Να επιλέξω την xlr σύνδεση;


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.136
Που να μάθεις κιόλας(όμως πρέπει να πληρώσεις για να μάθεις)πόσο καλύτερο θα γίνει το χαμηλό τους όταν συνδεσεις πάνω τους σοβαρά inteconnects και ρεύματος.
Που να μάθεις κι εσύ (όμως πρέπει να πληρώσεις τραγικά πολύ περισσότερα λεφτά από όσα δίνεις για καλώδια και από όσα έδωσες συνολικά για τα ηχεία σου και τα ενισχυτικά σου) πόσο καλύτερο θα γίνει το χαμηλό σου εάν πάρεις μια 4-αδα πολύ σοβαρά σαμπ, και τα στήσεις σωστά στο χώρο, και τα ισοσταθμίσεις άριστα στο πεδίο του χρόνου και του πλάτους, με σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης, και άριστη ενσωμάτωση με τους ταπεινούς δορυφόρους σου, με εφαρμογή κρος και φραγή της οπής της γραμμής μεταφοράς. 😎

Θα παραμείνει βεβαίως μια ανεπάρκεια στην 3η οκτάβα από τους δορυφόρους σου, λόγω μικρής διαμέτρου μεγαφώνου για την απόσταση ακρόασης που τώρα χρησιμοποιείς, ανεπάρκεια που καλύπτεται μόνον με μείωση της απόστασης ακρόασης, διότι τέτοιας διαμέτρου μεγάφωνα είναι μια χαρά μόνον για near field χρήση (πχ γραφείου) σε συνδυασμό με σαμπ, όπως ο κύριος στη φωτογραφία που ανέβασα.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
67
Το έγραψα παραπάνω. Mogami 2549 έναντι Kimber KS1016, ενώ είχα δοκιμάσει και Kimber Hero, VDH the first ultimate mk2 και πόσα άλλα. Belden δεν χρειάστηκε να αγοράσω.

Γνωρίζω αρκετά σχετικά με τη πραγματικότητα του audio που δυστυχώς εσείς αποφεύγετε σα το διάολο το λιβάνι. Να είναι καλά οι δόκτορες που μου άνοιξαν τα μάτια ( αυτιά ).

Ακόμα περιμένω σχόλιό σου επί του video που πόσταρα.

Blind test or didn't happen.
Αν όλα τα καλώδια που αναφέρεις εκρινες ότι έπαιξαν το ίδιο,αρχίζω να αναθεωρω την άποψη μου ότι είμαστε όλοι χρυσαυτιαδες.
Όσο για τη νοοτροπία και τους υπερφιαλους κλπ.,σκέψου ότι αναφέρεσαι σε ανθρώπους που ούτε εσύ ούτε ο σύμβουλος σου έχετε δει ποτέ ούτε καν σε φωτογραφία.
Το βίντεο δεν το είδα.Διαισθανομαι ότι θα μου φάει τα δεδομένα άσκοπα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.136
Το βίντεο δεν το είδα.Διαισθανομαι ότι θα μου φάει τα δεδομένα άσκοπα.
Κάνεις λάθος.

Χρήσιμο είναι να ακούς και απόψεις τεκμηριωμένες, ασχέτως εάν δε σε "βολεύουν" στην οδό που ακολουθείς.
 



Μηνύματα
83
Reaction score
67
Κάνεις λάθος.

Χρήσιμο είναι να ακούς και απόψεις τεκμηριωμένες, ασχέτως εάν δε σε "βολεύουν" στην οδό που ακολουθείς.
Τεκμηρίωσε μου λοιπόν γιατί δύο...βάλε ο,τι θέλεις που μετρούν το ίδιο,ακούγονται το ίδιο.
 

