Featured Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;


Μηνύματα
14.122
Reaction score
15.955
Εγω γενικά νομίζω (απο την μικρή δική μου εμπειρία με το δικό μου) ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.

Χαι Φάιδες το λενε αυτό ; .... Ε, εντάξει δίκιο μπορεί να έχουν. :D
 



Μηνύματα
102
Reaction score
98
Εγω γενικά νομίζω (απο την μικρή δική μου εμπειρία με το δικό μου) ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.

Χαι Φάιδες το λενε αυτό ; .... Ε, εντάξει δίκιο μπορεί να έχουν. :D
Τις κακές λιγότερο κακά και τις καλές καλύτερα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.587
Reaction score
129.354
ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.
Καλά και καλάθια. 🤣😁😜

Οι κακές ηχογραφήσεις είναι κακές ηχογραφήσεις και οι καλές ηχογραφήσεις είναι καλές ηχογραφήσεις.

Το καλό και το κακό σε μια ηχογράφηση, αφορούν έκταση στο φάσμα, τονισμούς, ριβερμπς, θορύβους, δυναμικό εύρος, κλιπαρίσματα, και ένα σωρό άλλα αντικειμενικά πράγματα, που χαρακτηρίζουν μια ηχογράφηση.

Όσο πιο καλό (απαραμόρφωτο, πιστό) το σεταπιον, τόσο λιγότερο ενοχλεί τα αυτιά μας, είτε σε καλές είτε σε κακές ηχογραφήσεις.

Οι κακές ηχογραφήσεις έχουν την τάση να ενοχλούν πιο εύκολα τα αυτιά μας, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

Οι καλές ηχογραφήσεις έχουν την τάση να βγάζουν πράγματα που μας ευχαριστούν, πχ ωραία πρίμα, ευχάριστα.

Άμα ξεχάσουμε για λίγο τα "ευχάριστα" στοιχεία στον ήχο, και επικεντρωθούμε αποκλειστικά και μόνον στα ενοχλητικά στοιχεία, τότε καταλαβαίνουμε ποιο σεταπ ή μηχάνημα παίζει καλύτερα.

Διότι τα ευχάριστα στον ήχο σε παραπλανούν.

Εύκολα κοροϊδεύεται το αυτί με μερικά ευχάριστα στοιχεία, και νομίζει ότι ακούει κάτι "καλύτερο".

Δυστυχώς όμως, δεν πάει έτσι η δουλειά. Το καλύτερο μηχάνημα είναι αυτό που σε ενοχλεί λιγότερο στην συντριπτική πλειοψηφία των ηχογραφήσεων (καλών και κακών) κι όχι αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο σε κάποιες λίγες και εκλεκτές ηχογραφήσεις.

Οπότε, συμπερασματικά, το καλό το σεταπ βγάζει καλό ήχο σε καλές ηχογραφήσεις και κακό ήχο σε κακές ηχογραφήσεις (δεν κάνει μαγικά ούτε μάστερινγκ) αλλά σε ενοχλεί λιγότερο στην συντριπτική πλειοψηφία των ηχογραφήσεων, δηλαδή ακούγονται ευχάριστα (κι όχι ενοχλητικά) και οι χειρότερες ηχογραφήσεις.

Μια ηχογράφηση μπορεί να είναι κακή, παλιά, χωρίς μπάσο και με πετσοκομμένα πρίμα, αλλά να μην σε ενοχλεί όταν ακούγεται, ή να σε ενοχλεί (έως να σε βασανίζει) τα αυτάκια σου. Ομοίως, μια καλή ηχογράφηση.
 
Last edited:








Μηνύματα
4.530
Reaction score
7.861
Εγω γενικά νομίζω (απο την μικρή δική μου εμπειρία με το δικό μου) ότι ένα καλό σύστημα παίζει καλά όλες τις εγγραφές. Και τις κακές.
Εγω πάντως τις κακές μίξεις ηχογραφήσεις τις ακούω πιο ευχάριστα στο αυτοκίνητο. Στο σύστημα στο σπίτι με ενοχλούν περισσότερο.
Λογικό μου φαίνεται. Εάν ένα σωστό σύστημα αναπαραγωγης όπως όλα αυτά στα στούντιο έπαιζαν και τις κακές ευχάριστα τότε δεν θα μπορούσε να γίνει καμιά σοβαρή δουλειά.
 

Μηνύματα
14.122
Reaction score
15.955
Εγω πάντως τις κακές μίξεις ηχογραφήσεις τις ακούω πιο ευχάριστα στο αυτοκίνητο. Στο σύστημα στο σπίτι με ενοχλούν περισσότερο.
Λογικό μου φαίνεται. Εάν ένα σωστό σύστημα αναπαραγωγης όπως όλα αυτά στα στούντιο έπαιζαν και τις κακές ευχάριστα τότε δεν θα μπορούσε να γίνει καμιά σοβαρή δουλειά.
Ναι τα ακούω και εγώ τα ελαττώματα στην μίξη aπλώς δεν είναι τόσο χάλια όσο λέτε εδω όλοι οι audio people :Dπάντα βρίσκω κάποια καλά χαρακτηριστικά όπως είπα τα οποία αναδεικνύονται - αναπαράγονται καλύτερα να πω, γιατί το ανδεικνύονται το μυαλό του οντιοφίλ πάει αλλού με το αναδεικνύονται χα χα. Αλλά και μερικά π.χ. που φαίνονται σε ένα σύστημα σαν κακά ... στο καλό καταλαβαίνεις ότι ήταν και ο σκοπός της παραγωγής. Είναι πολλά .... αλλά γενικά επειδή βαριέμαι να γράφω χα χα ισχύει αυτό : "Αλλά συνήθως είναι η αίσθηση και συνειδητοποίηση ότι αυτό που άκουγες σε ένα κακό σύστημα και δεν σου έκανε μουσική "λογική" στο καλό κάνει."

Πάντως μια καλή ηχογράφηση θα ακουστεί παντού "καλά" (αναλογικά πάντα μιλάμε). Επίσης ένα καλό σύστημα έχει μια συνέπεια στις πιο πολλές ηχογραφήσεις που μπορείς να αναγνωρίσεις κια να βγάλεις άκρη του τι μπορεί να γίνεται.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.405
Μηνύματα
2.902.160
Members
38.039
Νεότερο μέλος
periklispapasavvas7@gmail
Top