FTTH νέα

TGD

Μηνύματα
7.790
Reaction score
7.771
Δεν με παρατάτε που στο σπίτι δεν μπορώ να βάλω ούτε 50άρα!
Ας είναι καλά το πανεπιστήμιο με 500 download και upload.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668

Μηνύματα
15.479
Reaction score
21.664
και δε με λέτε ρε παιδιά, έκανα "αναβάθμιση" σε 300/30 , με στείλανε καινούριο μοδεμ όλα καλά , αλλά ενώ οι εσωτερικές συνδέσεις είναι όλες 1gbps το speed test δείχνει 90/30
ακόμα και απευθείας στα tplink deco (που χρησιμοποιώ για wifi και router) με μόνη σύνδεση το καλώδιο lan στο speed port plus2 τα ίδια.

υποψία έχω οτι το nokia ont έχει lan 100/100 , αλλά αλλού διαβάζω οτι είναι gbps η lan του.

να φταίει ο tpilink? το x20 έχω για βασικό router στο mesh
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.655
Reaction score
6.018
και δε με λέτε ρε παιδιά, έκανα "αναβάθμιση" σε 300/30 , με στείλανε καινούριο μοδεμ όλα καλά , αλλά ενώ οι εσωτερικές συνδέσεις είναι όλες 1gbps το speed test δείχνει 90/30
ακόμα και απευθείας στα tplink deco (που χρησιμοποιώ για wifi και router) με μόνη σύνδεση το καλώδιο lan στο speed port plus2 τα ίδια.

υποψία έχω οτι το nokia ont έχει lan 100/100 , αλλά αλλού διαβάζω οτι είναι gbps η lan του.

να φταίει ο tpilink? το x20 έχω για βασικό router στο mesh
To ΟΝΤ είναι με χιλιάρα.
Με τις ταχύτητες που γράφεις πιο πολύ δείχνει για κάποιο χαλασμένο ή μπερδεμένο καλώδιο στην αλυσίδα (κάπου στην αλυσίδα έχεις ένα 100άρι port ή καλώδιο με θέμα ή παλιό spec (cat5 π.χ.)).
 

Μηνύματα
15.479
Reaction score
21.664
To ΟΝΤ είναι με χιλιάρα.
Με τις ταχύτητες που γράφεις πιο πολύ δείχνει για κάποιο χαλασμένο ή μπερδεμένο καλώδιο στην αλυσίδα (κάπου στην αλυσίδα έχεις ένα 100άρι port ή καλώδιο με θέμα ή παλιό spec (cat5 π.χ.)).
Καλώδιο ότι γουοζ

Screenshot_2023-06-06-20-44-54-64_f49179b090611efe64122144cd8cb960.jpg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.196
Reaction score
20.782
Για να δούμε (δείτε)...

Πρωτοβουλία ΟΤΕ για ευρύτερη διάδοση των συνδέσεων FTTH στην Ελλάδα

"Σε μια κίνηση για να δώσει ώθηση στην υιοθέτηση των συνδέσεων οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι (Fiber to the Home - FTTH) στην Ελλάδα, ο Όμιλος ΟΤΕ ανακοίνωσε σήμερα ότι κατέθεσε πρόσφατα στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) πρόταση για σημαντικές εκπτώσεις στις τιμές χονδρικής FTTH."
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.481
Reaction score
85.873
Τηλεπικοινωνίες: ΟΤΕ, Vodafone, Νova και ΔΕΗ μπλέκουν τις... γραμμές τους (naftemporiki.gr)


Το επόμενο διάστημα, εκτός απρόοπτου, οι OTE, Vodafone, Nova, θα υπογράψουν τη συμφωνία για τις εκπτώσεις όγκου η οποία θα έχει ως συνέπεια και οι τρεις να προτιμούν να αγοράζουν ο ένας από τον άλλο χονδρική.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.959
Reaction score
3.796
Επιτέλους εκπτώσεις στις τιμές FTTH - οπτική ίνα μέχρι το σπίτι - Techmaniacs

Επιτέλους, για να μπορούν να προσφέρουν όλοι FTTH στην ίδια περιοχή κι ας έχει περάσει μόνο ένας καλώδια.
Και πριν μπορούσαν (εάν ήθελαν), απλά η ΕΕ είχε απαγορέψει στον ΟΤΕ καταχρηστικούς όρους στη δική του χονδρική προς τους άλλους παρόχους, που είχε δεχτεί η δική μας ΕΕΤΤ. Εξάλλου πρέπει να φτάσει και στον καταναλωτή η έκπτωση ;)
Game changer θα είναι η ΔΕΗ, όταν δούμε τι πρόκειται να κάνει με τις ίνες που βάζει. Για την ώρα έχει καλέσει τους παρόχους για δοκιμές τις υποδομής.
 


