Featured Antonylogan's man cave

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.002
Reaction score
55.345
Πουθενά δεν γράφτηκε πως αυτό είναι εφικτό. Άσε τα δικηγορίστικα. Προφανώς δεν γίνεται.

Μιλάμε για ηχεία ίδιας εταιρίας+σειράς, δηλαδή παρόμοιου σχεδιασμού και με ίδιες μονάδες μιντ/τουίτερ.
Ακόμα και για ηχεία από διαφορετικές εταιρίες εάν ταιριάζουν τα spin, όπως ίσως ένα Genelec και ένα Neumann.

Επειδή ακόμα και οι πολύ μεγάλοι παίκτες, όπως ο Toole , η Trinnov στα σεταπ που στήνει με Krix, οι μεγάλοι installers στα home cinemas εκατομμυρίων, τα υπερδιάσημα στούντιο, η Cedia, όλοι μα όλοι μα όλοι, όλοι ρε παιδί μου, έχουν την ίδια προσέγγιση στο ζήτημα, βάλε ένα ποτάκι και χαλάρωσε, και ξανασκέψου το. Μήπως ρε παιδί μου πρέπει να το δεις αλλιώς, μήπως δεν είναι όλοι αυτοί άσχετοι.

Λέω τώρα. Μήπως.
Εδώ πάντως έχουμε αρχίσει να μπλέκουμε τα υπερδιάσημα με το... υπερδιάστημα. :roflmao:
 


Μηνύματα
5.311
Reaction score
6.462
Σε μένα έτσι τα έχω. Με απλό ύψιλον στέλνω το ίδιο σήμα σε δύο κεντρικά.
Το ένα κεντρικό κρεμασμένο από το ταβάνι, το άλλο στο πάτωμα, και τα δύο με κλίση προς τα μένα και στην ίδια ακριβώς απόσταση.
Από τη μέση του ύψους της οθόνης ακούω το κεντρικό.
Παίζοντας μόνο με το πάνω κεντρικό παίζει χειρότερα, παίζοντας μόνο με το κάτω ακόμα χειρότερα. Παίζοντας και τα δύο απολαμβάνω. Comb filtering my @ss.
Το ξέρω , έχω κάνεις άπειρες δοκιμες , οι άλλοι πιστεύουν δεν πιστεύουν , τι να πεις....
Μπορείς και μόνο αυξάνοντας την ένταση ένας εκ των δύο να πας την εικόνα στο ύψος που θες.
Στα λέω εσένα οι άλλοι έχουν καρφώσει πλώρα, δεν αλλάζουν... :D
Το comb filtering έχει να κάνει με την απόκριση συχνοτητας και όχι με την θέση εκπομπής.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Το ξέρω , έχω κάνεις άπειρες δοκιμες , οι άλλοι πιστεύουν δεν πιστεύουν , τι να πεις....
Μπορείς και μόνο αυξάνοντας την ένταση ένας εκ των δύο να πας την εικόνα στο ύψος που θες.
Στα λέω εσένα οι άλλοι έχουν καρφώσει πλώρα, δεν αλλάζουν... :D
Το comb filtering έχει να κάνει με την απόκριση συχνοτητας και όχι με την θέση εκπομπής.
Εγώ θυμάμαι ότι στον κατακόρυφο αξονα δεν είναι το ίδιο με τον οριζόντιο.
 


Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.847
Σε μένα έτσι τα έχω. Με απλό ύψιλον στέλνω το ίδιο σήμα σε δύο κεντρικά.
Το ένα κεντρικό κρεμασμένο από το ταβάνι, το άλλο στο πάτωμα, και τα δύο με κλίση προς τα μένα και στην ίδια ακριβώς απόσταση.
Από τη μέση του ύψους της οθόνης ακούω το κεντρικό.
Παίζοντας μόνο με το πάνω κεντρικό παίζει χειρότερα, παίζοντας μόνο με το κάτω ακόμα χειρότερα. Παίζοντας και τα δύο απολαμβάνω. Comb filtering my @ss.
Καλό θα ήτο να μπορούσες να ρυθμίσεις στάθμες ξεχωριστά ώστε να φέρεις τον ήχο όπου ακριβώς θέλεις.
Αλλά ΟΚ αφού σου αρέσει εσένα , εμάς μας περισσεύει .
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Καλό θα ήτο να μπορούσες να ρυθμίσεις στάθμες ξεχωριστά ώστε να φέρεις τον ήχο όπου ακριβώς θέλεις.
Αλλά ΟΚ αφού σου αρέσει εσένα , εμάς μας περισσεύει .
Ναι, καλό θα ήταν, αλλά πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, για επιβεβαίωση. Δεν αποκλείεται στο 0 να έμενε το ρυθμιστικό left-right, εεεε… το up-down ήθελα να πω. :)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.786
Reaction score
6.329
Υπάρχει η λύση των διπλών ηχείων πάνω και κάτω από την οθόνη με phantom height adjustment.
Trinnov, Arcam το κάνουν δίχως εξτρά ταρζανιές.
Το κάνεις και σε άλλους AV, αρκεί να έχουν pre-out, να έχεις τελικό τουλάχιστον για τα κεντρικά, και να παρεμβάλεις το DSP σου για να κάνεις finetuning, align & level "matching".

Φέρνεις το είδωλο στο κέντρο του πανιού και απολαμβάνεις.

Το έχω κάνει σε μερικούς πελάτες, και το είχα παλιότερα και σε δικό μου σύστημα.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Το λεει ο Geoffrey Heinzel της Ascendo στο Live του Shane Lee
Δεν με έψησε καθόλου, ένα είδος συμβιβασμού και μάρκετινγκ, να πουλήσουν θέλουν και αυτοί.

Αφού όμως σ αρέσουν τα ιδανικά σενάρια και δεν πολυγουσταρεις τους συμβιβασμούς για πες.
1.Ηχεια LCR στο ύψος του αυτιού
2. Ηχεία δίπλα πάνω κάτω
Ποιο ειναι το ιδανικό?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.596
Reaction score
28.584
Ναι, καλό θα ήταν, αλλά πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, για επιβεβαίωση. Δεν αποκλείεται στο 0 να έμενε το ρυθμιστικό left-right, εεεε… το up-down ήθελα να πω. :)
Τα δύο κεντρικά, τα έχεις ίδια με τα L, R?
Ποιον επεξεργαστή έχεις?
να παρεμβάλεις το DSP σου
Πώς?
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Τα δύο κεντρικά, τα έχεις ίδια με τα L, R?
Χωρίς επεξεργαστή.
Έτσι, μπακαλίστικα.
Τα θεωρεί ένα κεντρικό ο προενισχυτής.

Δύο κεντρικά Zingali Home Monitor με διπλά 12ιντσα γούφερ και 12ιντση κόρνα το καθένα.
LR τα Home Monitor 115, με μονό 15ιντσο και 15ιντση κόρνα.

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
The Sony way:

1) Ο Sony AVR ξέρει πια Sony TV υπάρχει στο σύστημα, οπότε γνωρίζει τα ηχεία της. Στέλνει συγκεκριμένες συχνότητες του κεντρικού στα ηχεία της τηλεόρασης, και τις παίζει με delay ελάχιστα πιο γρήγορα από ότι το κεντρικό. Με αυτο τον τρόπο δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι ο ήχος έρχεται από το κέντρο της εικόνας.

2) Χρησιμοποιεί τα front LR ή τα front heights, και με ανάλογο processing ανεβάζει το κεντρικό.

3) Με τα δύο κεντρικά πάνω και κάτω από την TV, χρησιμοποιεί processing ώστε να αποφύγει τα προβλήματα των διπλών πηγών, κ.α.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν με έψησε καθόλου, ένα είδος συμβιβασμού και μάρκετινγκ, να πουλήσουν θέλουν και αυτοί.

