Μόναχο...κατόπιν εορτής

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.522
Reaction score
21.304
τι λες βρε απλα το παιρνεις και το βαζεις ακομα και στο cd του υπολογιστή και φτιαχνει ο ηχος στο μειν ηχοαυστημα, εδω αυτο φτιαχνει τον ηχο απο phono stage και σερβερ εκει θα κολλησει νομιζεις εσυ;
Α, εντάξει τώρα, ησύχασα!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.824
Reaction score
29.482
ετσι ακριβώς, αλλο ενα προιον για την λιστα των περιεργων αντικειμενων αυτου του χομπι.... ενας αλλος στην αμερική λεει τον πληρωνεις $50 και εξ αποστάσεως σου βελτιώνει τον ήχο. ΟΥΑΟΥ
Αν εννοείς τον Μήτσο mltcho, ο άνθρωπος είναι σοβαρός. Κάνει online τη δουλειά που κάνουν τα ντιράκ και συναφή.
 

Μηνύματα
596
Reaction score
883
Αν εννοείς τον Μήτσο mltcho, ο άνθρωπος είναι σοβαρός. Κάνει online τη δουλειά που κάνουν τα ντιράκ και συναφή.
οχι ειναι ενας που υποτειθετε λεει σου κανει φοκους μια ακτινα απο το audiophile αγιο φως και κατι σου πειραζει στο τηλεφωνο και κατι παπαριες αφανταστες
6:03
 
Last edited:

Μηνύματα
111
Reaction score
144
Νοέμβριος 1994 κι έχοντας προμηθευτεί το δεύτερο τεύχος του πάλαι ποτέ "Audio" ανακαλύπτω στο συνοδευτικό CD τους Porcupine Tree με το συγκλονιστικό κομμάτι "Stars Die".O Steven Wilson είτε ως ιθύνων νους του συγκροτήματος είτε σόλο ήταν ένας από τους λόγους που η Μουσική με τις ακροάσεις αποκτούσαν ιδιαίτερη σημασία μέσα μου. Σα να μην έφτανε αυτό μεταγενέστερα project του είναι σπουδαία remixes σε album-σταθμούς στη σύγχρονη τέχνη.
Τι μου θύμησες με αυτό το CD! Ανακάλυψα τρία κομμάτια που τα αγαπάω ακόμα, το Stars Die, No Tears των Tuxedomoon και το απίθανο Of the First Water των Sons of Selena
 


Μηνύματα
15.446
Reaction score
17.737
Πάντως (ας τα αφήσουμε αυτά) σου έχω μια no trick -σοβαρή ερώτηση : Μάντεψε ποιός είπε ότι ο Steven Wilson επειδή στην ουσία δεν είναι καλός μουσικός και δεν μπορεί να στήσει σωστά μια ηχογράφηση ώστε να γίνεται με λίγα takes αλλά και σαν μηχανικός σωστή τοποθέτηση των οργάνων, μικροφώνων κλπ κλπ έχει την ταση να του αρέσει το digital και να δουλεύει το logic pro για την ευκολία του στην μίξη αλλά και την άνεση των πειραματισμών που αυτό προσφέρει (άντε και το reverb και το spatial που είναι ευεργετικά σε "αέρινα" κομμάτια και κάποια συγκερκριμένα genres) ; Γνωρίζεις ποιός ;
@Bhutia

Επειδή βλέπω ότι μπορεί να μην το είδες ή δεν το ξέρεις και αφου πέρασε καιρός, να σου απαντήσω στο ερώτημα ποιός τα είπε αυτά για να μην παρεξηγηθώ και εγώ κιόλας ότι τον κακολογώ εγώ ή κάποιος άλλος μουσικός.

Λοιπόν, τα είπε ο ίδιος ο Steven Wilson.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.954
Reaction score
11.346
Και κάπου ανάμεσα σε waveforming, Dolby atmos και φακ εβρυθινγκ ηχεία με τέλεια σπινοραματα υπάρχουν τα ολιγοκαναλα συστήματα της tidal που απλά παίζουν με εκνευριστικη συνέπεια τόσο ωραία και σωστά μουσική που δεν το πιστεύεις.

 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.824
Reaction score
29.482
Και κάπου ανάμεσα σε waveforming, Dolby atmos και φακ εβρυθινγκ ηχεία με τέλεια σπινοραματα υπάρχουν τα ολιγοκαναλα συστήματα της tidal που απλά παίζουν με εκνευριστικη συνέπεια τόσο ωραία και σωστά μουσική που δεν το πιστεύεις.

Αφού το λέει ο Μάρκος :lolsign:
 

Μηνύματα
1.978
Reaction score
2.973
Και κάπου ανάμεσα σε waveforming, Dolby atmos και φακ εβρυθινγκ ηχεία με τέλεια σπινοραματα υπάρχουν τα ολιγοκαναλα συστήματα της tidal που απλά παίζουν με εκνευριστικη συνέπεια τόσο ωραία και σωστά μουσική που δεν το πιστεύεις.