Μηνύματα
2.471
Reaction score
3.748
Η δεη προς το παρόν απλώνει καλούμπα.
Δεν συνδέει, δεν ενεργοποιεί, δεν, δεν, δεν
Αν και όποτε, βλέπουμε, προς το παρόν και που παίζει στα νέα, πολύ είναι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.481
Reaction score
85.873
Και πριν μπορούσαν (εάν ήθελαν), απλά η ΕΕ είχε απαγορέψει στον ΟΤΕ καταχρηστικούς όρους στη δική του χονδρική προς τους άλλους παρόχους, που είχε δεχτεί η δική μας ΕΕΤΤ. Εξάλλου πρέπει να φτάσει και στον καταναλωτή η έκπτωση ;)
Game changer θα είναι η ΔΕΗ, όταν δούμε τι πρόκειται να κάνει με τις ίνες που βάζει. Για την ώρα έχει καλέσει τους παρόχους για δοκιμές τις υποδομής.
Έχω Nova αρκετά χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο. 100 VDSL που πάντα κλειδώνει από 90 και πάνω. Μαζί με Full Pack TV γιατί θέλω τα Eurosport που δεν έχει η Cosmote.

Εδώ και 2 χρόνια που έχει περάσει ίνες (μόνο) η Cosmote, η Nova μου δίνει FTTH μέχρι 200 με ακριβή τιμή (συγκριτικά). Όταν τους ρωτάω γιατί δεν δίνουν παραπάνω μέσω Cosmote, μου λένε ότι δεν τους συμφέρει.

Η Vodafone από την άλλη δίνει ό,τι θέλω αλλά προσπαθώ να την αποφύγω για άλλους λόγους.
 

Μηνύματα
2.306
Reaction score
2.851
Έχω Nova αρκετά χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο. 100 VDSL που πάντα κλειδώνει από 90 και πάνω. Μαζί με Full Pack TV γιατί θέλω τα Eurosport που δεν έχει η Cosmote.

Εδώ και 2 χρόνια που έχει περάσει ίνες (μόνο) η Cosmote, η Nova μου δίνει FTTH μέχρι 200 με ακριβή τιμή (συγκριτικά). Όταν τους ρωτάω γιατί δεν δίνουν παραπάνω μέσω Cosmote, μου λένε ότι δεν τους συμφέρει.

Η Vodafone από την άλλη δίνει ό,τι θέλω αλλά προσπαθώ να την αποφύγω για άλλους λόγους.
Μια από τα ίδια.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.959
Reaction score
3.796
Έχω Nova αρκετά χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο. 100 VDSL που πάντα κλειδώνει από 90 και πάνω. Μαζί με Full Pack TV γιατί θέλω τα Eurosport που δεν έχει η Cosmote.

Εδώ και 2 χρόνια που έχει περάσει ίνες (μόνο) η Cosmote, η Nova μου δίνει FTTH μέχρι 200 με ακριβή τιμή (συγκριτικά). Όταν τους ρωτάω γιατί δεν δίνουν παραπάνω μέσω Cosmote, μου λένε ότι δεν τους συμφέρει.

Η Vodafone από την άλλη δίνει ό,τι θέλω αλλά προσπαθώ να την αποφύγω για άλλους λόγους.
Αντίθετα, σε μία δική μου περίπτωση σε υποδομή η Nova, ο ΟΤΕ δίνει αλλά η Vodafone όχι :D

Δεν είναι εύκολο πρόβλημα η χονδρική στις οπτικές. Σε αντίθεση με τον χαλκό που γίνονταν "αναθέσεις" KV από την ΕΕΤΤ, οπτικές μπορεί να βάλεις όποιος θέλει όπου θέλει - ακόμη και πολλοί πάροχοι στο ίδιο σημείο, για το οποίο υπάρχει και μία στοιχειώδης νομική πρόβλεψη συνεγκατάστασης για να μην γίνουν "σουρωτήρι" τα κτίρια με ίνες.
Ο ΟΤΕ ήθελε με τις εκπτώσεις όγκου χονδρικής να βάλει και "ποινές" σε όποιους νοικιάζουν από αυτόν. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχει τον μεγαλύτερο αριθμό ινών, υπήρχε σοβαρός κίνδυνος να στρεβλώσει την αγορά υπέρ του, γι' αυτό και αντέδρασε η ΕΕ.
Η ΔΕΗ δεν έχει ακόμα καμία ενεργή ίνα, αλλά ο ρυθμός εγκαταστάσεων είναι τέτοιος που μπορεί κάλλιστα να γίνει ο δεύτερος σε αριθμό πάροχος χονδρικής. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι θα μπορεί να δώσει και "σκοτεινή ίνα" αντί GPON, δίνει αρκετή ευελιξία σε αλλους να την χρησιμοποιήσουν, αντί να επιλέξουν να σκάψουν εκ νέου στην ίδια περιοχή. Προφανώς δεν είναι εύκολο να μπει κανείς στην αγορά τηλεπικοινωνιών από το μηδέν, η ΔΕΗ άλλωστε έχει πάρει το μάθημα με την Tellas. Όμως έχει αρκετό χρήμα για "κάψιμο", και το κόστος της επένδυσης φαίνεται ότι μάλλον το έχει πάρει σοβαρά.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
147
Και ειδικά από τη στιγμή που τις περνάει ενάερια, το κόστος (μελέτες, άδειες, σκαψίματα) είναι μικρότερο. Συν ότι μετά το νόμο που δεν αφήνει να σκάψεις σε νέα ασφαλτόστρωση για 2 χρόνια, το εναέριο είναι μονόδρομος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.481
Reaction score
85.873
Έγκριση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή του εκπτωτικού σχήματος του ΟΤΕ για υπηρεσίες FTTH

