Αναβαθμιση καλωδιων XLR ;

Μηνύματα
38
Reaction score
45
Γεια σας παιδια ,τις διαφορες απο ακριβοτερα-"καλυτερα" καλωδια ηχειων και ρευματος τις εχουμε δει, ακουσει ολοι πιστευω.
Συμβαινει το ιδιο ...κ σε τι ποσοστο περιπου αναλογικα με τιμη .. και στα xlr ;
Μιλαω για συνδεση προενισχυτη με τελικο , που ηδη η συνδεση ειναι με xlr κ σκεφτομαι να τα αναβαθμισω με 3πλασιας περιπου τιμης και της ιδιας εταιρειας με τα καλωδια ηχειων που ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Αξιζει λετε;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.963
Reaction score
38.849
Αξιζει λετε;
... δεν αξιζει οποιαδηποτε ενασχοληση με συστημα αναπαραγωγης ηχου, πχια.
(ακομα και αν ειχαν διαφορες)
διαφορα εχει το xlr του 1 ευρο με το xlr 3 ευρο , αυτο των 3 ευρο εχει κλιπ 🙉
-
αντε καλα να σου κανω τη χαρη και να σου δοσω παραδειγμα απο την ειδικοτητα μου, την υπερηψηλη γαστρονομια δηλαδη:
.... τι διαφορα (ουσιας) εχει μια μακαροναδα που εχεις φτιαξει σπιτι, με μια μακαροναδα που κοστιζει 3 φορες πανω στο αστειατοριο, και απο μια αλλη σε αλλο αστειοτοριο που κοστιζει 3 φορες περισσοτερο. 😇
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.061
Reaction score
8.824
Γεια σας παιδια ,τις διαφορες απο ακριβοτερα-"καλυτερα" καλωδια ηχειων και ρευματος τις εχουμε δει, ακουσει ολοι πιστευω.
Συμβαινει το ιδιο ...κ σε τι ποσοστο περιπου αναλογικα με τιμη .. και στα xlr ;
Μιλαω για συνδεση προενισχυτη με τελικο , που ηδη η συνδεση ειναι με xlr κ σκεφτομαι να τα αναβαθμισω με 3πλασιας περιπου τιμης και της ιδιας εταιρειας με τα καλωδια ηχειων που ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Αξιζει λετε;
Το σύστημα σου είναι τέλειο δηλαδή και περιμένεις από ένα καλύτερο καλώδιο να δεις βελτίωση;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.963
Reaction score
38.849
.... αμα παρεις 3πλασιας αξιας ενισχυτικα και ηχεια παρε και 3πλασιου αντιτιμου καλωδια.
και βεβαια 3πλασιασε και τα ακουσματα σου, ετσι παει. αμ πως.. :beach:
 

ika

News
Μηνύματα
14.629
Reaction score
13.444
Γεια σας παιδια ,τις διαφορες απο ακριβοτερα-"καλυτερα" καλωδια ηχειων και ρευματος τις εχουμε δει, ακουσει ολοι πιστευω.
Συμβαινει το ιδιο ...κ σε τι ποσοστο περιπου αναλογικα με τιμη .. και στα xlr ;
Μιλαω για συνδεση προενισχυτη με τελικο , που ηδη η συνδεση ειναι με xlr κ σκεφτομαι να τα αναβαθμισω με 3πλασιας περιπου τιμης και της ιδιας εταιρειας με τα καλωδια ηχειων που ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Αξιζει λετε;
Ζήτα από τον αντιπρόσωπο να σου δανείσει ένα ζεύγος XLR, να δεις μόνος σου αν ακούς διαφορά και αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα.
 

Μηνύματα
7.325
Reaction score
11.904
Δανείσου ένα ακριβό καλώδιο απο έναν αντιπρόσωπο. Κάνε τυφλό τεστ. Αν ακούσεις διαφορά, έλα να μου σφυρίξεις κλέφτικα. Μιλάμε για ποιοτικά κατασκευασμένα καλώδια, π.χ. mogami.
Και για να απαντήσω με βάση τα δικά μου βιώματα, έκανα σύγκριση μεταξύ Kimber KS1016 και Mogami 2549 ( single ended ), προσπαθώντας να παραμείνω όσο το δυνατόν λιγότερο biased, δεν άκουσα καμία διαφορά.
 

