Featured Antonylogan's man cave

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.345
Reaction score
21.044
@Antonylogan Είχα πει ότι θα σε καθοδηγούσα στο thread μου, αλλά με πρόλαβε ο @flash (thanks man!) στο post #347. Στο thread μου, μπορείς να ξεκινήσεις από το post #292. Εναλλακτικά, μπορείς να ξεκινήσεις από το post #603 για να περιηγηθείς στην κατασκευή και διαμόρφωση του χώρου ακρόασης μουσικής. Τέλος, στο post #1699 (και σε κάποια επόμενα) θα βρεις τις μετρήσεις του χώρου.

Α! Στο post #1799 θα δεις δύο φωτογραφίες του χώρου στην, ας πούμε, τελική του μορφή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.048
Reaction score
82.343
Το "ολοιδια" ειναι το πιο safe ομως. Εγγυηση.
Το αλλο θελει ψαξιμο. Πολυ ψαξιμο.
Ναι, αλλά είναι εφικτό.
Και για οικονομικούς λόγους, αλλά και για χωροταξικούς μπορεί να επιλεγούν για παράδειγμα μικρότερα ηχεία ίδιας σειράς για οροφής, με διαφορετικό bass management από τον επεξεργαστή ώστε να έχουν παρόμοιο headroom.
Επίσης μπορεί να πρέπει να χρησιμοποιηθεί οριζόντιο κεντρικό κάτω ή πάνω από μια οθόνη ή τηλεόραση. Αλλιώς άντε να κάνεις τρύπες με καρφίτσα στην οθόνη της τηλεόρασης για να το βάλεις από πίσω.

Και όχι, δεν θέλουν όλοι να έχουν τα ηχεία τους στα δυο μέτρα γύρω γύρω. Για διάφορους λόγους, είτε για να μην τα πατάνε, είτα για να τα εντοιχίσουν. Οι αποστάσεις μπορεί να είναι διαφορετικές, άρα και τα ηχεια θα έχουν διαφορετικο μέγεθος

Ο κανόνας του «όλα ίδια» δεν υπάρχει πουθενά, είναι απλώς μια απλοποίηση σκέψης, για να μην ζορίζονται κάποιοι. Δεν υπάρχει ούτε στο πρόσφατο βιβλίο οδηγιών της Cedia το RP22. Μόνο εδώ εμφανίζεται τακτικά .

Νομίζω πως καλό είναι να μπει ένα τέλος σε αυτήν την ιδεοληψία του παρελθόντος.
:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.002
Reaction score
55.345
Ναι, αλλά είναι εφικτό.
Και για οικονομικούς λόγους, αλλά και για χωροταξικούς μπορεί να επιλεγούν για παράδειγμα μικρότερα ηχεία ίδιας σειράς για οροφής, με διαφορετικό bass management από τον επεξεργαστή ώστε να έχουν παρόμοιο headroom.
Επίσης μπορεί να πρέπει να χρησιμοποιηθεί οριζόντιο κεντρικό κάτω ή πάνω από μια οθόνη ή τηλεόραση. Αλλιώς άντε να κάνεις τρύπες με καρφίτσα στην οθόνη της τηλεόρασης για να το βάλεις από πίσω.

Και όχι, δεν θέλουν όλοι να έχουν τα ηχεία τους στα δυο μέτρα γύρω γύρω. Για διάφορους λόγους, είτε για να μην τα πατάνε, είτα για να τα εντοιχίσουν. Οι αποστάσεις μπορεί να είναι διαφορετικές, άρα και τα ηχεια θα έχουν διαφορετικο μέγεθος

Ο κανόνας του «όλα ίδια» δεν υπάρχει πουθενά, είναι απλώς μια απλοποίηση σκέψης, για να μην ζορίζονται κάποιοι. Δεν υπάρχει ούτε στο πρόσφατο βιβλίο οδηγιών της Cedia το RP22. Μόνο εδώ εμφανίζεται τακτικά .

