Γνώμη για επιλογή πικάπ

ika

News
Μηνύματα
15.616
Reaction score
14.338
Αφού ο gregmik το έχει σκεφτεί και θέλει πικάπ. Με μικρό budget.
Δεν ρωτάει με τι ν' ακούει μουσική.

Είναι σαν να λέμε σε κάποιον που θέλει να πάρει δίκανο, αν δεν έχεις 500 φυσίγγια ήδη μην αγοράσεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.657
Reaction score
40.819
Είναι σαν να λέμε σε κάποιον που θέλει να πάρει δίκανο, αν δεν έχεις 500 φυσίγγια ήδη μην αγοράσεις.
ειναι σαν να λεμε "...αφου δεν εχεις γκομενα ...δε πας για ψαρεμα?" 😇
 
  • Like
Reactions: ika


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.657
Reaction score
40.819
:king:ειμαι θεωρητικος σε σχεση με τα οπλικα συστηματα :angel:
1715675405422.png

1715675424042.png
 


gid

Μηνύματα
8.009
Reaction score
9.212
Αν ανήκα στους περίεργους ανθρώπους που επιμένουν να μπουν στο χώρο του πικάπ εν έτει 2024 θα αγόραζα το Audio Technica LP120, όχι μόνο γιατί είναι οικονομικό και "επαρκώς καλό" σύμφωνα με πολλά reviews, αλλά και γιατί υπάρχει αυτό το βίντεο που εξηγεί λεπτομερώς πώς σετάρεται το πικάπ αυτό.

Ιδανικά το βίντεο αυτό θα δείξει στο φίλο μας πόσο μπελάς είναι ένα πικάπ και θα τον ωθήσει σε άλλες, λογικότερες και συμφερότερες λύσεις.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.449
Reaction score
21.199
Αν δεν έχεις ήδη πολλούς δίσκους μην πάρεις πικάπ.
Με ποιο σκεπτικό?
Με το σκεπτικό ότι το να ξεκινήσεις από το μηδέν συλλογή δίσκων βινυλίου για να τους ακούς στο πικ απ, είναι πολύ ακριβό εγχείρημα. Πόσοι είναι οι "πολλοί δίσκοι" που αναφέρει ο @TGD, δεν γνωρίζω, όμως, η ουσία παραμένει ίδια: Εάν δεν έχεις ήδη δίσκους, τότε βρες κάτι άλλο να κάνεις τα χρήματά σου.

Εάν (προσοχή!) το ουσιαστικό αντικείμενο της αναζήτησής σου είναι η ακρόαση μουσικής, μπορείς να κάνεις συνδρομή σε κάποια από τις streaming services και να έχεις άπειρη (στην κυριολεξία) μουσική άμεσα διαθέσιμη, την οποία μπορείς να απολαμβάνεις παντού και πάντοτε, σε καλύτερη ποιότητα από τους δίσκους και το όποιο πικ απ.

Εάν το ουσιαστικό αντικείμενο της αναζήτησής σου δεν είναι η ακρόαση μουσικής, αλλά, για παράδειγμα, η συλλογή δίσκων βινυλίου (για οποιονδήποτε λόγο), τότε καλώς ήρθες στο club. :)

Υ.Γ.: Έχω πικ απ και δίσκους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
Αν ανήκα στους περίεργους ανθρώπους που επιμένουν να μπουν στο χώρο του πικάπ εν έτει 2024 θα αγόραζα το Audio Technica LP120, όχι μόνο γιατί είναι οικονομικό και "επαρκώς καλό" σύμφωνα με πολλά reviews, αλλά και γιατί υπάρχει αυτό το βίντεο που εξηγεί λεπτομερώς πώς σετάρεται το πικάπ αυτό.

Ιδανικά το βίντεο αυτό θα δείξει στο φίλο μας πόσο μπελάς είναι ένα πικάπ και θα τον ωθήσει σε άλλες, λογικότερες και συμφερότερες λύσεις.

