Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.352
Reaction score
44.891
Κουκουβάγια να υποθέσω λες τον ντάκο ?
Μάλιστα!!
Εμείς οι βλάχοι δεν το γνωρίζουμε αυτό το πχιάτο, το έμαθα στη Κρήτη πριν πολλά χρόνια ως κουκουβάγια και το έχω κρατήσει.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.601
Reaction score
97.193
Αν είχε λιγότερο αγγούρι, αλλά και αρκετές ελιές που λείπουν, θα ήταν τέλειο!
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.352
Reaction score
44.891
Αν είχε λιγότερο αγγούρι, αλλά και αρκετές ελιές που λείπουν, θα ήταν τέλειο!
Με τελείωσαν οι ελιές, εννοώ οι θκιέσμ, από τα θκάμ δέντρα, δεν αγοράζω ελιές ποτέ
Αμάν πια και αυτοί οι κρητικοί.
Σαν τους Ιάπωνες. Η μισή χώρα 100v/50hz η άλλη μισή 100v/60hz .
Αποφασίστε τι θετε .
Εγώ που έπαιζα μπάλα σε όλη τη Κρήτη για 8 χρόνια, κουκουβάγια το έλεγαν οι ντόπιοι. Μόνο στα τουριστικά μέρη το λέγανε ντάκο.
Όπως και να το παραγγείλεις αυτοί θα καταλάβουν, Αθήνα δεν το έχω συναντήσει κάπου σε κάποιο κατάλογο. Εμείς εκεί σαπάν δεν το γνωρίζουμε ντίπ ως πχιάτο, έτσι και πας στη Λάρσα και τους πεις ότι θες μια κουκουβάγια, το πιθανότερο είναι ότι θα σε φέρουν το πουλί!! :roflmao:
 

Μηνύματα
20.682
Reaction score
14.672
Η μιση κρητη το λεει ντακο η αλλη μιση κουκουβαγια.
Πάντως η από εδώ μεριά, ντάκο το λέει.. κουκουβάγιες μόνο τα νυχτοπούλια ήξερα, μέχρι πριν από αυτό το ποστ! :rolleyes: :roflmao: :lolsign:
@Sotos65 για βάλε μια τάξη
Θα τον εγκαλέσω σε τάξη! :party:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.352
Reaction score
44.891
Πάντως η από εδώ μεριά, ντάκο το λέει.. κουκουβάγιες μόνο τα νυχτοπούλια ήξερα, μέχρι πριν από αυτό το ποστ! :rolleyes: :roflmao: :lolsign:
Είστε σίγουρα Κρητικός κύριε? :biggrin:

Θα με πεις, όταν εγώ έκανα διακοπές στα στενά του σατανά, οι Χανιώτες ήξεραν μαναχά τη Αγιά μαρίνα και το κουμ καπί:lolsign:
 

Μηνύματα
20.682
Reaction score
14.672
Έχεις γνωρίσει πολλούς "περίεργους" κρητικούς φαίνεται, όλα ανάποδα! :roflmao:

ΥΓ. Την Κυριακή έκανα έναν ωραίο γύρο από Τοπόλια, Αλιγούς, και κατεβαίνοντας Μύλωνες είδα μια μεγάλη βελανιδιά και μια πινακίδα για μια εκκλησία, και λέω δεν πάω (έχω περάσει κι άλλες φορές, αλλά δεν είχα σταματήσει). Πριν προλάβω να ανέβω, ακούω μια φωνή από εκεί που νόμιζα ότι είναι η εκκλησία (που ειναι λίγο πιο κάτω), "έλα να σε κεράσω"! Ε πήγα, να μην πάω! Μου φέρνει παξιμάδι με μυζήθρα, κρασάκι, και πιάσαμε την κουβέντα για καμιά ωρίτσα! Να κάτι τέτοια τα πάω!! 8-)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.601
Reaction score
97.193
Μου φέρνει παξιμάδι με μυζήθρα, κρασάκι, και πιάσαμε την κουβέντα για καμιά ωρίτσα!
Για πολιτική μιλήσατε; :rolleyes: :biggrin:

Αθήνα δεν το έχω συναντήσει κάπου σε κάποιο κατάλογο.
Τι λες μπρε;

Στο 80% των μαγαζιών υπάρχει στο κατάλογο.
 