Μηνύματα
7.342
Reaction score
11.931
Αν όλα τα καλώδια που αναφέρεις εκρινες ότι έπαιξαν το ίδιο,αρχίζω να αναθεωρω την άποψη μου ότι είμαστε όλοι χρυσαυτιαδες.
Κι όμως, τουλάχιστον τα 2549 με τα KS1016 και τα Hero, έπαιξαν ακριβώς τα ίδια.
Όσο για τη νοοτροπία και τους υπερφιαλους κλπ.,σκέψου ότι αναφέρεσαι σε ανθρώπους που ούτε εσύ ούτε ο σύμβουλος σου έχετε δει ποτέ ούτε καν σε φωτογραφία.
Δεν κρίνω ανθρώπους, αλλά τα λεγόμενά τους. Οπότε...
Το βίντεο δεν το είδα.Διαισθανομαι ότι θα μου φάει τα δεδομένα άσκοπα.
Να το δεις. Θα δεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και τότε έλα να μας πεις για μια ακόμη φορά τη θεωρία σου ( σας ) περί καλωδίων. Αφού δεν εμπιστεύεσαι τ'αυτιά μας...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.136
Τεκμηρίωσε μου λοιπόν γιατί δύο...βάλε ο,τι θέλεις που μετρούν το ίδιο,ακούγονται το ίδιο.
τουλάχιστον τα 2549 με τα KS1016 και τα Hero, έπαιξαν ακριβώς τα ίδια.
Αυτά.

Είναι κουφός ο αστροναύτης; Ίσως αυτή να είναι μια εξήγηση που να σε βολεύει.

Δεκτό εκ μέρους μου, ο,τι πεις. Αλλά θα ακολουθήσει ανάλογος αντίλογος. Ότι λες, έχει και αντίλογο, έτσι πάει. Κι αυτός ο αντίλογος, επί ίσοις όροις, θα πρέπει υποχρεωτικά να γίνει αποδεκτός κι από σένα. 😎

Διότι, σε αυτό το πλαίσιο συζήτησης, του άκρατου και αβασάνιστου υποκειμενισμού, ένα έχω να πω, σημαντικό για την οδό των ακροάσεων που ακολουθείς:

Εάν απαιτείς να σέβονται οι άλλοι τις δικές σου εμπειρίες ακρόασης (ακούς διαφορές στα καλώδια) οφείλεις και συ να σέβεσαι τις ακουστικές εμπειρίες άλλων ανθρώπων (που δεν ακούν τέτοιες διαφορές στα καλώδια), χωρίς να τους χαρακτηρίζεις κουφούς ή χρυσαυτιάδες. 😎

Όλα υποκειμενικά, όλα δεκτά, ωραίο καφενείο, ο καθένας λέει ότι θέλει, όλα δεκτά όλα σεβαστά, εμένα μ'αρεσουν οι αδύνατες ξανθιές, εσένα οι χοντρές κοκκινομάλλες, περνάει ωραία η ώρα, γλυτώνετε λεφτά από ψυχοθεραπείες.

Ζήτω.
 
Last edited:

Μηνύματα
83
Reaction score
67
Αστο δεν σώνεις και δεν κλέβω εκκλησίες .
Πρώτα έμαθα χαρτιά(με χαρτομουτρα και χαρτοκλεφτες)και μετά πήγα στο σχολείο.Σκεψου τι πιο ευτελούς η λιγότερο συναισθηματικής αξίας έχεις να χάσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.484
Reaction score
15.307
Όσοι έχουμε εντάξει στο σύστημα μας κάτι που κάνει EQ (σε ψηφιακό επίπεδο), έχουμε ένα λόγο παραπάνω να αδιαφορούμε για τα καλώδια...

Το EQ γίνεται συνολικά, για όλο το σετάπιο, χώρος-ηχεία-ενισχυτές-καλώδια.....
Ακόμα και αν ένα καλώδιο κάνει κάτι... αδιαφορούμε γιατί θα ισοσταθμιστεί και αυτό σαν σύνολο...
Οποιαδήποτε δοκιμή καλωδίων δεν έχει νόημα...
Δε λέω να πάρεις καλώδιο με 2€, με θωράκιση τρίχα (για interconnect π.χ.).... ναι ένα καλό καλώδιο χρειάζεται, παίρνεις κάτι με καλές προδιαγραφές, όχι πολύ ακριβό, το βάζεις και δεν ξανασχολείσαι....
 

