Ποδήλατο

Μηνύματα
20.822
Reaction score
14.812
Τσοπάνος έπρεπε να γίνεις, να έχεις χιλιάδες προβατίνες στα πόδια... για σφάξιμο! :party: :roflmao:
 


Μηνύματα
2.336
Reaction score
5.291
Ρε μλκ σε λέω έτοιμες ψημένες, τι 40-50 κιλά?
Για προβατίνες μιλάμε, όχι βόδια :roflmao:
Κάτσε ρε μλκ μια σοβαρή πρατινα είναι κοντά στα 60 κιλά ζωντανή... Άρα 40-45 ψημενη
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Δεν βγαιν τα νούμερα, μπορούμε να το κάνουμε σε απλά αρνισια παϊδάκια με το κιλό;
Εσύ ξέρς τουλάχιστον πόσο ζυγίζει μια προβατίνα σφαγμενη, ξετομαριασμένη, χωρίς σωθικά, έτοιμη ψημένη?
Μας τρέλανε ο άλλος :roflmao:
 




Μηνύματα
20.822
Reaction score
14.812
Δεν ανοίγετε ένα τόπικ εξειδικευμένο για προβατίνες καλύτερα; Πόσο ζυγίζουν ζωντανές και σφαγμένες, πώς τις ψήνουν, πώς τις τρώνε, πώς τις χωνεύουν, κλπ... :party: :roflmao: :lolsign:
 

Μηνύματα
1.300
Reaction score
2.279
Με κούρασες.... ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ. Πάμε πάλι για μία τελευταία φορά...

Οπότε όταν θα βρίσκει στο τακάκι και δεν θα μπορείς να το φέρεις με τίποτα θυμίσου να ξεσφίγγεις λίγο τον άξονα του τροχού. Μισή στροφή, μία στροφή κλπ. Το πρόβλημα υφίσταται συνήθως πίσω.
αυτό έγραψα ΕΓΩ. Μιλάω για μισή στροφή χαλάρωση άντε μία. ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΩ ΜΕ ΞΕΣΦΙΓΜΕΝΟ ΑΞΟΝΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (waveforming).

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΣΜΕ: Αυτό που γράφω απευθύνεται στον φίλο μου τον Χρήστο που έχουμε ποδηλατίσει μαζί και τον ξέρω προσωπικά και σε κανέναν άλλον.

Με έβαλες λοιπόν και κατέβηκα με το ροπόκλειδο πρωί πρωί στην κούρσα. Σφίγγω στα 10Nm. Ξεσφίγγω μισή στροφή και μία στροφή και μετράω: 8Nm. Συμπέρασμα: 1 στροφή = -2ΝΜ, μισή στροφή = -1Nm. Ξέρεις πόσο γράφει το μάνιουαλ στο δικό μου ποδήλατο? 8Nm.

ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΟΡΘΑ: Έχοντας περάσει δισκόφρενα, συντηρήσει δισκόφρενα, εξαερώσει δισκόφρενα και αλλάζοντας 3 ζεύγη τροχών όλη την ώρα έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές ξύνει η διακόπλακα πίσω στην περιστοφή ανεξάρτητα του modulation και της συντήρησης. ΈΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ πως αυτό λύνεται με μικρή χαλάρωση της σύσφιξης του άξονα της τάξης της μισής στροφής και ούτε. Πιθανόν να φταίω και εγώ που σφίγγω πολύ γιατί το κάνω πάντα με το χέρι. Εν πάσει περιπτώσει ένα απλώ τιπ έδωσα και μου τα έκανες τσουρέκια. Σταδιακά δε, διαστρέβλωσες τελείως τα γραφόμενα μου. Οπότε καταλήγοντας: Θέλει να το δοκιμάσει κάποιος? ΟΚ δεν θέλει? ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΟΥ απλά επιστημονικά.

Επίσης δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που περνάει την ρόδα στο ποδήλατο και σφίγγει με ροπόκλειδο ΚΑΝΕΝΑΝ. Όλοι με την αίσθηση σφίγγουν. Άτομα που έχουν 40+ χρόνια στα ποδήλατα δεν έχουν καν ροπόκλειδα...