Όου γιέα, διότι ως γνωστόν, κάθε πικάπ ρυθμίζεται με το δικό του τρόπο. Άλλο πικάπ, άλλος τρόπος. Όπως ας πούμε η ευθυγράμμιση των τροχών. Πας στο λαστιχάδικο και σου λένε, α ξέρετε, εμείς ευθυγραμμίζουμε μόνο Ταλμπό Οράιζον. Για Φίατ 128 να πάτε εδώ παρακάτω στου Μαστρο-Μπάμπη, που ξέρει και ιταλικά, είχε μια γκόμενα ιταλίδα παλιά και είχε κάνει το Αθήνα-Μπολώνια Ομόνοια-Σύνταγμα, μετά χωρίσανε και παντρεύτηκε τη Λίτσα και πήρε σαρανταεφτά κιλά μέσα σε έξι μήνες. Τί τα θέλετε, όπως θά 'λεγε κι ο Τσιφόρος, εκτός από τη γυναίκα, ο γάμος γιουβαρλοποιεί και τον άντρα. Κι άντε τώρα να ξαναβγάλει γκόμενα μ' αυτό το προκοίλι. Ποια θα τονε κοιτάξει πια, αααχ άπονη ζωή...
 

Μηνύματα
269
Reaction score
446
Όλοι από κάπου ξεκινάμε. Δε νομίζω να βρέθηκε κανείς ξαφνικά με μια δισκοθήκη 1000+ δίακων από τη μια στιγμή στην άλλη. Σιγά-σιγά θα μαζέψει ο φίλος μας τη συλλογή που του ταιριάζει.
Η ερώτηση στην τελική είναι «Τι πικάπ να πάρω;» και όχι «Να πάρω πικάπ ή όχι;»
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.657
Reaction score
40.819
να το παρει το πικαπ κατα το "να το παρει το κοριτσι..." 🎶🎵
 

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Με το σκεπτικό ότι το να ξεκινήσεις από το μηδέν συλλογή δίσκων βινυλίου για να τους ακούς στο πικ απ, είναι πολύ ακριβό εγχείρημα. Πόσοι είναι οι "πολλοί δίσκοι" που αναφέρει ο @TGD, δεν γνωρίζω, όμως, η ουσία παραμένει ίδια: Εάν δεν έχεις ήδη δίσκους, τότε βρες κάτι άλλο να κάνεις τα χρήματά σου.

Εάν (προσοχή!) το ουσιαστικό αντικείμενο της αναζήτησής σου είναι η ακρόαση μουσικής, μπορείς να κάνεις συνδρομή σε κάποια από τις streaming services και να έχεις άπειρη (στην κυριολεξία) μουσική άμεσα διαθέσιμη, την οποία μπορείς να απολαμβάνεις παντού και πάντοτε, σε καλύτερη ποιότητα από τους δίσκους και το όποιο πικ απ.

Εάν το ουσιαστικό αντικείμενο της αναζήτησής σου δεν είναι η ακρόαση μουσικής, αλλά, για παράδειγμα, η συλλογή δίσκων βινυλίου (για οποιονδήποτε λόγο), τότε καλώς ήρθες στο club. :)

Υ.Γ.: Έχω πικ απ και δίσκους.
Ναι δίκιο έχεις, από δίσκους είχα παλιά αρκετούς, έδωσα τους περισσότερους και σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά..δε με ενδιαφέρει τόσο η συλλογή, απλά μου ξαναήρθε η όρεξη για βινυλιο-κατάσταση . Αυτό για τα streaming services με προβλημάτισε! 😟 (είναι αλλιώς οι δίσκοι :)... )
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
8.009
Reaction score
9.212
Όου γιέα, διότι ως γνωστόν, κάθε πικάπ ρυθμίζεται με το δικό του τρόπο. Άλλο πικάπ, άλλος τρόπος. Όπως ας πούμε η ευθυγράμμιση των τροχών. Πας στο λαστιχάδικο και σου λένε, α ξέρετε, εμείς ευθυγραμμίζουμε μόνο Ταλμπό Οράιζον. Για Φίατ 128 να πάτε εδώ παρακάτω στου Μαστρο-Μπάμπη, που ξέρει και ιταλικά, είχε μια γκόμενα ιταλίδα παλιά και είχε κάνει το Αθήνα-Μπολώνια Ομόνοια-Σύνταγμα, μετά χωρίσανε και παντρεύτηκε τη Λίτσα και πήρε σαρανταεφτά κιλά μέσα σε έξι μήνες. Τί τα θέλετε, όπως θά 'λεγε κι ο Τσιφόρος, εκτός από τη γυναίκα, ο γάμος γιουβαρλοποιεί και τον άντρα. Κι άντε τώρα να ξαναβγάλει γκόμενα μ' αυτό το προκοίλι. Ποια θα τονε κοιτάξει πια, αααχ άπονη ζωή...
Δε θα σου απαντήσω επί της ουσίας, γιατί ξέρω πως κάνεις πως δεν κατάλαβες για να πουλήσεις πνεύμα. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Η ουσία στο πικάπ, είναι να έχει wi-fi.