Δελτίο Τύπου:
H Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε το σχέδιο μέτρων που κοινοποίησε η ΕΕΤΤ στις 14 Ιουνίου 2024 αναφορικά με τις εκπτώσεις λόγω όγκου στις αγορές χονδρικής παροχής τοπικής πρόσβασης σε σταθερή θέση και χονδρικής παροχής κεντρικής πρόσβασης σε σταθερή θέση για προϊόντα μαζικής κατανάλωσης στην Ελλάδα.

Το 2023, η ΕΕΤΤ, στο πλαίσιο της προηγούμενης κοινοποίησής της για τον ορισμό, την ανάλυση και την επιβολή κανονιστικών υποχρεώσεων στις αγορές χονδρικής παροχής τοπικής πρόσβασης σε σταθερή θέση και χονδρικής παροχής κεντρικής πρόσβασης σε σταθερή θέση για προϊόντα μαζικής κατανάλωσης στην Ελλάδα, είχε ορίσει ότι ο ΟΤΕ μπορεί επίσης να προσφέρει εκπτώσεις λόγω όγκου σε επίπεδο χονδρικής, προκειμένου να προωθήσει τη μετάβαση σε υπηρεσίες οπτικών ινών. Σύμφωνα με την Απόφαση της ΕΕΤΤ, αυτές οι εκπτώσεις λόγω όγκου δεν θα πρέπει να αντιβαίνουν στην υποχρέωση κοστοστρεφούς τιμολόγησης και δεν θα πρέπει να οδηγούν σε στρέβλωση του ανταγωνισμού. Επιπροσθέτως, οι εκπτώσεις θα πρέπει να προσφέρονται με διαφάνεια και χωρίς διακρίσεις.

Στις 25 Απριλίου 2024, ο ΟΤΕ υπέβαλε στην ΕΕΤΤ, πρόταση για την εφαρμογή εκπτώσεων λόγω όγκου για τις χονδρικές υπηρεσίες Fiber to the Home (FTTH) που παρέχει. Η ΕΕΤΤ διενέργησε δημόσια διαβούλευση της πρότασης του ΟΤΕ κατά το χρονικό διάστημα 13 Μαΐου έως 12 Ιουνίου 2024 και έλαβε απαντήσεις από τέσσερις συμμετέχοντες. Η ΕΕΤΤ, λαμβάνοντας υπόψη τα σχόλια αυτά, αξιολόγησε την πρόταση του ΟΤΕ και έκρινε ότι τηρούνται οι απαιτήσεις που επιβάλλει το ρυθμιστικό πλαίσιο, απαιτώντας όμως την εφαρμογή κάποιων επιπρόσθετων όρων. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναγνώρισε ότι το σχέδιο μέτρων της ΕΕΤΤ μπορεί να αποτελέσει θετικό βήμα προς την ταχύτερη ανάπτυξη υπηρεσιών FTTH, στο πλαίσιο της δέσμευσης για επέκταση της υψηλής ταχύτητας πρόσβασης στο διαδίκτυο στην Ελλάδα. Σημείωσε επιπροσθέτως ότι αυτή η πρόταση αναμένεται να ενισχύσει τις ψηφιακές υποδομές και τη συνδεσιμότητα, προς όφελος τόσο των καταναλωτών όσο και των επιχειρήσεων.

Τέλος, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή επισήμανε την ανάγκη η ΕΕΤΤ να παρακολουθεί στενά την αγορά και τις συνεχιζόμενες εξελίξεις, ώστε να διασφαλίζεται ότι το εν λόγω εκπτωτικό σχήμα δεν θα οδηγήσει σε στρεβλώσεις του ανταγωνισμού και να χρησιμοποιεί εγκαίρως και με κατάλληλο τρόπο τα ρυθμιστικά εργαλεία που διαθέτει για αυτό τον σκοπό. Σημειώνεται ότι και το σχέδιο μέτρων της ΕΕΤΤ περιλαμβάνει τις εν λόγω προβλέψεις, αναγνωρίζοντας τις σχετικές ανάγκες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.250
Μηνύματα
2.893.651
Members
38.009
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top