Ποδήλατο

Μηνύματα
13.939
Reaction score
15.809
εδώ τώρα έχουμε να κάνουμε με εξαρτήματα πολύ ευαίσθητα στις υψηλές ροπές σύσφιξης επειδή έχουμε να κάνουμε με υλικά που μπορούν να υποστούν θραύση.
Για θραύση μιλάτε ή για χαλάρωμα ; Νόμιζα για το δεύτερο. Η θραύση τώρα ... είναι άλλο πράγμα. Πάντως η χαλάρωση μπορεί να οδηγήσει και σε θραύση άνετα.

Ότι και να είναι ... εάν έχει σπείρωμα ισχύει αυτό που λέω. Εδώ αυτά που σου λέω είναι η ΑΒ σε μότορ βιομηχανίας με τρελούς κραδασμούς ακόμη και απομονωμένα και εδρασμένα με τρελές τεχνικές, δεν θα ισχύουν για ποδήλατα ; :D
 
Last edited:

Μηνύματα
20.805
Reaction score
14.792
Κοίτα, στα ποδήλατα που μιλάμε το βασικό θέμα με τις ροπές και συσφίξεις, είναι μη σπάσει το carbon πλαίσιο (τιμόνι, σέλα, κλπ). Αλλιώς σπάνια θα έβλεπες τέτοιες αναφορές παλιότερα για ποδήλατα από αλουμίνιο ή ατσάλι...
 

Μηνύματα
13.939
Reaction score
15.809
Επειδή βγάζεις πολλά βατ το λέει... αλλά από την άλλη οι μηχανές υψηλής απόδοσης θέλουν κι κάποια φροντίδα παραπάνω, όταν λειτουργούν στα όρια! :roflmao: :geek:
Ούτε ένα αστείο δε μπορούμε να κάνουμε εδω μέσα. :D
 



Μηνύματα
13.939
Reaction score
15.809
Κοίτα, στα ποδήλατα που μιλάμε το βασικό θέμα με τις ροπές και συσφίξεις, είναι μη σπάσει το carbon πλαίσιο (τιμόνι, σέλα, κλπ). Αλλιώς σπάνια θα έβλεπες τέτοιες αναφορές παλιότερα για ποδήλατα από αλουμίνιο ή ατσάλι...
Ωχ .... διαφορετικά υλικά σε άξονες κιόλας ; Δεύτε τελευαταίον ασπασμόν :D:D😍
 

Μηνύματα
20.805
Reaction score
14.792
Και στην εξαέρωση την γμνη την τάπα με προσοχή, 2.5nm και πάλι πολλά είναι
Ίσα ίσα σφίξιμο, τι να μετρήσεις εξάλλου (θέλεις μικρό ροπόκλειδο, μόνο σε αυτή την περιοχή για ακρίβεια)

Ωχ .... διαφορετικά υλικά σε άξονες κιόλας ; Δεύτε τελευαταίον ασπασμόν :D:D😍
Α πήγαινε για μάθημα ποδηλατικό! :party: :roflmao:

Ποια διαφορετικά υλικά βρε, αλουμινένιοι είναι συνήθως οι άξονες (παλιά ήταν σιδερένιοι/ατσάλινοι, κάτι τέτοιο). Για το πλαίσιο μιλώ γενικότερα, τώρα είναι carbon (από μια τιμή και πάνω) ενώ παλιά ήταν αλουμίνιο και πιο παλιά ατσάλι (όλα υπάρχουν ακόμα βέβαια).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.211
Καλά ρε Σώτο, ο θουβού δεν έχει καταλάβει ότι έχουμε κάρπον ποδήλατα?
τι μας πέρασε γιά τίποτα τελευταίους μπλεμπέους!! :biggrin:
 

Μηνύματα
13.939
Reaction score
15.809
Ίσα ίσα σφίξιμο, τι να μετρήσεις εξάλλου (θέλεις μικρό ροπόκλειδο, μόνο σε αυτή την περιοχή για ακρίβεια)



Α πήγαινε για μάθημα ποδηλατικό! :party: :roflmao:

Ποια διαφορετικά υλικά βρε, αλουμινένιοι είναι συνήθως οι άξονες (παλιά ήταν σιδερένιοι/ατσάλινοι, κάτι τέτοιο). Για το πλαίσιο μιλώ γενικότερα, τώρα είναι carbon (από μια τιμή και πάνω) ενώ παλιά ήταν αλουμίνιο και πιο παλιά ατσάλι (όλα υπάρχουν ακόμα βέβαια).
Εσυ είπες για κάρμπον κλπ εδώ μιλάμε για σημαντική σύνδεση άξονα. Τεσπά αφού είναι απο ένα υλικό , αλουμίνιο που λές τότε OK.
 