Αφου εχει την αποψη αυτη κρατα την για τον εαυτο σου μην παρεις κανενα ανθρωπο στον λαιμο σου.
ΟΙ ΑΞΟΝΕΣ ΤΩΝ ΤΡΟΧΩΝ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΦΙΓΜΕΝΟΙ
Ευτυχώς που έχουμε εσένα να τους σώσεις όλους. Παρεπιπτόντως κάνε μια αναφορά στον εαυτό σου και τον εξοπλισμό σου να ξέρουμε και με ποιόν μιλάμε.

Ρυθμιζονται με την σωστη τοποθετηση, σωστη εξαερωση και συντηρηση στη λειτουργια των πιστονιων.
Μας διαφώτισες και πάλι. Πάω να ρυθμίσω σύμφωνα με τις οδηγίες σου.
Να ένα αρνάκι 45 κιλά....
Δεν τρώγονται αυτά Μήτσο, μόνο για να τα βλέπεις στα βίντεο είναι. Αλλά τι να ξέρω και εγώ πάλι ας γράψουν οι ειδικοί από Αθήνα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
ρε άσταφτα, ξέρς πόσο ζυγιάζει μια προβατίνα έτοιμη ψημένη?
50 κιλά λέει ο άλλος!! :roflmao:

Το θκόμ το γράφει παντού για 10Nm, αλλά και εγώ με το χέρι θα το σφίγγω.
IMG_20240728_120038.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.300
Reaction score
2.279
ρε άσταφτα, ξέρς πόσο ζυγιάζει μια προβατίνα έτοιμη ψημένη?
50 κιλά λέει ο άλλος!! :roflmao:

Το θκόμ το γράφει παντού για 10Nm, αλλά και εγώ με το χέρι θα το σφίγγω. View attachment 337532
Από προβατίνες δεν έχω ιδέα. Το μόνο που θυμάμαι είναι να με μαθαίνει ο παπούς μου μεγάλη παρασκευή πως σφάζουν 7 χρονών εγώ. Αλλιώς η περιοχή εδώ έχει μόνο γκουρμέ εστιατόρια.

Έλα ρε Χρήστο χωρίς ροπόκλειδο και συ θα σκοτωθείς ρε θα σκορπίσουν οι άξονες σε καμιά στροφή και θα σου φύγουν τα ρουλεμάν τα γωνιακά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.239
Reaction score
20.855
[Obelix mode on] Είναι τρελοί αυτοί οι ποδηλάτες, με τα ροπόκλειδα και τους άξονες των τροχών! [Obelix mode off]

Είναι φορές που διαβάζω τι γράφετε και λέω μέσα μου "ignorance is bliss"! :biggrin:

Υ.Γ.: Εξαιρούνται οι ψητές προβατίνες! Για αυτές, θέλω να μάθω τα πάντα!:lol::lol:
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Ως βλάχος που έχω ζώα φυσικά και ξέρω πόσο ζυγίζει μια προβατίνα, η Μήτσους πήγε βρήκε 3 γίδια που έχουν κανάλι στο youtube και καμαρώνουν με τις υπερβολές, έσφαξαν τον αρσενικό που ήταν γέρος και τον είχαν να βατέυει τις προβατίνες και το ονόμασαν αρνάκι :roflmao:

Σήμερα κόλλησα το λογότυπο στο βραχίονα, μόνο αυτό έκανα :biggrin:
Για κάποιο περίεργο λόγο δεν βλέπει η εφαρμογή στο κινητό το αισθητήρα, στο 530 όμως δεν είχα πρόβλημα, το είδε και το πάντρεψε με τη μία.
Τι λέτε να συμβαίνει?
Έλεγα μήπως παίζει κάνα update
IMG_20240728_120851.jpg
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.325
Μηνύματα
2.897.601
Members
38.028
Νεότερο μέλος
JennyG
Top