Αναβαθμιση καλωδιων XLR ;


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.386
Reaction score
8.371
Ισως στεναχωρησω μερικους "απολυτους" κ καποιους που απαντουν με ειρωνεια ...δε πειραζει:) , αλλα ναι εχω ακουσει διαφορες με καλωδια ρευματος κ ηχειων ...εγω μονο για xlr ρωτησα:)...κ μαλιστα μεγαλες κ με αλλα αυτια μαζι για επιβεβαιωση-γνωμη.
Δε λεω οτι συμβαινει κ με ολα με κλειστα ματια , αλλα καποια με το πρωτο ακουσμα. Σ αυτο δεν θα μου αλλαξει κανενας γνωμη.
Οταν χαρισα ενα καλωδιο ρευματος στον γιο μου γιατι ηταν χοντρο κ δυσκαμπτο και μετα ειδα-ακουσα τι εχασα δοκιμαζοντας αλλα ιδιας περιπου αξιας , ετρεξα να ξαναπαρω το ιδιο.
Οταν ακουγα με καλωδια ηχειων 45€ το μετρο κ μετα δοκιμασα καποια αλλα των 15€ κ μου αρεσαν περισσοτερο (αυτο για σενα ΕΑΡ😁) ...ειπα μου αρεσαν περισσοτερο , δεν ειπα "καλυτερα" ...τα αντικατεστησα μαυτα.
Αρα ηταν ιδεα μου η διαφορα; Κ ετσι μουρθε για ψυχολογικους λογους να ταλλαξω;
Ουτε ειμαι κ στη πρωτη μου νιοτη ...οπως οι περισσοτεροι πιστευω εδω μεσα...να εχω κ ακοη νυχτεριδας.
Τεσπα , η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω στους "απολυτους" που δεν μπορουν νακουσουν ποτε καμια διαφορα , ειναι μηπως θα επρεπε να κανουν μια εξεταση τονικης ακοομετριας;; ...δεν ειναι κακο ,ουτε ντροπη.
Χωρίς κακίες.... και πάντα φιλικά. :drinks:

451438_297bc7c98d021b1d74403b1cbd5bb295.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.202
Reaction score
20.895
Ισως στεναχωρησω μερικους "απολυτους" κ καποιους που απαντουν με ειρωνεια ...δε πειραζει:) , αλλα ναι εχω ακουσει διαφορες με καλωδια ρευματος κ ηχειων ...εγω μονο για xlr ρωτησα:)...κ μαλιστα μεγαλες κ με αλλα αυτια μαζι για επιβεβαιωση-γνωμη.
Δε λεω οτι συμβαινει κ με ολα με κλειστα ματια , αλλα καποια με το πρωτο ακουσμα. Σ αυτο δεν θα μου αλλαξει κανενας γνωμη.
Επομένως και για να μη μακρηγορούμε, δανείσου καλώδια από διάφορα καταστήματα, όπου αυτό είναι εφικτό, δοκίμασέ τα και αποφάσισε μόνος σου. Για λόγο που θα αρνηθείς πεισμόνως και επομένως δεν χρειάζεται να τον αναφέρω, σχεδόν πάντοτε, το ακριβώτερο καλώδιο ακούγεται καλύτερα. Έχε το αυτό υπ' όψιν, σε συνδυασμό με το πάχος του πορτοφολιού.
 

Var

Μηνύματα
8
Reaction score
12
Υπάρχει περίπτωση να φορέσεις τα Nike Alphafly 2 σε έναν ανήμπορο γέρο και να περπατήσει γρηγορότερα;
Όχι!
Αν τα φορέσει ένας δρομέας θα δει διαφορά στον χρόνο του από ένα τυχαίο ζευγάρι πανεριού ;
Ναι!
Ετσι είναι και τα καλώδια στο hi fi.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.469
Reaction score
15.263
Υπάρχει περίπτωση να φορέσεις τα Nike Alphafly 2 σε έναν ανήμπορο γέρο και να περπατήσει γρηγορότερα;
Όχι!
Αν τα φορέσει ένας δρομέας θα δει διαφορά στον χρόνο του από ένα τυχαίο ζευγάρι πανεριού ;
Ναι!
Ετσι είναι και τα καλώδια στο hi fi.
οπότε ας προσπαθήσουμε πρώτα να γίνουμε "δρομείς" και όταν/αν γίνουμε, βλέπουμε και για τα Nike :p
 



