Ενεργά ηχεία στο σαλόνι έως 3.500ε

Μηνύματα
1.288
Reaction score
2.138

Για sub θα σου έλεγα αυτό αλλά ίσως μας δείρει η σύζυγος. Υπάρχει περίπωση να καταφέρεις να χώσεις κάπου το παρακάτω; 2 κομμάτια


Το να σε νοιάζει το χρώμα είναι χαζό. Σε αυτές τις κατηγορίες είναι συνήθως αυτοκόλλητο.
Τα κάνεις ότι απόχρωση θέλει η σύζυγος και παίρνεις τα μεγάλα sub και τέλος.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.892
Reaction score
4.704
Τι διαστάσεις έχει ο χώρος σου?
To πρόβλημα με τα surrounds στη περίπτωση μου δεν είναι τα τμ του χωρου αλλά το ότι ο καναπές ακουμπάει τοίχο καθώς και στη δεξιά μεριά υπάρχει μεγάλο τζάκι και στην αριστερή ανοιχτός χώρος ...

Τώρα που υπάρχουν τα 300αρια θα μπορούσα να τα κρεμάσω στο ταβάνι. Όποιος πιστεύει ότι είναι καλή ιδέα να του δώσω το τηλέφωνο της συζύγου να το συζητήσει.

Πολυ μανουρα, δεν μπαίνω σε διαδικασία.
 

Μηνύματα
13.727
Reaction score
6.707
Μπορείς βέβαια να πας και σε κάτι τέτοιο.......


streamer (BluOs),Dirac,ενεργό κροσόβερ για κόψιμο των χαμηλών από τους δορυφόρους, hdmi-arc, dac κλπ κλπ. Αγοράζεις δύο παθητικά ηχεία (που καλό θα ήταν να μπουν μάλλον σε βάσεις στον τοίχο) και για αρχή ένα υπογούφερ (δεν βγαίνει το ποσό......ίσως πρέπει να φτάσεις και στις 4000 ευρώ,αλλά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο μελλοντικά). Η γυναίκα σου θα το λατρέψει,δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα άλλο όπως έγραψα, θα γλυτώσεις απο καλώδια τροφοδοσίας των ενεργών,τα χοντρά xlr κλπ. Αλλά το πιο βασικό.....γκρίνια 0.
 

Μηνύματα
548
Reaction score
391
All in one ολοκληρωμένο ενισχυτή και ηχεία δαπέδου . Εγώ εκεί θα κοιτούσα. Απλώς ο ενισχυτής να έχει e arc είσοδο. Έτσι θα έχεις μόνο τα καλώδια των ηχείων και ένα hdmi από την tv στον ενισχυτή
 

Μηνύματα
55
Reaction score
117
All in one ολοκληρωμένο ενισχυτή και ηχεία δαπέδου . Εγώ εκεί θα κοιτούσα. Απλώς ο ενισχυτής να έχει e arc είσοδο. Έτσι θα έχεις μόνο τα καλώδια των ηχείων και ένα hdmi από την tv στον ενισχυτή
Η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε κ αυτό από το μυαλό διότι σε παθητικά tower μπορείς να βρεις τα πάντα.. Εκεί βέβαια πρέπει να κάνεις καλό ματσάρισμα με τον ενισχυτή. Επίσης το έπιπλο μου είναι 32 εκατοστά άρα πρέπει να χωράει το μηχάνημα εκεί. Επίσης δύο ενεργά subs με δύο ηχεία βιβλιοθήκης συνήθως βγάζουν καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα από ότι δύο towers χωρίς subs...σε φροντισμένο ομως χώρο! Όμως οπως είπε ο Κωστας δυστυχώς ο χώρος μου δεν είναι για πολλά πολλά .. ειδωμεν..
 

