Featured Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;


Μηνύματα
14.119
Reaction score
15.955
Εγω γενικά νομίζω (απο την μικρή δική μου εμπειρία με το δικό μου) ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.

Χαι Φάιδες το λενε αυτό ; .... Ε, εντάξει δίκιο μπορεί να έχουν. :D
 



Μηνύματα
102
Reaction score
92
Εγω γενικά νομίζω (απο την μικρή δική μου εμπειρία με το δικό μου) ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.

Χαι Φάιδες το λενε αυτό ; .... Ε, εντάξει δίκιο μπορεί να έχουν. :D
Τις κακές λιγότερο κακά και τις καλές καλύτερα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.578
Reaction score
129.318
ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.
Καλά και καλάθια. 🤣😁😜

Οι κακές ηχογραφήσεις είναι κακές ηχογραφήσεις και οι καλές ηχογραφήσεις είναι καλές ηχογραφήσεις.

Το καλό και το κακό σε μια ηχογράφηση, αφορούν έκταση στο φάσμα, τονισμούς, ριβερμπς, θορύβους, δυναμικό εύρος, κλιπαρίσματα, και ένα σωρό άλλα αντικειμενικά πράγματα, που χαρακτηρίζουν μια ηχογράφηση.

Όσο πιο καλό (απαραμόρφωτο, πιστό) το σεταπιον, τόσο λιγότερο ενοχλεί τα αυτιά μας, είτε σε καλές είτε σε κακές ηχογραφήσεις.

Οι κακές ηχογραφήσεις έχουν την τάση να ενοχλούν πιο εύκολα τα αυτιά μας, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

Οι καλές ηχογραφήσεις έχουν την τάση να βγάζουν πράγματα που μας ευχαριστούν, πχ ωραία πρίμα, ευχάριστα.

Άμα ξεχάσουμε για λίγο τα "ευχάριστα" στοιχεία στον ήχο, και επικεντρωθούμε αποκλειστικά και μόνον στα ενοχλητικά στοιχεία, τότε καταλαβαίνουμε ποιο σεταπ ή μηχάνημα παίζει καλύτερα.

Διότι τα ευχάριστα στον ήχο σε παραπλανούν.

Εύκολα κοροϊδεύεται το αυτί με μερικά ευχάριστα στοιχεία, και νομίζει ότι ακούει κάτι "καλύτερο".

Δυστυχώς όμως, δεν πάει έτσι η δουλειά. Το καλύτερο μηχάνημα είναι αυτό που σε ενοχλεί λιγότερο στην συντριπτική πλειοψηφία των ηχογραφήσεων (καλών και κακών) κι όχι αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο σε κάποιες λίγες και εκλεκτές ηχογραφήσεις.

Οπότε, συμπερασματικά, το καλό το σεταπ βγάζει καλό ήχο σε καλές ηχογραφήσεις και κακό ήχο σε κακές ηχογραφήσεις (δεν κάνει μαγικά ούτε μάστερινγκ) αλλά σε ενοχλεί λιγότερο στην συντριπτική πλειοψηφία των ηχογραφήσεων, δηλαδή ακούγονται ευχάριστα (κι όχι ενοχλητικά) και οι χειρότερες ηχογραφήσεις.

Μια ηχογράφηση μπορεί να είναι κακή, παλιά, χωρίς μπάσο και με πετσοκομμένα πρίμα, αλλά να μην σε ενοχλεί όταν ακούγεται, ή να σε ενοχλεί (έως να σε βασανίζει) τα αυτάκια σου. Ομοίως, μια καλή ηχογράφηση.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.399
Μηνύματα
2.901.925
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top