Ενεργά ηχεία στο σαλόνι έως 3.500ε

Μηνύματα
55
Reaction score
116
Καλησπερίζω όλα τα παιδιά του φόρουμ. Πριν κάποια χρόνια πούλησα όλο τον εξοπλισμό που φαίνεται στις φωτογραφίες. Ο χώρος παραμένει ο ίδιος. Θα ήθελα να στήσω ένα σύστημα 2.2 καθαρά για μουσική στα 3000 ευρώ περίπου…άντε μαξ 3500 ευρώ (αν αξίζει)!
Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες το πλάτος του τοίχου με τις τετράγωνες πέτρες είναι ακριβώς 3 μέτρα ενώ το έπιπλο 2 μέτρα μήκος. Κάθε πέτρα είναι 10 εκατοστά. Το σαλόνι μαζί με τη κουζίνα είναι περίπου στα 6 μέτρα πλάτος, το μήκος του σαλονιού προς τον κόκκινο καναπέ 7 μέτρα και το ύψος 2,9 μέτρα. Η απόσταση ακρόασης περίπου στα 2 - 2.20 μέτρα.

Σκέφτομαι στην αγορά δύο subwoofers που θα τοποθετηθούν στις γωνίες των τοίχων δίπλα στο έπιπλο και δύο ενεργών ηχείων που θα τοποθετηθούν είτε επάνω στο έπιπλο και στις άκρες αυτού (δλδ 2 μέτρα περίπου απόσταση), είτε σε βάσεις, είτε επάνω στα subwoofers (εάν κάτι τέτοιο είναι δυνατόν). Τα ηχεία θα είναι ενεργά. Δεν θέλω πλέον να μπλέκω με ενισχυτές κτλ.. Η αναπαραγωγή μουσικής θα γίνεται μέσω TV από την έξοδο ακουστικών σε rca. Έχει android με chromecast και μπορώ να στέλνω από το κινητό που θα τρέχει spotify/tidal/youtube σε αυτή ή κατευθείαν από αυτή. Αργότερα ίσως πάω σε κανένα wiim ώστε να στέλνω ψηφιακά το σήμα… Είδωμεν..

Πάμε τώρα στα δύσκολα που επιβάλει η γυναίκα…(εεεε ο χώρος)! :whistling: Ηχεία και subs να είναι λευκά (ή απόχρωση του λευκού) και το subwoofer να μην προεξέχει πολύ του επίπλου.. To έπιπλο είναι 32 εκατοστά φάρδος, άντε να πάμε στα 35-37 μαξ στη μία πλευρά του sub. Οι υπόλοιπες πλευρές του δεν με πειράζουν ιδιαίτερα αφού έχουμε χώρο για 50 εκατοστά.

Μετά από μία μικρή έρευνα που έκανα μου φάνηκε σαν καλή επιλογή αγοράς τα δύο SVS SB1000 pro μαζί με δύο Kali IN-8 (ver2), όλα σε λευκό χρώμα, με τιμή 850 ευρώ το κάθε sub, 750 τα δύο ηχεία, σύνολο 2500 ευρώ περίπου. Τι πιστεύετε για αυτό το combo στον χώρο μου; Θα παίζζ;

Μετά είδα και τo SVS SB3000 Micro στα 1150 ευρώ. Νομίζω πως δεν δικαιολογεί την διαφορά τιμής.

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα τις προτάσεις σας..

Η αγορά θα πραγματοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα τον επόμενο μήνα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. ;)
 

Attachments






Μηνύματα
55
Reaction score
116
Θα δώσεις 3000 για ηχεία, για να τους στέλνεις σήμα από την τηλεόραση, από την έξοδο ακουστικών??????
Άμα μου προτείνουν πακέτο κοντά στα 3,5Κ και δεν υπάρχει ρευστό, προφανώς για αρχή θα γίνει κάτι τέτοιο. Μετά από λίγο καιρό θα πάρω και ένα wiim για παράδειγμα..
 