Var

Μηνύματα
8
Reaction score
12
Γεια σας παιδια ,τις διαφορες απο ακριβοτερα-"καλυτερα" καλωδια ηχειων και ρευματος τις εχουμε δει, ακουσει ολοι πιστευω.
Συμβαινει το ιδιο ...κ σε τι ποσοστο περιπου αναλογικα με τιμη .. και στα xlr ;
Μιλαω για συνδεση προενισχυτη με τελικο , που ηδη η συνδεση ειναι με xlr κ σκεφτομαι να τα αναβαθμισω με 3πλασιας περιπου τιμης και της ιδιας εταιρειας με τα καλωδια ηχειων που ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Αξιζει λετε;
Πάντα οι διασυνδέσεις μέσω XLR, όταν υποστηρίζονται με την ανάλογη τοπολογία εντός των ηλ. Συσκευών, δίνουν καλύτερα αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
45
Καταρχην παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,αποψεις συμβουλες
Ναι ...περιμενω απο "ενα καλωδιο" να δω διαφορες-βελτιωση. Οπως εχω δει απο ηχειων ,ρευματος ,πηγαινοντας βημα βημα .
Αυτο που δε ξερω ...κ γιαυτο ρωταω...ειναι αν συμβαινει το ιδιο κ σε τι προσδοκιμο ποσοστο αναλογα τιμης στα xlr ...αντε κ σε σε rca:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Καταρχην παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,αποψεις συμβουλες
Ναι ...περιμενω απο "ενα καλωδιο" να δω διαφορες-βελτιωση. Οπως εχω δει απο ηχειων ,ρευματος ,πηγαινοντας βημα βημα .
Αυτο που δε ξερω ...κ γιαυτο ρωταω...ειναι αν συμβαινει το ιδιο κ σε τι προσδοκιμο ποσοστο αναλογα τιμης στα xlr ...αντε κ σε σε rca:)
Μπορείς να μας αναφέρεις συγκεκριμένα, τον τομέα που περιμένεις να υπάρχει βελτίωση;
Για παράδειγμα, να μειωθεί η παραμόρφωση φάσης ή ενδοδιαμόρφωση ή η αρμονική.
Το λέω γιατί ποτέ μα ποτέ κάποιος που περιμένει βελτίωση από καλώδια, δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο.
Αρέσκονται όλοι σε ένα γενικό <<παίζει καλύτερα>>.

Αα και κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ. Πριν την οποιαδήποτε δοκιμή καλωδίων, φρόντισε να καθαρίσεις τις επαφές στα παλιά καλώδια, ώστε να μην υπάρχει μάκα σε σχέση με τα καινούρια.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
45
Μπορείς να μας αναφέρεις συγκεκριμένα, τον τομέα που περιμένεις να υπάρχει βελτίωση;
Για παράδειγμα, να μειωθεί η παραμόρφωση φάσης ή ενδοδιαμόρφωση ή η αρμονική.
Το λέω γιατί ποτέ μα ποτέ κάποιος που περιμένει βελτίωση από καλώδια, δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο.
Αρέσκονται όλοι σε ένα γενικό <<παίζει καλύτερα>>.

Αα και κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ. Πριν την οποιαδήποτε δοκιμή καλωδίων, φρόντισε να καθαρίσεις τις επαφές στα παλιά καλώδια, ώστε να μην υπάρχει μάκα σε σχέση με τα καινούρια.
Το ιδιο θα πω κ εγω:)....:παιζει καλυτερα" , η εστω διαφορετικα.
Τωρα για ακουστικους χαρακτηρισμους τι να πω; Πιο λεπτομερεια; ..σκηνη; ...κλπ