Μηνύματα
6.578
Reaction score
358
Αν και δεν αναφέρθηκα εγώ στη διάμετρο των γούφερ ( τουλάχιστον, όχι αρχικά ), νομίζω ότι μιλάμε για ηχεία, άρα είναι δεδομένη κάποια απόσταση απο τη θέση ακρόασης, καθώς και η τοποθέτησή τους μέσα σε ένα χώρο, ο οποίος χώρος έχει τις δικές του μοναδικές ιδιότητες. Επομένως, bye bye μπάσο.
Πρακτικά κανείς δεν τηρεί τις ιδανικές συνθήκες, ούτε έχει μετατρέψει το σαλόνι του σε ανηχοϊκή αίθουσα. Εκεί τα μετρούν τα ηχεία.
Και τα ακουστικά μια χαρά ηχεία είναι και μάλιστα τα περισσότερα είναι Full Range Piston Radiators, απλώς είναι πολύ μικρά και ιδανικά θέλουν αποτριχωμένα αυτιά, με laser πάντα όχι με το ξουράφι του μπαρμπέρι.

Για παράδειγμα, τα ακουστικά Shure SRH-1840 έχουν απόκριση -12 dB στα 20 κύκλους, με φάσεις πολύ καλές , που δεν έχουν τα subs, πόσο μάλλον τα φτηνά του διχίλιαρου και κάτω.
Με τα φτηνά subs, ενδεικτικά με κόστος < 3.000 €, δύσκολο να παραχθεί σωστό χαμηλό με μικρές παραμορφώσεις.

Προφανώς και τα φτηνά του χιλάιρικου βγάζουν άφθονη ενέργεια χαμηλών συχνοτήτων , μουσική δεν βγάζουν , με τη σωστή χροιά του κοντραμπάσου και του πιάνου ως αναφορά
 

Μηνύματα
83
Reaction score
67
Κι όμως, τουλάχιστον τα 2549 με τα KS1016 και τα Hero, έπαιξαν ακριβώς τα ίδια.

Δεν κρίνω ανθρώπους, αλλά τα λεγόμενά τους. Οπότε...

Να το δεις. Θα δεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και τότε έλα να μας πεις για μια ακόμη φορά τη θεωρία σου ( σας ) περί καλωδίων. Αφού δεν εμπιστεύεσαι τ'αυτιά μας...
Ενώ τα υπόλοιπα καλώδια που ανεφερες;
Αν γνωρίζεις τα λεγόμενα των πάντων τότε να ανησυχούμε.Ουτε ο Υπερκοριος δεν το κατάφερε αυτό.
Αν δέχεσαι σύγκριση των καλωδίων σου με τα φθηνά δικα μου σε φανερό η τυφλό τεστ,ευχαρίστως να σου τα φέρω όταν επιστρέψω στην Αθηνα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.136
Αν δέχεσαι σύγκριση των καλωδίων σου με τα φθηνά δικα μου σε φανερό η τυφλό τεστ,ευχαρίστως να σου τα φέρω όταν επιστρέψω στην Αθηνα.
Αυτά είναι.

Έπεσε το γάντι.

Για να δούμε ο αντίπαλος τι έχει να πει, πως θα αντιδράσει, προβλέπεται μαλλιοτράβηγμα στη λάσπη.
Ελπίζω να μην είστε φαλακροί.
 

Μηνύματα
6.578
Reaction score
358
Πες ότι έχεις πραγματικά σοβαρά ηχεία στο γραφείο σου, με 8,25" γουφερ, τρίδρομα, πχ τα Neumann 310, όπως αυτός:

View attachment 338572

Τα οποία, λόγω 8,25" γουφερ, προδιαγράφονται με απόκριση από 34 Hz (-3 dB) και είναι οκ για τόσο μικρή απόσταση ακρόασης (συμβατά near field χρήσης).

Και λόγω κλειστής καμπίνας, σε χαμηλές στάθμες βεβαίως, μπορούν να κατέβουν πολύ χαμηλά στο φάσμα, χωρίς ακυρώσεις (όπως αυτά με μπας ριφλεξ, κάτω από το σημείο συντονισμού της οπής).

Το μπάσο που θα ακούσεις έτσι, με αυτά τα ηχεία με 8,25" γουφερ σε ακουστικής ανάρτησης καμπίνα και με near field χρήση, είναι οκ, συμπαθητικό. Ούτε "απίστευτο", ούτε τίποτα σπουδαίο. Απλώς "συμπαθητικό".

Κι αυτό, μόνον και μόνον διότι μιλάμε για 8,25" γουφερ, σε απόσταση 50-60cm, και με ακουστικής ανάρτησης καμπίνα, χωρίς φαινόμενα μηχανικής ακύρωσης.