Τα υπόλοιπα είναι ανούσια, αχρείαστα, μπαγιάτικα και ξεπερασμένα, σα το τηλέφωνο με καντράν.

Το δε "στήσιμο" του πικάπ, γίνεται με σύνδεση με τους κωδικούς πρόσβασης του οικιακού σου δικτύου wi-fi. Κάτι άλλο, δε χρειάζεται.
 

Μηνύματα
3.993
Reaction score
3.316
πικαπ , hifi , ενεργά και λοιπές απολαύσεις είναι άμα είσαι μόνος. Με γυναίκα και παιδιά δύσκολα απολαμβάνεις το σπορ.

Εκτός και αν έχεις ξεχωριστό χώρο να κρύβεσαι
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Καλημέρα και χρόνια πολλά,
ψάχνω να αγοράσω ένα entry level πικάπ μέχρι 200€ και έχω βρει τα εξής στα ίδια περίπου χρήματα
1) Pioneer PL-514 (παλιό μοντέλο, λειτουργικό)
2) καινούριο Pro-Ject Debut III.
Ποιο θα μου προτείνατε;;
Ευχαριστώ!
Αν πρέπει να διαλέξεις οπωσδήποτε ανάμεσα σε αυτά τα δύο και το Pioneer είναι σε άριστη λειτουργική κατάσταση και εμφανισιακά δε σε ενοχλεί η αισθητική του κατάσταση, τότε το Pioneer είναι καλύτερη επιλογή. Κεφαλη/βέλονα; Γνωρίζεις τι φοράει; Πιθανόν να χρειαστείς επιπλέον χρήματα για αλλαγή/αναβάθμιση.
Αφού "ψηφίζουμε" :) εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει ο Razor.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.449
Reaction score
21.199
Ναι δίκιο έχεις, από δίσκους είχα παλιά αρκετούς, έδωσα τους περισσότερους και σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά..δε με ενδιαφέρει τόσο η συλλογή, απλά μου ξαναήρθε η όρεξη για βινυλιο-κατάσταση . Αυτό για τα streaming services με προβλημάτισε! 😟 (είναι αλλιώς οι δίσκοι :)... )
ΟΚ τότε, κάνε αυτό που σε ευχαριστεί! Κι αν πιστεύεις ότι τα αμέσως διαθέσιμα πικ απ δεν σε "ικανοποιούν", τότε "κάνε κράτει", μάζεψε λίγα χρήματα ακόμα και πάρε ένα καλύτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Οικονομική επιλογή έχει ο γίγαντας που τον λένε Sony, αλλά (δυστυχώς μόνο) με μπλουτουθ:



Πιο hi-fi επιλογή, αλλά στο χιλιάρικο (φυσιολογική τιμή, μόνο η κεφαλή κοστίζει όσο το από πάνω πικάπ της Sony), βλέπω ενδιαφέρουσα αυτήν της πρότζεκτ, φυσικά με wi-fi:


Με το app σου, από το κινητό, και με multi room δυνατότητες.
Πολιτιζμός. 😎


Η γιαμαχα έχει επίσης μια ενδιαφέρουσα επιλογή, με wi-fi και Bluetooth, στο 500-σαρικο:


Παρόμοιες επιλογές, με λύσεις ασύρματης σύνδεσης, έχουν πολλές ακόμα φίρμες, γνωστές και άγνωστες. Λίγο ψάξιμο, και θα βρεις μια για τα γούστα σου.