Τσάμπα καίει η λάμπα Δημήτρη.
Ο χερ ντοόκτορ το θεωρεί ανούσιο (γέλασε).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.102
Reaction score
134.329
Τσάμπα καίει η λάμπα Δημήτρη.
Ο χερ ντοόκτορ το θεωρεί ανούσιο (γέλασε).
Γέλασα γιατί έχω ίδια άποψη. 😎

Έχω ακούσει κατ'επαναληψιν τα μεγάλα έως πολύ μεγάλα και πολύ ακριβά (παράλογα ακριβά) τινταλ, και πάντα ήταν για μένα ένα πριμαριστό κακό και ενοχλητικό σύνολο, διότι ποτέ δεν τα άκουσα να παίζουν με σωστά ενσωματωμένα σαμπ, οπότε, λόγω ελλείψεως σωστού μπάσου, είναι καταδικασμένα να με ξυρίζουν και να με ενοχλούν. 😎

Κατά τα άλλα, είναι ωραία ηχεία, οκ.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.516
Reaction score
27.272
Συμφωνώ απολύτως.
ΟΙ μεσοϋψηλές και υψηλές των TIDAL ξυρίζουν και κουράζουν , έχοντας ταυτόχρονα ένα χαμηλό ασθενικό θα έλεγα.
Εως και άνευρο υα μπορούσα να το χαρακτηρίσω.
Τα άκουσα κάμποσες φορές παρέα με τον φίλο μου τον JARGON στον τότε αντιπρόσωπο , στην Νέα ερυθραία , και πάντα καταλήγαμε στο ίδιο ακριβώς συμπέρασμα. ΟΙ μεσεουψηλές και οι υψηλές ξυρίζουν , οι δε χαμηλές πάντα μένουν πίσω .
Οπως λέμε στο βάθος κήπος .
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.954
Reaction score
11.346
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Σε κάθε περίπτωση, είναι τόσο ακριβά που απλώς μου αρέσει να τα ακούω και όχι να τα αγοράζω. Πιο ακριβά από τα atcια που επίσης μου αρέσει να τα ακούω και να τα...πουλάω.

(Οι μετρήσεις στο στερεοφίλ δε δείχνουν πριμαριστό ηχείο τύπου B&W αλλά προφανώς χωρίς εφαρμογή target curve, κλπ. μπορούν να παίξουν απρόβλεπτα σε τυχαίο χώρο και στησιμο.)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.202
Reaction score
56.289
@Bhutia

Επειδή βλέπω ότι μπορεί να μην το είδες ή δεν το ξέρεις και αφου πέρασε καιρός, να σου απαντήσω στο ερώτημα ποιός τα είπε αυτά για να μην παρεξηγηθώ και εγώ κιόλας ότι τον κακολογώ εγώ ή κάποιος άλλος μουσικός.

Λοιπόν, τα είπε ο ίδιος ο Steven Wilson.
Αυτό μπορεί μονάχα ν'αυξήσει την εκτίμηση που του έχω.
 


Μηνύματα
15.446
Reaction score
17.737
Αυτό μπορεί μονάχα ν'αυξήσει την εκτίμηση που του έχω.
Ναι το ξέρω για αυτό σου το έγραψα αλλά και έθεσα την ερώτηση. Και την δική μου και αυτό ήθελα να καταδείξω κιόλας. Απλώς να μην θεωρηθεί ότι είναι δικά μου λόγια (όπως και κάποιοι μπορεί να θεώρησαν) όταν τα ίδια περίπου τα έγραφα σε πρότερο πόστ.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.812
Reaction score
1.912
Γέλασα γιατί έχω ίδια άποψη. 😎

Έχω ακούσει κατ'επαναληψιν τα μεγάλα έως πολύ μεγάλα και πολύ ακριβά (παράλογα ακριβά) τινταλ, και πάντα ήταν για μένα ένα πριμαριστό κακό και ενοχλητικό σύνολο, διότι ποτέ δεν τα άκουσα να παίζουν με σωστά ενσωματωμένα σαμπ, οπότε, λόγω ελλείψεως σωστού μπάσου, είναι καταδικασμένα να με ξυρίζουν και να με ενοχλούν. 😎

Κατά τα άλλα, είναι ωραία ηχεία, οκ.
Που τα έχεις ακούσει ρε doc γιατί μόνο στο Μόναχο παίζουν τα μεγαλα-πολύ μεγάλα - που ούτε εκεί παιζουν τα πολυ μεγαλα, ειναι στατικά - και δεν σε θυμαμαι τα τελευταια 20 χρονια να εχεις παει Μόναχο. Μαλλον πρεπει να επισκεφτηκες τον Jorn στη Γερμανια, κρυφός θαυμαστής?:lolsign:

Officially ’Best Sound at Munich 2024’ from Parttimeaudiophile.com

“When I hear a TIDAL Audio system, I always think that this is The Sound to Beat. The fact that the Contriva G3 speakers, at one-tenth the cost of some of those massive horn systems, can still come on out top when it comes to my favorite rooms, says everything.
Is TIDAL Audio the current King of the Mountain in high-end audio? As much as we all shy away from making conclusions about the “best” gear out there, Jorn Janczak quietly wears the crown.”
 
Last edited:


Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Παιδια τα αυτια σας προφανως εχουν φτάσει σε αλλα επιπεδα απο τη στιγμη που καταφέρατε να σας ξυρίζει το διαμαντενιο twitter που βάζει η Tidal στα μεγάλα της μοντελα. Αν με το καλο ακούσετε ενα καλοστημένο συστημα με Tidal ισως αλλάξετε γνωμη.

Φυσικα στο Μόναχο και φέτος ο καλύτερος ηχος με διαφορα ηταν στο δωμάτιο με τα Tidal Contriva G3 και σε αυτο συμφωνήσαμε ολοι οι παριστάμενοι….
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.660
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top