Μηνύματα
20.682
Reaction score
14.672
Για πολιτική μιλήσατε; :rolleyes: :biggrin:
Όχι! Αλλά θα σου πω πια είναι η πλάκα! Αυτός είναι συνταξιούχος εργολάβος, αλλά πριν 26 χρόνια... όπως μου είπε, ήταν νομαρχιακός σύμβουλος του τότε νομάρχη Γιώργο Κατσανεβάκη! Κι ο Κατσανεβάκης τότε υποστηριζόταν από τον.... Συνασπισμό! Τι συμπτώσεις ε; :roflmao: :lolsign:
 



Μηνύματα
20.682
Reaction score
14.672
Θα το ψάχνει 'κουκουβάγια' και θα του λένε... το βράδυ κάθεται μια μετά τις μια έξω από το μαγαζί και κάνει, γου, γουυυ, γουυυ... :roflmao:


---

Ή τον φαντάζομαι σε άλλη φάση να ζητά κουκουβάγια και επειδή δεν το ξέρουν, να το περιγράφει όπως ο Κωνσταντίνου το προφιτερόλ! "Εσείς εδώ φτιάχνετε ένα παξιμάδι μεγάλο... με μυζήθρα, ντομάτα ξυσμένη, αγγούρι... σλουρπ, σλουρπ..." :party:

 
Last edited:



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.352
Reaction score
44.891
Έχεις γνωρίσει πολλούς "περίεργους" κρητικούς φαίνεται, όλα ανάποδα! :roflmao:

ΥΓ. Την Κυριακή έκανα έναν ωραίο γύρο από Τοπόλια, Αλιγούς, και κατεβαίνοντας Μύλωνες είδα μια μεγάλη βελανιδιά και μια πινακίδα για μια εκκλησία, και λέω δεν πάω (έχω περάσει κι άλλες φορές, αλλά δεν είχα σταματήσει). Πριν προλάβω να ανέβω, ακούω μια φωνή από εκεί που νόμιζα ότι είναι η εκκλησία (που ειναι λίγο πιο κάτω), "έλα να σε κεράσω"! Ε πήγα, να μην πάω! Μου φέρνει παξιμάδι με μυζήθρα, κρασάκι, και πιάσαμε την κουβέντα για καμιά ωρίτσα! Να κάτι τέτοια τα πάω!! 8-)

Ως πολύ αντικοινωνικός άνθρωπος έκανα ελάχιστη παρέα με ντόπιους Σώτο, η Κρήτη ήταν ένα μέρος που ήθελα από μικρό παιδί να επισκεφτώ, όταν μου δόθηκε η ευκαιρία με τη δλειά τη άρπαξα και έμεινα 6 χρόνια σερί εκεί σακάτ και 2 πάνε-έλα.
Αρχικά ήθελα να τη δω όλη, όταν λέμε όλη το εννοώ. Πήγα στα πχιο απίθανα μέρη, σε μέρη που ούτε οι ίδιοι οι κρητικοί δεν γνώριζαν για το νομό τους. Παράλληλα δοκίμαζα και τη κουζίνα. Από νομό σε νομό διαφοροποιείται αρκετά η κουζίνα και οι γεύσεις. Επιλογή μου ήταν πάντα τα μικρά χωριά και η νότια Κρήτη στο σύνολο, εκεί συνάντησα για πρώτη φορά και αυτό το πχιάτο, το έγραφε ο κατάλογος ως κουκουβάγια χωρίς να εξηγεί τι περιλαμβάνει το πχιάτο. Όσον αφορά τους ανθρώπους, είναι ο ορισμός του ύψους και του βάθους, ή θα συναντήσεις προσχαρος και φιλόξενους ή το αντίθετο, κάπου στη μέση είναι σπάνιο να συναντήσεις. Βέβαια για να τα λέμε και όλα, τότε που ήμαν εγώ εκεί σακάτ ήταν κάπως πέτρινα τα χρόνια, πλέον το νησί έχει βαρέσει μεγάλη ανάπτυξη οπότε θεωρώ πως οι ακραίες συμπεριφορές έχουν περιοριστεί κάπως. Ωραία χρόνια πάντως σε ένα υπέροχο τόπο, τώρα επειδή είναι άλλες οι προτεραιότητες ίσως να μη περάσω το ίδιο καλά, τότε ήταν μαγεία.

Edit.
Υπάρχει ένα μικρό χωριό στο Ρέθυμνο που είχε ένα και μοναδικό μαγαζί εστίασης, επειδή ασχολούμουν με τη θάλασσα εκεί σακάτ έβγαζα και πολύ ψάρι, από οστρακοειδή μέχρι ότι φανταστείς, του πήγαινα του τύπου πσάρια και αυτός με σέρβιρε δωρεάν μπάμιες απ'το μπαχτσέ που είχε δίπλα στο μαγαζί, πολύ δίκαιο για τα σιχαμένα πσάρια :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.244
Μηνύματα
2.893.472
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top