Μηνύματα
20.805
Reaction score
14.792
Carbon είναι ο σκελετός, αλλά τα άκρα που μπαίνουν οι άξονες και οι ίδιοι οι άξονες είναι από αλουμίνιο (τα άκρα κολλημένα-δεμένα με ειδικό τρόπο στο carbon πλαίσιο). Δεν δένει ο άξονας πάνω στο carbon...
 

Μηνύματα
13.939
Reaction score
15.809
Carbon είναι ο σκελετός, αλλά τα άκρα που μπαίνουν οι άξονες και οι ίδιοι οι άξονες είναι από αλουμίνιο (τα άκρα κολλημένα-δεμένα με ειδικό τρόπο στο carbon πλαίσιο). Δεν δένει ο άξονας πάνω στο carbon...
¨Ετσι το φαντάστηκα βρε συ Σώτο απο την αρχή , χωρίς να ξέρω τίποτε. Δεν γίνεται και αλλιώς. ;) :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.211
Ρε τι πάθαμε σήμερα με τους άξονες...

Έκατσα και έκανα ένα υπολογισμό από τις λίστες παραγγελιών για το πόσο στοίχισε εντέλει το bmc, βγήκα εκτός του αρχικού προϋπολογισμού , όχι πολύ αλλά αυτό οφείλεται και στις κάπως ιδιαίτερες απαιτήσεις που έχω.
Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες θα έλεγα αν και ήμαν αρκετά τυχερός σε κάποια parts
 

Μηνύματα
20.805
Reaction score
14.792
Ναι, γενικά οι προϋπολογισμοί είναι για να πέφτεις έξω! Βάλε κι ένα 20, 30, 40% πάνω για να είσαι εντάξει! :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.211
Γύρω στο 15% παραπάν είμαι Σώτο, δεν επέτρεψα στον εαυτόμ να ξεφύγει, ξέροντας βέβαια το δούλεμα που μας ρίχνουν με τις τεχνολογίες και τις τιμές
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.211
Δεν έχω τέτοιο άγχος, έχω εκπαιδευτεί να μπορώ να ζήσω και στη φύση, δεν χρειάζομαι σπίτι. :)
 


Μηνύματα
2.334
Reaction score
5.289
Ρε τι πάθαμε σήμερα με τους άξονες...

Έκατσα και έκανα ένα υπολογισμό από τις λίστες παραγγελιών για το πόσο στοίχισε εντέλει το bmc, βγήκα εκτός του αρχικού προϋπολογισμού , όχι πολύ αλλά αυτό οφείλεται και στις κάπως ιδιαίτερες απαιτήσεις που έχω.
Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες θα έλεγα αν και ήμαν αρκετά τυχερός σε κάποια parts
Πόσο πήγε Χρηστάρα? Θέλω να μου το κάνεις αναγωγή σε κιλά πρόβατο ψημένο....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.211
Αν ήμουν αρκούδα ούτε εγώ θα είχα πρόβλημα στη φύση... :roflmao: :party:
Ούτε γω είμαι αρκούδα, περισσότερο σε αντιδραστικό τζομοανόσκυλο φέρνω.
Έχω κάτι φίλους που ζούνε στη ύπαιθρο, έχουν σε διάφορα ορεινά μέρη διάσπαρτες πρόχειρες καλύβες και ανάλογα των συνθηκών ζούνε σε αυτές. Τους επισκέπτομαι συχνά και νιώθω πραγματικά άνετα, τη άλλη φορά έμεινα μαζί τους ένα μήνα με χαμηλές θερμοκρασίες και τις μισές μέρες έβρεχε, no problem, οι καλύτερες διακοπές ever!! ;)
Πόσο πήγε Χρηστάρα? Θέλω να μου το κάνεις αναγωγή σε κιλά πρόβατο ψημένο....
Υπολόγισε γύρω στις 50 προβατίνες έτοιμες ψημένες προς βρώση :biggrin:
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.422
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top