Αφού όμως σ αρέσουν τα ιδανικά σενάρια και δεν πολυγουσταρεις τους συμβιβασμούς για πες.
1.Ηχεια LCR στο ύψος του αυτιού
2. Ηχεία δίπλα πάνω κάτω
Ποιο ειναι το ιδανικό?
To 1 αλλα αν εχεις 100" τηλεοραση αυτο θα ειναι αδυνατο. Μονο με προτζεκτορα και ηχοπερατη γινεται.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Πιστεύω θα χρειάζεται και ρύθμιση delay καθώς αποκλείεται να έχουν την ίδια απόσταση από τον ακροατή.
Κι όμως.
Για του λόγου το αληθές, μέτρηση με λέιζερ από τη θέση ακρόασης έως την κόρνα του πάνω κεντρικού και του κάτω κεντρικού.

IMG_9116.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.047
Reaction score
82.342
To 1 αλλα αν εχεις 100" τηλεοραση αυτο θα ειναι αδυνατο.
Με όλες τις τηλεοράσεις και οθόνες είναι αδύνατο. Μόνο ηχοπερατές.
Ή με καρφίτσα.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με όλες τις τηλεοράσεις και οθόνες είναι αδύνατο. Μόνο ηχοπερατές.
Ή με καρφίτσα.
Με μικροτερη τηλεοραση ειναι μικροτερο το προβλημα.
Με Sony AV παντως μπορεις να κανεις οτι θες χωρις πατεντες και το 360 Spatial θα φερει το ειδωλο οπου θες.
Screenshot_137.png

Screenshot_138.png
 
Last edited:


Μηνύματα
5.311
Reaction score
6.462
:D Τελευταία φορά, ξενολαγνοι μου.

Τι έχω γράψει και εγώ έτσι πίστευα τους μελισσοκόμους :D του ΝΚ.

Εχετε δικαναλο ,δεξί αριστερό χωρίς επεξεργαστή ,που είναι το είδωλο με ίδιες αποστάσεις και ίδια στάθμη;
Άλλη περίπτωση.
Δικαναλο , ίδιες αποστάσεις δεξι όμως ποιο υψηλή στάθμη που τραβάει;;
Τρίτη περίπτωση διαφορετικές αποστάσεις αλλά υψηλότερη στάθμη στο μακρύτερο τοσο όσο με τόνους να το φέρω μικρομετρικα στο κέντρο.
Το αυτό στα πάνω κάτω.

Χωρίς επεξεργαστή, χωρίς.
Αυτό που προσπαθώ να πω όσο ποιο απλά γίνεται είναι ότι πιο σημαντικό ρόλο παίζει η στάθμη από τον χρόνο...

Και ναι και στον κάθετο...

Τα ηχητικά οφέλη της ηχοπερατης , πέραν του αισθητικού είναι αλλα (όπως και τα αρνητικά) αλλά κανείς από τους you tubers δεν τα έχουν επισημάνει ούτε και οι αρθρογράφοι, αλλά ας αποδεχτείτε αυτό το απλό που δεν είναι και θέμα πίστης μονο από πλευράς μου και πάμε και στα ποιο σύνθετα.


Τιπ ν2 εαν είναι παθητικά υπό προϋποθέσεις μπορεί να έρθει και με έναν ενισχυτή...

Ιδανικά θέλει και επεξεργασία , όχι για το ύψος αλλά για την απόκριση συχνότητας αυτό εύκολα με ένα mini dsp διορθώνεται ,τα έχω γράψει ήδη ...

Κανένα dsp δεν μπορεί να επηρεασει την
αρχική θέση εκπομπής αλλά μόνο το χρόνο άφιξης (αφού αλλάζει τον εκκίνηση).

Ο καθε πιστός μπορεί να πιστεύει ότι θέλει φυσικά , Αμήν.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.607
Μηνύματα
2.911.044
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top