Μηνύματα
548
Reaction score
391
Η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε κ αυτό από το μυαλό διότι σε παθητικά tower μπορείς να βρεις τα πάντα.. Εκεί βέβαια πρέπει να κάνεις καλό ματσάρισμα με τον ενισχυτή. Επίσης το έπιπλο μου είναι 32 εκατοστά άρα πρέπει να χωράει το μηχάνημα εκεί. Επίσης δύο ενεργά subs με δύο ηχεία βιβλιοθήκης συνήθως βγάζουν καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα από ότι δύο towers χωρίς subs...σε φροντισμένο ομως χώρο! Όμως οπως είπε ο Κωστας δυστυχώς ο χώρος μου δεν είναι για πολλά πολλά .. ειδωμεν..
Αυξάνεις την πολυπλοκότητα με τα sub. Και πιστεύω ότι θέλεις κάτι καλό εύκολο και ξένοιαστο . Η ενσωμάτωση ανοίγει ιστορίες
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.466
Reaction score
29.050
Το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι αν θα φτιάξεις την ακουστική του χώρου. Ότι σου είπε ο Κώστας. Αν δεν την φτιάξεις δεν έχει κανένα νόημα να παιδεύεσαι με separates. Ξέχασε τα χωρίς ακουστική φροντίδα. Ναι θα έχεις ένταση, θα γίνεται χαμός, αλλά θα έχεις και βαβούρα, χωρίς φροντίδα. Αν το θες το κάνεις.

Αλλιώς SONOS. Τα κάνει όλα, εύκολα, και συμφέρει.

Στα λέω γιατί τα ίδια θέματα έχω και εγώ. Δεν πρόκειται να κρεμάσω στρώματα στους τοίχους και να βάλω πράγματα που δεν θα έμπαιναν ποτέ αν δεν σκεφτόμουν τον ήχο. Αν θα έβαζα δεν θα φαινόταν τίποτα.

Οπότε τι νόημα έχει να ξοδέψει κάποιος χιλιάρικα. Θα κάνει πλουσιότερο τον έμπορο και αυτόν που θα του τα βάλει. Και θα καλύψει και τα ψυχολογικά του βέβαια γιατί θα έχει "κάτι καλύτερο".
 

Μηνύματα
55
Reaction score
117

Μηνύματα
548
Reaction score
391
Το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι αν θα φτιάξεις την ακουστική του χώρου. Ότι σου είπε ο Κώστας. Αν δεν την φτιάξεις δεν έχει κανένα νόημα να παιδεύεσαι με separates. Ξέχασε τα χωρίς ακουστική φροντίδα. Ναι θα έχεις ένταση, θα γίνεται χαμός, αλλά θα έχεις και βαβούρα, χωρίς φροντίδα. Αν το θες το κάνεις.

Αλλιώς SONOS. Τα κάνει όλα, εύκολα, και συμφέρει.

Στα λέω γιατί τα ίδια θέματα έχω και εγώ. Δεν πρόκειται να κρεμάσω στρώματα στους τοίχους και να βάλω πράγματα που δεν θα έμπαιναν ποτέ αν δεν σκεφτόμουν τον ήχο. Αν θα έβαζα δεν θα φαινόταν τίποτα.

Οπότε τι νόημα έχει να ξοδέψει κάποιος χιλιάρικα. Θα κάνει πλουσιότερο τον έμπορο και αυτόν που θα του τα βάλει. Και θα καλύψει και τα ψυχολογικά του βέβαια γιατί θα έχει "κάτι καλύτερο".
Στα 2 μ που θα κάθεται θα ακούει πιο πολύ ηχείο παρά χώρο ειδικά αν τα έχει σε απόσταση από τον μπροστά τοίχο και γυρισμένα προς την θέση ακρόασης .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.606
Reaction score
20.186
Η στόχευση που έχει ο ενδιαφερόμενος είναι το πιο σημαντικό..
Αν διαβάσει έστω στα γρήγορα 4-5 θεματικές που υπάρχουν εδώ (αν δεν το έχει κάνει ήδη) είναι εύκολο να καταλάβει πάνω κάτω τα υπέρ, τα κατά, τις απαιτήσεις κάθε επιλογής ώστε να τα προσαρμόσει στα θέλω του ή στις δυνατότητες - περιορισμούς που έχει ο χώρος του.
Τα SONOS είναι συμπαθητικά σε εμφάνιση παρέχουν αρκετές επιλογές και αν έχει στην άκρη του μυαλού του να αγοράσει κι άλλα ηχεία στο μέλλον ώστε να φτιάξει κάτι σε πολυκάναλο με βάση τις δυσκολίες του χώρου είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή.. (και οικονομικά)
Απ' την άλλη αν σκέφτεται αυστηρά το δικάναλο (για δικούς του λόγους) τα SONOS ενώ εξακολουθούν να είναι μια καλή επιλογή καλώς ή κακώς προκύπτουν διλήμματα..
Πάντως είναι αλήθεια πως όταν υπάρχουν θέματα στο χώρο που δεν θα διορθωθούν, το να χώσεις πάρα πολλά σε ηχεία στο τέλος είναι χασούρα εφόσον δεν θα πάρεις αυτό που πλήρωσες.. :fuckyou:
Αλλά υπάρχουν πάντα οι παύλες, οι αισθητικές προτιμήσεις και άλλοι παράγοντες που συνδυαστικά οδηγούν σε επιλογές προσωπικές και όχι απαραίτητα αντικειμενικές.


