάτω ηχείο για να φέρουμε τον ήχο στη μέση του ύψους παίζοντας με τις στάθμες ΔΕΝ δούλεψε. Τότε είχε πει και το ωραίο ότι τα αυτιά τα έχουμε δεξιά και αριστερά του κεφαλιού και όχι πάνω κάτω. Αν ήταν εδώ γύρω θα έβγαινε να σας πει αν γίνεται ή δεν γίνεται και πως και γιατί. Αυτά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Και εγώ το έχω κουβεντιάσει μαζί του, δεν πρέπει να έχει περάσει χρόνος. Εκφράζει τις επιφυλάξεις του. Ακόμα και με εξωτερική επεξεργασία, θέλει δουλειά και γνώση για να γίνει σωστά.

Για αυτό σας λέω. Αν δεν θέλετε να το ψάχνετε πολύ, ή αν δεν διαθέτετε τα χρήματα για να το ψάξετε (αγορά DSP & εξωτερικού ενισχυτή & χρόνος calibrator), SONY, this is the way. I have Spoken (Ξαναβλέπω The Mandalorian, όπως καταλάβατε :)).
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.049
Reaction score
82.358
Πάλι συμβιβασμός είναι: Γίνεται μόνο με Sony τηλεόραση.
Άρα πάλι καταλήγουμε πως καλά θα ήταν να σταματήσουμε να μιλάμε για «όλα ίδια».

Εδώ ο Ζαπάντης που λέγαμε έστησε δυνατό σύστημα σε πελάτη με διαφορετικά mains από surrounds. Ίδια εταιρία-σειρά, αλλά διαφορετικό μέγεθος.
Με Sony AV παντως μπορεις να κανεις οτι θες χωρις πατεντες και το 360 Spatial θα φερει το ειδωλο οπου θες.
Και με Trinnov γίνεται, για πιο οικονομικά :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Μα δεν χρειάζεται να είναι όλα ίδια. Ούτε στα Studios δεν είναι ίδια, θα είναι στα σπίτια;
Υπάρχουν κάποια studios μετρημένα στα δάκτυλα, αλλά είναι η εξαίρεση. Και βέβαια αυτό αφορά το κάψιμο του ιδιοκτήτη, τίποτα παραπάνω.

Ίδια σειρά να είναι, φτάνει και περισσεύει για όλες τις κατοικίες.
Πάλι συμβιβασμός είναι: Γίνεται μόνο με Sony τηλεόραση.
Λογικό είναι να γίνεται μόνο με Sony XR. Αν έχεις κανονικό σύστημα και θες να βάλεις και άλλο κεντρικό δεν έχει κανένα θέμα να στο φτιάξει.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.311
Reaction score
6.462
Συμπερασμα.
Ο flash ειναι ψευτης, ο billepapas (παλι καλα που ειναι κιαλλοι εκτος εμου) το ιδιο και εγω , απλα πραματα...
Δε μας sony τιποτε...
:idk:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.914
Reaction score
11.232
Παρόλα αυτά, καλό είναι όλα τα ηχεία να είναι ίδια :)

Ειδικά αν είναι μικρά και στριμώχνονται ωραία κάτω από την τιβι ή οθόνη.

Ας συνεχίσει το μπουλινγκ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Συμπερασμα.
Ο flash ειναι ψευτης, ο billepapas (παλι καλα που ειναι κιαλλοι εκτος εμου) το ιδιο και εγω , απλα πραματα...
Δε μας sony τιποτε...
:idk:
Δεν σε είπε κανένας ψεύτη. Μπορεί όντως να μην σε ενοχλεί. Πιθανότατα και εγώ δεν θα καταλάβω κάτι. Άλλο όμως αυτό και άλλο αν πρέπει να γίνει σωστά. Είτε επειδή το θέλει κάποιος, είτε επειδή όντως καταλαβαίνει διαφορά.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Μπαμ κάνει η διαφορά στο δικό μου σύστημα υπέρ των δύο κεντρικών.

Έχω βάλει και ένα κεντρικό σε ψηλή βάση στο ύψος ακριβώς των LR, ενοχλώντας την εικόνα δηλαδή.
Κι όχι κάνα σπόρο, το Adam S3H.
E, ήταν αστείο. Με τίποτα δεν θα το προτιμούσα, ακόμα και ηχοπερατή να είχα.