Να πω τοτε εδω τα καλωδια ηχειων που αλλαξα τελευταια ειναι κατι nordost red , κ εκει προσανατολιζομαι στην ιδια σειρα σε xlr. Θα δω καποια βελτιωση-διαφορα οπως των ηχειων; Αυτο ειναι που ρωταω κ στο θεμα
Ναι θα τις καθαρισω τις επαφες ...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.386
Reaction score
8.372
Πολλές φορές το έχουμε αναφέρει! Ακόμη μία φορά λοιπόν! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ! Ούτε καν στα χαρτιά!
Ο λόγος που υπάρχουν αυτές οι επιλογες, είναι για να βάλει κάτι στην τσέπη ο κατά χτυπημένος οικονομικά κλάδος hifi.
Εμείς λοιπόν οι αγοραστές το πολύ να νοιώσουμε ότι κάτι κάναμε..... και ίσως από καθαρά ψυχολογικούς λόγους να ακούσουμε και κάποια διαφορά.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.061
Reaction score
8.824
Πολλές φορές το έχουμε αναφέρει! Ακόμη μία φορά λοιπόν! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ! Ούτε καν στα χαρτιά!
Ο λόγος που υπάρχουν αυτές οι επιλογες, είναι για να βάλει κάτι στην τσέπη ο κατά χτυπημένος οικονομικά κλάδος hifi.
Εμείς λοιπόν οι αγοραστές το πολύ να νοιώσουμε ότι κάτι κάναμε..... και ίσως από καθαρά ψυχολογικούς λόγους να ακούσουμε και κάποια διαφορά.
Άρα αφού ο νηματοθέτης ακούει διαφορές στα καλώδια ρεύματος σίγουρα θα ακούσει στα XLR ειδικά αν είναι αρκετά ακριβά. :rofl:
 


Μηνύματα
38
Reaction score
45
Ισως στεναχωρησω μερικους "απολυτους" κ καποιους που απαντουν με ειρωνεια ...δε πειραζει:) , αλλα ναι εχω ακουσει διαφορες με καλωδια ρευματος κ ηχειων ...εγω μονο για xlr ρωτησα:)...κ μαλιστα μεγαλες κ με αλλα αυτια μαζι για επιβεβαιωση-γνωμη.
Δε λεω οτι συμβαινει κ με ολα με κλειστα ματια , αλλα καποια με το πρωτο ακουσμα. Σ αυτο δεν θα μου αλλαξει κανενας γνωμη.
Οταν χαρισα ενα καλωδιο ρευματος στον γιο μου γιατι ηταν χοντρο κ δυσκαμπτο και μετα ειδα-ακουσα τι εχασα δοκιμαζοντας αλλα ιδιας περιπου αξιας , ετρεξα να ξαναπαρω το ιδιο.
Οταν ακουγα με καλωδια ηχειων 45€ το μετρο κ μετα δοκιμασα καποια αλλα των 15€ κ μου αρεσαν περισσοτερο (αυτο για σενα ΕΑΡ😁) ...ειπα μου αρεσαν περισσοτερο , δεν ειπα "καλυτερα" ...τα αντικατεστησα μαυτα.
Αρα ηταν ιδεα μου η διαφορα; Κ ετσι μουρθε για ψυχολογικους λογους να ταλλαξω;
Ουτε ειμαι κ στη πρωτη μου νιοτη ...οπως οι περισσοτεροι πιστευω εδω μεσα...να εχω κ ακοη νυχτεριδας.
Τεσπα , η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω στους "απολυτους" που δεν μπορουν νακουσουν ποτε καμια διαφορα , ειναι μηπως θα επρεπε να κανουν μια εξεταση τονικης ακοομετριας;; ...δεν ειναι κακο ,ουτε ντροπη.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.963
Reaction score
38.849
..... αν προκεται να μην ξανασχοληθεις (ουτε καν να παει το μυαλο σου) με τετοιες χαζομαρες οπως τα καλωδια και τα λοιπα, παρε οτι μπορεις να αντεξεις οικονομικα.
Αν απο την αλλη εχεις το μικροβιο, βασανισου.
Αν βασανιζεσαι τουλαχιστων απολαυσε το.
🐒
Δρ. Μαιμου.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.963
Reaction score
38.849
....και εγω ρωτησα φιλο ΜΔΠ παλια για αυτα αν υπαρχει υποβαθρο σε αυτα που διαβαζω ... με ρωτησε αν με νοιαζει ..και δεν ασχολθηκα καν, βλεπεις ειμαι easyfix.😎
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Να κάνω μια απλή ερώτηση...
Για να γίνει μια σύγκριση μεταξύ δύο καλωδίων (ρεύματος ή διασύνδεσης ή ηχείων), πόσος χρόνος περίπου απαιτείται για να πάμε από το ένα στο άλλο;
Δηλαδή, ακούμε το πρώτο καλώδιο όσο χρόνο θεωρούμε πως χρειάζεται για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.
Με το άνοιγμα-κλείσιμο των διακοπτών και τις αλλαγές των καλωδίων, σε πόσο χρόνο θα ακούσουμε το επόμενο καλώδιο, προκειμένου να το αξιολογήσουμε;
 