Πάρε τα Genelec.. :roflmao::roflmao::roflmao::cry: :cry: :lolsign:
 


Μηνύματα
55
Reaction score
117
Σηκώνει σονος.
Μάλλον προς εκει θα κινηθώ.. είδα υπάρχει στο φόρουμ και μεγάλη συζήτηση για αυτό. Θα κάτσω να διαβάσω να δω τι παίζει.. Ένα φαουλ που είδα είναι ότι ισοστάθμιση γίνεται μόνο μέσω iPhone .. Θα φέρω τη θεια μου για ένα καφέ και εγώ θα παίζω με τα ηχεία με το κινητό της... 😜
 


Μηνύματα
12.968
Reaction score
10.201
Δηλαδή αν βάλουμε κανονικά ηχεία σε έναν αφρόντιστο χώρο, έχουμε ανακλάσεις που ενοχλούν, ενώ αν βάλουμε σόνος, ως δια μαγείας εξαφανίζονται;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
137
Μάλλον προς εκει θα κινηθώ.. είδα υπάρχει στο φόρουμ και μεγάλη συζήτηση για αυτό. Θα κάτσω να διαβάσω να δω τι παίζει.. Ένα φαουλ που είδα είναι ότι ισοστάθμιση γίνεται μόνο μέσω iPhone .. Θα φέρω τη θεια μου για ένα καφέ και εγώ θα παίζω με τα ηχεία με το κινητό της... 😜
Και με iPad γίνεται. Απλά δεν γίνεται με όλα τα μοντέλα iPhone και iPad, πρόσεξε ποιο έχει η θεία μην την φας στη μούρη τσάμπα :p
 

Μηνύματα
548
Reaction score
391
Δίνω μηδενική πιθανότητα να πλησιάζουν σε απόδοση τα Sonos με ηχεία δαπέδου των 2.5κ στην περίπτωση σου . Αρχικά λόγω αρμονικής παραμόρφωσης , παραμόρφωσης φάσης , μετάβαση crossover και άλλων ιδιαίτερων χαρακτηριστικών.

Βέβαια τωρα που πήρα μια καλή τηλεόραση με ψήνει λίγο το immersive σε ταινίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα …
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.606
Reaction score
20.186
Πω πωωω..

Όλα μέσα απ' το κουνητό θέμε δεν θέμε..
Kαι x@σρες wi-fi μην τύχει και ξεχάσουμε να τραβήξουμε καζανάκι.. :biggrin:
Και ναν' από iPhone η εντολή όχ' ότι κι ότι..
''Περιβάλλον'' με στάμπα.. :fuckyou:

Βρε σταδιάλαααα.. :smoke:
Όχ' αντίσταση.. :hunter:



Πάρε καμμιά γκαζιέρα οπισθοδρομική μακριά απ' τις χαζοοθόνες, μια χαρά θ' ακούς.. :newrussian:
 

Μηνύματα
1.677
Reaction score
1.520
Σε αυτό το budget θα πήγαινα σε σύστημα με βάση το nad c379. Σε ηχεία θα κοιτούσα μάλλον τα warfendale linton. Αν δε σου αρέσουν οπτικά δες και focal. Κατά προτίμηση δαπέδου σειράς 9.
Για sub woofer μάλλον σε xtz θα πήγαινα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.310
Μηνύματα
2.896.583
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top