Με τα δύο κεντρικά πάνω-κάτω, όλος ο τοίχος μετατρέπεται σε wall of sound. Κάτι που στα δικά μου αυτιά είναι πολύ πιο πληθωρικό και καθηλωτικό, παρά το pinpoint accuracy.
Φανταστείτε το σαν να υπάρχουν 2 ή και 4 ηχεία πίσω από το πανί.

Σε panning μέλισσας σαφώς και δεν θα έχω την ακρίβεια εντοπισμού που θα πρόσφερε ένα κεντρικό ακριβώς στο κέντρο, όπως θα το ήθελε ο μηχανικός του ήχου, αλλά πέρα από κάποια dolby test, σε πραγματικές συνθήκες θέασης, η αίσθηση wall of sound μπροστά, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, ακούγεται πιο κινηματογραφική και πιο εντυπωσιακή. Κυριολεκτικά wall of sound, αφού από τα 3,30 του πλάτους του δωματίου, τα 3,10 είναι η εικόνα. (133'').

Κοντά έπεσε η απεικόνιση που ανέβασε ο N.K. πιο πάνω.
Ακούγεται μεγάλη η μέλισσα; Φυσικά, δυο ηχειάρες πυροβολούν αντί μία. Bring it on!
Ξεκινάει από μικρή αριστερά, μεγαλώνει στο κέντρο και μικραίνει δεξιά;
Όχι, wall of sound.
Η διαφορά είναι στη μειωμένη ακρίβεια εντοπισμού. Πες π.χ. θέλει ο παραγωγός να βάλει τη μέλισσα να κάτσει δυο πιθαμές δεξιά από το κέντρο, μεταξύ κεντρικού και δεξιού ηχείου. Ε, εκεί σε μένα δεν θα ακουστεί ακριβώς από το σημείο εκείνο. Δεν είναι θολός όμως ο ήχος, όπως αφήνει να εννοηθεί το σκίτσο. Στιβαρός ακούγεται ο ήχος, απλά σαν να βγαίνει από όλο το πανί. Για μένα αυτό είναι επιτυχία, τουλάχιστον για τον δικό μου χώρο, και για τον τρόπο που θέλω να ακούω.
bee.jpg
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πάλι συμβιβασμός είναι: Γίνεται μόνο με Sony τηλεόραση.
Άρα πάλι καταλήγουμε πως καλά θα ήταν να σταματήσουμε να μιλάμε για «όλα ίδια».
Όχι. Δεν κατάλαβες. Δεν χρειάζεται να έχεις Sony τηλεόραση για να φέρεις το κεντρικό πιο ψηλά. Έχει επιλογή να το φέρεις με υποβοηθηση από τα Heights, η με διπλό κεντρικό.
Sony τηλεόραση πρέπει να έχεις μόνο για το Acustic center sync την οποία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και με διπλό κεντρικό χωρίς όμως να είναι απαραίτητο.
Πέρα από αυτό, οι AVR της Sony έχουν κάτι ακόμα που βοηθά όταν δεν είναι όλα τα ηχεία ίδια. Έχει επιλογή match reference όπου κάνει ισοστάθμιση για να ματσαρει τον ήχο όλων των ηχείων στον ήχο των τριών εμπρός.
Το κακό με τη Sony είναι που εχει μονο 1 καναλι subwoofer και δεν φαίνεται να κάνει καμία ισοστάθμιση στο μπάσο οπότε θα χρειάζεται εξωτερική βοήθεια (miniDSP) για την διαχείριση των sub.
Υποθέτω ότι άκουσαν τα παράπονα από όλα τα υπόλοιπα συστήματα καλιμπραρισματος που σκοτώνουν το μπάσο και αποφάσισαν να το αφήσουν στο έλεος του Θεού.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Κοντά έπεσε η απεικόνιση που ανέβασε ο N.K. πιο πάνω.
Ακούγεται μεγάλη η μέλισσα; Φυσικά, δυο ηχειάρες πυροβολούν αντί μία. Bring it on!
Ξεκινάει από μικρή αριστερά, μεγαλώνει στο κέντρο και μικραίνει δεξιά;
Όχι, wall of sound.