Μηνύματα
943
Reaction score
267
Το ιδιο θα πω κ εγω:)....:παιζει καλυτερα" , η εστω διαφορετικα.
Τωρα για ακουστικους χαρακτηρισμους τι να πω; Πιο λεπτομερεια; ..σκηνη; ...κλπ

Να πω τοτε εδω τα καλωδια ηχειων που αλλαξα τελευταια ειναι κατι nordost red , κ εκει προσανατολιζομαι στην ιδια σειρα σε xlr. Θα δω καποια βελτιωση-διαφορα οπως των ηχειων; Αυτο ειναι που ρωταω κ στο θεμα
Ναι θα τις καθαρισω τις επαφες ...
Η νεα σειρα της nordost red down,το κοκκινο καλωδιο ειναι αυτα που εχεις;;;Το ιντερκονεκτ της εταιρειας δεν αξιζει τιποτε το ιδιατερο ,θεωρω οτι ενα απο τα καλυτερα ιντερκονεκτ στα λεφτα που εχει το red down ειναι το Neotech το Nemo.Αντιπροσωπος fruit of the ΤubeΕδω και ενα Review https://www.hiendnews.gr/neotech-ne...k5pStXiM5akiVV5Jp3qFbu5PMtYc3KWeNjIjgd2lW2TeM
 

Μηνύματα
314
Reaction score
318
Ιδιαίτερο ρόλο φανέρωσης του βαθμού επίδρασης στο ηχητικό αποτέλεσμα που έχουν τα διαφορά καλώδια, έχει να κάνει με το πόσο αποκαλυπτικό ή όχι είναι ένα δεδομένο σύστημα.

Εστιάζοντας σε αυτά της διασύνδεσης, που ρωτάει ο νηματοθέτης, αυτά λειτουργούν ως φίλτρα,.

Έτσι, ανάλογα του υλικού κατασκευής, της διατομής, της γεωμετρίας σχεδίασης, της θωράκισης και άλλων στοιχείων, επιδρούν σε τομείς του ηχητικού αποτελέσματος, όπως στο συχνοτικό φάσμα τονίζοντας ή μη κάποιες περιοχές, στην ταχύτητα μετάδοσης σήματος,(άλλα είναι πιο στακάτα , και άλλα πιο "πλαδαρά"), κάποια έχουν καλύτερη εστίαση και ευκρίνεια, άλλα περισσότερο "σώμα", φυσικά όλα αυτά σε μια μικρή "δοσολογία" συγκριτικά πάντα με την συνολική εντύπωση που δίνει ένα δεδομένο ηχητικό setup, αλλά όπως ανέφερα όσο αποκαλυπτικότερο είναι το setup τόσο φανερώτερη γίνεται η επίδραση αυτή.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο σκοπός είναι να επιλεχθεί ένα καλώδιο που θα ισορροπεί το σύστημα, π.χ. ένα setup που στο χώρο που είναι στημένο τονίζει τα άκρα του φάσματος, ένα καλώδιο με τονισμένες μεσαίες κάνει μια εξισορρόπηση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.109
Μηνύματα
2.888.871
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top