Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.713
Reaction score
75.969
Αντί για όρθια, ξάπλα. Η γελοία απάντηση αν τους την πεις είναι ............. ότι τα αφήνουν για λίπασμα.
Δεν είναι γελοία και έχει μεγάλη διαφορά στην εξάπλωση φωτιάς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.078
Reaction score
29.784
Δεν είναι γελοία και έχει μεγάλη διαφορά στην εξάπλωση φωτιάς.
Δεν είπα ότι δεν έχει διαφορά από τα όρθια χόρτα. Η σύγκριση είναι μεταξύ μαζεμένου και αμάζευτου. Για μένα δεν υπάρχει καθαρό αν είναι αμάζευτο. Έχω δει πως καίγεται και το αμάζευτο και το καθαρό.
 


TGD

Μηνύματα
8.313
Reaction score
8.321
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.078
Reaction score
29.784
Τρείς φωτιές σήμερα. Πρώτα στα Καλύβια κοντά στο Θορικό, μετά στο Κορωπί, μάλλον από όχημα και έπιασε και σε χωράφι, και μετά κοντά στο Ρίμπας.

Καλύβια.
FB_IMG_1717943974172.jpg
FB_IMG_1717943978372.jpg
FB_IMG_1717943981102.jpg
 


Μηνύματα
602
Reaction score
467
Σχεδόν όλες αυτές δίπλα στο δρόμο είναι από τσιγάρα...
Ισχύει. Παιδεία 0, Πηθικισμός στο φουλ και οι παραλίες γεμάτες σήμερα (θίγω άλλο ένα θέμα, άσχετο με τη φωτιά, σχετικό με τον πηθικισμό όμως)...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
εχει προσπαθήσει ποτέ κανείς να βάλει φωτιά με τσιγάρο; ας πούμε σε ελεγχόμενο περιβάλλον, να βάλει σε μια ψησταριά ότι προσάναμμα θέλει, ξερά χόρτα, πούσι από πεύκα, να πετάξει μέσα ένα τσιγάρο και να πάρει φωτιά.
τα έχει καταφέρει;
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
εχει προσπαθήσει ποτέ κανείς να βάλει φωτιά με τσιγάρο; ας πούμε σε ελεγχόμενο περιβάλλον, να βάλει σε μια ψησταριά ότι προσάναμμα θέλει, ξερά χόρτα, πούσι από πεύκα, να πετάξει μέσα ένα τσιγάρο και να πάρει φωτιά.
τα έχει καταφέρει;
Υπάρχουν δεκάδες περιστατικά που έχουν ανάψει κλινοσκεπάσματα από καύτρα τσιγάρου.
Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε ακατόρθωτο
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Υπάρχουν δεκάδες περιστατικά που έχουν ανάψει κλινοσκεπάσματα από καύτρα τσιγάρου.
Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε ακατόρθωτο
Δεν έχω υπόψη μου σχετικά περιστατικά αλλά έχω την εντύπωση ότι μια κουβέρτα λόγω του χνουδιού που έχει είναι πιο εύκολο να αρπάξει από ότι τα ξερόχορτα που για να γίνει αυτό θέλει πολύ ειδικές συνθήκες ώστε να γίνει τόσο γρήγορα πριν η καύτρα να είναι τελείως ακίνδυνη, όσοι κάπνιζαν/ουν καταλαβαίνουν τι λέω.
Η παραδοχή ότι αρπάζει φωτιά το δάσος από αναμμένο τσιγάρο που θυμίζει το άλλο ότι αν πετάξεις τσιγάρο σε βενζίνη ή πετρελαίο θα αρχίσει φωτιά ή θα γίνει έκρηξη που έλεγαν μερικοί, τίποτα δεν γίνεται απλά σβήνει το τσιγάρο.

disclaimer: δεν ισχυρίζομαι ότι πρέπει αύριο να αρχίζουν οι θεριακλήσες να πετάνε αναμμένα τσιγάρα έξω επειδή το πιο πιθανό είναι να είναι ακίνδυνο. Και η ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει εννοείται ότι δεν της δίνουμε λόγο ύπαρξης, χώρια το θέμα της ρύπανσης....και μιας και το θυμηθήκα σκατά στα μούτρα τους όσοι σβήνουν τσιγάρα στην άμμο και τα αφήνουν στην παραλία.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Πάντως από τσιγάρο πολύ δύσκολα πιάνει φωτιά.
Ιδίως μετά τις κάποιες φωτιές που έπιασαν κάποια σπίτια στην Αγγλία αν θυμάμαι καλά , και πλέον όλα τα τσιγάρα σβήνουν μόνα τους αν δεν τραβήξει κανείς τζούρα για λίγη ώρα.
Τα δικά μου σβήνουν στο λεπτό . Κάτι άλλα πιο νωρίς .
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.349
Reaction score
9.744
Θυμίζω ότι με νόμο της ΕΕ πριν καμιά 10ετία άλλαξε το χαρτάκι των τσιγάρων ακριβώς για να μην πιάνει φωτιά εύκολα.
 






Μηνύματα
3.993
Reaction score
3.316
εχει προσπαθήσει ποτέ κανείς να βάλει φωτιά με τσιγάρο; ας πούμε σε ελεγχόμενο περιβάλλον, να βάλει σε μια ψησταριά ότι προσάναμμα θέλει, ξερά χόρτα, πούσι από πεύκα, να πετάξει μέσα ένα τσιγάρο και να πάρει φωτιά.
τα έχει καταφέρει;
Αν φυσάει το τσιγάρο λαμπαδιάζει. Επίσης στα ξερόχορτα υπάρχουν και σκουπίδια(πλαστικά από φρέντους και χαρτιά)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.214
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top