Εάν προσθέσεις 2 σαμπ 10" (κλειστής καμπίνας) της εν λόγω φίρμας, σε αυτό το σεταπ "γραφείου", μπορεί να γίνει ικανοποιητικό το μπάσο. Απλώς "ικανοποιητικό", όχι "απίστευτο". Αλλά με 4 τέτοια σαμπ, της Neumann, μπορεί όντως να γίνει "απίστευτο" που λες.

Για να ξέρουμε τι λέμε. 😎

Το κόστος για αυτό το σεταπ γραφείου, με "απίστευτο" χαμηλό, είναι 2*1.877€= 4 χιλιάρικα (βάλε και βάσεις μέσα, και καλώδια)


+ 4*1.499€= 6 χιλιάρικα


Δηλαδή, για σεταπ γραφείου με "απίστευτο" μπάσο θες 10 χιλιάρικα ηχεία.

Παρακαλώ, συνεχίστε τώρα τα εκτός θέματος.
Δες την ουσία και όχι το πόσο κάνει το σύστημα που βρήκες στο διαδίκτυο και το οποίο δεν έχεις ακούσει.

Τα ηχεία είναι μικρά , με μικρά προφανώς μεγάφωνα , και τοποθετημένα κοντά στον ακροατή.

Τα 10 χιλιάρικα όποιος δουλεύει με μαύρα τα βγάζει σε 3 ημέρες, δεν είναι πολλά
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.273
Reaction score
39.599
(μιας και περιμενω να 'ρθει το μεσημεργιανο μου)
΄μενα με βρηκαν να περνω εξ'απ' το σαιτ και με περιμαζεπσαν, για να φερονται και καλα φιλοζωοι.
Αλλα, κοινος παρανομαστης σε οσους προβληματιζμους διαπραγματευομαστε εδω χαμου... ειναι ο ιδιος.. μενει μονο να τον βρει κανεις. 🐒
~το αινιγμα της μαιμους~
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.136
το σύστημα που βρήκες στο διαδίκτυο και το οποίο δεν έχεις ακούσει
Ποιος σου τα είπε αυτά τα ψεύδη, δε ξέρω.

Και αυτά που λέω, ισχύουν στο ακέραιο, και θα ίσχυαν ακόμα κι αν δε το είχα ακούσει. 😎
 

Μηνύματα
83
Reaction score
67
Όσοι έχουμε εντάξει στο σύστημα μας κάτι που κάνει EQ (σε ψηφιακό επίπεδο), έχουμε ένα λόγο παραπάνω να αδιαφορούμε για τα καλώδια...

Το EQ γίνεται συνολικά, για όλο το σετάπιο, χώρος-ηχεία-ενισχυτές-καλώδια.....
Ακόμα και αν ένα καλώδιο κάνει κάτι... αδιαφορούμε γιατί θα ισοσταθμιστεί και αυτό σαν σύνολο...
Οποιαδήποτε δοκιμή καλωδίων δεν έχει νόημα...
Δε λέω να πάρεις καλώδιο με 2€, με θωράκιση τρίχα (για interconnect π.χ.).... ναι ένα καλό καλώδιο χρειάζεται, παίρνεις κάτι με καλές προδιαγραφές, όχι πολύ ακριβό, το βάζεις και δεν ξανασχολείσαι....
Ποιος νομίζει ότι τα καλώδια είναι ισοσταθμιστες;
Κάντε την ισοστάθμιση σας κι εγώ είμ' εδω για ν' ακούσετε το αντίθετο απ' αυτό που νομίζετε ότι θ' ακούσετε.
 


Μηνύματα
83
Reaction score
67
Αυτά είναι.

Έπεσε το γάντι.

Για να δούμε ο αντίπαλος τι έχει να πει, πως θα αντιδράσει, προβλέπεται μαλλιοτράβηγμα στη λάσπη.
Ελπίζω να μην είστε φαλακροί.
Εγώ έχω 5(μετρημένες)τρίχες και τις χρειάζομαι.Για να δείχνω στα παιδιά μου άλλους στο δρόμο κι έτσι να τα διδάσκω ότι υπάρχουν και χειρότερα στη ζωή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.394
Μηνύματα
2.901.267
Members
38.034
Νεότερο μέλος
efsr
Top