Νομίζω πως καλό είναι να μπει ένα τέλος σε αυτήν την ιδεοληψία του παρελθόντος.
:p
Όσο μεγαλύτερη ελαστικότητα αφήνεται σε κανόνες τόσο αυξάνεται η τάση να επικρατεί αλαλούμ στην ηχειακή σύνθεση του πολυκαναλικού setup , είτε από ΄΄ωχαδερφισμό΄΄ του χρήστη είτε από ΄΄ανώτερη βία΄΄ .

Δεκτή - αν όχι αναγκαστική σε αρκετές περιπτώσεις - η επιλογή μικρότερων ηχείων ύψους αλλά θεωρώ αδιαπραγμάτευτα την ισοδυναμία κεντρικού με μπροστινά L-R καθώς και την υψομετρική συμφωνία μεταξύ των ιδίως σε περιπτώσεις όπου προτεραιότητα θα ήταν το audio αντί του video.

Δεν χρειαζόμαστε πρόπλυση Τζόνυ μου :biggrin:
Να μη μπαίνει πρόγραμμα ειδικό για βαμβακερά, θα κάνουμε έτσι και οικονομία στην ηλεκτρική ενέργεια.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ναι, αλλά είναι εφικτό.
Και για οικονομικούς λόγους, αλλά και για χωροταξικούς μπορεί να επιλεγούν για παράδειγμα μικρότερα ηχεία ίδιας σειράς για οροφής, με διαφορετικό bass management από τον επεξεργαστή ώστε να έχουν παρόμοιο headroom.
Επίσης μπορεί να πρέπει να χρησιμοποιηθεί οριζόντιο κεντρικό κάτω ή πάνω από μια οθόνη ή τηλεόραση. Αλλιώς άντε να κάνεις τρύπες με καρφίτσα στην οθόνη της τηλεόρασης για να το βάλεις από πίσω.

Και όχι, δεν θέλουν όλοι να έχουν τα ηχεία τους στα δυο μέτρα γύρω γύρω. Για διάφορους λόγους, είτε για να μην τα πατάνε, είτα για να τα εντοιχίσουν. Οι αποστάσεις μπορεί να είναι διαφορετικές, άρα και τα ηχεια θα έχουν διαφορετικο μέγεθος

Ο κανόνας του «όλα ίδια» δεν υπάρχει πουθενά, είναι απλώς μια απλοποίηση σκέψης, για να μην ζορίζονται κάποιοι. Δεν υπάρχει ούτε στο πρόσφατο βιβλίο οδηγιών της Cedia το RP22. Μόνο εδώ εμφανίζεται τακτικά
Αλλά δεν μπορώ να μην πω πως σε γενικές γραμμές συμφωνώ.
Αρκεί να τηρουνται κάποιες βασικές αρχές όπως τις περιέγραψε και πιο πάνω ο Bhuthia
 

Μηνύματα
28.297
Reaction score
26.849
Και εγώ συμφωνώ , αν δεν σας πειράζει .
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι ίδια τα ηχεία .
Το ζητούμενο ουσιαστικά είναι ίδια mids - tweeters. Τα άλλα βρίσκονται τα φέρνει ο επεξεργαστής .
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.002
Reaction score
55.345
Αν και διαφορετικά mids tweeters μπορούν να έρθουν με τα κατάλληλα dsp .
Άμα λ.χ. γίνεται άνετα να έφερνες σε ισοδυναμία μεγάφωνα CORAL με αλλότρια , τότε ποιος ο λόγος να έμενες τόσο πιστός στα πρώτα που είναι και λιγότερο διαδεδομένα... :sneaky:

Εάν από την άλλη η προσομοίωση συνεπαγόταν εξίσωση σε κατώτερο επίπεδο με υποβάθμιση των CORAL τότε ποιος ο λόγος να τα κρατούσες στο πολυκαναλικό...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.048
Reaction score
82.343
αδιαπραγμάτευτα την ισοδυναμία κεντρικού με μπροστινά L-R καθώς και την υψομετρική συμφωνία μεταξύ των ιδίως σε περιπτώσεις όπου προτεραιότητα θα ήταν το audio αντί του video
Εάν όμως υπάρχει οθόνη, μπορείς να έχεις μόνο το ένα από τα δυο: ή ίδια ηχεία ή υψομετρική συμφωνία τους. Εναλλακτικά μπορείς να έχεις δισκοκήλη στην αυχενική μοίρα.
Πως περνάνε έτσι τα χρόνια, σαν χθες μου φαίνεται που η ιδεοληψια του παρελθόντος ηταν το δικαναλο...
Καλά αυτό είναι αρχαιολογία, όχι παρελθόν
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εάν όμως υπάρχει οθόνη, μπορείς να έχεις μόνο το ένα από τα δυο: ή ίδια ηχεία ή υψομετρική συμφωνία τους. Εναλλακτικά μπορείς να έχεις δισκοκήλη στην αυχενική μοίρα.
Υπάρχει η λύση των διπλών ηχείων πάνω και κάτω από την οθόνη με phantom height adjustment.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.048
Reaction score
82.343
Υπάρχει η λύση των διπλών ηχείων πάνω και κάτω από την οθόνη με phantom height adjustment.
Ναι έχει συζητηθεί.
Αλλα και πάλι δεν έχεις ίδια ηχεία: για το κεντρικό χρειάζεσαι δυο ηχεία όχι ένα. Σημαντική ανομοιομορφία….

Και άλλο το φάντομ, άλλο το κεντρικό. Αλλιώς ακούγεται.
Άρα δεν ισχύει το «όλα τα ηχεία ίδια» σε αυτήν την περίπτωση.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.460
Κανένας (ακομα) Θες εξωτερικό dsp.
DIY δηλαδή, θέλω να πω δεν υπάρχει έτοιμη λύση να γίνει αυτό. DSP για όλα τα κανάλια φαντάζομαι και όχι μόνο για το κεντρικό.
Το έχει κάνει κάποιος και έχει παίξει ικανοποιητικά; για πόσα κανάλια;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ναι έχει συζητηθεί.
Αλλα και πάλι δεν έχεις ίδια ηχεία: για το κεντρικό χρειάζεσαι δυο ηχεία όχι ένα. Σημαντική ανομοιομορφία….

Και άλλο το φάντομ, άλλο το κεντρικό. Αλλιώς ακούγεται.
Διπλά L, Διπλα R, Διπλά C. Το προτείνει ήδη η Acsendo για τα συστήματα που έχουν 100" τηλεόραση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.048
Reaction score
82.343
Υπάρχει η λύση των διπλών ηχείων πάνω και κάτω από την οθόνη με phantom height adjustment.
Νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να το φτιάξεις με τον Trinnov.
Του λες πως τα δυο center είναι ένα ηχείο, και σετάρεις το σύστημα έτσι.
Διπλά L, Διπλα R, Διπλά C. Το προτείνει ήδη η Acsendo για τα συστήματα που έχουν 100" τηλεόραση.
Καλό, αλλά μήπως το παραξηλώνουμε;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
DIY δηλαδή, θέλω να πω δεν υπάρχει έτοιμη λύση να γίνει αυτό. DSP για όλα τα κανάλια φαντάζομαι και όχι μόνο για το κεντρικό.
Το έχει κάνει κάποιος και έχει παίξει ικανοποιητικά; για πόσα κανάλια;
Η Acsendo λέει ότι το κάνει συστηματικά και έχει εκπαιδεύσει και τους εγκαταστατες της πως να το κάνουν. Για έναν απλό χρήστη είναι λιγάκι δύσκολο πιστεύω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.460
Νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να το φτιάξεις με τον Trinnov.
Του λες πως τα δυο center είναι ένα ηχείο, και σετάρεις το σύστημα έτσι.
Και εγώ νομίζω ότι μόνο ο trinnov το κάνει. Μιλάμε βέβαια για 15Κ+ μηχάνημα :roflmao:
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλό, αλλά μήπως το παραξηλώνουμε;
Όσο δεν πάει.
Πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα το σύστημα της Sony (360 spatial) θα κάνει δουλειά (εννοω να φερνει ακουστικα το κεντρικο πιο ψηλα) Κρίμα που δεν επεμβαίνει σε ισοστάθμιση ακόμα. Ελπίζω στο μέλλον.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.609
Μηνύματα
2.911.073
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top