Μηνύματα
38
Reaction score
45
Υπάρχει περίπτωση να φορέσεις τα Nike Alphafly 2 σε έναν ανήμπορο γέρο και να περπατήσει γρηγορότερα;
Όχι!
Αν τα φορέσει ένας δρομέας θα δει διαφορά στον χρόνο του από ένα τυχαίο ζευγάρι πανεριού ;
Ναι!
Ετσι είναι και τα καλώδια στο hi fi.
Mε Nike oχι , δε θα τρεξει γρηγοροτερα ο ανημπορος γερος. Αν του αλλαξεις ομως τα παλια κ πιθανον σκληρα κ στενα του παπουτσια με αλλα πιο μαλακα ανατομικα ,παλι δεν θα μπορει να τρεξει αλλα σιγουρα θα βαδισει πιο ανετα.
Κ με τι παρομοιαζεις τον γερο; Μενα ας πουμε πιο παλιο κ μετριας αξιας ηχοσυστημα; Ακομα κ εκει σεναν 40χρονο vindage ενισχυτη που εχω οταν αλλαξα ..μου αλλαξαν...το καλωδιο ρευματος με ενα καινουργιο κατα πολυ καλυτερο , ναι η διαφορα ηταν εμφανης ...σε σωμα- ροη κυριως.
Ατοπο το παραδειγμα σου.
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.061
Reaction score
8.824
ένα καλώδιο με τονισμένες μεσαίες
Καλησπέρα Νίκο. Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις σε τεχνικό επίπεδο πως κάποιο καλώδιο τονίζει τις μεσαίες;
Αν μπορείς να παραθέσεις και κάποιο link για να διαβάσουμε, ακόμη καλύτερα. Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
314
Reaction score
318
Καλησπέρα Νίκο. Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις σε τεχνικό επίπεδο πως κάποιο καλώδιο τονίζει τις μεσαίες;
Αν μπορείς να παραθέσεις και κάποιο link για να διαβάσουμε, ακόμη καλύτερα. Ευχαριστώ!
Σε ευχαριστώ για την ερώτηση, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι τεχνικός, ούτε φανατικός των καλωδίων, αλλά βρίσκομαι πολλά-πολλά χρόνια στο χόμπυ και έχουν περάσει πολλά μηχανήματα στην κατοχή μου, αλλά ακόμη περισσότερο έχω γνωστούς που έχουν στήσει και ξεστήσει setup "ων ουκ έστιν αριθμός", από αυτή την σωρευμένη εμπειρία έχω βγάλει ορισμένα συμπεράσματα και για τα καλώδια.

Στο προηγούμενο μου poσt μετέφερα με συνοπτικό τρόπο αυτή την εμπειρία μου.

Παραθέτω ένα link με ένα καλώδιο που έχω στην XLR έκδοση και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση το "σιρόπι" που

προσθέτει, αλλά και μια διεύθυνση με μια τεχνική μελέτη (που γενικά αυτά τα βαριέμαι) που

εξετάζει την επίδραση ή μη, των single

ended καλωδίων και μάλιστα στην entry level κατηγορία.


chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://boson.physics.sc.edu/~kunchur/papers/Interconnect-cable-measurements--Kunchur.pdf
 
Last edited:

Μηνύματα
12.939
Reaction score
10.167
το "σιρόπι" που προσθέτει
:o

, αλλά και μια διεύθυνση με μια τεχνική μελέτη (που γενικά αυτά τα βαριέμαι) που


chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://boson.physics.sc.edu/~kunchur/papers/Interconnect-cable-measurements--Kunchur.pdf
Τεχνική μελέτη είναι αυτό; Ας γελάσω! :roflmao:
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.448
Reaction score
1.932
Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις σε τεχνικό επίπεδο πως κάποιο καλώδιο τονίζει τις μεσαίες
Είναι υπερβολικά λεπτό και με χωρητικότητα στο θεό και με κάκιστη εφαρμογή στους τερματισμούς οπότε κόβει μπάσα.
Επι πλέον είναι τσίγκινο αντί χάλκινο, με κάκιστες κολλήσεις αλλά και υλικά και στους τερματισμούς, οπότε φιμώνει και τα πρίμα
:roflmao::laugh:
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.469
Reaction score
15.263
Μπορείς να γελάσεις όσο θέλεις, αλλά έχω την αίσθηση ότι κοιτάς το link και όχι το pdf της μελέτης.
βασικά... δεν υπάρχει κανένα pdf εκεί (ή είμαι τυφλός)
μόνο μια περιγραφή του πόσο ...χαρακτήρα έχει το καλώδιο...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.448
Reaction score
1.932
Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου πάντως, μπορεί μεν να έκανα χαβαλέ λίγο πιο πάνω, αλλά ΔΕΝ είμαι από αυτούς που λένε οτι τα καλώδια δεν έχουν ακουστές διαφορές ;)

(και εσείς που λέτε οτι έχουν μην χαίρεστε, γιατί ούτε μαζί σας - με τους περισσότερους τουλάχιστον - είμαι)
 

Μηνύματα
314
Reaction score
318
βασικά... δεν υπάρχει κανένα pdf εκεί (ή είμαι τυφλός)
μόνο μια περιγραφή του πόσο ...χαρακτήρα έχει το καλώδιο...
Για κάποιο λόγο ο σύνδεσμος δεν ανέβαινε, ούτε μπορούσε να επισυναφθεί το αρχείο, αυτό που χρειάζεται να κάνει κανείς για δει το pdf είναι copy της διεύθυνσης και paste στο Google
 

Μηνύματα
2.279
Reaction score
2.838
Θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις καλώδιο, δε θα δεις καμία διαφορά. Εκτός αισθητικά αν θέλεις να αλλάξεις χρώμα.
Τι ηχοσυστημα εχεις;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.109
Μηνύματα
2.888.870
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top