Εδώ για την μέλισσα :biggrin:
Από το 17:11
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.039
Reaction score
130.933
Trinnov, Arcam το κάνουν δίχως εξτρά ταρζανιές.

Φέρνεις το είδωλο στο κέντρο του πανιού και απολαμβάνεις.
Αυτός είναι ο τρόπος.

Πρέπει να το υποστηρίζει ο AV processor που αναλαμβάνει τη δουλειά.

Άμα αρχίζουν ταρζανιές, τελειωμό δεν έχουν.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
:D Τελευταία φορά, ξενολαγνοι μου.

Τι έχω γράψει και εγώ έτσι πίστευα τους μελισσοκόμους :D του ΝΚ.
Τους μελισσοκομους του ΝΚ τους φωνάζουν να μιλήσουν όπως βλέπεις.
Εσένα? :biggrin:
Άσε μας ρε Σοκο τωρα
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.736
Ο καθε πιστός μπορεί να πιστεύει ότι θέλει φυσικά , Αμήν.
1. Πιστεύω εις ένα Κεντρικόν, Μεσαίον, Ηχοκράτορα, ποιητήν εφέ τε και φωνών, ορατών τε πάντων και αοράτων.

2. Και εις ένα Κύριον Επεξεργαστήν, τον Υιόν του Arnaud Laborie, τον εκ του Trinnov γεννηθέντα προ πάντων των τελικών· ήχον εξ ήχου, Atmos αληθινόν εξ Atmos αληθινού, ποιηθέντα ου προσποιηθέντα, ομοούσιον τω Dolby, δι' ου τα πάντα εγένετο.

3. Τον δι' ημάς τους ανθρώπους και δια την ημετέραν απόλαυσιν κατελθόντα εκ των ραφιών και τοποθετήσαντα εξ εγκαταστάτου Αξίου και μέσω REW ρυθμίσαντα.

4. Σταυρωθέντα δε εκ των μελών, των τοις χρήμασι καταδεών, και παθόντα και ταφέντα.

5. Και αναστάντα τω τρίτο firmware κατά τας γραφάς.

6. Και ανελθόντα εις το rack και καθεζόμενον εκ δεξιών του πλατώ.

7. Και πάλιν ερχόμενον μετά δόξης κρίναι Audyssey και ARC, ου της βασιλείας ουκ έσται τέλος.

8. Και εις το Σήμα το Άξιον, το κύριον, το ηχοποιόν, το εκ του streamer εκπορευόμενον, το συν Dirac & subs συμπροσκυνούμενον και συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν δια των ενεργών.

9. Εις μίαν, Αξίαν, Καθολικήν και Ουσιαστικήν Περιέλιξην.

10. Ομολογώ εν βάπτισμα εις άφεσιν των στερεό.

11. Προσδοκώ ανάστασιν pre-pro.

12. Και ζωήν τού μέλλοντος αιώνος.

Αμήν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.049
Reaction score
82.358
Έχει επιλογή να το φέρεις με υποβοηθηση από τα Heights, η με διπλό κεντρικό.
Εντάξει, εννοείς το αντίστοιχο 3d remapping που έχει ο Trinnov.
Είπαμε να κάνουμε συμβιβασμούς, μέχρι ενός σημείου, όχι και Sony AV.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Δεν έχετε ιδέα τι μηχανήματα βγάζει η SONY σε Pro Level.
Και προφανώς τι μπορεί να φέρει στα consumer electronics.
Εννοείται πως δε μιλάω για τις κάμερες των YouTubers.
:)
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Το δικό της. Τι σημασία έχει;
Για τα ευαγγέλια μπορεί να είναι και αστείο, αλλά τι σημασία έχει;
Aν με τον δικό της τρόπο σε πάει μέσα στην ταινία τι σημασία έχουν τα υπόλοιπα;

O μοναδικός κατασκευαστής με εξειδίκευση και σε επαγγελματικό επίπεδο. Τι εξειδίκευση δηλαδή, βασιλιάς είναι.
O μοναδικός κατασκευαστής consumer electronics με δικά του Theatrical Mastering Studios.
Tι να ξέρει άραγε η Sony.

Το έχω γράψει και στο παρελθόν. Μήπως κυνηγάμε (όχι όλοι) λάθος μάγισσες;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.615
Μηνύματα
2.911.137
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top