TGD

Μηνύματα
7.871
Reaction score
7.842
Έχεις ήδη ένα σύστημα home cinema. Αν ο ενισχυτής έχεις έξοδος προενισχυσης θες μια τριάδα ίδιων ηχείων με το κεντρικό -τουλαχιστον- να μπορεί να μπει οριζόντια. Έχεις κι ένα σαμπ, άρα θέλεις μόνο ένα ακόμα.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
116
Βασικά μόλις συνειδητοποίησα ότι οι διαστάσεις του SB2000 Pro στο skroutz ήταν λανθασμένες...(Έλεγε 50cm φάρδος..ενώ είναι η πιο μικρή πλευρά του 36cm). Πλέον μπαίνει στο παιχνίδι και αυτο. Τιμή 1250 το ένα.
Έχεις ήδη ένα σύστημα home cinema. Αν ο ενισχυτής έχεις έξοδος προενισχυσης θες μια τριάδα ίδιων ηχείων με το κεντρικό -τουλαχιστον- να μπορεί να μπει οριζόντια. Έχεις κι ένα σαμπ, άρα θέλεις μόνο ένα ακόμα.
Έχω πουλήσει τα πάντα φίλε μου.
 



Μηνύματα
13.727
Reaction score
6.707
Άμα μου προτείνουν πακέτο κοντά στα 3,5Κ και δεν υπάρχει ρευστό, προφανώς για αρχή θα γίνει κάτι τέτοιο. Μετά από λίγο καιρό θα πάρω και ένα wiim για παράδειγμα..
Πάρε ένα wiim pro και ένα dac (έστω 300 ευρώ),σύνδεσε τα ψηφιακά και θα είσαι μια χαρά (για αρχή).Κόστος 500 ευρώ,πάρε ηχεία με 3000. Aργότερα και όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά σου,αγόρασε έναν προενισχυτή για να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από τα ηχεία σου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.503
Reaction score
78.612
Έως 2 μπορεί να βάλει δυστυχώς
μόνο ανά 2 συνεργάζονται δηλαδή? και μετά όσους δορυφόρους θέλεις?
 


Μηνύματα
1.757
Reaction score
1.021
Δύο Sonos 5 & δύο Sonos Sub Gen 3.

2.736€, έτοιμος, όλα λευκά και ασύρματα και με room correction.
Τα παραπανω + ηχομπαρα Sonos συνδεση Tv με hdmi για ποιοτικοτερο ηχο . Μουσικη και συστημα τηλεορασης οπου σργοτερα επεκτεινεις σε 5.2 με προσθηκη 2 era ως surround
Επισης ως καθαρο δικαναλο ls50 wireless + svs 3000 micro
Ολα με WFA
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.466
Reaction score
29.050
Τα παραπανω + ηχομπαρα Sonos συνδεση Tv με hdmi για ποιοτικοτερο ηχο . Μουσικη και συστημα τηλεορασης οπου σργοτερα επεκτεινεις σε 5.2 με προσθηκη 2 era ως surround
Επισης ως καθαρο δικαναλο ls50 wireless + svs 3000 micro
Ολα με WFA
Ο λόγος που είπα για Sonos είναι επειδή είναι εντός budget και γιατί θεωρώ πως οτιδήποτε μπει εκεί σε ενεργό σε αυτό το budget θα καταστρέψει το χώρο αισθητικά. Αν τώρα πρέπει να μπει και Arc για δύο sub αν θέλει ας την βάλει. Θα έχει και home cinema.

Aν τώρα υπερβεί το budget τα λευκά KEF θα είναι μια χαρά. Λέγοντας υπερβεί εννοώ LS50 wireless + subs + κάτι να τρέξει όλα αυτά σωστά με calibration.
 
Last edited:


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.119
Reaction score
9.005
Η KEF υποστηρίζει ότι κάνεις κάποιας μορφής calibration από το app. To έχει δοκιμάσει κάποιος κάτοχος KEF άραγε;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.479
Reaction score
28.092
Αισθητικά και μόνο θα προτιμούσα τα KEF από τα KALI, όμως για αυτήν την απόσταση ακρόασης μόνο τα KALI ΙΝ8 είναι οκ. Και γενικότερα, είναι τα καλύτερα σε αυτό το εύρος τιμών, για να μην πω και παραπάνω.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.309
Μηνύματα
2.896.579
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top