Wi-fi ρουλζζζζζζ.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.467
Όλοι από κάπου ξεκινάμε. Δε νομίζω να βρέθηκε κανείς ξαφνικά με μια δισκοθήκη 1000+ δίακων από τη μια στιγμή στην άλλη. Σιγά-σιγά θα μαζέψει ο φίλος μας τη συλλογή που του ταιριάζει.
Η ερώτηση στην τελική είναι «Τι πικάπ να πάρω;» και όχι «Να πάρω πικάπ ή όχι;»
Βέβαια οι περισσότεροι που ξεκίνησαν (και δεν βρέθηκαν ξαφνικά με μία δισκοθήκη 1000+ δίσκων) είτε ξεκίνησαν όταν η αγορά δίσκων ήταν είτε η μόνη, είτε η κυρίαρχη επιλογή για ακρόαση μουσικής, είτε όταν κυκλοφορούσε ευρέως η ελιτίστικη / χιπστεράδικη παπάτζα ότι το βινύλιο παίζει καλύτερα από το ψηφιακό. Και το έκαναν συνήθως όχι αγοράζοντας κατά πλειοψηφία δίσκους των 50-100€ ο ένας.

Χώρια που καλές και μεγάλες συλλογές κτίστηκαν μεταξύ άλλων και με το να βρεθούν ξαφνικά με δισκοθήκες 1000+ δίσκων, όταν π.χ. πωλούνταν πανευρωπαϊκώς ολόκληρες δισκοθήκες βινυλίου τη δεκαετία του 90, από ανθρώπους που έκαναν το επόμενο βήμα σε CD (ή από τους κληρονόμους τους).

Κάποιος που ξεκινάει εν έτει 2024 ξεκινάει από πολύ διαφορετικές συνθήκες από τις συνθήκες που ξεκίνησε κάποιος το 1984, το 1994 ή το 2014.

Φυσικά ο καθένας δίνει όπου θέλει τα χρήματά του, και μπορεί κάλλιστα η απόλαυση που θα λαμβάνει χαζεύοντας το εξώφυλλο, κρατώντας το στα χέρια του όσο παίζει ο δίσκος, βάζοντας το δίσκο στο πικάπ, κλπ., να είναι μεγαλύτερη από το να επιλέγει κάτι στο κινητό και να το ακούει από το ηχοσύστημα - δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε αυτά, ο καθένας ότι του αρέσει.

Έχοντας δώσει λίγα χρήματα για δίσκους βινυλίου στην εφηβεία μου (και λίγο μετά), και έχοντας πετάξει μεγάλα για την δική μου τσέπη ποσά σε άλλο αντικείμενο retro, αντιλαμβάνομαι το γιατί κάποιος να θέλει να πάρει πικάπ σήμερα. Αλλά νομίζω το τίμιο σε ένα φόρουμ είναι οι συμμετέχοντες να εξηγήσουν στο μέλος στην αρχή τι παίζει και γιατί. Και οι απαντήσεις που έχουν δοθεί νομίζω είναι τίμιες.

Ταπεινή άποψη: Εφόσον πρόκειται για νοσταλγική - χομπιστική κίνηση, και όχι απόπειρα για την ποιοτικότερη δυνατή ακρόαση μουσικής, θα μάζευα κάτι παραπάνω για να αγοράσω κάτι που θα έχει καλή ποιότητα κατασκευής - και θα το δείχνει. Η εμπειρία του να βάζεις τη βελόνα πάνω στο δίσκο ενέχει αφή, αμαρτία είναι να μπεις σε ένα χόμπι και η αίσθηση που θα αποκομίζεις να είναι, πλαστικούρα ή ένα ψεύτικο σανίδι ως βάση για ένα πλατό και βραχίονα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.164
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top