Γνώμη για επιλογή πικάπ

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Δηλαδή παίρνεις ένα Project που δεν έχει ούτε 500 ευρώ και το πουλάς 1000 γιατί έχει WiFi; Λες και δεν θα χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να αλλάζεις πλευρά στον δίσκο.
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.465
Δηλαδή παίρνεις ένα Project που δεν έχει ούτε 500 ευρώ και το πουλάς 1000 γιατί έχει WiFi; Λες και δεν θα χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να αλλάζεις πλευρά στον δίσκο.
Μακροπρόθεσμα η λογική ίσως είναι να συνδέεται το πικάπ με υπηρεσία στρίμινγκ, να παίζει μέσω στρίμινγκ όλο το άλμπουμ (ή και τη δισκοθήκη) και το πλατό απλώς να γυρίζει, για να δίνει στον κάτοχο την αίσθηση της αναλογικής ακρόασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.965
Άλλοι δίνουν περισσότερα λεφτά για καλώδιο για το πικάπ, για το phono stage, κλπ.

Με το wi-fi λύνονται ένα σωρό θέματα, μη το συζητάς...
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Σήμερα έφερα ,ως επιβάτη μία τύπισσα από Σαντορίνη , με συνοδεία 800 κιλά βινύλια σε κούτες .Δεμένα σε παλέτα.
Ηξερε η ρουφιάνα , είχε ρωτήσει και είχε μάθει . Εκλεισε , όλον τον μπροστινό χώρο φόρτωσης .
Είχε κάτσει έξω από το αεροπλάνο και φώναζε , μην τα χτυπάτε μην το ένα ,μην το άλλο.
Ρε φίλε έκραζε τον χειριστή του κλάρκ . Ελεος δλδ . Τι μπορεί να κοπανήσει ο χειριστής του κλάρκ από την παλέτα ?
Την βάλανε μέσα , και ασχολήθηκα εγώ με την φόρτωση των κουτιών βινυλίων .
Στην επόμενη πτήση θα είναι ο αδερφός με τα μηχανήματα .
Δεν ξέρω ποιός ταλαίπωρος συνάδελφος θα έχει την τύχη για το εγχείρημα.
Δλδ ξέρω αλλά δεν ήθελα να τον προϊδεάσω, για το τι τον περιμένει. ......
Μη με βρίζει μετά ότι τον πολώνω κι έτσι .Μπορεί ο αδερφός να είναι νορμάλ .
Τι ? δεν μπορεί ?
 
Last edited:

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.190
¨Αστους να λένε όλοι Razor ...υπαρχουν και άλλες λύσεις ... θα σου κληρονομήσω εγώ τα δικά μου 5.000 δίσκους ...πόσο θα ζήσω εξάλλου ακόμη .... ήδη εάν δεν ήμουν δειλός και φοβιτσιάρης θα είχα αποδημήσει απο μόνος μου ... βαρέθηκα. :D😍 Τζάμπα χωρο πιάνουμε οι πάνω απο 50 όπως λέει και ένας σοφός φίλος. χα χα
Σήμερα έφερα ,ως επιβάτη μία τύπισσα από Σαντορίνη , με συνοδεία 800 κιλά βινύλια σε κούτες .Δεμένα σε παλέτα.
Ηξερε η ρουφιάνα , είχε ρωτήσει και είχε μάθει . Εκλεισε , όλον τον μπροστινό χώρο φόρτωσης .
Είχε κάτσει έξω από το αεροπλάνο και φώναζε , μην τα χτυπάτε μην το ένα ,μην το άλλο.
Ρε φίλε έκραζε τον χειριστή του κλάρκ . Ελεος δλδ . Τι μπορεί να κοπανήσει ο χειριστής του κλάρκ από την παλέτα ?
Την βάλανε μέσα , και ασχολήθηκα εγώ με την φόρτωση των κουτιών βινυλίων .
Στην επόμενη πτήση θα είναι ο αδερφός με τα μηχανήματα .
Δεν ξέρω ποιός ταλαίπωρος συνάδελφος θα έχει την τύχη για το εγχείρημα.
Δλδ ξέρω αλλά δεν ήθελα να τον προϊδεάσω, για το τι τον περιμένει. ......
Μη με βρίζει μετά ότι τον πολώνω κι έτσι .Μπορεί ο αδερφός να είναι νορμάλ .
Τι ? δεν μπορεί ?
Μήπως ήταν έμπορος ;
 
Last edited:

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Η τύπισσα ?
Εμπορος ?
Εμπορος κάναβης , μπορεί . Μύριζε ολόκληρη μπάφο.
Αφού μας τα έπασε κανονικά , κατέβηκε , και μας είπε να προσέξουμε τους δίσκους της , γιατί υπάρχει λέει και εισαγγελέας !
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.190
Η τύπισσα ?
Εμπορος ?
Εμπορος κάναβης , μπορεί . Μύριζε ολόκληρη μπάφο.
Αφού μας τα έπασε κανονικά , κατέβηκε , και μας είπε να προσέξουμε τους δίσκους της , γιατί υπάρχει λέει και εισαγγελέας !
Δουλεύεις ακόμη ; Νόμιζα σύνταξη... 😍
 


Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.190
Κατά περιόδους κάνω κάτι λίγα.
Για να μην ξεχνιόμαστε.
Ο Κος Χρήστος @christos77 για αυτό ζηλεύει και σε έχει λίγο στην μπούκα. Τώρα εξηγούνται όλα. Και τον είχα για ¨Αγιο άνθρωπο. :D
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
ψάχνω να αγοράσω ένα entry level πικάπ μέχρι 200€
Κατ' εμέ, η καλύτερη λύση είναι να μαζέψεις κάποια χρήματα ακόμη και να πάρεις ένα μτχ Technics SL1200MK2 με αξιοπρεπή εμφάνιση (δηλ. όχι καταγρατσουνισμένο) και χωρίς λειτουργικά προβλήματα, και με κεφαλή. Πέραν αυτού, με λίγα έως αρκετά χρήματα ακόμη, μπορεί(ς) να βρεις κάτι μεταχειρισμένο και επίσης πραγματικά πολύ καλό, εκτός Ελλάδας. Αν νιώθεις ότι έχεις την άνεση να προπληρώσεις και να περιμένεις να παραλάβεις κάτι που δεν το έχεις δει από κοντά, και τέλος πάντων αν θέλεις, πες μου να σου στείλω κάποια λίνκ με pm.
 


Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.190
¨Αστους να λένε όλοι Razor ...υπαρχουν και άλλες λύσεις ... θα σου κληρονομήσω εγώ τα δικά μου 5.000 δίσκους ...πόσο θα ζήσω εξάλλου ακόμη .... ήδη εάν δεν ήμουν δειλός και φοβιτσιάρης θα είχα αποδημήσει απο μόνος μου ... βαρέθηκα. :D😍 Τζάμπα χωρο πιάνουμε οι πάνω απο 50 όπως λέει και ένας σοφός φίλος. χα χα
Ωχ, σόρρυ.Razor.

Για τον @gregmik ήταν αυτό το πόστ.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.654
Reaction score
40.817
.... μεσω wifi μπορεις να εχεις το πικαπ διπλα σου, και να μη χρειαζεται να σηκωνεσαι ... ή παιρνει ενα πικαπ 2024 (ακα streamer) και ξεμπερδευεις με τη φαρσα.. 🐒
 

Μηνύματα
131
Reaction score
140
Ωχ, σόρρυ.Razor.

Για τον @gregmik ήταν αυτό το πόστ.
:) Συγχωρεμένος ;)


@gregmik Αφού η ψυχούλα σου λαχταράει πικάπ, αγόρασε το! Δεν είσαι πρωτάρης όπως λες.
Προφανώς και στη σύγχρονη εποχή, δεν αγοράζεις δίσκους, cd και κασσέττες απολειστικά και μόνο για να ακούς τη μουσική. Με την αγορά οποιουδήποτε φορμάτ έχεις κάτι χειροπιαστό που η ακρόαση του αποτελεί ξεχωριστή εμπειρία που περιλάμβάνει και άλλες αισθήσεις πέραν της ακοής.

Για εμένα δεν έχει σημασία αν έχει πολλούς δίσκους, με το πικαπ μπορεί να σου ανοίξει η όρεξη και σε 5 χρόνια να έχεις 500-1000 δίσκους. Αυτό που έχει σημασία είναι να μη βιαστείς να αγοράσεις κάτι που θα σε απογοητεύσει.

Όσο για το οικονομικό ζήτημα που αναφέρουν κάποιοι φίλοι, νομίζω πως δεν είναι απαγορευτική η αγορά 1 δίσκου κάθε 1-2 μήνες. Δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις οτιδήποτε κυκλοφορεί. Γνωρίζω πολύ κόσμο που κλαίγεται ότι δεν έχει να δώσει 20-30 για 1 δίσκο το μήνα αλλά ξοδεύει πολλαπλάσια κάθε μήνα σε τσιγάρα, ναρκωτικά, αλκοόλ και junk food.
 

Μηνύματα
1.915
Reaction score
2.843
¨Αστους να λένε όλοι Razor ...υπαρχουν και άλλες λύσεις ... θα σου κληρονομήσω εγώ τα δικά μου 5.000 δίσκους ...πόσο θα ζήσω εξάλλου ακόμη .... ήδη εάν δεν ήμουν δειλός και φοβιτσιάρης θα είχα αποδημήσει απο μόνος μου ... βαρέθηκα. :D😍
Είμαι και εγώ εδώ "σειρά"! :)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.897
Μηνύματα
2.921.984
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top